Reklama

Folder (prawie) idealny - zabawa

Zaczęty przez TDK, 11-11-2006, 02:14:30

TDK

Niektórzy posiadają albo chcieliby posiadać folder, który uważają za najlepszy dla nich i potrafią podać konkretny model konkretnej firmy.
Mnie jednak chodzi nie o listę marzeń, a o coś innego.
Proponuję zabawę.
Gdybyście mieli opisać folder, który byłby dla was najlepszy, ale niekoniecznie istniejący.
Wiem, że nie ma ideałów. Zawsze jest kompromis albo znajdzie się jakaś niedogodność. Ale znamy przecież noże, w których szczególnie podoba nam się jeden lub więcej elementów, którymi te noże górują w naszych oczach nad konkurencją (mocne plusy). Mogą to być na przykład wymiary i kształt głowni, blokada, kształt rękojeści, rodzaj szlifu... Preferujemy też określone gatunki stali, materiały użyte na okładziny itp...
Być może zdarzają się nam też czasem spostrzeżenia w rodzaju "byłoby super, gdyby ten RAT miał jeszcze blokadę Axis-lock".
W zabawie chodzi o to, abyście krótko opisali folder (prawie) idealny indywidualnie dla was, posługując się porównianiami do rozwiązań zastosowanych w konkretnych modelach noży (np. rękojeść Griptiliana, głownia takiego typu, jak w Militarce, blokada Axis, ew. system wspomagania otwierania speed safe z Kershaw Boa). Można też od razu podać rodzaj preferowanej stali.
W wyniku zabawy okaże się jakie mamy preferencje i jakie rozwiązania uważamy za najlepsze. Być może cechy konkretnych modeli będą pojawiać się nader często. Tego rodzaju wiedza może okazać się ciekawa, a przy okazji pomóc mniej doświadczonym forumowiczom w wyborze noża.

Zastrzegam przy tym, że nie ma żadnych podkategorii typu mały folder, duży folder, EDC itp... Tylko jeden raz określamy wymiary i istotne cechy noża na podstawie cech konkretnych modeli.

Dla ułatwienia podaję cechy, które można wziąc pod uwagę:
1. rodzaj stali
2. wymiary i rodzaj głowni
3. rodzaj szlifu
4. kształt i materiał rękojeści
5. blokada
6. sposób otwierania
7. każda inna, jeśli uważamy ją za istotną

Przyznam, że sam muszę się zastanowić. Dlatego nie podam od razu swojego typu.


m.p.s.

#1

1. VG10 albo S30V, chociaz i 154cm nie byloby zle
2. 3,5' drop point jak w BM 520, stonewash, nie lubie ciemnych powlok i lustra
3. uniwersalny wysoki plaski
4. silnie wyprofilowana z G10 + moze wstawki z carbonu
5. liner
6. fliper+ kołki zapierające się o rękojeść
7. klips przy krawędzi rękojeści podobny jak w pice
nóż skręcany na normalne śruby

jak będzie mi sie nudzic moze zrobie jakas graficzke ;-)



Coalas


logan

To sie dopiszemy tu,żęby tamtego nie wyciągać z odchłani.
1. S30V, Damast lub ZDP189
2. 3,5 stonewash, modif.sheepfoot [niesamowicie przypadł mi do gustu po gripp'ie]
3. pełny płaski
4. g10 wyprofilowane do dłoni + wkłądka antypoślizgowa.
5.Tylko Axis
6. dziurka+Axis
7.Mocny porzadny klips,taki jak w Vex'ie ,
+ pomyśle dopisze.

Los sprzyja gotowości umysłu.......

Džango Sapun

1. ZDP 189 (może być laminowana)
2. 4' stonewash pełny płaski albo wklęsły
3. tylko i wyłącznie tytan
4. frame
5. dziurwa
6. klips right hand tip up
7. otwarta konstrukcja
8. diody :D
9. gdzieś tam tryt nie byłby zły :D.

"Dobranoc - przerwał mu Vesper i strzelił w łeb. Z bliska, niemalże z przyłożenia."

piter pan

dla mnie 100% satysfakcji to RAT folder, sa jedynie dwie rzeczy, ktore bym jakos zmienil/zmodyfikowal:

1. ustawilbym klinge w jednej linii z rekojescia, RAT ma taki specyficzny garb/ przesuniecie klingi wzgledem rekojesci do gory - rozpatrujemy tu oczywiscie rzut z boku

2. fakture rekojesci pod klipsem, chodzi mi o to, zeby lepiej trzymal w kieszeni

pozdrawiam
P_P
"...Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć,
Cało wyjść z burzowej chmury
Musi tylko w to uwierzyć..." - J.Kaczmarski

"...żyj tak, byś zawsze wiedział po co..." - J.Kaczmarski


,,A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.." - J.Kaczmarski

Tryglaw

1) Wiem że bluźnię ale dobra nierdzewka mi w 100% wystarcza- 440c lub N690
2) 3.75 lub 4, clip point
3) wysoki wklęsły
4) wyprofilowane g10
5) linerlock
6) flipper
7) klips taki jak w Pice czy Sog Flash co by kozik nie wystawał z kieszeni

Większość pieniędzy wydałem na noże i alkohol. Resztę po prostu zmarnowałem ;-)

łuki

Cytat: Tryglaw w 11-11-2006, 12:39:08

1) Wiem że bluźnię ale dobra nierdzewka mi w 100% wystarcza- 440c lub N690

Ja tez wole 440 c, a w szczegolnosci dobrze obrobioną N690 od np S30V i innych wynalazków wiec nie jestes sam ;)
Oczywiscie jesli chodzi o folder, bo stałe ostrza to juz inna bajka.


Schtruntz

1. S30V

2. klinga 90 mm dosyć podobna do tej w Sebenzie Regular, pełny płaski szlif, piaskowana, plain ofkors.
Otwieranie: dziura z BM Piki z zfrezowaną po benczmejdowsku prawą stroną (by nie uszkodzić lakieru na paznokciach ;)) do dynamicznego otwierania palcem wskazującym i niewykończoną, ostrą jak w spajderach lewą stroną do spokojnego otwierania kciukiem.

3. podkładki z brązu

4 . rękojeść z carbon fiber w kształcie z grubsza jak w Emersonie Commanderze, grubaśny- mimo, że jestem praworęczny-chodzący na odwrotną stronę tytanowy linerlock (mój zryty umysł twierdzi uparcie, że to najlepsza blokada na tym pi******m świecie)
Tytanowy back spacer

5. nanometryczna dokładność wykonania

Desordem e Regresso

psychiatrist

To co mam plus zmiany

1.kształt manixa
2.stal-takiej jeszcze nie wynaleziono jaką bym chciał ale to nie zabawa w marzenia. niech juz bedzie ta s30v
3.axis-lock
4.czemu, kurwa, to musi miec tyle częsci?
5.łożyskowana oś
6.w związku z pnkt 5 brak dziurki-po grzyba-otworze se z nadgarstka
7.klips taki (ktos juz wspomnial), zeby kawalek noza nie wystawał poza kieszeń
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To czego nie mam ale chce jesli mi się spodoba jak pomacam
1.sebenza
2.ktora kosztuje nie cała a tylko połowę mojej pensji
3.kołek szary-naturalny metal

A czytaj se kurde jak chcesz :D

żółf

1.440C, obróbka cieplna jak od Benchmade
2. 4'' grubość 3-4 milimetry,drop point, plain
3. pełny płaski
4. G10 z agresywną teksturą, rękojeść dokładnie jak w Militarce
5.Liner lock z LAWKSem
6.dziurka i flipper z którego nie tworzyłby się jelec:)
7.Skręcane na imbusy, oś na płaskiej śrubie
8.CENA: <50$, tak żebym nie bał się go do niczego używać i w razie co mógł sobie drugiego kupić, patrząc na Byrdy i Vexa, byłoby to chyba możliwe:)


rotpin

Idealny
1. S30V
2. 3,5-4,0" drop point
3. pełny płaski ewentualnie wklęsły
4. G10 i/lub tytan
5. framelock
6. kołek

to wszystko właściwie = sebenza  ;-)


Vince

U mnie generalnie punktem wyjscia bylby Emerson Commander.

Zmienilbym tylko grubosc linerlocka na 0.100 cala i material linersa na stal nierdzewna, szlif krawedzi tnacej na obustronny, stal s30v.

Zawsze mi sie podobal, a ostatnio jakos jeszcze bardziej.


Diabelek

no to ja tez:
stary medium Socom :D czyli stary Socom w rozmiarze pomiedzy mini a regular, czyli cos kolo normalnej sebci, combo, stal i blokada bez zmian, wykonczenie ostrza... obojetne i tak szybko zejdzie :D

"Wciąż zadziwia mnie, czemu ktokolwiek, kiedykolwiek mógłby chcieć czegoś więcej niż SOCOM"
Microtech: Socom, M-Socom Combo; ER Shrapnel; Joah; PiTiN; LM Wave
SF: M6, Kroma, HS2, L1; HDS U60; Inova: X5, X0, X1 SSC&lambda

MichaelD

1. rodzaj stali:  M2 lub S30V
2. wymiary i rodzaj głowni: 3,6 - 4 " Drop point
3. rodzaj szlifu: pełen plasłki
4. kształt i materiał rękojeści  tytan lub 410 + G10
5. blokada:   Frame lock tytanowy z ta wstawką w zamku jak w Sebenzie lub Axis Lock
6. sposób otwierania kołek lub spydhole
7. każda inna, jeśli uważamy ją za istotną: podłkadki z brązu, ceramiczny dent ball, łożysko w osi

www.youtube.com/user/710HS

Proszę o nie wysyłanie wiadomości prywatnych z pytaniem "jaki nóż kuchenny wybrać". Nie jestem alfą i omegą, a inni koledzy z forum mają tak samo obszerną  wiedzę. Najlepiej utwórz nową wiadomość tak aby wszyscy mogli się wypowiedzieć w zadanym przez Ciebie pytaniu.

Throgal

stal - s30v, 154cm, 440c
blokada - w większych folderach frame lock, a w mniejszyh back lock
opening - spyderhole albo thumbdisc
szlif - pełen płaski albo do połowy płaski
uchwyt- tytan w wiekszych a w mniejszych zytel

jak na razie to dla mnie są dwa ideały. duzy folder to sebenza a mały to mini pika ;)


Korangar

#17

...Baaaardzo długo się zastanawiałem, co by tutaj napisać, bo szczerze mówiąc, to na rynku jest już tyle folderów, ze co najmniej połowa z nich spełnia min. 95% wymagań każdego z nas (ciekawe, że nikt nie napisał - i cena do 50$ 8D ), ale po poważnym długim zastanowieniu doszedłem jednak do dość oczywistego jak dla mnie wniosku (ci, którzy mnie znają - zrozumieją):

Mój (prawie) idealny folder już istnieje, a jest nim Kershaw Storm II - wielkość idealna, ostrze przepiękne (plain, recurve), klips dwupozycyjny (powinien być 4 :( ),stal powinna być S30V/VG10/154CM, frame lock (jest), skręcany (również jest) i zamiast tego papieru ściernego - skóra płaszczki - i to byłby mój folder idealny....ahhhhhhhhh...  :slini:

P.S. UPS, a jednak już Żólf wcześniej napisał, że cena do 50$ - niedoczytałem :)

P.S.2 Zapomniałem dodać, że w Stormie jest wyjątkowo fajny fliperek - używanie go wymaga chwilki treningu, z uwagi na to, że jest po prostu dość mały, ale jeszcze się nie spotkałem z fliperem, który po otwarciu noża tak idealnie się scala z całością konstrukcji (tworząc cuś na kształt dolnego jelca) - jak ktoś nie wie, że tam jest fliper, to może go po prostu nie zauważyć  :P
Ale już chyba starczy o Stormie, bo mi zaraz cała recenzja wyjdzie ;).

Doszedłem dzisiaj do wniosku, że do szczęścia brakuje mi Microtecha...

Vercengetoryx

A ja zamiast rozsmakowywać się w nożowych kosmosach zaproponuję:

1. rodzaj stali:  440C od BM (kocham tą stal w tym wydaniu)
2. wymiary i rodzaj głowni: 3,6 - 4'
3. rodzaj szlifu:  kształt jak w RATach, lecz szlif na 6\7
4. kształt i materiał rękojeści : Rękojeść to coś jak w RATowym folderku, tylko ciut grubsza i mniejsze wycięcie pod palec, materiał mikarta
5. blokada:   gruby liner
6. sposób otwierania: flipper jak w Mce i kołek jak w S2
7. cena 30-40$