Autor Wątek: Soft do obróbki zdjęć.  (Przeczytany 4146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Farulf

• Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • CBB
Soft do obróbki zdjęć.
« dnia: 13-11-2006, 17:59:16 »
No właśnie. Większość kwestii związanych z robieniem zdjęć została już poruszona, a o tym jakoś nikt nie napisał.
Wszyscy wiedzą jakim to świetnym narzędziem jest Photoshop, ale bardzo niewielu stać na jego zakup (co nie zmienia faktu, że go bardzo wiele osób). Poza tym nie wszyscy dysponują sprzętem na którym można go spokojnie używać. Wymagane
Intel® Pentium® 4 or Intel Celeron® (or compatible) 1.3GHz processor (dual-core processors and those with Hyper-Threading Technology supported)
dla Adobe Photoshop Elements 5.0 mnie po prostu rozwaliło.
Właśnie stwierdziłem, że może pomimo mojego braku talentu, da się jednak zrobić coś z tymi moimi zdjęciami tak, że przynajmniej niektóre będą się nadawały do pokazania ludziom i w związku z tym postanowiłem zapoznać się z jakimś programem. Wszyscy polecają photoshopa więc postanowiłem spróbować i...    pierwszy zonk: cena - Adobe Photoshop Elements 5.0 kosztuje 90 $, a CS2 w Polsce kosztuje więcej niż mój aparat :(   No nic, jeste wersja testowa, więc przez 30 dni będę mógł przynajmniej się przekonać czy potrafię to obsługiwać. Już chcę ściągać free trial PE, a tu zonk kolejny: mój stary, wysłużony komp nie spełnia wymagań programu.
Mam Athlona 1.2GHz i 256MB ramu.
Czy jest jakiś program, który będzie na tym spokojnie chodził?
Nie mam jakichś wielkich wymagań, po prostu chcę się uczyć, no i żeby efekt końcowy nie wychodził gorszy od tego co było na początku (żeby nie zmieniało mi rozdzielczości ani kompresji np kiedy obrabiam jpg'i w dobrej jakości).
Nie ukrywam, że chciał bym, żeby była to legalnie dostępna (za darmo) pełna wersja czegoś, przynajmniej jakaś wersja testowa czy coś takiego, bo na razie to budżet na najbliższych kilka miesięcy mam mocno nadwyrężony.
Jest coś takiego?

No i w ogóle ktoś mógłby się tu wypowiedzieć o jakichś programach do obróbki zdjęć.
Już nie marudzę tak bardzo. Dorosłem czy się zestarzałem?

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
Odp: Soft do obróbki zdjęć.
« Odpowiedź #1 dnia: 13-11-2006, 18:02:41 »
W pełni darmowym środowiskiem jest GIMP.
Trzeba trochę samozaparcia, żeby przyzwyczaić się do wszystkich jego dziwactw i utrudnień w obsłudze, ale można i wówczas działa całkiem fajnie.
Niestety nie wiem jakie ma minimalne oczekiwania odnośnie sprzętu.

Do podstawowych zastosowań (proste kadrowanie, kilka drobnych efektów) doskonale nadaje się również w pełni darmowy IfranView. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym programem, bo choć pierwsze wrażenie jest mało oszałamiające, o tyle funkcjonalność jak na takie maleństwo (i darmochę!) jest nie do ominięcia.

Z obu programów z lepszym lub gorszym skutkiem korzystam i polecam (ad. Gimp -> mimo wszystko polecam ;-) )
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline franz_69

• SWI (aka KWI) member :)
  • Opinii: (36)
  • Użytkownik knives.pl
  • DJV RuleZ
    • SWI
« Odpowiedź #2 dnia: 13-11-2006, 18:12:44 »
Sprobuj darmowego Photofiltre z http://www.photofiltre.com/
"Łowienie ryb to nie jest zwykły sport czy odpoczynek, to raj dla duszy"-M.
(9/20) - })i({ 5W 151 201 201HP 211 212 520 530 550 550HG 556 630 705SBT 707 710D2 710SBKD2  710SBT 710M4 740 745 805 814S 845S 940 10300 10610 14205 14460

Offline rotpin

• Moderator
  • Opinii: (131)
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 13-11-2006, 18:14:18 »
Ja zainstalowałem kilka dni temu darmowy PhotoFiltre 6.2.5 i wydaje się że ma naprawdę dużo funkcji i jest darmowy. http://www.komputerswiat.pl/download/index.aspx?akcja=przegladaj&p=/GrafikaIFotografia/EdytoryGraficzne&strona=3

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #4 dnia: 13-11-2006, 19:30:59 »
Gdyby nie IrfanView i PhotoFiltre,to nic by nie było na moich wypocinach widać :) .

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #5 dnia: 13-11-2006, 19:43:14 »
Kurcze, aż sprawdzę to Photofiltre :-)
Dzięki za namiar (ha, też skorzystałem :-) )
pozdrawiam
pecado

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 13-11-2006, 19:50:55 »
Wspomniany już powyżej GIMP, to bardzo dobry program do obróbki zdjęć, lecz bardzo skomplikowany w obsłudze.  :frown: (Ważne jest to, że jest darmowy (chyba licencja GNU) i w sieci jest kilka instrukcji  po polsku dotyczących używania tego programu).

Jeżeli ktoś chce obrabiać zdjęcia w bardzo niewielkim zakresie to można wykorzystać popularną przeglądarkę IrfanView, która jest nieskomplikowana, szybka i niewymagająca super komputera.
Do przeglądania różnego typu zdjęć polecam XnView, który to program dobrze sobie radzi z wyświetlaniem różnych form plików, m.in: CR2 (RAW) i NEF.

Do obróbki zdjęć typu RAW (na pewno Canonowskie CR2, bo sprawdzałem, ale podobno pliki Minolty też), polecam program RawShooter, który jest mało wymagającym programem o dużych możliwościach.  :/  Pamiętać należy, że program ten "nie czyta i nie widzi" plików jpg. Wersja "Essential" jest troszkę okrojona ale za to darmowa.
Zalety RawShootera doceniła korporacja Adobe (ta od Photoshopa) wykupując ten program i wbudowując go do nowego swojego produktu: Lightroom studio (jakoś tak ma się zwać).

Innych programów nie używałem, bo stwierdziłem, że lepiej znać jeden lub dwa programy dobrze, niż mieć kilkanaście i nie wiedzieć o co w nich chodzi. :kopara:
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
« Odpowiedź #7 dnia: 15-11-2006, 12:54:59 »
ja sie na chwilke podczepie, bo mam dosc konkretne pytanie w temacie obrobki.
jak usunac ze zdjecia te informacje (jakim aparatem, ustawienia itp), jakiego softu do tego uzyc ? musi byc free i latwy w obsludze, no i jeszcze jakby ladnie potrafil przeskalowac fotke to juz ideal. nic wiecej nie musi umiec. ten irfanview to potrafi ? kiedys mialem to zainstalowane, taki bardziej viewer niz do obrobki, cos w moim guscie.
nie mam zadnych ambicji i uwazam, ze jak mi fotka z aparatu nie wyjdzie ladnie, to nie. bez laski :)
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline Korangar

• 154 CM...obwodu w pasie
  • Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Verba volant, scripta manent...
    • Kilka wspomnień
« Odpowiedź #8 dnia: 15-11-2006, 13:55:48 »
Ja mogę dać próbkę pewnych możliwości Gimpa, przetestowanego na zdjęciach mojej siostrzenicy i jednego chińczyka ;) (jak robiłem te zdjęcia, to jeszcze niewiele wiedziałem o możliwościach tego programiku):

Tutaj było wklejone zdjęcie mojej siostrzenicy na tło pobrane z netu, lekko poprawione kolory, balans i ostrość i dodany efekt takiej fajnej, kolorowej gwiazdki na górze.
P.S. I dodatkowo efekt iskrzenia przy główce.

Tutaj była tylko zabawa kolorkami :)

Także w kwestii wklejania, i delikatnej obróbki - to jest jak na darmówkę, na prawdę zajefajny programik...8)
« Ostatnia zmiana: 15-11-2006, 13:59:58 wysłana przez Korangar »
Doszedłem dzisiaj do wniosku, że do szczęścia brakuje mi Microtecha...

Offline franz_69

• SWI (aka KWI) member :)
  • Opinii: (36)
  • Użytkownik knives.pl
  • DJV RuleZ
    • SWI
« Odpowiedź #9 dnia: 15-11-2006, 14:16:29 »
jak usunac ze zdjecia te informacje (jakim aparatem, ustawienia itp), jakiego softu do tego uzyc ?

Photofiltr potrafi.. Przy zapisie wystarczy mu odfajkowac zapamietywanie danych EXIF i juz..
"Łowienie ryb to nie jest zwykły sport czy odpoczynek, to raj dla duszy"-M.
(9/20) - })i({ 5W 151 201 201HP 211 212 520 530 550 550HG 556 630 705SBT 707 710D2 710SBKD2  710SBT 710M4 740 745 805 814S 845S 940 10300 10610 14205 14460

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #10 dnia: 15-11-2006, 14:17:36 »
Ifran też :P
pozdrawiam
pecado

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
« Odpowiedź #11 dnia: 15-11-2006, 14:20:52 »
ten fotofiltr to bardziej obrobka niz viewer ?
to wyprobuje wieczorem tego ifrana, dobry viewer i tak mi sie przyda. dzieki.
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (48)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #12 dnia: 15-11-2006, 15:31:08 »
Jeżel iktoś poszukuje _dobrego_ praktycznie profesjonalnego programu do obróbki zdjęć - polecam pakiet Corela. Często dodawany jest w starszych wersjach ( np 9.0 ) do skanerów Plustek i to nawet takich za 200 zł. Można kupić razem ze skanerem, albo oddzielnie - na Allegro. Często właściciele odsprzedają _oryginalne_ płyty zostawiając sobie kopię.

http://www.allegro.pl/search.php?string=corel&country=1&category=68&location_radio=2&state=0&st=gtext&order=pd&listing_sel=2&listing_interval=7&price_from=&price_to=

a jeszcze dokładniej:

http://www.allegro.pl/item141639530_corel_draw_9_essentials.html

ja kupiłem kiedyś corela 9.0 za jakieś 50 zł, przeciętnemu użytkownikowi wystarczy na dłuuugie lata.
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline upj

• knifemaker
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
« Odpowiedź #13 dnia: 16-11-2006, 07:17:06 »
Ja zainstalowałem kilka dni temu darmowy PhotoFiltre 6.2.5 i wydaje się że ma naprawdę dużo funkcji i jest darmowy. http://www.komputerswiat.pl/download/index.aspx?akcja=przegladaj&p=/GrafikaIFotografia/EdytoryGraficzne&strona=3
w dodatku spolszczającym jest konik trojański TR/Drop.Agent.G tak krzyczy mije przeciwkatarowe oprogramowanie  :(

Offline rotpin

• Moderator
  • Opinii: (131)
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 16-11-2006, 16:24:36 »
w dodatku spolszczającym jest konik trojański TR/Drop.Agent.G tak krzyczy mije przeciwkatarowe oprogramowanie  :(

Ja instalowałem PhotoFiltre z płyty dołączonej do nięzbędnika KŚ. Sprawdziłem też mój komputer i program na płycie NOD32, Kaspersky'm i MKS ale nic nie wykryły. :?
Płyta miała byc sprawdzana przez producenta NODem, Pandą i BitDefenderem.
Być może to fałszywy alarm.

Offline upj

• knifemaker
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
« Odpowiedź #15 dnia: 17-11-2006, 06:46:23 »

Ja instalowałem PhotoFiltre z płyty dołączonej do nięzbędnika KŚ. Sprawdziłem też mój komputer i program na płycie NOD32, Kaspersky'm i MKS ale nic nie wykryły. :?
Płyta miała byc sprawdzana przez producenta NODem, Pandą i BitDefenderem.
Być może to fałszywy alarm.
Ja pobierałem z netu, sam program oki, ...ale jak chciałem ściągnąć dodatek spolszczający to AntyVir Guard "zabulgotał", że jest trojan TR/Drop.Agent.G nie mam podstaw żeby nie wierzyć ...używam już od dawna i jestem zadowolony  , pewnie jestem cykor ale nie zignorowałem ostrzeżenia  :shy: 

Offline cubix

• knifemaker
  • Opinii: (100)
  • *
    • Poltergeist Works Custom Blades
« Odpowiedź #16 dnia: 22-11-2006, 14:45:07 »
ja ze swojej strony mogę gorąco polecić Paint Shop Pro X (kiedyś Jasc teraz COREL). Można zassać trial i obadać a cena pełnej wersji jest naprawdę bardzo dobra. Jest to chyba jedyna tańsza alternatywa Photoshopa z porównywalnymi funkcjami. Godny polecenia a conajmniej przetestowania :)
Proszę kontaktować się tylko i wyłącznie mailowo!