Autor Wątek: Bushcraftowe noże  (Przeczytany 27647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
Bushcraftowe noże
« dnia: 17-11-2006, 17:57:51 »
Noże do uprawiania rzemiosła w krzakach, jak sama nazwa wskazuje. ;)

Popularne zwłaszcza na Wyspach B, spopularyzowane prze Raya Mearsa, choć tak naprawdę to rozwinięcie tradycyjnych skandynawskich wzorów, bezczelnie buchnięte przez synów Albionu, przystosowane do wyspiarskich zastosowań i popierdolonego wyspiarskiego społecznego odbioru noża. Nóż-narzędzie, stworzony do leśnych zastosowań, o kształcie tak pachnącym użytkowoscią i pracą w drewnie, że nawet najbardziej upierdliwy Bobby nie powinien uznać go za broń ofensywną. No chyba, że machasz nim w pobliskim Pubie po ośmiu Guinnesach.

W Polsce najbardziej znanym użytkownikiem noży buszkraftowych jest kochany Hakas, który od dnia swojego debiutu na forum udowadnia wszystkim, że EKa Nordic W11 jest niożem przegenialnym i nic wiecej człowiekowi do szczęścia w lesie nie potrzeba.

Zakochałem się i ja.

Szlif płaski, niski tak, że aż nadgarstki bolą od samego patrzenia to najbardziej charakterystyczna cecha Bushcraftów. Patent sprawdzony w czasach, gdy takie noże robiło się zwłasnym sumptem na rzecznym kamieniu, z byle czego, a stosowana technika nie pozwalała na wprowadzenie bardziej finezyjnych rozwiązań. Wbrew pozorom - patent działa i to bardzo sympatycznie, zwłaszcza w połączeniu z nienajgrubszą klingą o długości "w sam raz", jak mawiali starożytni Etruskowie. Po prostu tnie i tyle, a do strugania jest fajny, że hej.

Inna sprawa, ze popularność Bushcraftu i bushcraftowych noży, to efekt genialnego marketingu speców od tego i owego, którzy sprawili, że Woodlore projektu Raya Mearsa rozszedł sie jak ciepłe bułeczki, jest teraz praktycznie nie do zdobycia, a na rynku wtórnym kosztuje koszmarne muliony ciężko zarobionych dutków.

Ale konstrukcja jest na tyle prosta, ze przeciętny zjadacz bigosu i kebabów nie powinien mieć problemów ze zrobieniem sobie takiego cósia przy pomocy prymitywnego domowego warszatatu.

Zaczynamy od Woodlore pana R.M.:

11 cm ostrza z O1, zrobione przez Alana (nomen omen, wnimanije) Wooda. Legenda głosi, że Mears opracowywał ten kształt przez 6 lat nieustająco szwendając się po najbardziej dzikich zakątkach trzeciej planety od Słońca, a przerwy robiąc tylko na pobieranie pensji od BBC.

Śmichy śmichami, ale RM używa go od kilkunastu lat z okładem, a to wbrew pozorom, dużo świadczy o użytkowości projektu.

Patent szybko podłapał inny instruktor survivalu z firmy Woodsmoke, niejaki Ben Orford, który to Ben stworzył klona o zaskakującej nazwie Woodlander:

Inna brytyjska firma, Bison Bushcraft, też wypusciła swoją wersję, zwaną (pozor!) Woodsman ! :D :

Wariacji powstało mnóstwo. Znalazłem na dysku kilka, to i wrzucam:

Czy ktoś z forum jest szczęśliwym zaposiadowywaczem albo i autorem jakiegoś buszkrafta?
A może znacie inne noże buszkraftowe niż te wrzucone przeze mnie? Zapodajcie proszę, bo mam ostatnio ogromne parcie na takie kawałki stali.

PS: Post byłby niepełny bez tego jednego noża:

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
Odp: Bushcraftowe noże
« Odpowiedź #1 dnia: 17-11-2006, 19:03:29 »
A czy niski szlif jest wymagany przy takich nożach, czy też może być jakieś mniej masochistyczne rozwiązanie??

Edzia
W zasadzie, to przydała by się jakaś definicja noża bushcraftowego, bo na razie to i harcerska finka tu pasi, a i nesmuki powinny chyba pod tą kategorię się łapać.
« Ostatnia zmiana: 17-11-2006, 19:05:50 wysłana przez Kubek »

Offline Farulf

• Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • CBB
« Odpowiedź #2 dnia: 17-11-2006, 19:19:01 »
Ale nessmuk byłby chyba bardzo użytecznym nożem w bushcrafcie :?
Z reszta ja się nie znam.
Już nie marudzę tak bardzo. Dorosłem czy się zestarzałem?

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #3 dnia: 17-11-2006, 19:30:56 »
A czy niski szlif jest wymagany przy takich nożach, czy też może być jakieś mniej masochistyczne rozwiązanie??
Ja tam nie wiem, ale skandynawy klasyczne też mają tak niski szlif.
I choć nie są natchnione marketingiem na miarę powyższych to jednak ktoś też doszedł do wniosku, że niski szlif ma sens - mam wrażenie, że wypracowywał i testował to trochę dłużej niż wspomniany przez Wysza wynalazca :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #4 dnia: 17-11-2006, 19:37:59 »
Przy cienkiej klindze wysoki szlif nie jest potrzebny. Niski tnie wystarczajaco, a wysoki osłabiłby wytrzymałość.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (96)
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 17-11-2006, 19:42:25 »
Frosts Clipper, stosunkiem cena/jakość ostro poniewiera wszytkie powyższe noże... a nie jest to klasyczne puukko, chocby ze względu na kształt (rewelacyjnej wprost!!) rękojeści. cóż z tego, że nie da się nim podważać? noże bushcraft chyba od tego nie są, prawda?

gdyby ktoś naprawdę nie znał noża:
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #6 dnia: 17-11-2006, 19:45:59 »
Przymierzam się do noży z takim szlifem, ale muszę jeszcze wypatentowac jakiś dynks aby ten szlif mógł być robiony szybko i tanio. Kształty głowni - no przecież lepszych się juz chyba nie wymyśli , a na same noże w takim typie przyjemnie jest popatrzeć po tych technopoje...ych
CNC.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
« Odpowiedź #7 dnia: 17-11-2006, 19:51:56 »
tak sie przygladam i przygladam
wyszu ten twoj dozier jest chyba bardzo podobny w formie do tych bushcraftow - jeno ostrze bardziej udziwnione
moze nie nskie 0 grindy ale

zreszta mi bardziej podchodza "urbancrafty" ;)

"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • Opinii: (27)
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 17-11-2006, 20:05:46 »
Dagorn! Gdzie jest Dagorn i jego Outdoor??!!

Miodny nożyk  :slini: Tylko niech fotę wrzuci  :-)
Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek „Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa.”

Offline aksamitny

• Opinii: (319)
  • Użytkownik knives.pl
  • młodszy brat Dona
« Odpowiedź #9 dnia: 17-11-2006, 20:52:44 »
Taki sam,niski szlif jest w kultowym Emersonie Kommanderze,więc pewnie działa dobrze,ale...nie podoba mi się.
Bazyl

Offline Kubek

• knifemaker
  • *
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 17-11-2006, 21:36:02 »
Tak na chłopski rozum biorąc, to nóż bushcraftowy, to taki, który został przeznaczony do prac terenowych.
Czyli nie WH, chyba nie karambit, raczej nie sztylet i nie nóż do smarowania masła (n.p.).
Natomiast każdy inny nóż w zasadzie się nadaje.
Może nie będzie miał tego stylu, ale zadania spełni tak samo dobrze, jak Woodlore.
Pozdrawiam.

Offline Blacha

• heretyk
  • japonskienoze.pl
  • Opinii: (83)
  • *
  • cham i prostak
    • moje filmiki z nożami
« Odpowiedź #11 dnia: 17-11-2006, 21:46:05 »
a mnie sie jakoś wydaje że niski szlif wział sie  z tego co wysz pisął
najłatwiej zrobić nawet na kamieniu
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? -spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego -zapewnił go Puchatek. - Pamiętaj tylko, aby zginąć z mieczem w dłoni, inaczej nie dostaniesz się do Valhalli.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #12 dnia: 17-11-2006, 21:51:18 »
Natomiast każdy inny nóż w zasadzie się nadaje.
Nie sposób się z Tobą nie zgodzić Kubku, myślę jednak, że nikt nie dyskutuje z tym co się nadaje, bo tu wybór jest ogromny.
Istotą wywodu Wysza było przedstawienie nam noży, które dokładnie z myślą o tym były wymyślane. Jak Hakasowe Eki :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Kubek

• knifemaker
  • *
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 17-11-2006, 22:03:19 »
a mnie sie jakoś wydaje że niski szlif wział sie  z tego co wysz pisął
najłatwiej zrobić nawet na kamieniu

Jeśli tak, to czemu ten projekt powstawał przez kilkanaście lat?

Nie bardzo mi pasi ten szlif, a tym bardziej zero grind, w przypadu noża, który powinien być łatwy do naostrzenia na byle czym.
Łatwiej w warunkach polowych naostrzyć nóż ze szlifem roboczym, bo w lesie czy nad wodą, łatwiej o mały płaski kamień, niż o duży płaski kamień, a takiego dużego potrzeba by Woodlora naostrzyć.
235 funciaków, to też spora cena, jak na nóż, którego przeznaczeniem jest praca przy cięciu sznurków i struganiu patyków.
Pozdrawiam.

p.s. szlak mnie trafi z tym serwerem  :mad:

Offline qkiel

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 17-11-2006, 22:23:06 »
nie rozumiem tego problemu z ostrzeniem na malym kamieniu
da sie tam samo jak w przypadku noza ze szlifem roboczym, poprostu daje sie kapke wiekszy kat niz ten pod jakim jest szlif wyprowadzony
kurde gosc pare lat nad tym myslal, wzial po kawalku z kilku tradycji, a Kubek chce mu to wszystko sprowadzic do absurdu, do tego drogiego absurdu !
co gorsza ma racje, noz jak noz, nic w nim odkrywczego nie ma
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Czas to Szczescie.

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #15 dnia: 17-11-2006, 22:33:01 »
Gość nic nowego nie wymyślił. Po prostu umiał zareklamować swój towar. Używam od kilku lat fińskiego pukko marki Marttiini. Praktycznie niczym się nie różni. Inna sprawa, że nóż ten do lekkich prac jest rewelacyjny.
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline Kubek

• knifemaker
  • *
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 17-11-2006, 22:33:29 »
nie rozumiem tego problemu z ostrzeniem na malym kamieniu
da sie tam samo jak w przypadku noza ze szlifem roboczym, poprostu daje sie kapke wiekszy kat niz ten pod jakim jest szlif wyprowadzony

No to natenczas już nie będzie zero grind i zwiększy się kąt pod jakim płaszczyzny się spotykają, co zaowocuje zmniejszeniem możliwości tnących. Może nie od razu, ale po paru ostrzeniach będzie to odczówalne.
Ktoś kiedyś dawał filmik, jak takowy nóż powinien być ostrzony i z tego co widziałem, to trzeba sporej walizki sprzętu (japońskie kamienie wodne) i szyby samochodowej, coby tego dokonać.

Moim zdaniem, znacznie lepszy będzie nóż z cienko wyprowadzonym szlifem głównym i delikatną krawędzią tnącą 20 stopni na stronę.
Da się to łatwo naostrzyć na polnym kamieniu, nie tracąc przy tym właściwości noża.
« Ostatnia zmiana: 17-11-2006, 22:47:22 wysłana przez Kubek »

Offline qkiel

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 17-11-2006, 22:37:09 »
ten filmik byl wlasnie pana co "wymyslil" ten noz :] Mears'a :]
to minimalnie tylko wiekszy kat ma byc, 1 stopien az tak na mozliwosci ciecia nie wplynie
(zreszta on tak ostrzyl na plaskich kamieniach)
Czas to Szczescie.

Offline jeryd

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • prawdziwy dziadek
« Odpowiedź #18 dnia: 17-11-2006, 23:03:43 »
Chcę na początku zauważyć że R.Mears wie że oprócz noża na każdą wyprawę potrzebne też jest inne bardzo potrzebne w zależności od miejsca narzędzie.Tam gdzie potrzebna siekierka, maczeta czy gruby kij to nóż mu tylko towarzyszy.Oczywiście ten niski mocny szlif powstał napewno z prostych opisanych przez moich przedmówców przyczyn ja tylko przypomnę klingę używaną przez starych rosyjskich myśliwych z którym się łączy też skandynawskie pukko.Ja uważam że do polowych zadań to najbardziej wszechstronny kozik.Pozdrawiam

Offline Sylwek Tyra

• Opinii: (28)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 17-11-2006, 23:29:18 »
Hehe! Woodlore Mears'a pachnie trochę szkołą Morsa Kochansky'ego bo ten z kolei (bedac mentorem Mears'a) MORA używa od ho ho ho. Zalatuje troche marketingiem ze strony mears'a przy czym Rayowi Wodloore nie zawsze towarzyszy ale w zastępstwie i tak jest konstrukcja MORA. Nie znaczy to jednak, ze to co pokazuje jest liche. Ja sam odkrywam w tym ostrzu wielki potencjal i rowniez się zapaliłem do takich konstrukcji (niski niepelny szlif na 0 grind) - praca tym w drewnie to poprostu poezja. A tak w ogóle to Brytyjczycy podobno uwielbiają Skandynawskie zabawki - Mears napewno (noże, toporki, krzesiwa, odzież - reszty nie pamiętam)

Noże bushcraftowe.. hmmm! Parangi, maczety, noże Drop point (aborygeni), spear point (plemiona afrykańskie), clip point czyli prawie wszystko plus różne modyfikacje wynikające z doświadczenia (Ulu - nóż dla kobiety). Zdąrzyłem do tej pory zauważyć brak wyraźnie zaznaczonej KT. Jest to często taki cienki convex (nawet w maczetach, ktorymi ewidentnie się uderza scinając). Dlaczego?! bo zapewne wazniejsze dla nich od wytrzymalości (grubości i różnych amerykańskich chwytach marketingowych) jest efektywność cięcia połączona z umiejętnością ich stosowania (a to oznacza, ze TAK! nożem się nie rąbie ani nie wspina po nim). Być może spowodowane jest to położeniem nacisku na konstrukcje przy posiadaniu marnych surowców z ktorych ten noz zrobią, albo tez wiedza ojcow i ich ojcow. I tak coś czuje, ze jakby dac bushmanowi takiego chociażby SRK CS to gość trochę by się zawiódł - ewentualnie rzucił miejscowemu metaloplascie do przeróbki.