Autor Wątek: S30V i kruchość - poszukiwań winnego;) cd.  (Przeczytany 1588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
S30V i kruchość - poszukiwań winnego;) cd.
« dnia: 24-11-2006, 14:04:23 »
Tak sobie ostatnio nad tym dumałem...

- najczęstszym scenariuszem jest nowa, fabryczna krawędź ze skłonnością do wykruszeń, a następnie ustąpienie problemu po pierwszym porządnym ostrzeniu.
W naszych dysputach dochodziliśmy więc najczęściej do wniosku, iż wina leży po stronie procedury fabrycznego ostrzenia, gdzie może dochodzić do przegrzewania a także powstawania błędów w geometrii, drutu itd.
Jednak czy w takim razie nie powinno dochodzić raczej do zawijania się zmiękczonej przegrzaniem krawędzi ( w dodatku z drutem)?

Więc może złoczyńcą ;) jest...laser? (laserem wycina z arkuszy blachy BM, Spyderco i pewnie większość innych firm stosujących w swoich nożach hi-endowe stale).
cytując melona:
wpływ lasera na strukturę i własności stal jest ogromny, po laserze otrzymujemy strukture laną przy krawędzi cięcia, głębokość występowania struktury lanej jest zależna od mocy użytego lasera i warunków chłodzenia podczas cięcia
ponadto pomiedzy strukturą laną a materiałem rodzimmym (naszą blachą) występuje strefa wpływu ciepła w której własności zmieniają bardzo (twardość od bardzo dużej do niższej od materiału wyjściowego, oraz kruchość od dużej do b. małej)
sposobem na obejście tego jest zgubienie przez skrawanie (szlifierka, pilnik itp) tych warstw tzn. trza wyciąć to co ma zmieniony kolor i otrzymujemy ostrze (chyba najważniejsze) takie jaki był materiał w stanie wyjściowym
[…]
struktura lana raczej niekorzystna z założenia, przeszlifować (zależy od mocy lasera, grubości materiału i szybkości cięcia) z 0.2 mm i juz jej nie ma

Te 0,2 mm to by było właśnie akurat porządne przeszlifowanie/przeprofilowanie krawędzi na osełce.
Co o tym myśłicie?

Pozdrawiam

Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline Farulf

• Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • CBB
Odp: S30V i kruchość - poszukiwań winnego;) cd.
« Odpowiedź #1 dnia: 24-11-2006, 14:20:04 »
Taka uwaga. Lasera (jeśli w ogóle) to używa się do wycięcia kształtu przyszłego noża z blachy, a nie do ostrzenia, nawet fabrycznego. W związku z tym te 0.2 mm o zmienionej strukturze powinno zostać usunięte w czasie ostrzenia fabrycznego. I tu cała teoria bierze w łeb.
Już nie marudzę tak bardzo. Dorosłem czy się zestarzałem?

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 24-11-2006, 14:35:25 »
W związku z tym te 0.2 mm o zmienionej strukturze powinno zostać usunięte w czasie ostrzenia fabrycznego. I tu cała teoria bierze w łeb.

Nie koniecznie - powinno a czy jest to różnica. Myślę, że ostrzy się tak aby zminimalizować nakład pracy/zużycie pasów ściernych=koszty.
A więc byle by się pojawiła ostra krawędź, a nie aby zebrać odpowiedni margines "polaserowy".

Na zasadzie: (na czerwono "polaserowy margines", na niebiesko krawędź tnąca)

I ta końcówka się wykrusza, do póki nie przeszlifujemy fabrycznej krawędzi.
« Ostatnia zmiana: 24-11-2006, 14:44:08 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #3 dnia: 24-11-2006, 20:55:24 »
 o,2 napewno pojdzie w diably
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #4 dnia: 25-11-2006, 12:02:33 »
Mi się wydaje że to raczej ostrzenie pod kontem prostym do krawędzi tnącej na stosunkowo grubej gradacji jest przyczyną wykruszania, ale mogę się mylić..
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #5 dnia: 25-11-2006, 12:08:44 »
a moze zwykle przegrzanie przy ostrzeniu,
i niech was nie zmyli to ze nie ma kolorkow, one nie zawsze musza sie pojawic a przegrzanie nastapic, wzrost naprezen  itd...
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline pkorbanek

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 27-11-2006, 18:46:15 »
Przegladajac poprzednie dyskusje na ten temat myslałem sobie ze to o jakies wieksze szczerby chodzi. 0,2 mm jestem w stanie bez problemu zaakceptowac