Autor Wątek: fixed resistor... jak to jest z tą stalą?  (Przeczytany 2663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fryc

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
fixed resistor... jak to jest z tą stalą?
« dnia: 04-12-2006, 20:55:54 »
..Panowie, jak to jest z trzymaniem 154CM w innych BM kach? Potrzebuję albo jakiejś terapii albo innej stali.., :dodge: do czego zmierzam; mam od ponad roku resistorka, jakiś czas temu pocienilem mu krawędz na 30, myślę że w ostrzeniu nie popełniam już znaczących błędów zawsze na brzytewkę ale kiedy czytam o kilku tygodniach EDC'owania bez prętów to nijak ma się to do moich doświadczeć z tym nożem.. mianowicie np. naostrzony do golenia przestaje to robić po zastruganiu jednego większego badyla. Fakt dalej pracuje przyzwoicie ale nie przetnie kartki po tygodniu robienia żarcia ostrzenia ołówków cięcia opakowań i innych typowych codziennych zadań. Powiedzcie proszę czy ja jestem przewrażliwiony czy może trafiłem na jakąś słabą partię?? POZDRAWIAM Wojciech :grin:

Offline Akme

• Backpacker
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
Odp: fixed resistor... jak to jest z tą stalą?
« Odpowiedź #1 dnia: 04-12-2006, 20:59:17 »
Wszystko jest IMHO w normie. Po pierwsze 154CM mistrzem (mistrzynia) swiata w trzymaniu ostrosci nie jest... a po drugie wiekszosc stali, (w tym nawet S30V) szybko traci zdolnosc golenia, zachowujac dluzej tzw. ostrosc robocza. Juz tak niestety jest, ze im ciensza krawedz tnaca (a przy ostrosci pozwalajacej na golenie krawedz jest baaardzo cieniutka), tym szybciej robi na niej sie "drucik"...
Szwoleżer Crew - KNAK - Łoś Tracker Team

"Nam nad głowami rosną chmury, kłęby, dymy, grzyby, obłoki...
I jeszcze widzimy kontury rzeczy, kolorów boki"

Offline fryc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 04-12-2006, 21:11:59 »
Dzieki wielkie za szybką odpowiedz,  :shades: jaka stal w takim razie najdłużej obchodzi się bez pręta w codziennym użyciu nie jestem katem nożowym i używam go do cięcia więc kruchość nie ma specjalnie znaczenia chodzi mi o wspomnianą przez Ciebie  mistrzynię świata w trzymaniu krawędzi (nie musi golić wiadomo) wszystko ulega ścieraniu ale szukam chyba folderka na codzień co bym go nie musiał kroić co trzeci dzień bo aNÓŻ zdaży sie konieczność przycięcia koleżance z uczelni jakiejś karciochy. :) pozdr.

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #3 dnia: 04-12-2006, 21:22:15 »
Ze stali, z ktorymi mialem do czynienia najlepiej ostrosc trzymala CPM 440V i BG-42. Bardzo dobra jest tez S30V. Nie bawilem sie nigdy dluzej INFI... ale ludziska ja chwala ;)

Acha... bylbym zapomnial o nowej, ponoc rewelacyjnej ZDP-189 - to chyba bedzie mistrz :D

Offline fryc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 04-12-2006, 21:28:05 »
ostatnie pytanko i wszystko już bede wiedział... ;-) która z tych dwóch jest bardziej krucha  (440V czy S30V) dzieki Akme :shy:

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #5 dnia: 04-12-2006, 21:30:29 »
Drobiazg ;)
bardziej krucha jest zdecydowanie 440V

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #6 dnia: 06-12-2006, 18:18:59 »
Jak tak czytam Twoj opis, to mi przychodzi do glowy, ze na Twoim miejscu sprawdzilbym, czy sie na pewno drutu pozbywam z krawedzi. 154CM potrafi tu byc troche upierdliwa i trzeba sie przylozyc do roboty.

Zwlaszcza to, co napisales o goleniu, czy tez raczej niecheci do golenia ;) po zastruganiu jednego patyka by moglo na to wskazywac.

Rowniez to, co jak napisales, robisz nozem, nie jest niczym niesamowitym i z moimi nozami ze 154CM nie mam takich doswiadczen.

Oczywiscie jest mozliwe, ze trafiles na kiepska partie...

Ale topik pasuje raczej pod "peknieta omege", niz tutaj, przesuwam.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #7 dnia: 06-12-2006, 20:10:32 »
Oczywiscie jest mozliwe, ze trafiles na kiepska partie...

To żart, prawda Rybaku?
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #8 dnia: 08-12-2006, 17:21:00 »
To żart, prawda Rybaku?

Skad.

Kazda firma ma lepsze o gorsze dni, ktos do roboty na kacu przyjdzie itd.

Czytalem na MF.net swego czasu np. sporo sklinania ATS34 z konca lat 90-tych w BM - podobno hartowanie bylo do d...

Moje sa calkiem OK, a mam ich troche, ale sa ludzie, ktorym sie noze ponoc od patrzenia tepily.

Ponoc, podobno... Ale sie zdarza, poszukaj fotek chocby Manixow z kompletnie sfajdana blokada, albo bez wyprowadzonej krawedzi tnacej w ogole, sa gdzies na forum.

Z takich grubszych bledow, z ktorymi do ladu nie mozna bylo dosc, to w Pinnaclu BM tytanowy frame - w koncu go wycofali... Przykladow jest troche - to czemu nie ma wyjsc od czasu do czasu np. jeden wklad z pieca o nie takich parametrach, jakie powinny byc...?

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #9 dnia: 08-12-2006, 17:46:54 »
A dlatego nie ma wyjść, że o firmie świadczy jakość jej wyrobów. Jakość, czyli również powtarzalność parametrów. Firma z aspiracjami do najlepszych w nożowym świecie (a taką Benchmade chyba jest...) nie powinna sobie pozwalać na takie coś. Dlatego firma, która tak traktuje podejście do swej produkcji jest dla mnie za przeproszeniem mało warta. Tu nie ma tłumaczeń, że ktoś miał gorszy dzień, przyszedł na kacu itd. itp. Jeśli tak jest tzn., że coś w firmie nawala; coś jest nie w porządku.
Fryc - może napisz do firmy w czym problem? Może staną na wysokości zadania (co też świadczy o jakości firmy) i jakoś to rozwiążą? Pozdr. Loth.
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline Farulf

• Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • CBB
« Odpowiedź #10 dnia: 08-12-2006, 18:27:22 »
Fryc - może napisz do firmy w czym problem? Może staną na wysokości zadania (co też świadczy o jakości firmy) i jakoś to rozwiążą? Pozdr. Loth.

Ale może najpierw dla pewności porównaj go z jakimś innym nożem z tej stali, albo daj komuś do porównania. Mam wrażenie, że może być to subiektywna opinia.
Sam mam/miałem parę noży między innymi z s30v, 154cm i jakoś nie zauważyłem tych legendarnych właściwości, o których tyle się naczytałem. Nóż po przecięciu kilku kartek, linek, kartonów, przygotowaniu kilku posiłków, czyli kilku dniach normalnego użytkowania,  zachowuje znośną ostrość roboczą, ale nie goli, ani nie struga kartek już kartek. A może to ja się za słabo przykładam? Wydaje mi się, że to drugie jest bardziej prawdopodobne, bo ciężko mi uwierzyć, że trafiam na same wybrakowane egzemplarze. Poza tym zauważam różnicę pomiędzy tymi stalami, a np taką 440c czy jakąś VG1 (tak na marginesie nie mam pojęcia co to za badziew i jak się znalazł w moim mph od cold steel).

No i na koniec pytanie do tych, co znają lepiej ode mnie: Czy to że dopiero co ostrzony Al Mar sere operator z s30v po przecięciu na 4 części plakatu wyborczego naklejonego na grubą, sztywną tekturę jest znowu tępy (znaczy z microserations po gradacji fine na CC exact V zrobiła się gładka, nie nadająca się do cięcia krawędź) to też powód do zmartwień, czy np powinienem poszukać ostrzałki o mniejszej gradacji?
Już nie marudzę tak bardzo. Dorosłem czy się zestarzałem?

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #11 dnia: 09-12-2006, 08:02:49 »

Ale może najpierw dla pewności porównaj go z jakimś innym nożem z tej stali, albo daj komuś do porównania. Mam wrażenie, że może być to subiektywna opinia.

No, to chyba nie podlega dyskusji. :-)
(Ap 20, 10)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #12 dnia: 09-12-2006, 17:32:23 »
A dlatego nie ma wyjść, że o firmie świadczy jakość jej wyrobów. Jakość, czyli również powtarzalność parametrów. Firma z aspiracjami do najlepszych w nożowym świecie (a taką Benchmade chyba jest...) nie powinna sobie pozwalać na takie coś. Dlatego firma, która tak traktuje podejście do swej produkcji jest dla mnie za przeproszeniem mało warta. Tu nie ma tłumaczeń, że ktoś miał gorszy dzień, przyszedł na kacu itd. itp. Jeśli tak jest tzn., że coś w firmie nawala; coś jest nie w porządku.

Izziii... To przeciez nie rzecznik prasowy Benchmade napisal, tylko ja - takie moje gdybanie.

To raz.

Dwa - powinna, nie powinna... Jasne, ale kuchy zdarzaja sie kazdemu. Volkswagen wlasnie trzysta tysiecy Passatow do warsztatow wola (tylko u nas sto trzydziesci, reszta gdzies w swiecie), bo jest mozliwosc, ze silnik od wycieraczek w czasie naprawde silnej ulewy podziekuje za wspolprace.

Beda wymieniac.

Powiesz z tego powodu, ze Volkswagen to firma do niczego, a Passat to badziewiasty wozek?

Daimler juz pare razy mial podobne akcje, i to takie, gdzie do warsztatow wzywali ponad milion samochodow, a nie jakies marne trzysta tysiecy - do bani, nie?

Czy firma jest czy nie jest lepsza od innych, to sie okazuje nie po tym, czy nie zdarzaja sie jej wpadki - bo takich nie ma - tylko, czy ma mniej wpadek niz konkurencja.

Nie, nie chce mi sie roztrzasac pojecia "wpadka", mam nadzieje, ze nie trzeba go tlumaczyc.

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #13 dnia: 09-12-2006, 22:22:18 »
Nie no - spoko :-) Chodzi o to, że wpadek nic nie tłumaczy. A z volkswagenem, to chyba zły przykład, bo silnik wycieraczek akurat nie jest chyba ich produkcji  ;) Drugą sprawą jest to, że jak coś spieprzą, to niech naprawiają, wymieniają itd. TO świadczy o firmie też.  :-) Pozdro. Loth.
(Ap 20, 10)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #14 dnia: 11-12-2006, 17:29:04 »
A z volkswagenem, to chyba zły przykład, bo silnik wycieraczek akurat nie jest chyba ich produkcji  ;)

Ale Passat jest ich produkcji i kontrola jakosci tez jest ich.

My tez mamy poddostawcow, ale jak sie zdarzy jakis bubel (nie, no skad, nam sie nie zdarza :) ), to klienta nie obchodzi, ze to "nie nasza produkcja" byla i tylko dokrecilismy do maszyny :)

Offline fryc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 16-12-2006, 17:44:05 »
No dobra ...przyłożyłem się konkretnie do krawędzi... robiłem żarcie, strugałem kija, i takie tam i goli po 3 dniach. Moja wina ,moja wina... dzieki za wszystkie posty.

chciałbym móc porównać go z innym lecz nie znam nikogo w Szczecinie kto zajmuje się nożami może jest wśród Was ktoś z tąd :) lub z Gorzowa  ;-) pozdrawiam