Autor Wątek: Dlaczego noże?  (Przeczytany 3391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
Dlaczego noże?
« dnia: 04-12-2006, 23:38:18 »

Dlaczego noże? Zastanawia mnie to od kiedy trafiłem po Exodusie na Knives.
Co w tych zabawkach jest? Już jako 5 letni knypek ganiałem z nożem do tortów, podprowadzonym z szafki, gdzie zawsze był przede mną chowany. Co mają w sobie te małe(no, nie zawsze) cholery? Stal jest piękna, to fakt ale chyba nikt nie siedzi i nie wpatruje się w kawałek płaskownika? A może to świadomość że możemy komuś zrobić krzywdę, zapanować nad nim? Przecież to tak odwieczne pragnienie człowieka... Nie chyba nie. Tu raczej nie ma takich ludzi, a na pewno nie powinno być. Artyzm, sztuka zaklęta w kawałku stali? Niektóre... Ale gdzie tu artyzm i sztuka w Bushmanie, zagiętym kawałku blachy, który przecież jest znakomitym nożem i wiele ludzi go posiada. A może lubimy szpanować, popisywać się przed ludźmi elitarnym hobby? Wyciągnąć z błyskiem oka nóż żeby pokroić kanapkę którą możemy przecież, równie sukcesywnie ugryźć ją zębami, tak jak nas nauczyła matka natura przez parę milionów lat ewolucji. Znamy to prawda? Ale to też nie jest to czego szukam. Więc co? Jedyna odpowiedz na to z pozoru prozaiczne pytanie, to magia stali*. Tak ta magiczna, paranormalna, czy jaka tam jeszcze może być, siła tkwiąca w tym, niby prostym narzędziu. Bo to jest jak z kobietą, tyle że nie można tego rozpatrywać jednostkowo. Zobaczcie, tyle jest ładnych dziewczyn, kilka pięknych i ta jedna bez której zazwyczaj żyć nie można. I to są właśnie nasze noże, nasza pasja ta jedna, jedyna i od końca życia. No dobra- zapyta ktoś postronny- ale czemu tyle ciężko zarobionych pieniędzy wydajemy? Czym się różni nóż za 150zł od takiego za 1500? Też ma rękojeść, ostrze, i normalnemu człowiekowi wystarcza jeszcze z naddatkiem. A jaka jest różnica między trabantem, a mercedesem? Przecież i jedno i drugie kula się, jedzie do przodu. Ale jak jedzie...

Wiecie chyba nie ma racjonalnego wytłumaczenia. Tak naprawdę się nie da. Siedzimy produkujemy się, żeby się usprawiedliwić przed samym sobą, rodziną i znajomymi. I po co?  Nie przyjmując tego, że po prostu jest jak jest. Fenomen, nieuleczalne schorzenie umysłowe – nieistotne. Istotna jest pasja. I ludzie którzy się jednoczą dzięki tej pasji. Wszelkie próby jakiejś logicznej analizy spełzną na niczym. Namnoży się pytań, z których tylko nieliczne znajdą odpowiedzi. Zresztą czy to tak naprawdę istotne czemu?

Ważne że są.
Ludzie których łączy pasja.

W sumie nie wiem co chciałem osiągnąć pisząc ten tekst. Jestem trzeźwy, nic nie brałem. Po prostu usiadłem i napisałem. Można rzec przelałem swój tok myślenia na papier. Nie daje logicznych odpowiedzi, a stawiam pytania. Ale ja nigdy nie byłem logiczny. Nie znalazłem odpowiedzi. Może ktoś z was potrafi.

*Ciekawe kto jeszcze pamięta niesławną Magię Stali?
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline Mikko

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Dlaczego noże?
« Odpowiedź #1 dnia: 05-12-2006, 16:27:49 »
Myślę, że po częsci mamy to we krwii. Kiedyś wojownicy nosili miecze, w dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na szablę przy boku i nóz jest w zastępstwie. Byc może z dobrym nożem czujemy sie lepiej, bo wiemy że jest przy nas, tak jak miecz przy boku wojownika. Jedni poca się na widok monety za 3000 tysiace, drudzy gdy zobaczą nowy nóz. Sa tańsze hobby np zbieranie ulotek filmowych, co praktykuje kumpel ale tez droższe- kolekcjonowanie obrazow. Sledząc fora nozownicze, zauważyłem, że nozomaniacy zachwycając się nożami walą często takie teksty jak kobiety oglądajac sukienkę/pierscionek/buty.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2006, 16:29:57 wysłana przez Mikko »
:)

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 05-12-2006, 19:27:27 »
tez sie czesto nad tym zastanawialem... nie doszedlem w sumie do zadnego wniosku.
Jest w n ich cos magicznego.
Moze to, ze moga byc piekne i uzytkowe za razem...
a moze wlasnie tylko po to sa... zeby je podziwiac i kochac( eee, to w sumie jak z kobietami  :dodge:  )
 :P
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #3 dnia: 05-12-2006, 19:49:36 »
Myslałem o tym kilka razy... czemu noże.. nie wiem...od kiedy pamietam biegałem zawsze z jakimś nożem..najpierw coś od Dziadka, potem kupowane bazarowce... ale czemu to własnie noże były dla mnie takie ważne ? nie wiem...
A moze :

Myślę, że po częsci mamy to we krwii. Kiedyś wojownicy nosili miecze, w dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na szablę przy boku i nóz jest w zastępstwie. Byc może z dobrym nożem czujemy sie lepiej, bo wiemy że jest przy nas, tak jak miecz przy boku wojownika.

Nie wiem... kocham noże...

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #4 dnia: 05-12-2006, 19:51:21 »
Myślę, że po częsci mamy to we krwii. Kiedyś wojownicy nosili miecze, w dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na szablę przy boku i nóz jest w zastępstwie.

nie widze przeciwwskazan zeby ganiac po ulicy z szabla polska :)

Sledząc fora nozownicze, zauważyłem, że nozomaniacy zachwycając się nożami walą często takie teksty jak kobiety oglądajac sukienkę/pierscionek/buty.

na faroch to to powiewa nuda. bys zobaczyl jak sie na spotkaniach nozownikow gada... chryste, to jest chore :rolleyes:

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 05-12-2006, 19:52:24 »
Ripper przyjacielu, poruszyłeś temat bardzo ważny, rzekłbym podstawowy dla naszego forum. Piszemy i mówimy tu o nożach, ich użytkowaniu, przygodach z nimi związanych, technikaliach, zamieszczamy ich zdjęcia ale jakoś nikt nie wytłumaczył dlaczego tak nas fascynują. Oczywiście - są naszą pasją ale jakie jest jej źródło? Jak napisałeś noże bywają piękne, użyteczne, dają poczucie mocy a nawet pozwalają zaszpanować. Dla mnie nigdy nie były dla mnie ot zwykłym kawałkiem stali. Traktowałem je po trosze jak talizmany szczęścia, ale z bardzo konkretną mocą obrony mnie przed złem - w końcu do obrony też mogą służyć...Z biegiem lat coraz bardziej się z nimi utożsamiam bo uważam, że prawdziwy mężczyzna powinien być jak nóż: ostry (w sensie: bezkompromisowy), niezłomny i użyteczny - jak ... rycerz. Takie pojmowanie przeze mnie roli noża poruszyłem w wątku "Nóż jako współczesny atrybut etosu rycerskiego"
http://www.knives.pl/forum/oglne/noz-jako-wspolczesny-atrybut-etosu-rycerskiego.0.html.
Dlaczego noże? Dla tego wszystkiego...
Może nożem?

Offline piotr-cz

• knifemaker
  • Opinii: (5)
  • *
    • moje prace
« Odpowiedź #6 dnia: 05-12-2006, 19:58:48 »
Jest taki fragment w jednej z książek Hłaski:
...mężczyzna potrafi się przyzwyczaić do czegoś zrobionego z metalu, do czegoś ciężkiego, co zaczyna żyć tylko w jego rękach; i co w jego rękach zaczyna być szybkie, niezawodne i niebezpieczne...
w oryginale dotyczy samochodu ;) ale kiedy go przeczytałem pomyślałem zaraz o nożu...
...mężczyzna potrafi się przyzwyczaić do czegoś zrobionego z metalu, do czegoś ciężkiego, co zaczyna żyć tylko w jego rękach; i co w jego rękach zaczyna być szybkie, niezawodne i niebezpieczne...
M. Hłasko

Offline hEx

• No. 7
  • Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Niech żyje Bóg, Honor i Ojczyzna...
    • J.S.2028
« Odpowiedź #7 dnia: 05-12-2006, 20:01:12 »
Nóż może być narzędziem pracy, może pomagać w rozwijaniu zdolności manualnych. Dbając o niego on "dba" o ciebie. Wiesz, że nie zawiedzie cię w chwili kiedy będzie najbardziej potrzebny. Nóż może być dobrym przyjacielem, którego znasz doskonale i wiesz, że cie nie zawiedzie i nie zdradzi. Jest wierniejszy niż kobieta.
"Chwała za niepodległość, zmarłym! "

Ludzie dzielą się na dwa rodzaje- tych, którzy wstają rano i myślą "Dzień dobry, Boże", i tych, którzy myślą "Dobry Boże, dzień".

www.js2028.pl

Offline apoc

• Opinii: (24)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 05-12-2006, 20:10:35 »
Myślę sobie, że powód, dla którego kochamy noże, nie jest ważny. Fakt pozostaje faktem, bez względu na najbardziej wysublimowaną formę, w jaką zaklęto kawałek metalu, jest to zwyczajnie najdoskonalsze, najprostsze i zarazem najbardziej uniwersalne i niezawodne narzędzie, jakie kiedykolwiek wymyślił człowiek. Dociekanie przyczyny, w moim odczuciu, zwyczajnie mija się z celem. Ot, dogmat. Cieszmy się tym, nie próbując zadawać pytania "dlaczego?". Cieszmy się tym bardziej, że mieliśmy szczęście trafić do społeczności, która nasze zamiłowania podziela, a co ważniejsze - w pełni rozumie i akceptuje. Nikt dotychczas nie pytał "dlaczego?". I może niech tak zostanie :) Pytań "dlaczego?" mamy i tak za dużo poza forum. Pozdrawiam, MZ.
Weapon unused is a useless weapon.

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #9 dnia: 05-12-2006, 20:14:42 »
     Dlaczego noże?

Dlaczego samochody ? Dlaczego zapalniczki ? Dlaczego latarki ? Dlaczego znaczki ,monety, modele, zapałki paczki po fajkach,kapsle , puszki,korkociągi...?  Dlaczego to i owo ???

Może dlatego ,że bez hobby życie jest puste . A hobby nożowe poza radochą  jest jeszcze praktyczne i przydatne na co dzień . 

Offline vmario

« Odpowiedź #10 dnia: 05-12-2006, 20:44:44 »
Może dlatego ,że bez hobby życie jest puste . A hobby nożowe poza radochą  jest jeszcze praktyczne i przydatne na co dzień . 

Właśnie! Przede wszystkim chodzi o to, by mieć jakąś odskocznię od codzienności. Po ciężkim dniu zrelaksować się nad ostrzałką albo podziwiając w Necie piękne ostrza, na które nigdy nie będzie nas stać. A że akurat padło na noże? Chyba geny albo coś takiego...

Nie zmienia to jednak faktu, że nożowe hobby rzeczywiście bywa całkiem "życiowe". Nóż, który zawsze jest pod ręką, przydaje się bardzo często, choć posiadanie x noży jest już raczej kolekcjonerstwem, nawet jeżeli każdego z noży używa się od czasu do czasu.

Poza tym nasze hobby ma w sobie coś, co być może rodzi w nas wrażenie, że podlegamy jakiejś nobilitacji. Po pierwsze mało kto zdaje sobie sprawę, że noże w ogóle mogą być hobby, po drugie jest ono wyraźnie "męskie". Nie chcę przez to powiedzieć, że kobiety "tego nie czują", bo jak są dziewczyny, które pociąga motoryzacja, tak też są i te, które interesują się nożami. Niemniej chyba większość mężczyzn chowając nóż do kieszeni/przytraczając do pasa/wrzucając do plecaka, czuje się dowartościowana po prostu  ;-)

Offline Smokey_

• Benchmade`o`holic
  • Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • http://www.ni99a.foxnet.pl/cygara/
« Odpowiedź #11 dnia: 05-12-2006, 21:49:14 »
Pozdrawiam
-------------------------------------------------
http://www.ni99a.foxnet.pl/cygara/ <------ P O L E C A M

Offline Mikko

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 05-12-2006, 22:57:25 »
Cytat: Guldan
nie widze przeciwwskazan zeby ganiac po ulicy z szabla polska
Myslę, że jadąc samochodem, tramwajem, autobusem wygodniej Ci bedzie z nożem w kieszeni niż z szabla przypiętą do pasa :shades:

Nozowe hobby ma dwie wady - jest drogie i nie posiada zbytniej aprobaty społeczenstwa. Gdyby ktos dał cynk że facet ma w mieszkaniu cala sciane pokryta nozami, policja może by to olała, a może by wysłała zwiad. Każdy nóż to czasami nawet 1/2-1/3 pensji chyba ze ktos dobrze zarabia i folder za 5 stów to dla niego taki wydatek jak kupno suszarki. Dla przeciętnego Kowalskiego, a już na pewno dla jego matki emerytki nozomaniak jest niebezpiecznym dla społeczeństwa psycholem.
:)

Offline buzz

• Ursus americanus ;)
  • Opinii: (42)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • bydle niedobre
« Odpowiedź #13 dnia: 06-12-2006, 08:01:07 »
Zgadzam się z wami misiaczki - życie bez hobby byłoby strasznie nudne (a z czasem człowiek wraz ze wzrostem wiedzy na temat "konika" - choć u mnie są w tej wiedzy kosmiczne dziury ;) - zaczyna szukać pewnej ideologii - i bardzo dobrze :) ) A odnośne odbioru społecznego to:
- po pierwsze primo znakomita większość przestępstw z  popełniana jest przy pomocy zwykłego kuchenniaka, który w nieodpowiedniej chwili leżał w nieodpowiednim miejscu lub przy pomocy bazarowca za zeta lub innego szpikulca
- po drugie primo ;) : starajmy się zmienić ten odbiór - zwyczajnie, poprzez swoje zachwanie :)
Tak, jestem nietolerancyjny i bardzo proszę to uszanować.

Offline Korangar

• 154 CM...obwodu w pasie
  • Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Verba volant, scripta manent...
    • Kilka wspomnień
« Odpowiedź #14 dnia: 06-12-2006, 09:52:51 »
(...) - po drugie primo ;) : starajmy się zmienić ten odbiór - zwyczajnie, poprzez swoje zachwanie :)

I z tego co wiem, to właśnie po to istnieje to forum - żeby propagować pozytywne aspekty naszego wspólnego hobby. A właśnie na tym polega hooby, żeby siedzieć wśród ludzi, którzy rozumieją tylko siebie nawzajem i mają tą samą pasję - w naszym wypadku - noże.
Doszedłem dzisiaj do wniosku, że do szczęścia brakuje mi Microtecha...

Offline akira

• Opinii: (18)
  • Użytkownik knives.pl
  • ... urodzony w roku Smoka...
« Odpowiedź #15 dnia: 06-12-2006, 22:51:26 »
A wiecie co mi przyszło do głowy?    My, jako Polacy mamy wdrukowaną w genach miłość do stali. Przepatrzmy historię Polski.... za Piastów miecz w rodzinie przechodził z ojca na syna. Każde kolejne pokolenie miało przykazane dbać o niego, pilnować by nie zginął idt. Taki miecz zajmował poczesne miesce w chacie, prawie jak na piedestale. Później mamy czasy rycerstwa: często rycerze nadawali imiona swoim ukochanym mieczom, zdobili je drogimi kamieniami. Pamiętacie z trylogi Sienkiewicza - Zerwikaptura?. A jeszcze później bliższe nam czasy: ułanie. Szarża w ich wykonaniu  często wzbudzała popłoch w szeregach wroga. Sam bym zwiewał gdybym zobaczył kilkaset szbel wycelowanych we mnie w pełnym pędzie :D. A co taki ułan zrobił jak przyszło mu opuszczać kraj lub iść do niewoli?  Wolał zabezbieczyć swą szablę najlepiej jak potrafił i zakopać w ziemi, byle tylko nie dostała się we wrogie ręce.
 Teraz mamy inne czasy, szable nie są potrzebne (na co dzień :)), ale zamiłowanie do posiadania kawałka stali pozostało. Dlatego podejrzewam większość z nas czuje potrzebę posiadania czegoś ostrego. I tak jak nasi pradziadowie trzymamy niejednokrotnie tę kochaną stal na jakimś tam malutkim piedestaliku, czyścimy ją, dbamy by nie zardzewiała, trzymamy w nienagannej ostrości. Dobrze to ktoś określił - posiadanie noża daje poczucie niezależności i pewność, że gdzie byśmy się nie znaleźli, zawsze sobie poradzimy.
To tyle....
...a wiatr mą wolą...

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
« Odpowiedź #16 dnia: 06-12-2006, 23:58:32 »
to nie jest przypadkiem tak, ze miecze przechodzily z ojca na syna na calym swiecie ?
niekoniecznie z racji "kochaj ten miecz synu jak...", ale przez tak prozaiczny powod jakim byla cena oreza
prosze jeszcze Henia w to wszystko nie mieszac :]
z reszta sie zgadzam, noz daje to poczucie pewnosci i kupe radochy :D
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline raynor

« Odpowiedź #17 dnia: 07-12-2006, 12:20:12 »
A może to nie człowiek wybiera noże, tylko one wybierają jego.
Przyznajcie się, czy oglądając nozyk on do was nie szepcze: weź mnie, weź...  ;)

a może to ja powinienem się na pogadankę z panią psycholog  :?

A tak przy okazji to witam wszystkich, to mój pierwszy post.

Offline Alutka

• Opinii: (9)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 07-12-2006, 16:25:18 »
Nóż może być dobrym przyjacielem, którego znasz doskonale i wiesz, że cie nie zawiedzie i nie zdradzi.
Otóż to, otóż to   :)

... Bo to jest jak z kobietą....
Co wy z tymi kobietami??

Offline Tazz

• Opinii: (217)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 07-12-2006, 20:38:43 »
Nożowa pasja to coś niesamowitego. Złapała mnie ponad rok temu i wciąga coraz bardziej z dnia na dzień. Po kilka godzin przed kompem na szukaniu informacji i przeglądaniu wszystkiego co się noży tyczy. Nie mówiąc już, że zanim przyjdzie jakiś zamówiony okaz to już planuję następne zakupy. Kumple patrzą jak na debila jak mozna tyle kasy na kosę dać skoro można ją przepić:) Ech, dobrze, że są ludzie, którzy to rozumieją! Pozdro dla wszystkich nożomaniaków.
... Kto jest najlepszym szermierzem na świecie?
- Nie mam pojęcia.
- Nigdy nie znałeś takiego?
- Znałem wielu, którzy się za takich uważali.
- Chciałabym wiedzieć... kim tacy szermierze są. I gdzie są.
- Gdzie są, to ja wiem.
- Ha! Więc gdzie?
- Na cmentarzach