Autor Wątek: Baton 21" czy 16"  (Przeczytany 20780 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marwarf

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
Baton 21" czy 16"
« dnia: 13-12-2006, 15:59:57 »
Witam
Temat pokrewny nożom, więc miejsce chyba odpowiednie. Jakie jest wasze zdanie poparte zapewne w wielu przypadkach praktyką.  Który z batonów jest lepszy w starciu. Krótki 16 calowy ( przez swoją długość i wagę  poręczniejszy - np w ciasnych pomieszczeniach, a przy tym  szybszy i bardziej precyzyjny. Czy też dłuższy, bardziej bezwładny - 21 calowy -

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (101)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
Odp: Baton 21" czy 16"
« Odpowiedź #1 dnia: 13-12-2006, 16:04:08 »
by juz taki temat i dosc solidnie byl wałkowany. poszukaj.

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 13-12-2006, 17:44:51 »
Witam Trollsky
Szukałem i na naszym forum  na ten konkretnie temat nie ma

Offline Tryglaw

• Gbur
  • Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 13-12-2006, 18:52:20 »
http://www.knives.pl/forum/sprzet-i-oporzadzenie/paka-teleskopowa.0.html
3 link po wpisaniu w wyszukiwarce "baton" :P

jest tam rozwinięta kwestia długosci batona

BTW tematów pewnie jest więcej, jak nie tu to na budo
Większość pieniędzy wydałem na noże i alkohol. Resztę po prostu zmarnowałem ;-)

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 14-12-2006, 15:59:58 »
Chodziło mi  o konkretne porównanie w akcji działania batonów 16  i 21,najlepiej  poparte praktyką W tamtym topicu to takie truizmy, że  jeden krótszy i lżejszy, a drugi dłuższy i cięższy :-). Może kolega Warhead  coś napisze,    bo ponoć zna się na tym jak mło kto. :D

Offline mlodyraduh

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 14-12-2006, 16:19:07 »
Jesli sytuacja jest taka ze nie dasz sobie rady 16 to sam pomysl jakie masz szanse z 21.... 
a jesli wychodzac z domu stwierdzisz ze nie biore dzisiaj 21 bo za ciezki duzy nieporeczny...
takie mnie przemyslenia nachodza bo sam chce zamowic i tez nie bardzo wiem ktory ;) Ale raczej kupie 16.

pozdrawiam

mlodyraduh

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 15-12-2006, 13:18:25 »
Ja mam obydwie długości i zdecydowanie częściej zabieram 16". Chodziło mi o przemyślenia, może wskazówki któregoś z bardziej doświadczonych w operowaniu batonem kolegów :-)

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #7 dnia: 15-12-2006, 16:55:50 »
Może nie jestem specjalistą, ale coś napisać mogę. Czyli skończmy z mitem "technik batonem". Najprostsze posłużenie się, całą masą wchodzisz na wyprostowanej ręce, dopychasz do najbliższej ściany i tłuczesz. Albo zmiatasz mu gardę lewą i tłuczesz prawą.
W znakomitej większości wypadków do tego sprowadzi się użycie batona. Przy czymś takim poręczniejsza jest 16", szybsza w działaniu. 21" jest cięższe, większy zasięg ... cholera, no ale do czego ten większy zasięg ? Że niby trafisz przeciwnika z dalszej odległości ? Stalową 21" wcale nie tak łatwo uderzyć precyzyjnie w nadgarstek, a bezwładność daję nieźle popalić naszym nadgarstkom. Przy większej ilosci przeciwników też nam niewiele dłuższy zasięg pomoże.
Jak dla mnie 16" jest najporęczniejsze, choć dla kogoś postury Trollsky'ego dobrym wyborem może być 32" ;)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 16-12-2006, 01:24:16 »
O coś takiego mi chodziło War. Potwierdza to moje obserwacje i doświadczenia z treningów. Co z tego że pałka dłuższa jak samym  dostawieniem stopy można szybko skrócić dystans. Z operowanie długim, bezwładniejszym  batonem, np w kaltce schodowej moze byc problem.

PS. Mówiąc o wejsciu masą do przodu jedna ręką masz na myśli lewą przednia rękę, prawa tylna trzymająca batona leje tak. ;)
PS. A co zrobić jak agresor ma 110 kg i atakuje jak rozpędzona  lokomotywa. Chyba tylko zejście z linii i szybki strzał.       

Offline XIII

• Opinii: (13)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 16-12-2006, 22:45:35 »
A może rozwiązaniem będzie 18" ? Miałem w ręce i wolę od 16".
Noże składane wymyśliły kobiety po to, by  zajmowały one mniej miejsca w torebce.

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 16-12-2006, 23:13:04 »
tu już w gre wchodzi chyba tylko  monadnock.  Kupiłem ostatniop hartowane 16 i 21 i na razie  musze wybierać między nimi. A co guru War poradzi na zachowanie przy ataku 110 kilowego osiłka  - jak zastopowac go batonem 

Offline ROS

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Piotr Rosiewicz
    • Krakowska Szkoła Filipińskich Sztuk Walki
« Odpowiedź #11 dnia: 16-12-2006, 23:18:42 »
marwarf

z długością broni to jest tak - nigdy nie będziesz miał przy sobie takiej która będzie dobra na każdą okazję.
Logika podpowiada - im dłuższy dystans ( czyli np.otwarta przestrzeń) tym dłuższa może być broń bo jest szansa na wykorzystanie tego atrybutu. Im ciaśniej ( np.winda, klatka schodowa) tym broń krótsza żeby mieć mozliwość manewrowania na małej przestrzeni. Ale do tego to sam doszedłeś !!!

A więc pozostają własne predyspozycje. Jeżeli jesteś silnym chłopem możesz wziąść cos cięzkiego do ręki i dobrze tym machać, może trochę wolniej ale z duża skutecznościa przy trafieniu.
Jeżeli siły brak, to lepiej mieć coś lżejszego ale szybko tym wymiatać.
Następna sprawa to sprawne posługiwanie się batonem. Tu nie ma trudnych technik ale trzeba je mieć dobrze wyćwiczone żeby w trakcie walki nie zastanawiać się co dalej robić. Płynność ruchów, żeby nic nie "zgrzytało" ;).
No a szybkość wyciągniecia batona, to chyba podstawowa sprawa. Nic nie przyjdzie ci z siły, techniki czy też batona 16",18" 32" a może 50" ;-) jak nie zdąrzysz go wyciągnąć !

Mój wniosek - baton, raczej krótszy o takiej wadze ( materiał) żeby nie sprawiał problemów przy wykonywaniu dowolnego ataku i bardzo dobra technika poruszania się !!

Pozdrawiam

Jak nie kijem to pałką....po łapkach...

Offline ROS

• Nowy użytkownik
  • *
  • Piotr Rosiewicz
« Odpowiedź #12 dnia: 16-12-2006, 23:21:34 »
lokomotywa 110 kg ?????

masz jakąś opsesję na punkcie tej wagi ?   :D

:)

Offline mlodyraduh

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 16-12-2006, 23:26:32 »
Wprawdzie ja to nie "guru War" ;) Ale podstawa to kontrola dystansu, po to jest baton w rece zeby z niego kozystac. Jak pozwolisz zeby wszedl w krotki dystans to zlapie cie i udusi (albo jebnie toba o ziemie tak czy tak masz pozamiatane) . Do tego zejscie z lini ataku (jak za bardzo napiera)  i ... Headshot  

To tak na szybko ;)

pozdrawiam

mlodyraduh

edit. Ros mi w slowo wszedł  :mad:
« Ostatnia zmiana: 16-12-2006, 23:28:22 wysłana przez mlodyraduh »

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #14 dnia: 16-12-2006, 23:31:57 »
gu... co ? czy ty mnie przypadkiem nie obrażasz ? trochę bez sensu dywagować "na sucho" bo zależy czy to jest brama, klatka schodowa, czy otwarta przestrzeń :)
Na otwartej zabieganie takiego osiłka nie powinno sprawić problemu, w zamkniętej przestrzeni robi sie problem, bo ani zejśc z linii nie ma jak za bardzo, a przy tej masie nawet jak trafisz, to wjedzie w Ciebie i skończy się pod butami.
Nie mam pojęcia co bym zrobił, pewnie cofałbym się waląc go w łeb. albo w desperacji pchnąłbym sztychem w gardło, choć to idealne podstawienie się do stracenia pałki ;)
Cholera wie, kombinacji przychodzi mi do głowy sporo, ale ...
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline mlodyraduh

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 16-12-2006, 23:46:02 »
trochę bez sensu dywagować "na sucho"

Wydawalo mi sie ze wlasnie dywagowanie "na sucho" jest idea tego (pod)forum ;);) Przeciez nikt tu nikomu by nigdy krzywdy nie zrobil ;)

pozdr

raduh

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 17-12-2006, 13:32:02 »
Obsesję, tak?  :-). Może nie aż obsesję, ale złe doświadczenia i problem taktyczno - teoretyczn.y Z jednym takim właśnie kolegą (1 dan judo)  cięższym o 25 kg ostry sparring  na  bjj skończył się dla mnie operacją kolana. Z innym podobnym w ciasnej klatce  schodowej (właśnie War) nie zdążyłem sięgnąć po zadnego backupa, nie mówiąc o zejściu z linii - bo gdzie, wszedł we mnie masą i nie wiem czy mnie podciął czy sam się potknałem  i znalazłem się na glebie, wybijając bark o stopień, główka stawu wyskoczyła mi z panewki (brrr) NA szczęście bjj pomogło, odruchowo zabralem go na dół ze sobą i podmęczyłem. Akcja skończyła się już na otwartej przestrzeni i po wymianie uprzejmości w dystansie(nadal bez backupów),  klocek tak zwinnie wiał, że sam nie mogłem uwierzyć, że tak szybko biega  :-).    Problem taktyczny jednak pozostał i tak sobie dywaguję.  akcja ze sztychem godna zastanowienia, ale trudna do wykonania w ruchu. War podpowiedz jeszcze jakąś kombinację do przerobienia z batonem.
I wracając do gównego wątku w takich sytuacjach 16-tka jest praktyczniejsza moim zdaniem

« Ostatnia zmiana: 17-12-2006, 20:48:33 wysłana przez marwarf »

Offline ROS

• Nowy użytkownik
  • *
  • Piotr Rosiewicz
« Odpowiedź #17 dnia: 17-12-2006, 17:30:31 »
nooo...ładnego bykola przegapiłem :cry:

Sytuacja opisana przez Ciebie, pokazała wyższość umiejętności walki wręcz nad mozliwością użycia jakiejś broni, którą trzeba wyciągnąć.
No ale poczekajmy na wypowiedź WARa bo wygląda na to że jego opinia ma dla Ciebie największe znaczenie.
 :shades:

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 17-12-2006, 20:51:31 »
Sam rozumiesz WAR nomen omen,

Offline marwarf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 17-12-2006, 20:53:23 »
a mam jeszcze nadzieje na opinie warheada :)