Autor Wątek: praca z porożem jelenia  (Przeczytany 20801 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline smial82

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
praca z porożem jelenia
« dnia: 22-12-2006, 09:57:48 »
szukam wskazówek na temat wykonania rękojeści z poroża. nie chcę przyklejać go jako okładki!!!  niezbyt wiem jak się za to zabrać i jak to wszystko wykończyć?  :cry: będe wdzięczny za wszelkie wskazówki czy linki do tematu  :D

Offline upj

• knifemaker
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
Odp: praca z porożem jelenia
« Odpowiedź #1 dnia: 22-12-2006, 10:30:13 »
Znajdź kawałek który pasuje Ci do trzymania . Dopasuj ostrze , szerokością i długością . Nawierć róg tak żeby trzpień ostrza wszedł w miarę swobodnie . Zaplanuj gardę i zakończenie . jak będziesz wiedział z czego mają być napisz albo wrzuć foty gołej rękojeści i ostrza  :shy:

Offline przeszczep

• Szef działu
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 22-12-2006, 10:31:36 »
Ja to zawsze myślałem że papier ścierny i jazda. I tak właśnie mam w planach zrobić :) A na koniec żywica co by pory zatkać (to od Kruga z postów wiem :P )

Offline smial82

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 22-12-2006, 10:58:40 »
no dobra. ale jak wszyscy wiemy wiercone otwory są w 100 % przypadków okrągłe  :D wydawało mi się że jak wpakuję w taki wyiwercony róg okrąły pręt to nie będzie to zbyt stabilna konstrukcja ( myśle o obracaniu się rękojeści) a poza tym jak się dysponuje dość krzywym odcinkiem rogu... 

chciałbym zrobić coś podobnego kształtem ale niekoniecznie z materiałów opisanych w projekcie ( no ale ostrze będzie z damastu na 100 % ). rękojeść  z poroża bez środkowych przekładek ( jeszce nie mam ale jest w drodze do mnie ).  Teraz pytanko: w jaki sposób ten róg przymocować i czy te końcowe podkładki przykleić do rogu (jak tak to czym najlepiej?)

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 22-12-2006, 10:59:20 »
Ja to zawsze myślałem że papier ścierny i jazda. I tak właśnie mam w planach zrobić :) A na koniec żywica co by pory zatkać (to od Kruga z postów wiem :P )
Papier i żywica owszem ale jak ma być coś fajnego to garda i okućko tylne , nie nadkładasz "drogi" a efekt o niebo lepszy jak dopasować i przykleić napiszę albo wrzucę fotki u siebie jak będę kończył damaścik  :shades:

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 22-12-2006, 11:02:47 »
zajrzyj tu troszkę jest na drugiej stronie pod koniec garda i wklejanie "dupki" http://www.knives.pl/forum/89-upj-custom-knives/nowy-na-forum-wita-wszystkich.15.html  ;)

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 22-12-2006, 11:03:37 »
wieczorkiem napisze więcej albo poszukam fot i dam u siebie  :shades:

Offline smial82

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 22-12-2006, 11:14:21 »
dzięki bardzo!!!

Offline przeszczep

• Szef działu
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #8 dnia: 22-12-2006, 11:16:05 »

A może jakiś tutorialek byś spłodził :D ?

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #9 dnia: 22-12-2006, 15:22:45 »
no dobra. ale jak wszyscy wiemy wiercone otwory są w 100 % przypadków okrągłe  :D wydawało mi się że jak wpakuję w taki wyiwercony róg okrąły pręt to nie będzie to zbyt stabilna konstrukcja ( myśle o obracaniu się rękojeści) a poza tym jak się dysponuje dość krzywym odcinkiem rogu... 
chciałbym zrobić coś podobnego kształtem ale niekoniecznie z materiałów opisanych w projekcie ( no ale ostrze będzie z damastu na 100 % ). rękojeść  z poroża bez środkowych przekładek ( jeszce nie mam ale jest w drodze do mnie ).  Teraz pytanko: w jaki sposób ten róg przymocować i czy te końcowe podkładki przykleić do rogu (jak tak to czym najlepiej?)

Jak zrobisz  nieco ciasniejsze otwór, będziesz mógł kańciasty trzpień wbić w róg, który jest dośc miękki.
Otwór w rogu  możesz również rozpiłować pilnikiem tak aby dopasować trzpień.

Trudno jest znaleźć idealny odcinek poroża, często więc trzeba(mozna robic to też dla urozmaicenia...) łaczyć materiały, przekładki skórzane sprawiaja ze połaczenie jest nieco elastyczne(kleiłem parę razy bez skóry i  szczelał takie połaczenia c....j - skórę można oczywiscie zastąpić fibrą, czy innym ).
Kleję Dragonem, do wypełnienia rozbitych za bardzo otworów klej mieszam z trocinami , drewna ,rogu - zbieraniny spod imadła, kleik nie wsiąka w pory rogu.
Głowica przyklejana w tym nozu jest z rogu - płytki wyciętej wzdłuż - klejona z kołkami ustalającymi.
Ścisk do klejenia rękojeści mozna zrobić tak jak tu:

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,47754.0.html

Tyle moich doswiadczeń. Najważniejsze klejone powierzchnie odtłuścić, odpylić, - aceton, alkochol spirytus(mniam), denaturat....(mniej mniam, ale ekstremalnie może być.... :cheesey:)
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline Black knife

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 22-12-2006, 21:59:46 »
Ja vklejam v drevniane kavalki z epoxidem.

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #11 dnia: 23-12-2006, 12:43:46 »
Poroże można tez osadzić na glowni bez kleju, szczególnie jeśli robisz z nierdzewki  :D Robisz otwór prowadzący, trochę mniejszy niż trzpień głowni. Na trzpieniu można zrobić parę zadziorków grotami w kierunku ostrza. Następnie poroże moczymy w wodzie aż zmięknie i będzie elastyczne, nabijamy na trzpień (jak otwór prowadzący będzie za mały to prawdopodobnie pęknie) i zostawiamy do wysuszenia. Po wyschnięciu trzyma jak głupie bo poroże się kurczy i twardnieje. Nie polecane do parszywych kawałków poroża - czyli z dużą ilością bardzo rzadkiej "gąbki" w środku.
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline Bad Angelus

• Użytkownik knives.pl
  • Oto ja.. wasz BRO'waropijca i MEN'el..
« Odpowiedź #12 dnia: 28-12-2006, 13:52:42 »
szukam wskazówek na temat wykonania rękojeści z poroża. nie chcę przyklejać go jako okładki!!!  niezbyt wiem jak się za to zabrać i jak to wszystko wykończyć?  :cry: będe wdzięczny za wszelkie wskazówki czy linki do tematu  :D
Ja się podepnę ale w  drugą stronę..  chcę zrobić okładziny... można? Można, bo mario *Tlim*  bożyszczce robi, ale damasty też robi..,
jakieś wskazówki na co uważać (tajemnice  i triki)..

Z góry dziękuję
« Ostatnia zmiana: 28-12-2006, 14:14:12 wysłana przez Bad Angelus »
... warto rozmawiać...

Offline Waldc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 07-01-2007, 20:25:39 »
Jestem tu nowy , więc witam wszystkich Nożorobów, jestem pod wrażeniem Waszych prac.
Nożoróbstwem zaraziłem się ponad rok temu.Do tej pory mam na koncie kilkanaście noży .
 Przede wszystkim wykonuję noże myśliwskie , oprawne w poroże jelenia i w tym  temacie mogę coś powiedzieć.
Stosuję zasadę , że poroże zostawiam naturalne a dopasowuję do niego jelec i głowicę.
Trzpień noża przechodzi przez całą rekojeść.
Jelec jest lutowany do głowni spoiwem cynowo-ołowianym (lutowanie miękkie).
Głowica jest ze stali st3S i jest spawana do trzpienia w oslonie CO2 (migomatem).
Ponieważ głownia jest ze stali niespawalnej a głowica musi być przyspawana to  trzpień jest w połowie rękojeści złączony poprzez lutowanie mąsiądzem (lutowanie twarde), do głowni przylutowany jest pręt 6mm ze stali st3S.
Rękojeść z poroża nigdy nie jest prosta , przeważnie jest wygięta (łukowata), dlatego trzeba otwór na trzpień wiercić z dwóch stron wiertłem większym niż średnica trzpienia np 10mm. Spasować należy powierzchnię czołową  jelca i rekojeści i przykleić poksipolem rekojeść z poroża do jelca (tylko czoło rękojeści).Nastepnie po związaniu należy wypelnić przestrzeń w rękojeści żywicą (ja upycham jeszcze pocięte kawałki tkaniny szklanej).Po  zwiazaniu migomatem spawam do trzpienia glowicę.Następnie obrabiam pilnikami i szlifierką kątową  jelec i głowicę, szlifuję kilkoma gradacjami papieru ściernego i poleruje pastą .
W przyszłości zapodam kilka fotek moich noży.
mam nadzieję ,że tym lakonicznym opisem coś pomogłem.

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #14 dnia: 07-01-2007, 21:15:21 »
Głowica jest ze stali st3S i jest spawana do trzpienia w oslonie CO2 (migomatem).
Ponieważ głownia jest ze stali niespawalnej a głowica musi być przyspawana to trzpień jest w połowie rękojeści złączony poprzez lutowanie mąsiądzem (lutowanie twarde), do głowni przylutowany jest pręt 6mm ze stali st3S.

8D parę noży udało mi sie zrobić i jako żywo pierwszy raz słyszę że głowica musi być przyspawana ...
Wiem, że się czepiam i jestem okropny  :D
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 07-01-2007, 21:48:03 »

A może jakiś tutorialek byś spłodził :D ?

coś wygrzebuję ale chyba trzeba zrobić i w trakcie pstrykać ... bo tak to kiepawo wychodzi  :(

Offline Waldc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 08-01-2007, 13:23:58 »
Naturalnie , że głowica nie musi być spawana do trzpienia .Jest to jeden ze sposobów i  ja tak robię . Trochę niefortunnie użyłem tego zwrotu w swoim opisie ale użyłem go w kontekście  sposobu jaki ja stosuję.Ja  stosuję ten sposób bo jest łatwy, szybki i skuteczny a nóż jest mocny.

Offline kroko

• knifemaker
  • *
    • blejdart
« Odpowiedź #17 dnia: 10-01-2007, 21:15:19 »
Naturalnie , że głowica nie musi być spawana do trzpienia .Jest to jeden ze sposobów i  ja tak robię . Trochę niefortunnie użyłem tego zwrotu w swoim opisie ale użyłem go w kontekście  sposobu jaki ja stosuję.Ja  stosuję ten sposób bo jest łatwy, szybki i skuteczny a nóż jest mocny.
Może i jest mocny i prosty,dla stali rdzewnej,z chromoniklówką to chyba by nie wyszło :cheesey:

Offline Traper

• knifemaker
  • Opinii: (4)
  • *
  • Nóż, siła i koniec spokojnie topniejacy w świetle!
« Odpowiedź #18 dnia: 10-01-2007, 21:37:20 »
Może by ten trzpień nagwintowac i głowicę zwyczajnie nakrecić na trzpień, oczywiście w głowicy tez musi byc gwint. A przed rozkręcaniem zabezpieczyc np. nitem. Pozdrawiam Waldek.
Pozdrawiam Waldek

Offline Waldc

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 11-01-2007, 11:18:36 »
ad Kroko:
Nie  mam  doświadczenia  z  nierdzewkami , wykonuję  ostrza  ze  stali  narzędziowych  w  stanie  zahartowanym ( noże  cheblarek , maszyn papierniczych , pił  trakowych itp.) albo  kuję  z  resora  i  innych  stali  sprężynowych (zęby  kultywatorów , agregatów  uprawowych  itp. ). Oprócz  noży  wykonuję  też  tasaki  oprawiane  w  poroże  tą  metodą.

ad Traper:
sposób  wykonania  noża  zależy  od  możliwości  technicznych , gwintowanie , nakręcanie  jest  też  możliwe  i stosowane ale  bardziej  kłopotliwe  niż  spawanie bo  chyba  trudniejsze  jest  spasowanie  nakręcanej  głowicy  i  rękojeści .
Ja  się  nie  upieram  przy  tym  ,że  spawanie  jest  najlepsze , bo  nie  zawasze  jest  celowe , ale  jest  niezłe.