Autor Wątek: Katana  (Przeczytany 3531 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline porcelanowy

• Opinii: (125)
  • Mieszkaniec knives.pl
Katana
« dnia: 28-12-2006, 21:49:15 »
POwitoł
Opisując japońską broń białą (tutaj katana mnie najbardziej interesuje; chyba magia kina :) ) często używacie słów mi nie znanych. Co mnie oględnie mówiąc wkurwia, bo nigdy nie wiem czy mnie obrażacie bezpośrednio jakimś epitetem czy tylko obnażając moją niewiedzę :)
Znalazłem jednostronnicowego pdfa z rozrysowaną kataną i japońskimi nazwami poszczególnych jej elementów składowych.
Prosiłbym osoby kumate o zweryfikowanie tych określeń i tego czy to co tam jest, jest w faktycznie kataną :) Wydawa mi się, że tak :)
PDF leży tutaj
www.bobisko.republika.pl/zsyp/katana.pdf

Prosiłbym moderatorów albo osoby umiejące o zapodanie tego pliku w miejsce gdzie będzie mógł dłużej poleeć. Siedzi na mojej darmowej skrzynce ktora jest dosyc mała i za jakis czas pewnie go wykasuje.
Fenks

[edytka] Jednak mnożno tego:
po angielsku   http://home.earthlink.net/~steinrl/glossary.htm
po francusku   http://le.daisho.free.fr/armessamourai.htm
po niemiecku   http://www.katana-berlin.de/katana.htm   ;)
« Ostatnia zmiana: 28-12-2006, 22:02:13 wysłana przez porcelain »
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline 3,14

• knifemaker
  • Opinii: (36)
  • *
  • MORDOR CREW
Odp: Katana
« Odpowiedź #1 dnia: 28-12-2006, 22:17:41 »
Ogolnie nazewnictwo sie zgadza.wiecej info z dokladnym nazewnictwem znajdziesz na http://home.earthlink.net/~steinrl/nihonto.htm
Co do horimono to oznacza on grawerunek lub zbrocze.A jesli chodzi o uzywanie japonskiej terminologi to pewnie dlatego mało elementow ma odpowiedniki w naszym jezyku.

NIe posrednicze w kontaktach z Papsem:)
The Hawk Family Supplier

WIERZE W MIŁOSC OD PIERWSZEGO WŁOZENIA:D

ROZBIERANIE SIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TO PRAWDZIWA MĘSKA PRZYGODA!

Offline 3,14

• knifemaker
  • Opinii: (36)
  • *
  • MORDOR CREW
« Odpowiedź #2 dnia: 28-12-2006, 22:20:10 »
ehh widze ze masz juz tą stronke.a nazw lepiej się nauczyc bo niesądze aby doczkały się spolszczenia
NIe posrednicze w kontaktach z Papsem:)
The Hawk Family Supplier

WIERZE W MIŁOSC OD PIERWSZEGO WŁOZENIA:D

ROZBIERANIE SIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TO PRAWDZIWA MĘSKA PRZYGODA!

Offline zagajnik

• Nożofil....
  • Opinii: (203)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Microholik - wygląda, że nieuleczalny....
« Odpowiedź #3 dnia: 29-12-2006, 09:30:00 »
ehh widze ze masz juz tą stronke.a nazw lepiej się nauczyc bo niesądze aby doczkały się spolszczenia

Ale można wyjaśnić co jest czym :)
Kashira - element metalowy lub rogowy kończący(wieńczący) rękojeść miecza,
Menuki - dwa ozdobe elementy z metalu znajdujące się po obu stronach rękojeści miecza, najczęściej pod oplotem, choć czasami zdarzają się rękojeści bez oplotu,
Ito - oplot rękojeści miecza,
Fuchi - ozdobny pierścieniowaty element z otworem na trzpień klingi wieńczący rękojeść miecza od strony gardy czyli Tsuby,
Tsuka - nazwa całej rękojeści z jej wszystkimi elementami,
Tsuba - garda miecza, najczęściej o kształcie obłym (koło, elipsoidalna) lub prostokąta,
Seppa - podkładki między fuchi, a tsubą i tsubą, a habaki,
Habaki - próg osadczy umiejscowiony na początku głowni, pod tsubą, najczęściej jednoelementowy, żadziej dwu elemetowy,
Saya - nazwa całej pochwy miecza,
Koiguchi - element na wejściu głowni do pochwy, mógł być ozdobny, metalowy lub rogowy,
Kojiri- inaczej bucik :), element kończący saya wykonany z metalu lub rogowy, mogło go nie być,
Kurigata - drewniane, poplakowane oczko do przewleczenia sznurka Saego służacego do troczenia katany do pasa biodrowego Obi,
Shitodome - metalowe wykończenie - rodzaj wkładu - oczka w kurigacie, służącego do przewleczenia Saego,
Saego - ozdoby, często pleciony z jedwabych nici sznur do troczenia katany do pasa Obi.

Jeśli chodzi o głownię miecza to w najwikszym uproszczeniu można ją podzielić na trzy części:
1/ Nakago - trzpień, niewidoczna część pod rękojeścią miecza, w niej były wybijane lub wywiercane otwór lub dwa otwory mekugi-ana na kołeczki mekugi służące do mocowania rękojeści na trzpieniu,
2/ Nagasa - część widoczna miecza (z wyjątkiem tej pod habaki) razem z kissaki,
3/ Kissaki - sztych miecza,
4/ Hammon - linia hartu,
5/ Hada - wzór skuwaia widoczny na mieczu pod kątem około 20 stopni pod światło,
6/ Sori - maksymalna krzywizna miecza mierzona dla nagasa....itd itp....:)
Można wiele, wiele więcej i dalej, ale 3.14 ma rację; najlepiej nauczyć się japońskiego nazewnictwa.

PZDR    Jacek

PZDR

Offline aambeeld

• Opinii: (29)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 29-12-2006, 09:39:47 »
pdf wielce mi znajomy - alw w oryginale to on liczy kilkadziesiąt stron z dokładnym omówieniem poszczególnych typów hamonu, hada etc.
Sursum corda

Offline porcelanowy

• Opinii: (125)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 29-12-2006, 21:17:58 »
Cytat: 3,14
a nazw lepiej się nauczyc bo niesądze aby doczkały się spolszczenia

W sumie to mam taką nadzieję. Przez ich zagraniczność, przynajmniej dla mnie, "trącą" magią :)

Cytat: zagajnik
Można wiele, wiele więcej i dalej, ale 3.14 ma rację; najlepiej nauczyć się japońskiego nazewnictwa.

Uczył się wszystkiego raczej nie będę, chyba że mi będzie do czegoś potrzebne.
Swoją drogą, wiele mówi o dyscyplinie i samej kulturze rzemiosła danego kraju to, że otwór mocujący rękojeść broni ma swoją nazwę.

Cytat: aambeeld
pdf wielce mi znajomy - alw w oryginale to on liczy kilkadziesiąt stron z dokładnym omówieniem poszczególnych typów hamonu, hada etc.

Mógłbyś podać jego nazwę? Pogrzebie w emulu. Francuskiego ni w ząb, ale chętnie popatrze chociaż na rysunki.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline hiko

• Opinii: (49)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 29-12-2006, 22:47:48 »
rozbudowując słownik:
kogonata - nożyk chowany w schowku w pochwie na katane
kogai - szpila, umieszczana tak samo jak nożyk
daisho - komplet: katana + wakizashi

to już poza budową miecza, ale myśle że jeszcze w temacie

Offline aambeeld

• Opinii: (29)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 30-12-2006, 10:25:02 »
pdf poszedł...
kogataną w siedmiu samurajach Kurosawy samuraj golił czachę - ostra musiała być cn jak brzytwa
kogai: rzucanie i dłubanie w uchu  :rzyga:
Sursum corda

Offline zagajnik

• Nożofil....
  • Opinii: (203)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Microholik - wygląda, że nieuleczalny....
« Odpowiedź #8 dnia: 30-12-2006, 12:36:45 »
pdf poszedł...
kogataną w siedmiu samurajach Kurosawy samuraj golił czachę - ostra musiała być cn jak brzytwa
kogai: rzucanie i dłubanie w uchu  :rzyga:

Słyszałem z dobrze pionformowanych źródeł, że tak dobrze wyostrzył ją na Tri Anglu  :cheesey:

PZDR    Jacek
PZDR

Offline GrafRamolo

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 30-12-2006, 17:34:13 »
Terminologia uzywana przy opisyywaniu mieczy jest bardzo rozbudowana i napewno nie doczeka sie polskiego odpowiednika gdyz sa to po prostu nazwy wlasne a tlumaczone doslownie traca sens jak chocby "shitodome" oko ptaka lub "fumbari" co oznacza doslownie stojac solidnie. A odnosi sie do krztaltu ostrza przy habaki ktore przypomina pewnie stojaca osobe. Zatem trzeba o ile sie jest tym zainteresowanym, zglebic nazyw orginalne. Podane nazwy w linkach sa jak najbardziej poprawne. Dodam tylko ze istnieje jeszcze ogromna terminologia okreslajaca efekty zachodzace na ostrzu.
www.daisho.pl broń Japońska/oprawy
www.reidojo.com Forum broni Japońskiej

Offline hiko

• Opinii: (49)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 31-12-2006, 00:00:38 »
kogai dłubano w uchu ale wroga, a własciwie nie w uchu a w kucyku, słuzyła do przenoszenia i pokazywania trofeum w postaci uciętej głowy wroga, ktora jako martwa byla "nieczysta" i nie należalo dotykac jej gołymi rekoma

Offline GrafRamolo

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 31-12-2006, 00:14:44 »
To jest raczej mit. Osobiscie uwazam ze kogai byla to po prostu podreczna szpila, do czego moze przydac sie szpila? Ano do wszystkiego, pogrzebania tu i tam, do otworzenia czegos a moja prywatna teoria brzmi. W stroju japonskim a szczegolnie zbroi byla masa sznurkow wiezow itp zeby to rozsznurowac napewno potrzebne bylo jakies uzadzenie a kogai nadaje sie do tego wysmienicie, (zreszta wyobrascie sobie jak sznury namokly...) Ponadto moja teoria poparta jest doswiadczeniem, czesto jak chce zawiazac sageo w ladny wezel z pomoca przychodzi kogai by przepchnac niektore zwoje.
www.daisho.pl broń Japońska/oprawy
www.reidojo.com Forum broni Japońskiej