Autor Wątek: chropowaty kamien w trianglu - dotrze sie?  (Przeczytany 2144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline na chwile

• Opinii: (168)
  • Mieszkaniec knives.pl
chropowaty kamien w trianglu - dotrze sie?
« dnia: 31-12-2006, 12:48:53 »
Witam,
pod choinke dostalem triangla  8D, tyle ze jeden brazowy kamyk jest zdaje sie jakby chropowaty... palcem tego nie wyczuwam, ale podczas ostrzenia zgrzyta w jednym miejscu... to normalne i sie dotrze, czy reklamowac? pod warunkiem, ze swiety mikolaj zostawil sobie rachunek... :special:
dzieki za odpowiedzi :)
mialo byc na chwile, ale nie zostane chyba dluzej ;)

Offline eddie

• Cykloterrorysta
  • knifemaker
  • Opinii: (26)
  • *
  • TKLM
Odp: chropowaty kamien w trianglu - dotrze sie?
« Odpowiedź #1 dnia: 31-12-2006, 15:02:08 »
nie panikuj ;) kilka razy podostrzysz i sie wyrówna.w moim trianglu też tak było.
Przeszczep- parówki jak papierosy- spożyłeś jedną, przegrałeś życie ;)

Offline Schtruntz

• Opinii: (55)
  • Użytkownik knives.pl
  • cymbał brzmiący
« Odpowiedź #2 dnia: 31-12-2006, 17:54:51 »
Ja bym to ostrożnie wyrównał na drugim większym, płaskim kamieniu o drobnej gradacji (np. dużej tarczy ściernej),

ale...

... to taka luźna uwaga i lepiej nie bierz tego na poważnie  :D
Desordem e Regresso

Offline na chwile

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 31-12-2006, 18:21:00 »
eddie thx, kamien z serca ;) Schtruntz nie zamierzam :)

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 02-01-2007, 17:21:28 »
Może to wina noża.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline na chwile

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 03-01-2007, 09:51:03 »
Ze na jednym kamieniu noze tra, a na innych nie? I to w jednym miejscu?

Offline marnin

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 03-01-2007, 12:18:31 »
jak dostałem Triangla, pokazałem go ojcu i juz po paru chwilach miałem ten sam problem co Ty. To znaczy ostrze się chaczyło na jednym z prętów.
Moim zdaniem to nieumiejętne przeciągnięcie spowodowało, ze ostrze zagłebiło się w pręcie - za mało w dół, a za duzo do siebie.
Byłem  przerazony, ale wszystko wróciło do normy po jakimś czasie - samo sie wyrównało.
czasem też trę prętem o pręt - też pomaga.
Czy znasz kogoś kto chce schudnąć??

Offline Tui

• knifemaker
  • Opinii: (6)
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 04-01-2007, 08:08:55 »
mozesz podostrzyć coś a wagi ciężkiej (sekator, toporek, maczeta itp.) szybciej się wyrówna ten problem najczęściej mają brązowe pręty.

Online mbieniek

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 04-01-2007, 15:46:28 »
Pocieranie prętem o pręt zalecają nawet na kasecie spyderkowej. Efekt odczuwalny.

BTW - zastanawiam się nad jednym: brązowe pręty na skutek takiego pocierania tudzież normalnego używania "wycierają się" na krawędziach, a to "wytarcie" ma profil łukowaty - największe jest mniej więcej po środku pręta. W moich prętach, używanych od niecałego roku, wgłębienie to jest zauważalne. Zastanawiam się jak wpływa to na stałość kąta ostrzenia - a rozum mówi mi, że jakoś wpływa ;P

Co Wy na to?...

m.

Offline allmadey

• Opinii: (793)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 05-01-2007, 18:08:10 »
2 sprawy:

a) Nierówności i niejednorodności w aluminie są sprawą dość częstą i niepodlegającą wymianie. Te pręty wypala się w piecu jak każdą inną ceramikę, tego typu wady spotyka się także w porcelanie itp. Normalna cecha tego procesu produkcyjnego.

b) mbieniek - oczywiście ma wpływ - robi Ci automatycznie mini convex na szlifie ;D ale ostrzenie to nie apteka. U mnie też są spore wgłębienia i wcale się tym nie przejmuję, podejrzewam, że więcej bigosu robię sam przez niepowtarzalność ruchów i przez częste doostrzanie z ręki na dog bonie. Poza tym po pewnym czasie (przynajmniej ja) przeszedłem prawie całkowicie na płaszczyzny, które znacznie trudniej zetrzeć. Jakoś mi się ostrzej ostrzy na płaszczyznach i nie ma niebezpieczeństwa zeszlifowania czubka przy szybkiej robocie. Nawet małe recurve idzie jak po maśle - bo i tak pręt pracuje bardziej krawędziami po obu bokach płaszczyzny niż środkiem. Jak już do Ciebie już dojdą diamenty, to radzę Ci tylko płaszczyzny, bo z krawędzi migiem zedrzesz diament przy zbytnim dociskaniu i będziesz miał gołe jak kiedyś naprawdę będziesz ich potrzebował.

edyta: hyhy właściwie to chętnie odkupię takie bardzo stare i zjechane na 3-4 mm pręty medium - zrobię sobie fallknivena z srk, tyle że pewnie nikt nie ma co? Aż tak łatwo to one się nie wycierają?
« Ostatnia zmiana: 05-01-2007, 18:17:48 wysłana przez allmadey »

Online mbieniek

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 05-01-2007, 19:01:53 »
b) mbieniek - oczywiście ma wpływ - robi Ci automatycznie mini convex na szlifie ;D

Heh... tego do końca pewny nie jestem. Raczej spodziewałbym się efektu zmiennego kąta - biorąc pod uwagę ruch klingi względem pręta - mniejszego u nasady, większego przy czubku (minimalnie oczywiście), co teoretycznie może nawet mieć pewne plusy (część "do cięcia" tnie agresywniej, a czubek trudniej stępić :P ) Zrobiłem symulację na papierze, puściłem w ruch kalkulator, i wyszło mi, ze przy prętach wytartych po środku na około milimetr (a tak mają obecnie moje, widać to przy położeniu ich na szybie na przykład), przy założeniu, że mają długość 18 cm, a wytarte są od końca do końca (daleko idące uproszczenie, wiem, ale nie chce mi się liczyć jeszcze raz) różnica między początkiem a końcem ostrza może wynosić ok. 0.88 stopnia. Znaczy przy jelcu 19.56, a przy czubku 20.44 stopni na stronę. Niby nic, ale zawsze coś :D

Convex robiłby się, gdyby ostrze wykonywało na pręcie tylko ruch góra - dół.

[...] Jak już do Ciebie już dojdą diamenty, to radzę Ci tylko płaszczyzny, bo z krawędzi migiem zedrzesz diament przy zbytnim dociskaniu i będziesz miał gołe jak kiedyś naprawdę będziesz ich potrzebował.

Tak zamierzam:) Poczytałem już co nieco o diamentach.

Zresztą w międzyczasie zanabyłem jeszcze Lansky'ego (i nawet wiedzony przykładem z forum planuję sprokurować kiedyś na jego bazie system zbliżony do Edge Pro, celem lepszej kontroli kąta (bo w Lanskym jest ona doprawdy iluzoryczna - nie chce mi się liczyć, ale biorąc pod uwagę, że przyprostokątna kąta ostrzenia może się różnić nawet o 2-3 centymetry przy nożach o szerokim ostrzu różnice będą naprawdę istotne)) i myślę, że przeprofilowanie krawędzi tnącej będę powierzał głównie jemu.

edyta: hyhy właściwie to chętnie odkupię takie bardzo stare i zjechane na 3-4 mm pręty medium - zrobię sobie fallknivena z srk, tyle że pewnie nikt nie ma co? Aż tak łatwo to one się nie wycierają?

Jak swoje wytrę, to chętnie Ci odstapię (za jakiś drobny rabacik :P ). Za dwa - trzy lata pewnie :)

m.

Edytka - litrówka, stopieńki i uzupełnienie o konweksie. Kolejna - poprawiony błąd logiczny;)
« Ostatnia zmiana: 07-01-2007, 11:53:18 wysłana przez mbieniek »

Offline allmadey

• Opinii: (793)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 05-01-2007, 20:59:10 »
Za 2-3 lata to ja się już wykrwawię przy zabawie, hehe.

Offline ov_Darkness

• Wujek Zwyrol
  • Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • już tak nie wyglądam
    • fejs (tak mnie najszybciej można złapać)
« Odpowiedź #12 dnia: 07-01-2007, 04:58:28 »
Moje się wytarły już całkiem mocno- dwa lata intensywnego używania robią swoje...
W sumie, to planowałem je wymienić za czas jakiś...
I never wanted to be different. I just wanted to be me.
8.5/20