Autor Wątek: P..aluminiowe torx'y (Nimravus)  (Przeczytany 4296 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
P..aluminiowe torx'y (Nimravus)
« dnia: 01-01-2007, 16:23:36 »
Witam!
Jak już wspominałem w tym wątku: http://www.knives.pl/forum/noowe-co-i-jak-czyli-lokal-pod-pknit-omeg/sruby-mocujace-okladki-rekojesci-loktitowac.0.html, chciałem zwyczajnie odkręcić okladziny rękojeści Nimravusa, w celu sprawdzenia stanu tanga i konserwacji. W końcu głównie na tym polega zaleta rękojeści odkręcanej w stosunku do nitowanej, zwłaszcza w nożu z rdzewnej narzędziówki.
Jeden torx odkręcił się całkiem sprawnie, choć z oporem, natomiast drugi siedział jak zamurowany (nadal siedzi, o czym niżej ;-))
Cóż, postanowiem podgrzać nad parą aby loc-tit nieco zmiękł, ale nic nie pomogło..tymczasem klucz torx zaczął się kręcić wokół własnej osi. Patrzę co jest grane i widzę w miejscu "gwiazdki" torx wyślizgany, błyszczący otwór w ALUMINIUM  8o :special: Sprawdzam magnesem torxa, który dał się odkręcić - no tak, to napewno nie jest stal.. :?
Prawdopodobnie pozostaje mi teraz rozwiercić łeb nieszczęsnego torxa, tak aby dało się go wypchać na drugą stronę, no i zdobyć nowy komplet śrubek. A może ktoś ma jakiś patent aby obejść wiercenie? Szczerze mówiąc obawiam się trochę uszkodzenia gniazda w G10.
Kolejna sprawa - czy jest sens prosić BM o przesłanie śrubek? Ma ktoś jakieś doświadczenia?
A jak nie, to gdzie najszybciej dostane stosowne śruby (nie musza być koniecznie torx, ani tym bardziej aluminum)?

BTW - nigdy nie przepadałem za torxami, nie tylko ze względu na mniejszą dostępność narzędzi, ale właśnie z uwagi na delikatność gwiazdkowej koronki. Ale żeby robić to z aluminium to już zwykła głupota, czego się po Benchmade raczej nie spodziewałem (zwłaszcza w nożu z BlackClass).

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomocne uwagi
« Ostatnia zmiana: 01-01-2007, 16:26:56 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline Psycho

• Opinii: (17)
  • Użytkownik knives.pl
  • (oo=[|]=oo)
Odp: P..aluminiowe torx'y (Nimravus)
« Odpowiedź #1 dnia: 01-01-2007, 16:43:40 »
Bardzo dziwne - aluminiowe śruby  :dodge:
Sądze  że najlepiej będzie wysłać maila do BM - przecież nic za to nie płacisz ;)
Zrób zdjęcia , powiedz jak sprawa wygląda.

A tymczasowo - ja zrobiłbym tak że jeśli okładziny się trzymają to bym ich nie ruszał do czasu aż BM odpowie...

Nowe śruby - poszukaj w marketach budowlanych albo w jakimś dobrym sklepie narzędziowym.

Co do delikatności Torxa - miałem negatywne doświadczenia jedynie w słabych nożach ( Master Cutlery , Herbertz itp) ale w BM nigdy mi sie to nie zdarzyło.

Pozdrawiam
P.S
W Cubie mam normalne stalowe śruby  8D
Fan Benchmade  i Fallknivenów

"Psycho , Ty w gruncie rzeczy nie wyglądasz na psychopatę" - Wemi

Z powodu wszystkich dni jakie przeżyłem , jestem tym kim jestem.

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 01-01-2007, 16:51:51 »
A tymczasowo - ja zrobiłbym tak że jeśli okładziny się trzymają to bym ich nie ruszał do czasu aż BM odpowie...

Wiesz, w sumie jeśli mi zaproponują wyayłanie noża za ocean w celu badań naukowych ;-), to i tak pięknie podziękuję. Ale cyknąć dokumentalną fotkę nie zaszkodzi, załaczę do maila.

W Cubie mam normalne stalowe śruby  8D
Możliwe, że takie wówczas robili..(masz Cuba starej daty).
Co ciekawe śruba (torx) jest aluminiowa a nakrętka stalowa. Odwrotnie jeszcze bym rozumiał (taki układ jest w tec-lokach), ale koronka torx z aluminum to żenada..No i jeszcze zaloktitowane conajmniej tak, jakby to była oś obrotu głowni.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01-01-2007, 16:54:32 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #3 dnia: 01-01-2007, 17:10:23 »
Bez rozwiercania? Może jakimś małym wykrętakiem? A jeśli zdecydujesz się na wiercenie, to rób to lepiej wiertarką o napędzie ręcznym. W elektrycznej wystarczy moment nieuwagi i będziesz baaaaardzo niezadowolony z siebie. ;)
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline Diabelek

• bez rogow
  • FT Member
  • Opinii: (79)
  • Predator killer
« Odpowiedź #4 dnia: 01-01-2007, 17:15:59 »
jesli rozwiercac to lewym wiertlem, dobrze podgrzej i  moze zanim rozwiercisz uda sie odkrecic
"Wciąż zadziwia mnie, czemu ktokolwiek, kiedykolwiek mógłby chcieć czegoś więcej niż SOCOM"
Microtech: Socom, M-Socom Combo; ER Shrapnel; Joah; PiTiN; LM Wave
SF: M6, Kroma, HS2, L1; HDS U60; Inova: X5, X0, X1 SSC&lambda

Offline żółf

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 01-01-2007, 19:53:02 »
Heh miałem IDENTYCZNY problem, tyle że z BLIT systemem w CSK
Wina leży po stronie torxa jakiego używałeś, pewnie topex ;)

Wysłałem mejla do Benchmade i po 2 tygodniach miałem paczke z oną śrubą, i co ciekawe, wysłali IMBUSA, a nie torxa

Więc pisz czymprędzej do Benchmade

A co do wykręcania, dałem sobie rade wykrętakiem i naprawde polecam ten sposób, malutkie wiertełko i malutki wykrętak i pójdzie raz dwa:)

POWODZENIA!

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 01-01-2007, 20:39:18 »
Wysłałem mejla do Benchmade i po 2 tygodniach miałem paczke z oną śrubą, i co ciekawe, wysłali IMBUSA, a nie torxa
Więc pisz czymprędzej do Benchmade
POWODZENIA!

Dzięki za optymistyczne info :-)
A co do śruby - rozwierciłem i udało mi się w żaden sposób nie uszkodzić G10 ani tanga (a to dzięki temu, że otwór w G10 jest szerszy niż gwint). 
Jutro skrobne do Benchmade, mam nadzieję, że potraktują mnie równie dobrze..(i oby wysłali mi lepszej jakości śrubki :special:, oby stalowe..)
A jak nie, to trudno kupie se lepsze;)

Pozdrawiam

EDIT:

ps: Udało mi się nawet ocalić nietkniętą nakrętkę :D z której wykręciłem reszte śruby bez łba, a więc potrzebuję tylko 2xfajne stalowe śruby imbus/torks o odpowiedniej średnicy gwintu i łba, do odpowiedniej dlugości się co najwyżej przytnie.
« Ostatnia zmiana: 01-01-2007, 20:56:50 wysłana przez Heimdall »

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #7 dnia: 01-01-2007, 23:01:47 »
Chciałbym tutaj poczynić jedną uwagę dotyczącą śrub IMBUSOWYCH w amerykańskich nożach. Amerykańskie śruby imbusowe mają CALOWY, a nie METRYCZNY rozmiar. Dotyczy to grubości samej śruby, skoku gwintu oraz rozmiaru klucza imbusowego. Dlatego uwaga przy wykręcaniu amerykańskich śrub imbusowych europejskimi kluczami imbusowymi. Metryczne klucze do takich śrub nie pasują. Jeden jest zwykle zbyt duży by wejść do otworu (tu nie widzę problemu :)), a drugi jest zwykle ciut mniejszy i jest trochę luźny w otworze (tu może pojawić się problem). Przy odkręcaniu miękkiej (aluminium, miedź, mosiądz) śruby mocno zakręconej można "objechać" otwór i będzie problem jak u Heimdala  ;) Znam to z własnego doświadczenia, gdyż dużo grzebałem swojego czasu przy amerykańskich samochodach i motocyklach - musiałem używać kluczy calowych (oczkowych, płaskich, imbusowych, nasadowych). Co do amerykańskich torksów, to chyba są one w takim rozmiarze jak europejskie. Zawsze pasowały, ale pewien nie jestem. Myślę, że śruby w nożach amerykańskich także są calowe, ale nigdy nie odkręcałem jeszcze żadnej śruby w amerykańskim nożu.  :-)  No ale jakżeby mogło być inaczej? ;) :-) To tak gwoli ostrzeżenia.
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline żółf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 01-01-2007, 23:09:39 »
Chciałbym tutaj poczynić jedną uwagę dotyczącą śrub IMBUSOWYCH w amerykańskich nożach. Amerykańskie śruby imbusowe mają CALOWY, a nie METRYCZNY rozmiar. Dotyczy to grubości samej śruby, skoku gwintu oraz rozmiaru klucza imbusowego. Dlatego uwaga przy wykręcaniu amerykańskich śrub imbusowych europejskimi kluczami imbusowymi. Metryczne klucze do takich śrub nie pasują. Jeden jest zwykle zbyt duży by wejść do otworu (tu nie widzę problemu smile), a drugi jest zwykle ciut mniejszy i jest trochę luźny w otworze

Coprawde doświadczenie w tej marerii niewielkie, bo tylko ten imbus z CSK, ale imbus pasuje do otworu idealnie, więc albo benchmade dał mi metryczną śrubę, albo....nie wiem:D ale przezorny zawsze ubezpieczony i lepiej dmuchać na zimne

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 02-01-2007, 08:11:10 »
Gdy odkręcałem okładziny w swoim Nimravusie, to nie było większego problemu.
Jak wrócę z pracy, to sprawdzę jakie śrubki są w mojej zabawce. :?
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline mbieniek

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 02-01-2007, 09:00:24 »
Chciałbym tutaj poczynić jedną uwagę dotyczącą śrub IMBUSOWYCH w amerykańskich nożach. Amerykańskie śruby imbusowe mają CALOWY, a nie METRYCZNY rozmiar. [...]

Będzie OT, bo na przykładzie z innej firmy.
Mój Raven jest skręcany torxami, które świetnie, bez żadnych luzów, dogadują się z Topexem serii pro w rozmiarze 6 bodaj. W tym samym ravenie klips dokręcany jest śrubkami, w których wyżej wzmiankowany 6 się ślizga i obraca, niszcząc siebie i śrubki, a większy "nie wchodzit". Zastanawiam się więc osochozi, bo jakoś mi nie bangla stosowanie w tym samym nożu (nawet made in China) śrubek metrycznych i calowych?...

m.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #11 dnia: 02-01-2007, 18:12:18 »
To żeby jescze bardziej zakręcić powiem że jak wczoraj rozkręcałem Mke to przez przypadek wziełęm T7 odkręciłęm i nawet nie zauważyłem. Zdałem sobie sprawę dopiero jak odkładałem klucz do pudła.
Ciekawe nie?
Dwuwymiarowe śruby.
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 02-01-2007, 19:20:57 »
Wygląda na to, że faktycznie śruby w 140HSS, są wykonane z metalu który nie reaguje na magnes.  :?  Więc spostrzeżenie Heimdala jest w pełni powtarzalne.  :frown:
W moim noży na szczęście śruby trzymają mocno, ale da się je odkręcić bez problemu. Dobrze pasuje tu torx T10, i wydaje mi się, że to ten rozmiar.
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #13 dnia: 03-01-2007, 17:53:18 »
Ale kupa...

Jak pewnie niektorzy pamietaja, rozkrecalem moje Cuby (nowe necki od BM ;) ) - jak jeszcze mialem dwa - i nie bylo problemu.

Przyjrze sie HSowi jak wroce do domu.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 03-01-2007, 19:02:01 »
No i właśnie dostałem odpowiedź (po 19 godzinach od wysłania maila, u nich tam teraz koło 13:00 jest):

Cytat: Benchmade Repair Department

Hello,

We will be happy to send you a set of replacement handle screws. The screws should ship next week for you, no charge.

Thank You

Warranty Dept.
Benchmade Knife Co.
300 Beavercreek Rd.
Oregon City, Or. 97045

1-800-800-7427 Ext. 190

:-)
Wzorowe podejście do obsługi klienta!

Dam jeszcze znać jak dojdą.

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 03-01-2007, 19:06:01 wysłana przez Heimdall »

Offline żółf

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 04-01-2007, 00:15:05 »
Chyba mają jakiś szablon odpowiedzi, bo dostałem niemal identyczną:D

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #16 dnia: 05-01-2007, 17:59:09 »
Srubki w Cubie - na pewno stal, choc nakretke lapie strasznie mocno, a srube duzo slabiej.

W duzym HSie - ciezko wyczuc, nie udalo mi sie ich wykrecic, a nie chcialo mi sie podgrzewac rekojesci.
Nie mam tak malego magnesu, zeby do dziurki sie zmiescil, ten co mam, cos tam chyba przyciaga...
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 23-01-2007, 11:47:46 »

Dam jeszcze znać jak dojdą.

DOSZŁY :)
« Ostatnia zmiana: 23-01-2007, 19:18:54 wysłana przez Heimdall »

Offline Psycho

• Opinii: (17)
  • Użytkownik knives.pl
  • (oo=[|]=oo)
« Odpowiedź #18 dnia: 01-02-2007, 11:13:56 »
Wczoraj sprawdzałem śrubki w 145HS - rozkręciłem go pierwszy raz  aby sprawdzić czy woda nie dostała się pod okładziny ( nóż przez dłuższą chwilę był w wodzie do zdjęcia i do testów rdzewnośći ;)
Śruby są stalowe tuleje także. Skręcone były dość mocno ale nie były  potraktowane loctite'm( co mnie trochę ździwiło)
Fan Benchmade  i Fallknivenów

"Psycho , Ty w gruncie rzeczy nie wyglądasz na psychopatę" - Wemi

Z powodu wszystkich dni jakie przeżyłem , jestem tym kim jestem.

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 01-02-2007, 17:42:15 »
Wczoraj sprawdzałem śrubki w 145HS [...]
Śruby są stalowe tuleje także. 

Hmm..a te które właśnie do mnie przyszły z hameryki są takie jak poprzednio - tuleja stalowa, śruba alu.

BTW - chyba coraz bardziej przekonuję się do alu okładzin w Nimravusie D2, do miejskiego "fighting/utility" pasują w sam raz, ważniejsza pewność chwytu niż wygoda, bo i tak nie będę tym nożem ciachał przez godzinę przygotowując drewno na ognisko czy szałas ;)