Autor Wątek: Skandynawki ...  (Przeczytany 17792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline upj

• knifemaker
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
Skandynawki ...
« dnia: 06-01-2007, 09:04:50 »
Ślizgnąłem sie jeden dzień w stosunku do przedwczorajszych deklaracji, ale już mam wszystko co trzeba ...więc zaczynamy

Zgodnie z obietnicą dziś szyjemy pochewke tylko na samo ostrze . Najpierw w przybliżeniu forma z tekturki . Ponieważ nożyk ma malutki jelec wykorzystamy go i paseczkiem zabezpieczymy pochewke przed zsunięciem się .

Według wykonanej tekturowej formy robimy wykrój, następnie nanosimy na zwilżoną skórę linie rozgraniczające pola przeznaczone do zrobienia szwu i wykonania zdobienia . Wykonujemy przybliżone rysunki przyszłych zdobień ...

Po naniesieniu wszystkich tak nazwę "oznaczeń" przystępujemy do formowania cały czas mokrej skóry na ostrzu . Wycinamy troszke materiału pod część grzbietową i sprawdzamy ja będzie obejmować ostrze . Wyznaczamy też miejsce do zamocowania kołka mocującego petlę . Ponieważ kupne kołki są stosunkowo wysokie ja obciąłem kołnierz . Od wewnetrznej strony wybieramy materiał ( skórę ..) tak żeby schować łepek śruby mocujacej i mieć miejsce na naklejenie cieniutkiej skórki chroniącej ostrze przed zadrapaniam . Sklejamy butaprenem ...

Teraz przy pomocy cyrkla nastawnego wyznaczamy linię szycia i odstępy pomiedzy otworami ściegu. Szydłem albo wiertłem robimy otwory

robimy miejsce na nici , wycinając trójkatnym dłutkiem rowek i zszywamy pochewkę... i przymierzamy

troszkę kosmetyki ...czyli ścinamy brzegi licówki

po wybraniu koloru bejcy malujemy  pochewkę  pędzlem w poprzek , uprzednio zagruntowaną olejem roślinnym , ja użyłem kameliowego

Po nałozeniu bejcy i przeschnięciu powtórnie gruntujemy olejem . Drugie gruntowanie zabezpiecza przed farbowaniem i przesuszeniem skóry przez spirytus . Jak widać na zalączonych zdjęciach podczas zabiegów formowania skóry na ostrzu wzór naniesiony na samym początku troszke "uciekł" i dlatego na samym początku pisałem "Wykonujemy przybliżone rysunki przyszłych zdobień ...". Teraz czeka nas przyjemna praca odtworzenia naniesionego wzoru . W przybliżeniu mamy na to 30 minut zanim spirytus z bejcy odparuje przez wierzchnią warstwę impregnatu olejowego i środkowa warstwa skóry zacznie sztywnieć . Wszelkie korekty po tym czasie moga spowodować pękanie warstwy licowej skóry więc trzeba się spieszyć z "dociskaniem" wzoru .

Jak widać nie jest to takie trudne a efekt na zdjęciach ponizej

miłego ogladania  ;)

« Ostatnia zmiana: 23-10-2008, 08:43:18 wysłana przez Vercengetoryx »

Offline przeszczep

• knifemaker
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
Odp: Dziś pochewka do "spik coś tam" czarne karbowane rogi....
« Odpowiedź #1 dnia: 06-01-2007, 09:37:21 »
A wzorów nie można robić tak, że przed bejcowaniem, ale już po sszyciu pochwy, moczymy ją w wodzie i rżniemy (znaczy wygniatamy) rysunki. Potem suszymy i dopiero potem makijaż? Nie jesteśmy ograniczeni wtedy czasem schnięcia bejcy :? Jak się na to zapatrujesz?

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 06-01-2007, 10:01:21 »
Można i tak, ale większa kontrola i wygoda jest jak pracujemy na płaskim , dla mnie wygodniej ... :shy:

Offline przeszczep

• knifemaker
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #3 dnia: 06-01-2007, 10:06:09 »
No tak. No to można wstępny rysunek zrobić na płaskim a poprawiać przed bejcowaniem o to mi bardziej chodziło, żeby na poprawienie nie mieć ograniczonego czasu, bo wtedy część ludzi się spieszy, a w pośpiechu najłatwiej o bubel ;) Chodzi mi o fazę poprawiania wzoru :)

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 06-01-2007, 10:32:02 »
Przed bejcowaniem nie da rady . W bejcy jest woda nie tylko spirytus i ona spowoduje pęcznienie i znikanie wcześniejszego wzoru dociskanie wzoru po bejcowaniu ....  :cry:

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #5 dnia: 06-01-2007, 11:24:24 »
Wiesz UPJ ,ty "święty człowiek " jesteś . Nie dość ,że "cuda" robisz , to jeszcze piszesz jak .... :)

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 06-01-2007, 17:30:27 »
Wiesz UPJ ,ty "święty człowiek " jesteś . Nie dość ,że "cuda" robisz , to jeszcze piszesz jak .... :)
E tam, wiem ze swojego doświadczenia że nie ma głupich pytań ...mogą być głupie odpowiedzi... a wszystko czego chociaż raz nie zrobiliśmy samodzielnie jest tak trudne że czasami wydaje się niemożliwe do wykonania ( stąd moja ksywka, ktoś mi powiedział po kolejnym moim zapytaniu o to samo - Uparty Pan Jesteś ...uparty można zamienić, będzie, jak w oryginale ...hihi   :shades: )

Offline upj

• knifemaker
  • *
Skandynawki ...
« Odpowiedź #7 dnia: 07-01-2007, 22:48:27 »
Pochewka w stylu skandynawskim . W takim mieszkanku zamieszkać mogą nasi Ulubieńcy którzy spełniaja następujące warunki ostrze jest węższe od rekojeści, rękojeść jest w tak zwaną "rybkę" , nożyk nie jest wyposażony w zbyt dużą, a najlepiej żeby nie miał gardy .
Po przeczytaniu poprzednich porad jak uszyć mieszkanko dla Swojego Ulubieńca uszycie pochewki w stylu skandynawskim będzie tylko nieznaczną modyfikacją czynności takich jak szycie, komponowanie i nanoszenie wzoru . Zmieni się także sposób mocowania, dojdzie fikuśna pętelka . Odpada dylemat praworęczny czy Szmaja .
Najpierw robimy przybliżoną formę z papieru tak żeby całkowicie objęła nasz nożyk i dodajemy zapasy na zszycie . Wzór jaki sobie wymyślimy musimy starać się umieścić na centralnym miejscu i tak żeby nie ginął na bokach. Jednocześnie  wykrawamy paseczek z którego zrobimy pętelkę. Wzory na skórze pochewki i na pętelce wyciskamy na mokro .

Jak skóra będzie podsychać musimy przygotować sobie wewnetrzna twardą obejmę ostrza dopasowana tak zeby nie wystawała poza obrys rękojeści . Nadają się do tego rurki twardego PCV do prowadzenia instalacji elektrycznych lub firmowe osłony zakupione na Brisie . Ważne aby osłona wchodziła bardzo luźno inaczej niż w kydeksie . Na zdjęciu 1 widać że wykorzystałem część pochewki od starej finki Frosta.
Cały nóż owijamy szczelnie folią i oklejamy taśma ochronną . Jak skóra podeschła ale jeszcze jest elastyczna owijamy nią nożyk i spinamy biurowymi spinaczami do wyschnięcia .

Po przeschnięciu zdejmujemy folię i przymierzamy czy noze maja dość zapasu i luzu aby swobodnie wchodziły w pochewki

Jeżeli jest dobrze miejsce styku i wewnętrzną twardą osłonę ostrza smarujemy butaprenem i całość sklejamy . Przy włożonym nożu robimy otwory na nici i zszywamy na dwie igły . Po zszyciu obcinamy zapasy skóry zostawiając pod koniec nieobcięty kawałek z którego zrobimy płetwę do naszej pochewki .

Po zszyciu i obcięciu naddatków nozyk owijamy znów w folię tym razem tylko dla ochrony przed bejcą i malujemy pochewke na żądany kolor ( pamiętamy ze najpierw idzie olej bejca i znów olej !!!) , tym samym kolorem malujemy pasek z którego zrobimy petelkę . Jescze mokrą od bejcy pochewke odwracamy i tępą stroną nożyczek rozbijamy od góry szew tak aby skóra rozłożyła się tworząc daszek nad ściegiem ( nie bardzo widać ale trzeba dobrze przeklepać brzegi ...!!! )

Następnie formujemy płetewkę na przykład taką

Wybijamy otworek na zamocowanie metalowego uszka do zawieszenia pętelki

Mocujemy pętelkę ( mam nadzieje że widać jak zrobiona !!! )

i zaczynamy zabawę w odtworzenie wzoru, który miejscami miał prawo "uciec " (odtwarzanie wzoru w poprzednich poradach ...!!!  wiadomo łyżeczka i jakieś dłubaki !!! ). Nożyk z folią jest w środku i służy za "kopyto"
Po odtworzeniu wzoru możemy natrzeć pochewkę woskiem pszczelim i wypolerować .
Poniżej parę zdjęć noży i ich "skandynawskich" mieszkanek wykonanych jakiś czas temu

Zdaję sobię sprawę z tego, że obrazując czynności czy poszczególne operacje  coraz to innym nożem troszke utrudniam śledzenie krok po kroku tworzenie "skandynawki"
Czekam na uwagi i co będe mógł to popoprawiam dla lepszej czytelności....  :shy:

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (95)
  • *
Odp: Skandynawki ...
« Odpowiedź #8 dnia: 07-01-2007, 22:52:05 »
po prostu artyzm :shades:
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 07-01-2007, 23:15:03 »
Dzięki  :shy: ale czy da sie z tego coś o technice wykonania skumac ...?  :dodge: czy zagmatwałem ...?

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 07-01-2007, 23:34:20 »
Zagmatwałeś, bo to już nasty sposób na robienie skórek jest.
Natomiast z wielką radością wybiorę się do Ciebie na warsztaty jakoweś, nawet jeśli będziesz chciał daniny w postaci butelczyny jakowejś.
Pozdrawiam.
Kubek

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 07-01-2007, 23:44:22 »
Oj niedaleko mamy do siebie a do bejcy wskazana jakaś butelczyna żeby się dobrze wchłaniała  :shades: jak wrócę cały z krzemieniowych warsztatów  :special: to z chęcią służę wiedzą i pomocą  :shy:

Offline Don

• Opinii: (8)
  • Użytkownik knives.pl
    • http://forum.knives.pl/index.php/topic,140251.new.html#new
« Odpowiedź #12 dnia: 20-05-2012, 15:01:04 »
wiem, że temat stary, ale nie ma co nowego zakładać. Wzorowałem się na zamieszczonej tu instrukcji przy robieniu pochwy (typ skandi, szew z tyłu) na morę (właśnie się klei) i mam parę pytań odn. dalszego postępowania:
- czy jucht bydlęcy 2-2.5 mm nie jest za gruby, bo jak wyschła to przy każdym odgięciu się brzydko marszczy i czy przy woskowaniu to zniknie?
- czy po klejeniu i szyciu mogę pochwę zamoczyć, żeby poprawić kształt płetwy i czy lepiej moczyć całą czy tylko część można (kleje butaprenem)
- czy nie lepiej by było szyć ją na mokro, bo jest gruba i twarda jak cholera? tylko czy klej nie puści, albo się nie zdeformuje?

z góry dziękuję za odp.

a jeszcze jedno: metalowe żabki zostawiły mi czarne plamy, co prawda z tyłu przy przyszłym szwie, ale da się je jakoś usunąć?

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 20-05-2012, 21:15:10 »
wiem, że temat stary, ale nie ma co nowego zakładać. Wzorowałem się na zamieszczonej tu instrukcji przy robieniu pochwy (typ skandi, szew z tyłu) na morę (właśnie się klei) i mam parę pytań odn. dalszego postępowania:
- czy jucht bydlęcy 2-2.5 mm nie jest za gruby, bo jak wyschła to przy każdym odgięciu się brzydko marszczy i czy przy woskowaniu to zniknie?
- czy po klejeniu i szyciu mogę pochwę zamoczyć, żeby poprawić kształt płetwy i czy lepiej moczyć całą czy tylko część można (kleje butaprenem)
- czy nie lepiej by było szyć ją na mokro, bo jest gruba i twarda jak cholera? tylko czy klej nie puści, albo się nie zdeformuje?

z góry dziękuję za odp.

a jeszcze jedno: metalowe żabki zostawiły mi czarne plamy, co prawda z tyłu przy przyszłym szwie, ale da się je jakoś usunąć?

2-2,5 mm to troszkę skąpo , jucht nie powinien się marszczyć , jak się marszczy to znaczy że lico odstaje od reszty  :? po zaszyciu zmocz całość lepiej się w tedy formuje . Plam po żabkach nie da się usunąć , trzeba było przez folię złapać  :shy: Po woskowaniu na gorąco powinno ładnie stwardnieć , inna metoda to wlać do środka politurę taką rozrobioną 1do1 ze spirytusem technicznym lub denaturatem - dłużej pachnie  :special:

Offline Don

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 20-05-2012, 21:25:09 »
szkoda z tymi żabkami, no ale już będę wiedział. A moczyć chciałem przed szyciem, ale jak to zły pomysł to trudno.
dzięki

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 21-05-2012, 06:42:34 »
szkoda z tymi żabkami, no ale już będę wiedział. A moczyć chciałem przed szyciem, ale jak to zły pomysł to trudno.
dzięki

Czarne ślady możesz zamaskować dając kolor na całości . Szycie na mokro odradzam w mokrej igła /szydło robi takie dziury że po wysuszeniu zamiast ściegu masz "sznurowanie "  :special:

Offline Don

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 21-05-2012, 19:28:57 »
No, dzięki o to mi chodziło. Na razie schnie po klejeniu i czeka jak będę miał czas.

Offline harins

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: 21-05-2012, 20:37:08 »
Bardzo fajny materiał :) tylko nie wiem,czemu sporo zdjęć ma status niedostępne?  :question:

Offline upj

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 21-05-2012, 23:31:47 »
Bardzo fajny materiał :) tylko nie wiem,czemu sporo zdjęć ma status niedostępne?  :question:
Kiedyś Fotosik był za darmo teraz każą płacić za oglądanie i losowo wycinają zdjęcia , tutki robiłem gratis i za gratis oglądanie ...było  :shades: nie chcę dopłacać za fotki i tak się porobiło że część będzie niedostępna  :frown:

jak są pytania to zawsze zapraszam  :shades: nieodpłatnie   ;-)
« Ostatnia zmiana: 21-05-2012, 23:33:30 wysłana przez upj »

Offline Don

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 23-05-2012, 01:04:34 »
Dzięki za rady. Zszyłem jakąś gównianą nicią, bawełnianą białą jak powiedzieli w sklepie. Kupiłem w sklepie z art dla szewców więc myślałem, że się nada. Jest gruba ale się urwała. Otwory wierciłem wiertłem 1mm bo nie dałem rady przebić dwóch warstw sklejonej skóry. Wyszło tak, że raczej zdjęć nie będzie. Teraz zamoczyłem lekko koniec , żeby poprawić płetwę i znowu schnie.
W ogóle strasznie długo się czeka po każdym etapie: jak schnie po moczeniu, jak klej chwyta, teraz przy poprawkach. Masakra.
Jeszcze jedno pytanie: czy woskowanie przyciemni skórę? Bo na razie ma taki naturalnie sraczkowaty kolorek.