Autor Wątek: zestawy Lansky  (Przeczytany 10573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline El Karo

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
zestawy Lansky
« dnia: 12-01-2007, 18:09:01 »
Witam, czy posiada ktoś zestaw Lansky Deluxe ( http://www.specshop.pl/product_info.php?manufacturers_id=51&products_id=944&osCsid=049ba71261810ba5ca224e944 )
lub Lansky standard ( http://www.specshop.pl/product_info.php?manufacturers_id=51&products_id=693&osCsid=049ba71261810ba5ca224e944 )
?? Otóż niedawno zaraziłem się nożomanią ;p nóż już nabyłem chyba niezły wybrałem na początek (folderek CRKT m21-04)
i tu pojawia się pytanie czym go ostrzyć ? Przecież nie będę używał do takiego noża tej gównianej ostrzałki której używam do noży kuchennych.
Więc szukam jakichś fajnych zestawów, spyder triangl odpada z powodu ceny, chyba żebym znalazł tak do 200 zł. A może zna ktoś jakieś fajne zestawiki ?

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
Odp: zestawy Lansky
« Odpowiedź #1 dnia: 12-01-2007, 18:19:36 »
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 12-01-2007, 18:27:07 »
Kmicic był szybszy.  :cheesey:

Sam używałem Systemu Lansky przez prawie rok i uważam, że jest niezły.
W razie czego odpowiem na dodatkowe pytania.  :cheesey:
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline beatles

• Użytkownik knives.pl
  • PILGRIM
« Odpowiedź #3 dnia: 12-01-2007, 20:31:34 »
Ja uzywam Lansky deluxe diamond czy jakos tak i powiem Ci ze nie kupuj go do ostrzenia akurat m21-04
do recurve to on sie nie nadaje, chociaz ostrzenie jest banalne i w 1-2 dni bedziesz umial naostrzyc do golenia,
ale kwadratowosc kamieni nie nadaje sie do duzego recurve.
nie mialem w lapie m21 ale mysle ze tu lepiej sie sprawdzi polecane przez wszystkich Triangle spyderco
ja, chociaz jej nie mialem w lapie, wydaje mi sie ze ostrzenie wyglada na trudne...utrzymywanie kąta itp.
w lansky chyba nie mozna nic spieprzyc, zarysowac...tylko do recurve sie nie nadaje
NIE SPRZEDAWAC MI NOZY!!!
-odwyk-
to powyzsze juz nieaktualne

Offline El Karo

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 12-01-2007, 21:30:02 »
Hmmm... jestem nowy w temacie ostrzenia noży więc faktycznie lepsze będzie łatwiejsze rozwiązanie.

Offline beatles

• Użytkownik knives.pl
  • PILGRIM
« Odpowiedź #5 dnia: 12-01-2007, 21:46:23 »
tzn. co znaczy latwiejsze?
Lansky jest naprawde niezle, tylko czasem straszliwie wkurwiajace, trzeba pamietac przy zmianach kamieni o takie samo dokrecenie kazdego z nich zeby nie zmienic kata...
szczerze mowiac gdybym drugi raz mial kupic, sprobowalbym triangle...
-odwyk-

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 12-01-2007, 21:53:24 »
Ja uzywam Lansky deluxe diamond czy jakos tak i powiem Ci ze nie kupuj go do ostrzenia akurat m21-04
do recurve to on sie nie nadaje, chociaz ostrzenie jest banalne i w 1-2 dni bedziesz umial naostrzyc do golenia,

Nie do końca się zgodzę. Jasne, że do recurve najlepsze jest coś okrągłego/trójkątnego w przekroju, ale kamienie Lansky'ego są na tyle wąskie, że jakoś sobie radzą.

nie mialem w lapie m21

http://www.knives.pl/forum/oglne/duze-edc.msg111591.html#msg111591

w lansky chyba nie mozna nic spieprzyc, zarysowac

Jak nic nie podłożysz między ostrze a imadełko, to akurat zarysować nóż nietrudno. Do tego trzeba NAPRAWDĘ dobrze przykręcić.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline Pitt

• sheathmakers
  • Opinii: (504)
  • Inwalida w stopniu umiarkowanym
« Odpowiedź #7 dnia: 12-01-2007, 22:21:06 »
nie mialem w lapie m21 ale {...}

No właśnie... nie miałeś. Ja mam M21-04 i mam zestaw Lansky'ego. Tak lekką recurvę, jak jest w Mce ostrzy się bez najmniejszego problemu. Fakt - w Skirmishu całego ostrza się tym zestawem nie poleci. Ale Skirmish ma recurve wielką, jak moja dupa; Mka przy tym to pikuś.

Pitt
Uwaga - nieogarniam paczkomatów, wysyłam tylko DPD

Offline beatles

• Użytkownik knives.pl
  • PILGRIM
« Odpowiedź #8 dnia: 12-01-2007, 22:27:39 »
Emki nie mialem, nie wiem jak wielka jest tam recurva
ale mialem custom z recurve i o malo co nie spierdolilbym szlifu przez nieuwage i rozped
 ;)
-odwyk-

Offline El Karo

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 12-01-2007, 22:59:50 »
ale ostrzałki nie kupuję jedynie pod ten nóż, planuję powiększać kolekcję i kupić ostrzałkę jak najbardziej uniwersalną. Wy też chyba nie macie do każdego noża oddzielnej ostrzałki...

Offline beatles

• Użytkownik knives.pl
  • PILGRIM
« Odpowiedź #10 dnia: 12-01-2007, 23:11:55 »
No to jesli z m21 nie ma problemow przy systemie lansky (a zalezy na prostocie ostrzenia) to bralbym wlasnie Lansky...
Glowna zaleta jest to, ze ostrzenie jest banalne
trzeba tylko pamietac o podlozeniu miedzy ostrze i "imadelko" czegos miekkiego coby sie ostrze nie rysowalo..
ja uzywam sciereczki do okularow - spisuje sie swietnie  :-)
« Ostatnia zmiana: 12-01-2007, 23:15:00 wysłana przez beatles »
-odwyk-

Offline El Karo

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 12-01-2007, 23:52:23 »
hmmm... to teraz nie mam już pojęcia co wybrać. Gdyby się dało zdobyć Lanskyego lub triangla po podobnej cenie co byscie wzieli ?

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
« Odpowiedź #12 dnia: 13-01-2007, 00:23:49 »
Triangle TRiangle TRIangle... a jak kasy brak to jakis podobny system np. crockstick Lanskiego. Nic bardziej uniwersalnego i latwiejszego w obsludze  chyba jeszcz e nie wymyslono
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 13-01-2007, 09:56:16 »
hmmm... to teraz nie mam już pojęcia co wybrać. Gdyby się dało zdobyć Lanskyego lub triangla po podobnej cenie co byscie wzieli ?

Moim zdaniem nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
Triangle jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ostrzenie i podostrzanie różnych noży. Ale jeśli trzeba będzie znacznie przeprofilować krawędź tnącą, to wymaga to dużo cierpliwośći lub "diamentów".

System Lansky, to dobre rozwiązanie do ostrzenia różnych noży, w których mamy różne kąty krawędzi tnącej. System umożliwia ostrzenia pod 4 kątami. Dodatkowym plusem są 3 gradacje kamieni (Lansky Standard) i możliwość dokupienia jeszcze wielu innych. Bardzo dobrze wyprowadza się nowe/zniszczone krawędzie tnące. Wadą tego systemu jest marnie rozwiązany sposób mocowania noża w "uchwycie", bo czasami nóż się wyślizguje. Druga sprawa, że przy ostrzeniu długich głowni zmienia się kąt pod którym ostrzymy.

Lansky Crockstick, to tanie rozwiązanie podobne w działaniu do Triangla. Dwa (Standard) lub cztery (Deluxe) pręty można ustawić pod dwoma kątami. Pręty w przekroju są okrągłe, co ułatwia ostrzenie powyginanych kling np: typu "recurve". Ze względu na ten  Jednak okrągłość prętów przyczynia się do mniejszego kontaktu ze stalą i powoduje to troszkę wolniejsze ostrzenie.

Można jeszcze ostrzyć z "wolnej ręki" na różnych płaskich kamieniach, ale wymaga to sporo wprawy, choś zabawa jest najlepsza. :/
To są ostrzałki których do tej pory używałem i moja opinia pochodzi z własnych doświadczeń.
Przez moje ręce przeszła też diamentowa ostrzałka: "Chef's Choice Exact Knife Sharpener" http://www.distinctive-decor.com/chefs-choice-exact-v-diamond-hone-knife-sharpener.html
ale nie używałem jej, a na jej temat powinni wypowiedzieć się Ci którzy ją kupili. :D

Nie ma co ukrywać, że Triangle jest najdroższą z wymienionych przezemnie ostrzałek, Lansky System Standard kosztuje w granicach 150zł, natomiast Crocstick jest najtańszy.
Wybór ostrzałki należy dopasować do tego ile i jakie noże będziemy ostrzyć.
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 13-01-2007, 11:09:24 »
Można jeszcze ostrzyć z "wolnej ręki" na różnych płaskich kamieniach, ale wymaga to sporo wprawy, choś zabawa jest najlepsza. :/

Akurat w tym przypadku nie warto się od razu rzucać na sprzęt do ostrzenia z ręki, bo kamieni/prętów od systemów można z reguły spokojnie używać i w ten sposób. A nie trzeba.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline Mr_Twinkle

• Opinii: (7)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 18-01-2007, 14:39:30 »
Kotwic, a jak się tego Chef's Choice Exact Knife Sharpener używa, bo nie do końca rozumiem, a konstrukcja tego dość hm... oryginalna?

Offline kozi

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 13-02-2007, 00:03:32 »
też mam lanskyego ale z lenistwa i oszczędności czasu konfiguruje go do pracy a'la triangle - czyli kamień pod zadanym kątem ostrze pionowo
"Był długi i lśniący. Wyglądał jak coś stworzonego przez któregoś z geniuszy metalurgii - jednego z tych małych facetów z Zen, którzy pracują tylko o brzasku i potrafią skuć dwie płytki złożonej stali w coś, co ma ostrze skalpela i siłę uderzenia opętanego seksem nosorożca na prochach..."

Offline tenzin

• Opinii: (62)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 22-01-2009, 15:22:37 »
Witam,
Odgrzewam temat bo i problem nieco podobny...
Alternatywa sprowadza się do:
Lansky “Deluxe” (17, 20, 25 i 30 stopni) - ewentualnie standard
lub
najbardziej polecany Tri angle
Niestety, jak pisał Kotwic, wybór nie jest jednoznaczy, więc proszę o radę biorąc pod uwagę indywidualne przeznaczenie sprzętu.
Ostrzałka będzie używana do ostrzenia:
dużych i małych vicków, Wengerów ostrzy Multitooli leathermana (fuse, wave), SRK,  różnych kuchenniaków oraz ewentualnie Finn bear i Falk A1.
Poza tym, system ostrzenia ma być relatywnie łatwy i prosty w obsłudze bo używany będzie przez Osobę która czynności ostrzenia, nie lubi  :dead: :P
pozdrawiam,
tylko pozory nie mylą

PODAJ DALEJ: www.psy.centaurus.org.pl
Dziękuję.

Offline Pitt

• sheathmakers
  • Opinii: (504)
  • Inwalida w stopniu umiarkowanym
« Odpowiedź #18 dnia: 22-01-2009, 15:27:41 »
Na Lansky'm nie wiem jak chcesz naostrzyć A1. Chyba na raty, przesuwając imadełko na ostrzu. To ostrzałka do krótkich ostrzy (max 10 cm).
Uwaga - nieogarniam paczkomatów, wysyłam tylko DPD

Offline pokorak

• Opinii: (58)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 22-01-2009, 16:37:17 »
Jako były trianglowy sceptyk - polecam Triangla...  :P
To dobry system służący do częstego ale bardzo wygodnego i przede wszystkim szybkiego podostrzania noży, szczególnie jeśli nie masz potrzeby ostrzenia inaczej niż 20 na stronę (ja nie mam). Jeżeli natomiast czasami zajdzie potrzeba naostrzenia czegoś a nie podostrzenia, opieram diament lidlowy o płaską część pręta (przytrzymując go zawsze lewą ręką a obracając ostrzałkę, można dodatkowo położyć coś ciężkiego na podstawę), ostrożnie przeciągam kilka razy +  później standard na brązowych. Jest więc szybko, prosto i na temat. Poza tym pręty prawie się nie zużywają, więc długo posłużą. Białych natomiast nie używam wcale... gdyby tak Spyderco wypuściło TA w wersji z brązowymi prętami takimi jakie są + jeszcze jednymi zbierającymi powiedzmy 3 - 4 razy szybiej niż brązowe to mielibyśmy prawdziwy hicior  :D Tak więc osobiście widze tylko jedną wadę TA - gradacje prętów, poza tym to świetna ostrzałka.

P.S. A ostrze na TA głównie długie noże kuchenne.