Autor Wątek: Carbon V  (Przeczytany 5299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • Opinii: (9)
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
Carbon V
« dnia: 14-01-2007, 20:06:41 »
Znalazłem na Z-Knives krótką notkę o stali Carbon V

Carbon V is a trademarked term by Cold Steel, and as such is not necessarily one particular kind of steel; rather, it describes whatever steel Cold Steel happens to be using, and there is an indication they do change steels from time to time. Carbon V performs roughly between 1095-ish and O-1-ish, in my opinion, and rusts like O-1 as well. I've heard rumors that Carbon V is O-1 (which I think is unlikely) or 1095. Numerous industry insiders insist it is 0170-6. Some spark tests done by a rec.knives reader seem to point the finger at 50100-B. Since 50100-B and 0170-6 are the same steel (see below), this is likely the current Carbon V.

i na nasze:

Carbon V jest znakiem firmowym Cold Steela i jako taki niekoniecznie reprezentuje konkretny gatunek stali. Opisuje cokolwiek, co Cold Steel użyje do zrobienia noża, a są oznaki, że zmieniają stale od czasu do czasu. Według mnie Carbon V to mniej więcej coś między 1095 a O1, przy czym rdzewieje tak samo jak O1. Słyszałem pogłoski, że Carbon V to wprost O1 lub 1095 (co według mnie jest mało prawdopodobne), a parę osób z branży sugeruje, że jest to 0179-6. Kilka testów na iskrę przeprowadzonych przez jednego z czytelników zdaje się wskazywać na 50100-B. Biorąc pod uwagę, że 50100-B i 0170-6 to te same stale - można przypuszczać, że tym właśnie jest Carbon V.

Hm...
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (96)
  • *
Odp: Carbon V
« Odpowiedź #1 dnia: 14-01-2007, 20:18:46 »
powinieneś chyba zadać jakieś pytanie ;)
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 14-01-2007, 20:23:17 »
Chyba dość powszechnie uważa się 0170-6C za odpowiednik Carbon V. I szukanie ewentualnych znikomych różnic w składzie jest moim zdaniem niepotrzebne, bo takowe mogą wystąpić w obrębie jednego kawałka stali. Z tego, co się orientuję, Carbon V powinno jednak stać wyżej niż 1095. Zwłaszcza, że coś mi się kołacze, że z tego też robią noże. Zastanawiające.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
« Odpowiedź #3 dnia: 14-01-2007, 20:24:37 »
Kaligula, nie. Chcę rozpętać dyskusję, że na pewno nie mam racji i że pierdolę od rzeczy i mam spierdalać ;)

A poważnie - sądzita że po prostu maskują inną stal swoją nazwą i to taki "chłit materkindody"?
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 14-01-2007, 20:26:08 »
hmmm
myślałem, że wszyscy już o tym wiedzą od lat ;)
FP

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #5 dnia: 14-01-2007, 20:26:46 »
Mnie osobiście najbardziej zainteresowały sugestie o dostarczaniu różnych stali pod jedną nazwą "firmową".
Ale ja wszędzie węszę spiski ;-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
« Odpowiedź #6 dnia: 14-01-2007, 20:27:04 »
Dobra, jestem niedouczony.  :alien:

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 14-01-2007, 20:32:04 »
nie, po prostu forum nie czytasz ;) Camillus robi Beckery dla siebie i różne noże dla Cold Steela z tej samej stali 0170-6.
FP

Offline hp13

• Opinii: (35)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • moje fotki
« Odpowiedź #8 dnia: 09-02-2008, 18:10:43 »
nie chciał bym wyskoczyć jak filip z konopi, ale SRK robią teraz z "Carbon V" i z "AUS 8"... co wybrać ?

carbon v
http://www.alert.com.pl/index.php?tresc=oferta&kategoria=3&podkategoria=29&produkt=778

aus8
http://csstoreonline.stores.yahoo.net/38ck.html
« Ostatnia zmiana: 09-02-2008, 18:13:43 wysłana przez hp13 »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
FP

Offline hp13

• Mieszkaniec knives.pl
    • moje fotki
« Odpowiedź #10 dnia: 09-02-2008, 18:16:59 »

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #11 dnia: 09-02-2008, 18:23:06 »
CS sprzedaje noże  i musi na nich zarabiać. Jak wyrobnik mówi że może zrobić noże z stali "X" tańszej o xx$ za tonę, a o podobnych właściwościach i składzie do stali "Y"
To co się CS będzie szczypać robi z stali "X", której różnice w składzie i właściwościach odczuwa właściciel CS na swoim koncie. Nie ważne że mydło, powidło, ważne że to jest "Carbon V",  a różnice dla użytkownika są na tyle subtelne że ich prawie nie wyczuwa.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline hp13

• Mieszkaniec knives.pl
    • moje fotki
« Odpowiedź #12 dnia: 09-02-2008, 18:26:55 »
możliwe, bo zdania są podzielone, a jak by jedna była naprawdę lepsza od drugiej to nie było by takiego podziału

( a to że przestali produkować z carbon v, bo tak wyczytałem z linków (dzięki BTW) to nie koniecznie znaczy że AUS8 jest lepsza )
( czyli wiadomo że nic nie wiadomo )

Offline lukaszki

• Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
« Odpowiedź #13 dnia: 12-02-2008, 11:11:53 »
Żeby było śmieszniej używana przez Case Cutlery węglówka CV (od Chrome Vanadium) to też ta sama stal co 0170-6 i Carbon V. CS kupował 0170-6 od Camillusa i nazywał ją Carbon V. Niżej wypowiedź na ten temat z BF autorstwa Mike'a Stewarta.

edyta:

to wyjaśnia również dlaczego CS przestał robić noże z Carbon V - po prostu kiedy Camillus zbankrutował przestał dostarczać im stal.

Steve,

I noticed that you and a number of folks have been guessing what this is.

I have posted this before but it appears that a lot of folks have not seeen it.

CV--Chorme Vanadium Steel and Carbon V are all the very same steel.

This is not a mistery steel. It is not a new steel. It had been made by the hundreds of tons For many many ywears and used by ALL the major Knife Companies for Decades.

It is 0170-6 cutlery Steel...It was developed in the 1950's by sharon Steel specifically for Knives.

It is an enhanced 1095. They added Nickel--Chromium and a trace of Vanadium. it was a patented steel of Sharon.

Everybody used it. it was called by cute names by some companies --Chrome-Vanadium by others.

This was the original Steel chosen by both Lynn Thomson for his Trailmaster and me for the Old Mamba. We all used it until 1988.

sharon Steel went Bankrupt in 1988. None of us could get it and no other mill would duplicate it because the papent was still in effect.

We all switched to other steels.

A couple of years ago Case and Camillus Found a mill that would duplicate the Chemistry and they ordered a heat lot--+/_ 100,000 lbs.

Case had thier portion of the heat lot rolled to pocket knife sizes and Camillius had thier portion rolled to use for Lynn on his U.S. made knives and the Becker line.

This was a common steel and will out perform 1095. I have used it in a lot of the early Blackjacks. I still have some and made our goloks and Northwind Swords from it.

I have no idea why this question keeps comming up. All of this is common knowledge in the industry.

I suspect that nobody will be using it except for Case, Cammilius, Becker, Westerm and Cold Steel.

As I'm sure you know that Case makes thier knives and Camillius makes all of the other brands that I just mentioned.

I doubt that you will have any better luck relaying this info either. It dosen't seem that folks want the truth.

It's more fun for folks to speculate.....................
Endless tears
Forever joy
To feel most every feeling
Forever more

Offline zulu

• Opinii: (7)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 12-02-2008, 12:07:24 »
Wygląda na to, że nasz Kopromed bynajmniej nie jest odosobniony w głoszeniu legend, chociaż nic go długo jeszcze chyba nie przebije.........
Tylko jaka z tego pociecha ?

Myślałem, że mam nożyk od CS z Carbon V (nawet się dobrze sprawuje, tylko zaoksydowałem ostrze żeby nie rdzewiało) a teraz nawet nie wiadomo co to jest, bo możliwość nie jedna.....

zulu

Offline wojtek

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
  • KPF
« Odpowiedź #15 dnia: 12-02-2008, 13:07:24 »
.
« Ostatnia zmiana: 21-08-2014, 09:02:50 wysłana przez wojtek »

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 12-02-2008, 13:42:54 »
Myślałem, że mam nożyk od CS z Carbon V (nawet się dobrze sprawuje, tylko zaoksydowałem ostrze żeby nie rdzewiało) a teraz nawet nie wiadomo co to jest, bo możliwość nie jedna.....
przecież jest tylko jedna możliwość, dokładnie wiadomo co to jest
co znów za legendy tworzysz? ;>
FP

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #17 dnia: 12-02-2008, 15:09:35 »
Panowie, już przy okazji testów noży Kopromedu pisałem, że wcale nie będę zdziwiony, jak sporo noży zrobionych jest z innych stali, niż podano w specyfikacji. No bo ilu klientów poświęci nóż by to sprawdzić.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 12-02-2008, 16:08:37 »
o co Wam chodzi, bo już się zgubiłem
legendy jakieś tworzycie...
nie od dziś wiadomo, że Camillus 0170-6C = Cold Steel Carbon V = Case CV
zupełnie nie rozumiem co ma do tego Kopromed
FP

Offline zulu

• Opinii: (7)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 12-02-2008, 16:58:06 »
.......co ma do tego Kopromed ?

Otóż Kopromed, jak większość producentów podaje z czego dany nóż jest zrobiony...... (bo niekórzy klienci ciekawi jacyś są, zamiast kupować jak leci i spieprzać.....)
Tyle, że jak wykazały testy Jumbo, Kopromed podaje fałszywe dane i żaden z trzech noży nie był zrobiony z tego z czego być powinien...

A CS, podobnie. Kiedy szukałem małego folderka do patroszenia, ze strony internetowej CS naczytałem się o Carbon V, że to tylko i wyłącznie CS takie cudo robi, że najlepsza, że trzyma, że ostra, że wytrzymała i takie tam, owszem rdzewka bo węglówka ale dla takich supercudów przecież warto.......

Tymczasem jak widać wynalezienie CarbonV to tylko i wyłącznie rewelacyjny chwyt reklamowy i nic więcej......
Czyli takie samo nabijanie klientów w balona jak przez Kopromed, tylko jakość na szczęście lepsza.......

zulu