Autor Wątek: Jaki fixed E.D.U.  (Przeczytany 14193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cypis

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Jaki fixed E.D.U.
« dnia: 25-01-2007, 16:31:43 »
Poniważ to mój pierwszy post na forum witam serdecznie i proszę o wyrozumiałość.

Niestety wielogodzinna lektura tego forum nie przyniosła odpowiedzi na dręczące mnie pytania.

Poszukuję noża nie EDC, ale EDU (nawet nie wiem czy taki akronim funkcjonuje) - Every Day Use. Nie potrzebuję noża do noszenia (Carry) ale do używania.

Na pewno każdy z was ma (albo mama, albo babcia) w swojej kuchni ulubiony nożyk. Taki którego najchętniej używa, bo.. cośtam. Właśnie takiego nożyka szukam. Do czego chciałbym go używać? Nożyk ma służyć do czynności codziennych - obieranie ziemniaków, jabłek, marchewki (szeroka klinga bardzo to utrudnia. Miałem Becker Neckera i jest za szeroki do takich "zabaw"), pokrojenie mięska, kiełbasy do grilla/ogniska, cięcie sznurka, ostrzenie patyków, krojenie kotleta na talerzu (zamiast tradycyjnego sztućca), otwarcie koperty, przycięcie tektury, itp. Nie mam zamiaru tym nożem budować w lesie centrum handlowego, ano odpierać ataków dzikich hord (choć do obrony przed wściekłym psem by się mógł nadawać).

Wymyśliłem zatem że musi to być:

-  fixed (no chyba, że ktoś mnie przekona do foldera)
-  długość ostrza między 8-11cm, plain (bez ząbków)
-  dobra stal (by ostrzenie nie było częstsze niż używanie potem noża)
-  wąska klinga (smukła) coś jak w projektach smoku w tym wątku: http://www.knives.pl/forum/oglne/jaki-fixed-i-czemu-nie-ten.0.html.
-  kabura z kydexu

Może kilka przykładów nożyków, które są w jakiś tam sposób bliskie temu co potrzebuję: BM Gamer (ale ponoć kiepska stal) , Camillus CUDA Arclite Neck (ciut za krótki, nie najlpesza stal)

Czy podalibyście jakieś inne typy? Oczywiście cena gra rolę ale zdaję sobie sprawę, że dobra stal kosztuje. Z góry dziękuję...
Pozdrawiam
Tomek

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
Odp: Jaki fixed E.D.U.
« Odpowiedź #1 dnia: 25-01-2007, 16:45:35 »
Znaczy szukasz necka :) . Cuda Arclite ,będzie jak znalazł bywają z różnych stali .

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 25-01-2007, 16:46:17 »
Gamer i kiepska stal?! :? Z tego co piszesz właśnie Gamer byłby dla Ciebie najlepszym wyborem bo:
-  fixed
-  długość ostrza 10 cm a więc między 8-11cm
-  plain
-  wąska klinga
-  dobra stal (440 C w wykonaniu BM trudno coś zarzucić choć to oczywiście nie INFI)
-  kabura z "prawie" kydexu (nie rewelacja ale w sumie może być)
-  bardzo dobry stosunek jakość/cena
Wadą dla niektórych może być płaska rękojeść ale to kwestia do czego się tego noża używa.
PS. Witaj na forum :-)
Może nożem?

Offline oswald

• Opinii: (30)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 25-01-2007, 16:53:08 »
440 C w gamerze zdecydowanie jest na plus dla tego noża a okładki rękojeści możesz potem samemu dorobić...

Offline apoc

• Opinii: (24)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 25-01-2007, 16:54:24 »
To i ja dodam swoje 3 grosze do dyskusji: typowałbym RAT3 z D2 (efektywna ostrza ok. 8,5cm) lub Fallkniven F1 (głownia ok 10cm) + Gabowy kydex. Nie kieruję się może logiką, a subiektywną miłością (oba kocham miłością bezwzględną), ale nie wyobrażam sobie zamiennika żadnego z tych noży w codziennym użytkowaniu.
Weapon unused is a useless weapon.

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 25-01-2007, 16:54:42 »
Nic nowego nie odkryję, jak powiem, żebyś dokładnie przeczytał recenzje noży i podobne wątki to tego który założyłeś. Może sprawę ułatwi jeszcze przejrzenie galerii, gdyż często zdjęcia wiele wyjaśniają i moga być pomocne przy wyborze noża.

Nożyk ma służyć do czynności codziennych - obieranie ziemniaków, jabłek, marchewki (szeroka klinga bardzo to utrudnia. Miałem Becker Neckera i jest za szeroki do takich "zabaw"), pokrojenie mięska, kiełbasy do grilla/ogniska, cięcie sznurka, ostrzenie patyków, krojenie kotleta na talerzu (zamiast tradycyjnego sztućca), otwarcie koperty, przycięcie tektury, itp.

Może kilka przykładów nożyków, które są w jakiś tam sposób bliskie temu co potrzebuję: BM Gamer (ale ponoć kiepska stal)

Idziemy dalej. :cheesey:
Jeśli zamierzasz używać noża do częstego obierania ziemniaków, jabłek i marchwki itp, to szukaj noży kuchennych. Mało który z noży EDC w tym zadaniu będzie lepszy od "pikutka".
Gamer również do tego celu sie nię nadaje, bo jego stal jest znacznie lepsza niż Twoje wymagania, ale kształ nieodpowiedni to tego typu prac.
Inna sprawa, że do krojenia na talerzu służą noże stołowe, i niech tak zostanie, bo ostrzenie zajechanego ostrza, nauczy Cię pokory skuteczniej niż frajda, że kotleta przekroiłeś szybciej niż reszta domowników. :frown:

Jak na mój gust, poszukujesz niewielkiego noża, o który raczej nie będzie miał ciężkiej pracy (poza talerzami  ;-)). Zastanów się nad folderkiem.
Bo to i wygodne, i na codzień da się używać tzn. jest EDU, i cenowo bardzo przystępne.

Aż czterech pisze szybciej niż ja. :cheesey:
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline rotpin

• Moderator
  • Opinii: (131)
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 25-01-2007, 17:09:46 »
Jeśli jak z w/w propozycji nic Ci nie pasuje to może CRK Shadow III - nieduży, smukły, plain, 4", A2 lub Aviator (moja nowa miłość :cheesey:) tylko pochwa skórzana a nie kydex.

Offline cypis

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 25-01-2007, 17:12:45 »
Bardzo dziękuję za szybki odzew.

Gamer i kiepska stal?! :?

No tak słyszałem od jednego znajomego nożownika. Ale on jest dość mocno zakręcony na tym punkcie. Gamer bardzo mi się podoba.

Wadą dla niektórych może być płaska rękojeść ale to kwestia do czego się tego noża używa.

Z okładkami nie ma problemu. Dorabiałem koledze okładki do dwóch Falknivenów :)

Jeśli zamierzasz używać noża do częstego obierania ziemniaków, jabłek i marchwki itp, to szukaj noży kuchennych.

No może nie do końca. Ale patrząc na opisy noży, to dość częste zastosowania biwakowe. Oczywiście w domu używam "pikutków", jednak na wyjeździe dobrze by było mieć jeden dość uniwersalny nożyk.
Pozdrawiam
Tomek

Offline Tryglaw

• Gbur
  • Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 25-01-2007, 17:20:49 »
Spyderco Bill Moran? Ostrze w odpowiednich rozmiarach, pełen płaski szlif, kydex...
Jeśli coś tańszego to gamer.. (tylko weź do ręki przed kupnem, bo różnym ludziom różnie leży w łapie)
Większość pieniędzy wydałem na noże i alkohol. Resztę po prostu zmarnowałem ;-)

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #9 dnia: 25-01-2007, 17:21:28 »
440C od BM to baardzo dobra stal. Trzyma ostrość naprawdę przyzwoicie, łatwo się ostrzy, nierdzewieje, jest sporo tańsza niż porównywalna 154cm, dla mnie bomba. (na stronie Świata Noży jest moja recka BM12500 z tej stali, polecam, sporo tam o niej napisałem)

Offline cypis

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 25-01-2007, 17:27:32 »
440C od BM to baardzo dobra stal. Trzyma ostrość naprawdę przyzwoicie, łatwo się ostrzy,

Właśnie to mnie martwi - łatwość ostrzenia. To w prosty sposób przekłada się na "łatwość tępienia".
« Ostatnia zmiana: 25-01-2007, 17:36:12 wysłana przez cypis »
Pozdrawiam
Tomek

Offline FRN

• Opinii: (138)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 25-01-2007, 17:49:09 »
Podobnie jak apoc polecam RAT3 z D2!

Fajne, poręczne nozydło, a do codziennego uzywania w sam raz :)

Wiecej o RAT3 tutaj : http://www.knives.pl/forum/81-ontario-rat/szczurek-kuchenno-codzienny.0.html

« Ostatnia zmiana: 25-01-2007, 17:54:41 wysłana przez FRN »

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #12 dnia: 25-01-2007, 18:04:55 »
440C od BM to baardzo dobra stal. Trzyma ostrość naprawdę przyzwoicie, łatwo się ostrzy,

Właśnie to mnie martwi - łatwość ostrzenia. To w prosty sposób przekłada się na "łatwość tępienia".

Nic bardziej mylnego. To jak się ostrzy nie ma bezpośredniego wpływu na to jak się tępi. Np. proste węglówki ostrzy się baardzo łątwo a trzymają ostrze długo i bardzo długo dobrze tną.

Offline Alutka

• Opinii: (9)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 25-01-2007, 18:10:49 »
Na pewno każdy z was ma (albo mama, albo babcia) w swojej kuchni ulubiony nożyk. Taki którego najchętniej używa, bo.. cośtam. Właśnie takiego nożyka szukam. Do czego chciałbym go używać? Nożyk ma służyć do czynności codziennych - obieranie ziemniaków, jabłek, marchewki (szeroka klinga bardzo to utrudnia. Miałem Becker Neckera i jest za szeroki do takich "zabaw"), pokrojenie mięska, kiełbasy do grilla/ogniska, cięcie sznurka, ostrzenie patyków, krojenie kotleta na talerzu (zamiast tradycyjnego sztućca), otwarcie koperty, przycięcie tektury, itp.

Wyszedł mi z tego opinel Le Dziubek z węglówki, z dorobioną pochewką z kydeksu(lub skóry)
http://swiatnozy.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=64
:)

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 25-01-2007, 19:56:50 »

No i niepotrzebnie Cię to martwi. Bo prawda jest taka, że hiper stale ostrzy się nieproporcjonalnie ciężej w stosunku do zysku w trzymaniu ostrości. Do tego 440C jest znacznie mniej krucha niż większość tychże stali. Ja przynajmniej dochodzę do wniosku (wysuniętego zresztą chyba kiedyś przez Verca), że jest to dla mnie na dzień dzisiejszy jedna z najlepszych stali. Oczywiście odpowiednio obrobiona.
Z tego, co wymieniłeś miałem trochę do czynienia z Gamerem i chyba jedyną jego poważną wadą jest pochwa (tzn. jest problem jeśli chcesz nosić rękojeścią w dół). Kotwic ma rację, że najlepiej z danym zadaniem radzi sobie przeznaczony do niego nóż. Ale jak chcesz mieć coś w miarę wszechstronnego, to jeśli rozsądek i gust nie protestują przeciwko Gamerowi - bierz.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline TDK

• Opinii: (88)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Pozdrawiam wszystkich :)
« Odpowiedź #15 dnia: 25-01-2007, 20:39:41 »
Podobnie jak apoc polecam RAT3 z D2!

Fajne, poręczne nozydło, a do codziennego uzywania w sam raz :)

Nie przesadzasz z tą poręcznością? RAT 3 jest trochę ciężki i pancerny, jak na swój rozmiar. Nóż poręczny to nóż lekki. Wg mnie, grubość głowni nie powinna przekraczać 3 mm, a i rękojeść nie musi być pancerna.

Offline apoc

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 25-01-2007, 20:45:00 »
Nie przesadzasz z tą poręcznością? RAT 3 jest trochę ciężki i pancerny, jak na swój rozmiar. Nóż poręczny to nóż lekki. Wg mnie, grubość głowni nie powinna przekraczać 3 mm, a i rękojeść nie musi być pancerna.

Czy my na pewno piszemy o tym samym RAT-3? ;)
Weapon unused is a useless weapon.

Offline pectoris

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 25-01-2007, 20:56:23 »
Moim zdaniem Twoje wymagania najlepiej spełni jakiś skandynaw o d upj.

Offline FRN

• Opinii: (138)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 25-01-2007, 21:24:32 »

Czy my na pewno piszemy o tym samym RAT-3? ;)

Tez mam wątpliwości  ;-)

Uwazam ze RAT3 jest poręczny! Zapewnia to płaska i ergonomiczna rękojeść.
Czy jest cięzki :question: To pojecie wzgledne i zalezy od upodobania danej osoby.
Gróbośc głowni wg. producenta to 0.125'' (0.31 cm) ;-) , a jego pancerność jest tylko atutem co stanowi świetny nozyk "EDU"

Prawda apoc :question:

:-)

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #19 dnia: 25-01-2007, 21:39:13 »
Rat 3 to mój ideał !!!!
A jeśli chodzi o gamerka to nie jest zły ale pamiętaj o nowej pochewce dla niego.
A może po prostu kup sobie jakiegoś stałego Vicka i dorób kydex ??

440C od BM to baardzo dobra stal. Trzyma ostrość naprawdę przyzwoicie, łatwo się ostrzy, nierdzewieje, jest sporo tańsza niż porównywalna 154cm, dla mnie bomba. ....
No się nie zgodze... 440C jest niezła ale to wszytsko !! No i nie mozna porównywać jej do 154CM... Wg. mnie pomiedzy nimi jest ogromna różnica...
Miałem Pike i Gamera i mi tępiły się dość szybko...za szybko..choć nostrzenie to też była chwilka. Endurka sprawdza się lepiej choć te VG10 to też raczej nie jest 154CM.
Gamer z 440  a choćby moja 720 ze 154cm i widać sporą jeśli nie ogromną przepaść między nimi...
No ale ja lubie 154CM !! może nie tak jak D2 ale lubie.