Autor Wątek: Kotki dwa, jeden z D2 drugi z M2..  (Przeczytany 4810 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
Kotki dwa, jeden z D2 drugi z M2..
« dnia: 28-01-2007, 18:02:08 »
Parę dni temu przyszedł do mnie nowy Nimrawus z D2 ochrzczony na forum "brzydkim" ;-)
Do ewentualnej recki jeszcze daleko, ale może zainteresuje kogoś taka foto-relacja na szybko:

Jak widać Nimravus pozostał Nimravusem, spece od wizażu wielkiej krzywdy mu nie zrobił. Nowa rękojeść jest nieco mniej wygodna ale chywt wyraźnie pewniejszy. Nie rozpieszcza dłoni, ale trudno sobie wyobrazić aby wymsknął się z niej podczas cięcia czy pchnięcia, to tak najkrócej rzecz ujmując. Mogłaby być bardziej pękata, poza tym zabrakło sfazowania krawędzi jak w wersji z G10. Dodatkowo jest zimniejsza, ale to wrażenie mija po paru sekundach w łapie. Dobrą informacją jest fakt, że rękojeść jest kompatybilna ze starą pochwą, ale o tym niżej.
 Głownia bez zmian, krawędź tnąca jak zwykle lekko spieprzona, ale z racji powszechności tego zjawiska nie tylko u BM zdążyłem się do tego przyzwyczaić.
Nóż zrobił się bardziej "CQB" niż "utility", do lasu będę raczej zabierał "starego" Nimravusa. Z drugiej strony to przesunięcie akcentów nie idzie w parze z nową pochwą, która choć bardzo "wojskowa", to mało praktyczna pod niemal każdym względem - wolniej się z niej nóż wyciąga ze względu na konieczność odpięcia zatrzasku, jest większa i mniej wygodna w noszeniu (wolę starą na tec-loku lub z długa szlufką od SRK), a do tego wydaje się mniej bezpieczna przy noszeniu poziomym, bo jeśli przypadkowo odepnie się zatrzask, to sama pochwa trzyma głownię w minimalnym stopniu.   

Najprawdopodobniej prędzej czy później zmienię na custom-kydex, tymczasem można nosić w starej.

Na poniższej fotce dobrze widać różnicę po między powłoką BK na nowym i używanym nożu. Na początku jest bardzej matowa, a przy cięciu twardszych przedmiotów wyślizgują się na niej smugi. Na używanym przez dłuższy czas nożu wyślizguje się w końcu całość i poza zadrapaniem czymś naprawdę twardym nie widać śladów użytkowania.

O porówniu stali będę mógł coś powiedzieć dopiero po przeprofilowaniu krawędzi i jakim czasie użytkowania.

A tak wlaściwie kotków jet w domu trzy, tylko jeden nie doczekał się jeszcze montażu za pomocą śrubek, które Benchmade zgodnie z obietnicą podesłał :-)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28-01-2007, 18:04:03 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
Odp: Kotki dwa, jeden z D2 drugi z M2..
« Odpowiedź #1 dnia: 28-01-2007, 18:08:08 »
Mmmmmrrrraaaauuu...

Przepraszam za ten wybitnei malo konstruktywny post, ale trudno mi sie bylo powstrzymac, udzielam sobie ostrzezenia :)

Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 28-01-2007, 18:16:42 »
Mmmmmrrrraaaauuu...
Przepraszam za ten wybitnei malo konstruktywny post, ale trudno mi sie bylo powstrzymac, udzielam sobie ostrzezenia :)

Eee tam zaraz niekonstruktywny ;-)
A czy wrzucanie kolejnych nic nie wnoszących fot jest konstruktywne?
« Ostatnia zmiana: 28-01-2007, 18:20:03 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (96)
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 28-01-2007, 18:21:45 »
po przeczytaniu postu pomyślałem: "czemu go jeszcze nie mam?"
tzn pomijając względy finansowe, po prostu jakoś nigdy nie załapał się na kolejkę...
i sobie przypomniałem! powłoka! ;) nie lubię czarnych głowni. ale po obejrzeniu zdjęć, coraz mniej mi to przeszkadza :D jednak wolałbym wersję z G10, jest cieplejsze :)
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #4 dnia: 28-01-2007, 20:11:15 »
To prawda, kali, ja tez bym wolal G10.

Heimdall, ta fotka jest bardzo konstruktywna, takiego porownania jeszcze tu nie bylo ;)

Offline Psycho

• Opinii: (17)
  • Użytkownik knives.pl
  • (oo=[|]=oo)
« Odpowiedź #5 dnia: 28-01-2007, 20:38:25 »
Gratuluje kolejnego "kotka" :)
Przyznam że wizualnie nawet podoba mi się nowa rękojeść - jest w tym samym stylu co ta z BM Presidio , no a napewno nie jest brzydka :)
Jednak mimo wszystko wolałbym G10.
Pomimo zmiany rękojeści i materiałów nóż z pewnością pozostał nadal świetnym narzędziem
Fan Benchmade  i Fallknivenów

"Psycho , Ty w gruncie rzeczy nie wyglądasz na psychopatę" - Wemi

Z powodu wszystkich dni jakie przeżyłem , jestem tym kim jestem.

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 28-01-2007, 21:16:43 »
Przyznam że wizualnie nawet podoba mi się nowa rękojeść - jest w tym samym stylu co ta z BM Presidio ,

A właśnie miałem pytać posiadaczy Presidio i innych BM z czarną alurękojeścią - jak z trwałością anodyzacji w wydaniu Benchmade? Czy po wytarciu alu będzie błyszczące czy matowo-szare?

Co do kotków - z nowych to chyba wszystko co bym chciał, 154CM mnie nie kusi, BlackWater chyba już też nie. Najbardziej chciałbym dorwać pierwotną wersję bez głebokiego wycięcia pod palec, oczywiście z M2, ale to raczej mało realne.
Może też kiedyć przekonam się do Cub'a, ale jakiś taki za mały mi się wydaje :?

BTW - wracając do rękojeści, zachęciła mnie do uważnego rozważenia Presidio..ale chyba już tegoroczny budżet tego nie zniesie ;-)
Naprawdę fajny patent z tą dwukierunkową teksturą, jedyna wada w przypadku Nimravusa D2 to minimalny brak pękatości. Jeśli będę zamawial custo-kydex do tego kotka, to chyba wpierw dorzucę mu jakieś przekladki około 1,5-2 mm między alu-okładzinami a tangiem, nie wiem tylko czy orginalne śrubki to chwycą, trzeba będzie kombinować..

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28-01-2007, 21:20:43 wysłana przez Heimdall »

Offline Psycho

• Opinii: (17)
  • Użytkownik knives.pl
  • (oo=[|]=oo)
« Odpowiedź #7 dnia: 28-01-2007, 21:33:14 »
A właśnie miałem pytać posiadaczy Presidio i innych BM z czarną alurękojeścią - jak z trwałością anodyzacji w wydaniu Benchmade? Czy po wytarciu alu będzie błyszczące czy matowo-szare?
błyszczące.

To rękojeść mojego Presidio po nieco ponad roku używania.
Generalnie anodyzacja jest całkiem niezła.
Fan Benchmade  i Fallknivenów

"Psycho , Ty w gruncie rzeczy nie wyglądasz na psychopatę" - Wemi

Z powodu wszystkich dni jakie przeżyłem , jestem tym kim jestem.

Offline ov_Darkness

• Wujek Zwyrol
  • Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • już tak nie wyglądam
    • fejs (tak mnie najszybciej można złapać)
« Odpowiedź #8 dnia: 29-01-2007, 03:47:07 »
Type 2 zapewne. to samo na Pro-techach.
ciekawe, czy jest firma robiąca Type 3 ....
I never wanted to be different. I just wanted to be me.
8.5/20

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #9 dnia: 29-01-2007, 09:32:16 »
Type 2 zapewne. to samo na Pro-techach.
ciekawe, czy jest firma robiąca Type 3 ....
Na nożach to nie wiem, ale adi w ostatnim artykule w Arsenale pisał, że niektóre firmy latarkowe stosują.

P.S.
Na moim Ambushu powłoka ma się nieźle, ale on mało prac terenowych wykonuje. Ponadto Ambush jest bardziej płaski od Presidio (nie ma takich karbowań), więc potencjalnych punktów do ścierania się/odprysków jest mniej ;-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Diabelek

• bez rogow
  • FT Member
  • Opinii: (79)
  • Predator killer
« Odpowiedź #10 dnia: 29-01-2007, 11:13:48 »
typ 3 ma Inova i w porownaniu z 2 na fenixie to jest kosmos, zreszta na MT chyba bedzie 3 a jesli to tez jest 2 to BM zupelnie nie ma pojecia o anodyzacji ;) z MT nie zlazla nawet po matowaniu papierem sciernym ;) a o kieszen to juz nie ma mowy zeby wytrzec
"Wciąż zadziwia mnie, czemu ktokolwiek, kiedykolwiek mógłby chcieć czegoś więcej niż SOCOM"
Microtech: Socom, M-Socom Combo; ER Shrapnel; Joah; PiTiN; LM Wave
SF: M6, Kroma, HS2, L1; HDS U60; Inova: X5, X0, X1 SSC&lambda

Offline super

• Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #11 dnia: 29-01-2007, 12:56:09 »
fajny ....ale aluminium do mnie tez nie przemawia

jak możesz to zrób fotkę drugiej strony pochwy ...nie  ma na niej info że jest robiona  w Chinach ??
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 29-01-2007, 14:30:20 »
fajny ....ale aluminium do mnie tez nie przemawia

jak możesz to zrób fotkę drugiej strony pochwy ...nie  ma na niej info że jest robiona  w Chinach ??
Fotka drugiej strony:

Widać rozpinaną, elastyczną, plastykową taśmę, która zapewne służy przede wszystkim do przewlekania przez szlufki kamizelki taktycznej. Prócz tego mamy typową nożową szlufkę rozpinaną na rzep i metalową sprzączkę na samej górze.

Pochwa jest bardzo solidnie i estetycznie wykonana i prawdopodobnie odpowiada potrzebom wojskowych, ale dla cywila to lipa:
- przy noszeniu na cywilnym pasku od spodni rękojeść wbija się pod żebro, pochwa mogłaby wisieć zdecydowanie niżej.
- do noszenia poziomego (mimo opisanej wyżej taśmy) nie dadaje się bez konieczności dowiązywania paracordem
- rękojeścią w dół też nie bardzo, bo nóż trzyma się jedynie na pasku z zatrzaskiem, znacznie pewniejszy jest pod tym względem kydeks

Aha, jest jak najbardziej mejd ;) w USA, choć nie wykluczone, że przez tamtejszych Chińczyków ;)
Eagle:

Benchmade:

Pozdrawiam

Offline super

• Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #13 dnia: 29-01-2007, 14:51:16 »
ok dzięki.
pochwa jest jaknjabardziej militarna i zgodna ze specyfikacją
musi spełniac wymaganie bezpieczenstwa przy skokach spadochronowych. ten model to spełnia
co do jej trochenia to o dziwo zapewnia dużo łatwiejsze i szybsze montowanie na sprzęcie przydziałowym niż pospolity Kydex.
dlaczego ?

-rozpinana szlufka na pas  -szybki montaż na tradycyjnym pasie LC2. LC3
-klips MALICE -szybki i bezproblemowy montaż na kamizelce , plecaku, panelu udowym i każdym innym elemencie wyposażenia w systemie MOLLE.
-metalowa klamerka zapewnia łatwe dopięcie przedłuzki i zamocowanie noża na udzie.
-zaięcie. nie mozna wykręcić najszybszego czasu ale działa..normy spełnia
-w końcu dlaczego nylon...więc tak ..dzieki pokryciu kydeksu nylonem sprzęt który może sie obijac o pochwe noża nie wytwarza stukania i innych zdradzających nas dzwieków

a kydex ?
-teklok nie zapewnia montażu na tasmach MOLLE
- nie łapie tasmy pasa ALICE bez usunięcia ogranicznika
-może sie łatwiej odpiać (wystarczy ścisnac tekloka z obu stron -dlatego wprowadzono taka wkładkę w wycięcia)
-kydek stuka i wydaje głosne dzwieki podczas uderzania w niego np bronią czy uderzania nim o ziemię (podczas czołgania )

oczywiście prywatnie żołnierze nosza kydex i nie ma z tym problemu ale specyfikacja jest troszke inna

prosze pamiętac że nie każdy amerykanin jest złota rączka i bedzie umiał domontowac nimrawusa za pomocą paracordu .oni tacy są ...jak tasmą nie zlapiesz to sie nie da ...

aha i ta pochwa nie ma w standardzie montażu poziomego ..

przepraszam za błędy ...spiesze sie

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 29-01-2007, 15:20:07 »
Dzięki super za rozwinięcie tematu "wojskowości" ;-) nimravusowej pochwy.

Może to trochę off-topic, ale zastanawia mnie ta specyfikacja "spadochronowa" vs trzymanie się noża na jednym pasku z napem/zatrzaskiem..przecież wystarczy zahaczyć ręką czy innym sprzętem i nap się rozpina.
A chyba głupio by było aby nam taki nóż wyfrunął z pochwy podczas skoku..

Chyba najlepszym (ale też drogim) rozwiązaniem byłby klasyczny kydex z samozatrzaskiem na wlocie pochwy + obszycie z cordury zgodnie ze standardami kamizelokowo-taktycznymi ;-)
« Ostatnia zmiana: 29-01-2007, 16:47:28 wysłana przez Heimdall »

Offline G3d

• Plugawy Poganin
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (39)
  • *
  • Człowiek Kydex
« Odpowiedź #15 dnia: 29-01-2007, 15:38:25 »
pochwa jest jaknjabardziej militarna i zgodna ze specyfikacją
...
a kydex ?

Propaganda! Propaganda! hehe  :cheesey: :cheesey: ;-)
Zarcik, masz racje, chociaz troche wyolbrzymiasz:P Czolgajacy sie zolnierz jest glosniejszy od stukajacego kydexu ;]
Rozpiecie tekloka bez zabaezpieczenia graniczy z cudem. WYjecie ogranicznika  zeby pasowal do alicji to chyba nie problem ?

kydex z samozatrzaskiem na wlocie pochwy

Ze co :P ?

ps. prosze teogo nie traktowac jako reklamy :P
« Ostatnia zmiana: 29-01-2007, 15:43:01 wysłana przez G3d »
Metrotactics 2004
G3D - CUSTOM CNC GEAR na Facebooku

Offline super

• Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #16 dnia: 29-01-2007, 16:09:23 »
Chyba najlepszym (ale też drogim) rozwiązaniem byłby klasyczny kydex z samozatrzaskiem na wlocie pochwy + obszycie z cordury zgodnie ze standardami kamizelokowo-taktycznymi Wink

pewnie że tak ...ja tak robię  :D

podejrzewam że chodzi tu raczej o bezpieczeństwo przy skoku a nie o szybkość dobycia czy warunek nie zgubienia ..ale skoro pochwę taka wprowadzili (a cały nóż (wersja combo)ma kontrakt armijny  NSN 1095-01-466-8569) to raczej musi byc w porządku ...ale róznie to bywa

oj Gab ..tyle stukasz te plastiki i nie wiesz jakie są najlepsze ..

po za tym czołgac to też trzeba umieć .....

stuka i tyle czasem w lesie nie możesz sobie pozwolic na takie rzeczy ...dlatego wszystko jest obklejane taśmą 100MPH ...
« Ostatnia zmiana: 29-01-2007, 16:34:51 wysłana przez super »

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #17 dnia: 29-01-2007, 20:18:13 »
Hi Heimdall,

Presidio tak na ogol wyglada po jakims czasie, moje tez :)

Z tym, ze troche bylo noszone razem z kluczami w kieszeni, co mu niewatpliwie dodalo urody :grin:

Offline Pele76

• Moderator
  • Opinii: (37)
  • *
  • Taktyczna świnia na fecie ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 29-01-2007, 21:13:17 »
Blyszczace przede wszystkim... ale tam gdzie nie zeszlo calkiem a jeszcze metal nie jest calkowicie na wierchu to jest lekko matowe.

P.S.
Na moim Ambushu powłoka ma się nieźle, ale on mało prac terenowych wykonuje. Ponadto Ambush jest bardziej płaski od Presidio (nie ma takich karbowań), więc potencjalnych punktów do ścierania się/odprysków jest mniej ;-)
Stryker tez jest plaski i ma tylko jakies bruzdy, ale podczas uzywania sie wyciera... I to zdrowo ;)
Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

Albert Einstein

8,5/19

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #19 dnia: 29-01-2007, 21:16:06 »
Stryker tez jest plaski i ma tylko jakies bruzdy, ale podczas uzywania sie wyciera... I to zdrowo ;)
Taaa podejrzewałem, że Ty, albo fire mnie zbesztacie ;-)
Cóż - trzeba się przyznać - biuro to nie wyzwanie dla tej powłoki :P
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee