Autor Wątek: Mamuci ząb  (Przeczytany 3695 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NAZIR

• Moderator
  • Opinii: (25)
  • *
    • knives.pl
Mamuci ząb
« dnia: 05-02-2007, 00:04:05 »
Witam! Mam na imię Andrzej. Zdiagnozowałem u siebie problem ze zbieraniem materiałów na noże...                                                       8D

Niecałe 2 godziny temu podczas niekontrolowanego ataku zanabyłem drogą kupna (a miała być latarka...) coś co widać na poniższych rycinach (jak by nie było w obecnej postaci jest to skamieniałość ergo w uproszczeniu kamień -> cholera wie czy się może gdzieś kiedyś o taki sam nie potknąłem kląc szpetnie nad wyraz).

A teraz na poważnie. Z pewnością poczekam jeszcze co najmniej kilka ostrzy zanim dorosnę do tego materiału. W międzyczasie chciałbym wywiedzieć się jak najwięcej jak z onym postępować. Staram się węszyć po necie ze średnim jak na razie skutkiem, więc jeśli ktoś coś wie to proszę o info. Przede wszystkim jak to ciąć tudzież stabilizować (na tyle co się wywiedziałem jest to mocno wskazane żeby nie rzec wręcz konieczne).

Pokim, liczę na Ciebie!
uważam, że powinno się robić tak, ażeby nie było krytyki, tylko aplauz i zaakceptowanie

"A blade with no tip is like a breast with no nipple -- its pointless." - Michael Burch

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
Odp: Mamuci ząb
« Odpowiedź #1 dnia: 05-02-2007, 00:11:20 »
http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,50607.0.html

Tu masz chyba rękojeść z owego ząbka(pierwsze trzy fotki?)....
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 05-02-2007, 00:22:50 »
tak, zgadza się. :)

A chodzi mi toto po łbie od czasu jak zobaczyłem tego Lovestranda:

uważam, że powinno się robić tak, ażeby nie było krytyki, tylko aplauz i zaakceptowanie

"A blade with no tip is like a breast with no nipple -- its pointless." - Michael Burch

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #3 dnia: 05-02-2007, 00:26:15 »
No to już się nie dziwię na co Ci to :kopara:

Jak gonić to nie byle co, powiadasz?

Powodzenia! :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 05-02-2007, 00:45:34 »
No to już się nie dziwię na co Ci to :kopara:

Hmmm, pozazdrościć w takim razie, bo ja sam się sobie dziwię...  ;)

Jak gonić to nie byle co, powiadasz?

To nie do końca tak. Po prostu czasem wolę coś mieć i niech leży niż potem chcieć i nie móc zdobyć. Zwłaszcza, że takowych materiałów w przysłowiowej Castoramie za często nie widuję. A że praca w szlachetniejszym materiale mnie bardziej mobilizuje i przed partoleniem chroni to już inna kwestia.

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #5 dnia: 05-02-2007, 00:56:31 »
zrob se sztuczna szczeke...

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #6 dnia: 05-02-2007, 07:50:29 »
Nie chcę Cię martwić, ale w tym przypadku odpadają wszelkie "domowe" sposoby stabilizacji, czyli będziesz musiał wysłać i ponieść koszty stabilizacji przy użyciu MMA.
Jak się z tym obchodzić - wysuszyć (powoli), pociąć na poprzeczne płytki, potem stabilizować (często są ograniczenia wymiarowe) i tyle. Jeżeli rzeczywiście zmineralizowane (wcale nie zawsze  :cheesey:) to stabilizacja nie jest konieczna a cięcie racazej na pile diamentowej do kamieni Jak się nie ma doświadczenia jak ja to polecam udać się do jakiegoś szlifierza kamyczków, trzeba mu trochę zapłacić ale przynajmniej nie spieprzy materiału. Jeżeli nie jest zmineralizowane to obrabia się jak każda kość, może trochę trudniej, uważać na przegrzanie przy szlifowaniu - lubi pękać.
A tak swoją drogą, możesz zdradzić ile dałeś za tego trzonowca? Może być na PW bo zauważyłem że temat cen jest trochę jakby tabu  :cry:
« Ostatnia zmiana: 05-02-2007, 07:57:10 wysłana przez karud »
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #7 dnia: 05-02-2007, 07:57:15 »
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 05-02-2007, 11:58:26 »
Karud, to było frustrujące co napisałeś. Wczoraj dokopałem się do informacji że kilka osób z powodzeniem stabilizowało je poprzez wielokrotne wglębne przesycanie cyjanoakrylami. Niemniej jednak na spokojnie do tego chcę podejść i nigdzie mi się nie spieszy. Tak więc pisz co wiesz, bo wygląda, że wiesz więcej niż piszesz. :)

Offline kroko

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
    • blejdart
« Odpowiedź #9 dnia: 05-02-2007, 12:18:04 »
Nazir, wiesz ze ja zawsze uważałem Cię za najlepszego kolege.

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #10 dnia: 05-02-2007, 12:20:03 »
Nazir, wiesz ze ja zawsze uważałem Cię za najlepszego kolege.

HAHAHAHAHA ;)
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 05-02-2007, 12:21:34 »
Oczywiście, że wiem :*

Offline karud

• knifemaker
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #12 dnia: 05-02-2007, 13:17:26 »
Tak... wgłębne, wielokrotne przesycanie cjanoakrylami, super, tylko jak sobie wyobrażasz zrobienie tego? Cjanoakryle (przynajmniej te stosowane w różnych super-blue) utwardzają się , o ile mi wiadomo przez kontakt z wilgocią, czyli po pierwszej kąpieli utworzy się moim zdaniem na jakiejś głębokości spolimeryzowana warstwa, która może nie bardzo chcieć puszczać następne porcje. Po drugie nie jestem pewien czy nawet jak to zanurzysz to spenetruje do samego środka bez zastosowania próżni. Z tego co wiem MMA (to też akryl, tyle że bez "cjano") jest aplikowane najpierw pod próznią, później pod ciśnieniem z dodatkiem inhibitora, a po przesyceniu obiektu polimeryzowne przez podgrzanie - w efekcie masz jednolitą bryłę polimeru połączoną z "tkanką" obiektu. Pamiętasz z młodości takie różne duperele (breloczki, gałki zmiany biegów, itd) zalewane w pleksi? - to prawie to samo, tyle że do naszych celów to "pleksi" w postaci monomeru ma najpierw przesycić przedmiot. Nie wiem, to takie teoretyczne rozważania - wiem jedno bez dobrej aparatury nie bawiłbym się ani cjanoakrylanami ani MMA bo oba cholerstwa do najzdrowszych nie należą. Może jaby znaleźć kogoś kto kiedyś robił takie gadżety, albo wytwórnie pomocy szkolnych (żaba zalana w pleksi) to mogłiby nam zrobić stabilizację, i tak musieli korzystać z próżni żeby odpowietrzyć eksponat, ale ja nikogo takiego nie znam. Kiedyś chyba Sękowski opisywał robiebnie czegoś takiego w jednej ze swoich książeczek.

I wcale nie wiem więcej, po prostu szukając  przez dł€ższy czas informacji na temat stabilizacji wielokrotnie spotkałem się z opiniami, że wszystkie te metody z olejami, lakierami poliuretanowymi, poliestrami, tzw. "utwardzaczami drewna" i innymi domowymi wynalazkami, to w gruncie rzeczy namiastki i nie dają efektów równoważnych stabilizacji MMA.  :cry:

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 05-02-2007, 13:25:21 »
No ja sobie tego na razie w ogóle nie wyobrażam dlatego też wypytuję i szukam intensywnie.

Offline karud

• knifemaker
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #14 dnia: 05-02-2007, 14:54:16 »
Nazir, podejrzałem skąd jesteś  :D, spróbuj popytać na Akademii Rolniczej w Poznaniu, podobno ktoś tam robił jakieś próby, albo miał robić, z czymś w rodzaju stabilizacji drewna - pewien niestety nie jestem ale wydaje mi się że coś takiego słyszałem.

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 05-02-2007, 15:13:38 »
Oooo, dzięki za info - trzeba to będzie zbadać. :)

Offline Pokim

• Opinii: (14)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 05-02-2007, 21:58:24 »
Karud, to było frustrujące co napisałeś. Wczoraj dokopałem się do informacji że kilka osób z powodzeniem stabilizowało je poprzez wielokrotne wglębne przesycanie cyjanoakrylami. Niemniej jednak na spokojnie do tego chcę podejść i nigdzie mi się nie spieszy. Tak więc pisz co wiesz, bo wygląda, że wiesz więcej niż piszesz. :)
To chyba chodziło o zakonserwowanie okazu. Jeśli ten ząb nie jest całkowicie zmineralizowany to może mieć wewnątrz puste komory i po cięciu wyglądać nieciekawie. Koledzy widzę już wszysto na ten temat napisali. czego ja nie wiedziałem. :-)
Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

Offline Tui

• knifemaker
  • Opinii: (6)
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 06-02-2007, 07:41:23 »
Nazir spróbuj może przeciąc go na pół w jakimś fachowym zkładzie od nagrobków albo coś podobnego i będziesz wiedział jaka faktura i czy zmineralizowane do końca jest.

Offline NAZIR

• Moderator
  • *
    • knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 08-02-2007, 16:15:21 »
Ząbek przyszedł. Jest mocno zmineralizowany (włącznie z materią pomiędzy "żeberkami") i sprawia wrażenie twardego cholerstwa, a jednocześnie jest w nim trochę drobnych spękań. Mam bardzo poważne obawy że może nie być trudno go zepsuć. Tak więc na razie wstrzymuję się przed jakimkolwiek psuciem. Swoją drogą pojawiła się też możliwość przehandlowania go za gotowe, profesjonalnie stabilizowane klapki na okładziny i poważnie rozważam takie rozwiązanie.

Offline Pokim

• Opinii: (14)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 08-02-2007, 22:35:17 »
Ząbek przyszedł. Jest mocno zmineralizowany (włącznie z materią pomiędzy "żeberkami") i sprawia wrażenie twardego cholerstwa, a jednocześnie jest w nim trochę drobnych spękań. Mam bardzo poważne obawy że może nie być trudno go zepsuć. Tak więc na razie wstrzymuję się przed jakimkolwiek psuciem. Swoją drogą pojawiła się też możliwość przehandlowania go za gotowe, profesjonalnie stabilizowane klapki na okładziny i poważnie rozważam takie rozwiązanie.
I ja bym na to poszedł. Przynajmniej widzisz co masz a z tym zębem to loteria. Oczywiście jeśli uznasz że Ci się to opłaci.
Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą