Autor Wątek: kapitanie,mój kapitanie - Spyderco c111  (Przeczytany 3681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Džango Sapun

• KGA
  • Opinii: (53)
  • Użytkownik knives.pl
  • Watching Over.
kapitanie,mój kapitanie - Spyderco c111
« dnia: 08-02-2007, 21:31:58 »
Spyderco C111 "captain".

Po otwarciu pudełka ukazuje nam się dość zgrabny nożyk. Jeśli kupowaliśmy go z przeznaczeniem na EDC to jego rozmiar nie sprawi nam zawodu. Z innymi właściwościami już nie jest tak różowo ale o tym za chwilę. Bierzemy więc nasz nowy nabytek w rękę a ręka zaciska się na okładzinach. No własnie - pierwsza sprawa: okładziny. Wykonane z G10, podobno dość ostre co grozi zniszczeniem okolic kieszeni przy chowaniu i wyjmowaniu zwłaszcza,że klips trzyma dość mocno. Sam nóż w kieszeni znika i nie czujemy, że tam jest. Wielki plus. Piszę "podobno", gdyż moja sztuka została wygładzona przez PiteraM tak,że już nie muszę obawiać się o całość mojego stroju. Przed otwarciem noża zawsze oglądam go i obmacuję przedłużając chwilę pierwszego otwarcia tyle, ile mogę. I cóż widzę? Otwartą konstrukcję noża, która wybitnie ułatwi nam czyszczenie go, czy płukanie pod strumieniem bierzącej wody. Klips czteropozycyjny widzę, umożliwiający noszenie noża jak mi się żywnie podoba, jednak osobom leworęcznym tego noża nie polecam - blokada w nim zastosowana - liner lock. Jest dość cienka ale mocno trzyma i trzeba przyłożyć do tego trochę siły. Nawet mnie - osobie praworęcznej, sprawia to pewien kłopot zwłaszcza,że ząbki na listku blokady boleśnie się wpijają, a jeśli odblokowywać nie opuszkiem kciuka a tą jego częścią znajdującą się pod paznokciem to sprawia to wrażenie oddzielania mięsa od paznokcia. Mnie to trochę psuje radość z klikania, ale osobie o mniej delikatnych dłoniach może nie sprawiać różnicy. Kolejny argument za wzięciem noża do reki przed zakupem. Poza okładzinami mamy dwie śruby + jedna będąca stop pinem i dziurę na linewkę. Czas na otwarcie noża. Klinga wysuwa się z rękojeści nadzwyczaj łatwo - rzekłbym płynie. Wszelkie możliwości flickowania go, jak najbardziej możliwe. Detent ball trzyma przyzwoicie - raczej nie ma obawy o otwarcie noża w kieszeni i pocięcie się nim.Vave działa, jeśli materiał naszych spodni jest wystarczająco sztywny. Moje domowe, dresowe, luźne gacie pozostawiają nóż nieotwarty bądź półotwarty - garb zeslizguje się z materiału. Nacięcia na rampie pod kciuk są dość agresywne, ale nie kaleczą i spełniają dobrze swoją rolę. Kawałek false edge na grzbiecie moim zdaniem niepotrzebny - niczemu nie służy a czuję lekki dyskomfort kładąc na nim kciuk i dociskając nóż podczas pracy.
Naoglądałem się więc czas pogonic nóż do pracy. Najbliżej mam do kuchni, więc tam zaczynam zabawę swoim nowym nabytkiem. Krojenie chleba, czy smarowanie masłem to raczej nie jego specjalność, podobnie z resztą jak krojenie wędliny. Bułkę przetnie - to fakt. Znacznie lepiej spisuje się przy pracach na desce - tu swoje zalety pokazuje brzuszek. Cięcie czegokolwiek, czy siekanie idzie bardzo sprawnie, choć jest trochę ograniczone przez rozmiary noża. Obieranie owoców czy warzyw - da się, choć osobiście preferuję w tym celu proste ostrza. Ok robota przy żarciu nie jest ani moją domeną, ani specjalną przyjemnością, więc oboje z kapitanem uciekamy z kuchni.
Codzienne prace. Na poczatek dojrzałem stępiony ołówek - flick captain'em i zabieram się do roboty. Nie idzie to za dobrze - brzuszek ciężko tak ukierowac,żeby odpowiednio przykładać siłę do ostrza. Lepiej to zrobić wklęsłą częscią. Opanowawszy jako tako tą czynność zabrałem się do dalszego testowania noża, w czasie którego odkryłem jego żywioł: sznurki,linki,opakowanie, folie i temu podobne artykuły. Po prostu uciekają spod ostrza, zwłaszcza jeśli mamy zwyczaj skupiać się na ostrzeniu zęba/przejścia między wklęsłym ostrzem a brzuszkiem. na te wszystkie prace nóż zareagował tak, jak to noże mają w zwyczaju - stępił się. Nie jakoś radykalnie, ale było czuć róznicę. Uroki VG-10. Wiąłem więc pacjenta na triangla i zaczynam operację. Pierwszym etapem było naostrzenie wklesłości - jest to możliwe jesli ostrzymy na samych krawędziach i manewrujemy odpowiednio nadgarstkiem,tak by krawędź tnąca była odpowiednio ułozona w stosunku do prętów. Tą część przy czubku można już ostrzyć tradycyjnie - nie sprawia ona żadnych problemów.
Skoro nóż ostry to zabieram się za swoją ulubioną zabawę - szatkowanie kartek ze starymi notatkami na spaghetti. Czybkiem ostrza niestety nie da się tego efektywnie robić. Da się za to łukiem ostrza, jednak trzeba opanować technikę manewrowania nadgarstkiem. Po kilkunastu próbach idzie to nad wyraz sprawnie i kolejne paski spadają z miłym dla ucha "bzzzzzzzt" :).
W cięższych pracach nie miałem okazji testować noża. Może to i dobrze, gdyż nie sądze,żeby był do nich stworzony, ani żeby się w nich spisywał jakoś rewelacyjnie. Strugałem nim tylko parę gałązek - jesli nie wymagamy szpica ostrego jak igła to będziemy zadowoleni.
Nóż może straszyć niezarażonych nożoholizmem - sprawdzone na własnej skórze, dlatego nie wszędzie możemy go swobodnie otworzyć ani używać ;).
Podsumowując - jeśli nasze codzienne prace mają więcej wspólnego z cięciem kartonów,sznurków czy innych tego typu pracach, nie wymagających kontaktów z żywnością - captain będzie napewno ciekawym pomysłem. Jeśli jednak wymagamy od naszego EDC,żeby radził sobiez żarciem czy inymi miękimi przedmiotami, włóżmy do kieszeni coś z bardziej tradycyjną linią klingi.

Plusy:
-łatwość otwarcia (flicking, vave itp)
-świetne właściwości tnące brzuszka
-mocny,czteropozycyjny klips
-świetna ergonomia
-łatwość dyskretnego noszenia
-otwarta konstrukcja
-budzi emocje

Minusy:
-zbyt agresywna dla kciuka blokada
-w oryginale - agresywne okładziny
-vave czasami nie załapuje
-wklęsła część klingi nieco trudna do ostrzenia
-budzi emocje
"Dobranoc - przerwał mu Vesper i strzelił w łeb. Z bliska, niemalże z przyłożenia."

Offline cerbin

• Opinii: (95)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: kapitanie,mój kapitanie - Spyderco c111
« Odpowiedź #1 dnia: 09-02-2007, 08:26:05 »
zobaczywszy go po raz pierwszy uznałem, że to jeden z noży, których nie chcę mieć ;)

recka to potwierdza, ale może będziesz miał do następnego piwka, to się pomaca;)
ta góra to ma być chopper a dół skinner chyba?

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 09-02-2007, 08:47:53 »
Chciałbym, żeby ktoś mi na zdjęciu zaznaczył czerwonym kółekiem, w któym miejscu ten nóż jest "zgrabny", bo za cholerę nie mogę znaleźć sam. ;)

Offline mtths

• Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Niestety nóż to nie język i tępi się od używania.
« Odpowiedź #3 dnia: 09-02-2007, 09:51:28 »
No dziurka w ostrzu jest zgrabna ;) Ogólnie to by się znalazło kilka zgrabnych miejsc, tyle że razem są niespójne i tworzą potworka.
Dla mnie jest zupełnie niepraktyczny - w kuchni domowej jak i polowej to się to nie sprawdzi.
Ale to dobry materiał do pimpowania dla Guldana - Ten nóż ma trochę z jego stylu tylko nie jest taki fajny (może maczania w kwasie i toxiców brakuje). Jakby go Guldan pomęczył toby może coś z tego było fajnego.
Pozdrawiam mtths
Svord Peasant Knife Fanboy
Ja jak nie wiem co wziąć to biorę svorda.
moja skromna kolekcja

Offline shadow876

• HellToy
  • Opinii: (43)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 09-02-2007, 10:02:54 »
Z pierwszego rzutu oka nawet mi się podobał. Ale po bliższym oblukaniu, widzę , że to nożyk mało praktyczny. Może jako część kolekcji????
pozdr
Shad

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (48)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #5 dnia: 09-02-2007, 10:07:55 »
Mało praktyczny !? Totalnie niepraktyczny - to nie narzędzie ( przynajmniej wg. mnie) tylko biżuteria ! . Podoba mi się niezmiernie ! Kiedyś kupię i tyle !

Ps. Zapodaj parę fotek "z ręki" robionych.
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #6 dnia: 09-02-2007, 10:25:38 »
jezeli mam byc szczery, to ten noz jest obrzydliwy.

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 09-02-2007, 10:28:19 »
jezeli mam byc szczery, to ten noz jest obrzydliwy.

Nie mogę tego suchać ...
Jest piękny ...
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline Luk

• Opinii: (95)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 09-02-2007, 10:35:34 »
Vave działa, jeśli materiał naszych spodni jest wystarczająco sztywny.

Gdzie on ma Wave'a? Ten garb na klindze przy Spyderhole? Jeżeli to chociaż w jakimś stopniu działa jak Wave to i tak dobrze, bo kształtem nijak nie przypomina oryginalnego Wave'a.
Nie widzę również informacji na klindze o skorzystaniu z patentu Emersona.

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
« Odpowiedź #9 dnia: 09-02-2007, 10:53:15 »
eee, kuchnia ? a dlaczego kuchnia ? sami kucharze tutaj, czy co... kuchenniaki sabie pokupujcie, sa na rynku tez niewielkie, kydexy podorabiac, i pelnia szczęścia.
niepraktyczny ? totalnie ? że jak ? ze niby nie tnie ? mój tnie. i nawet dobrze przy tym w ręku leży.

ale bylyby nudy gdyby wszystkie noze mialy pelne plaskie i wygladaly tak samo...
chyba do tego zmierzamy, bo dochodzi juz do tego, ze jak ktorys odbiega, to juz, k. , nie narzędzie.
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline Džango Sapun

• KGA
  • Użytkownik knives.pl
  • Watching Over.
« Odpowiedź #10 dnia: 09-02-2007, 13:19:27 »
Ok - uściślijmy - pseudovave, bo ten garb nad otworem działa. Wyjmowałem go dzisiaj przed egzaminem i chowałem i za każdym razem mi wychodziło. Może nie tak automatycznie jak u emersonów czy delicy/endury ale rzecz działa :).
Ale narzędziowatości nie można mu odmówić :). Szkoda,że nie miałem jak go wypróbować przy skórowaniu - ten brzuch i nieagresywny czubek wydają się do tego idealne :).

@ Luk - domowe przeróbki dziur w nożach(chociażby to co popełnił pewien niedźwiedź) też nie mają "błogosławieństwa" od Emersona a są nazywane vavem. Użyłem tego słowa dla opisania metody otwarcia.
"Dobranoc - przerwał mu Vesper i strzelił w łeb. Z bliska, niemalże z przyłożenia."

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #11 dnia: 09-02-2007, 13:21:55 »
Hi kmicic,

uchwyciles sedno IMO, ale ja dodam jeszcze cos od siebie - jak ktos jeszcze powie, ze Griptilian jest przydki, to go posle na drzewo :)
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #12 dnia: 09-02-2007, 13:34:50 »
chyba do tego zmierzamy, bo dochodzi juz do tego, ze jak ktorys odbiega, to juz, k. , nie narzędzie.
bingo! Nie wiem jaką świadomość sposobu projektowania u Spyderco mają malkonenci, ale z tego co wiem, to sugestie projektów - zwłaszcza takich "dziwnych" pochodzą od... użytkowników. To oni określają, że przydałoby się jakieś nietypowe rozwiązanie, do mniej typowych zadań. I taka jest najprawdopodobniej geneza powstania tak nietypowego ostrza.
Bo nie wszyscy tną paczki i robią kanapki swoimi EDC. Niektórzy mogą mieć inne wymagania, a ich nieznajomość nie upoważnia nikogo do krytykowania pewnych rozwiązań - nie projektu, ale właśnie rozwiązań których praktycznego zastosowania u siebie nie znajdują.
Abstrahuję od tego czy nóż jest brzydki czy piekny. Ten konkretny nóż ma estetykę młotka i podobne zastosowanie - nie służy do szpanowania i egzaltacji wysublimowaną linią. To jest pracuś, konkretny nóż do konkretnych zadań.

Uf, zgrzałem się.

Howgh.

P.S.
Dobra recka, podziękowania dla autora :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Džango Sapun

• KGA
  • Użytkownik knives.pl
  • Watching Over.
« Odpowiedź #13 dnia: 09-02-2007, 13:35:55 »
Fotki strzelone na szybko i trzęsącymi się łapami:

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 09-02-2007, 14:31:26 »
Piękne bydlątko.

Ps. Żeby było jasne - dla mnie ten nóż nie jset narzędziem. Bo nie jestem Kapitanem ;) Niewiele znalazłbym dla niego zastosowań jako EDC, ale dla kogoś innego ... kto wie ?
"Profil w likwidacji"

Offline mtths

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 09-02-2007, 14:54:32 »
~~ bydlątko.
~~

Doskonałe uchwycenie wyglądu tego noża  ;P

~~To jest pracuś, konkretny nóż do konkretnych zadań.
~~

=> Znaczy się wyspecjalizowany => mało praktyczny jako "codzienniak".
Że może to być super narzędzie do konkretnych zastosowań - sądząc po nazwie "morskich" jak patroszenie grubych ryb :) czy cięcie lin to nie wątpię.
Pozdrawiam mtths
moja skromna kolekcja

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #16 dnia: 09-02-2007, 14:58:27 »
=> Znaczy się wyspecjalizowany => mało praktyczny jako "codzienniak".
Prawdopodobnie tak. Tylko nasze przyzwyczajenie każe nam szukać narzedzi uniwersalnych. Problem moim zdaniem zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy negować sens istnienia narzędzi specjalizowanych... bo ich nie wykorzystamy :dodge:

Przeglądałem forum i stronę Spyderco - nigdzie nie obiecywali, że będą robić tylko noże klasyczne w formie i treści, jak również, ze będą one pasowały wszystkim i kierowane do odbiorcy masowego :-)
pozdrawiam
pecado

Offline mtths

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 09-02-2007, 15:06:12 »
Nie neguję specjalizacji tak ogólnie bo jest potrzebna i wygodna (mięso filetuję fileciakiem, warzywa kroję 8-10cm nożykiem z cienką klingą, mrożone mięso rąbie kukri) ale jako codzienniaka noszę solidne combo (CRKT DC) które w każdej z tych czynności jest takie sobie ale do każdej się nadaje (może poza rąbaniem).
A widzę że większość ludzi na forum jednak ocenia tak jak ja foldery jako codzienniaki.
Pozdrawiam mtths
moja skromna kolekcja

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #18 dnia: 09-02-2007, 15:07:39 »
A widzę że większość ludzi na forum jednak ocenia tak jak ja foldery jako codzienniaki.
To tylko rutyna - można to zmienić. :-)
pozdrawiam
pecado

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 09-02-2007, 17:14:42 »
tak gwoli obrony... nie napisalem w zadnym miejscu, ze jest niefunkcjonalny czy ze nie nadaje sie do roboty.
Tylko ze nie moge sie za jasny gwint zgodzic z okresleniem go jako "zgrabny". I mnie nie przekonacie zebyniewiemco.