Autor Wątek: Fällkniven F1  (Przeczytany 4755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vwfrutek

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Fällkniven F1
« dnia: 23-02-2007, 21:16:49 »
Witam
a co myślicie na temat Fällkniven  F1 jako nóż do celów myśliwskich?
może macie jakeś fajne fotki!!

Offline apoc

• Opinii: (24)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Fällkniven F1
« Odpowiedź #1 dnia: 23-02-2007, 21:26:14 »
No to chyba do polowania na muchy ;P Użyj magicznej funkcji "szukaj" - znajdziesz sporo na temat F1. Sam używam jako miejskie małe EDC, na zmianę z RAT3, i jestem w takich małych nożach fixed szczerze zakochany. Ale to do celów, o których wspominasz, to on się chyba nie nadaje ;)
« Ostatnia zmiana: 23-02-2007, 21:28:03 wysłana przez apoc »
Weapon unused is a useless weapon.

Offline peterskin

• Powracający powoli do życia
  • FT Member
  • Opinii: (15)
  • zakręcony ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 23-02-2007, 21:35:27 »
Fallkniveny ogólnie są fajne nożydła

Mały bo mały ale bardzo przyzwoity

Offline fall.a1

• Opinii: (40)
  • Użytkownik knives.pl
  • DUM SPIRO , SPERO
« Odpowiedź #3 dnia: 23-02-2007, 21:39:53 »
apoc - czemu się nie nadaje, przecież ma odpowiednik w cold steelu - master hunter
ja uważam że jak najbardziej

Offline apoc

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 23-02-2007, 21:48:18 »
apoc - czemu się nie nadaje, przecież ma odpowiednik w cold steelu - master hunter
ja uważam że jak najbardziej

No dobra fall, jeśli o przeznaczeniu noża decyduje jego nazwa, to poddaję się ;) A mówiąc poważniej, nie mam doświadczenia w tej materii, bo nie jestem myśliwym, ale potrafię sobie wyobrazić (z grubsza), że są noże, które dużo lepiej sprawią się przy skórowaniu i patroszeniu zwierzyny. A do tego wg mnie służy nóż myśliwski. No i chyba odrobinę lepiej w takich zastosowaniach sprawdzi się szlif wklęsły - ale może się mylę.

Edytka: napisałem o szlifie, ale jakoś zapomniałem o braku jelca - zastanawiam się, jak operuje się nożem bez jelca gołą ręką umazaną krwią? Aha, to pytanie, a nie wątpliwość.
« Ostatnia zmiana: 23-02-2007, 21:51:31 wysłana przez apoc »

Offline ares

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 23-02-2007, 21:51:16 »
Ja nie mam zamiaru nawracać czy takie tam ale ja ostatno zauroczony jestem w klasie małych fiksów ER shrapnel

to moje 3 grosze

pozdrawiam ares

Offline fall.a1

• Opinii: (40)
  • Użytkownik knives.pl
  • DUM SPIRO , SPERO
« Odpowiedź #6 dnia: 23-02-2007, 21:54:33 »
ok apoc - racja, nie jest to strikte nóż myśliwski ale też się nada, wiadomo że są specjalistyczne noże z hakiem i innymi bajerami dla myśliwych

ale f1 nie jest tylko edc, można znaleźć więcej zastosowań

ale nie będe się spierał bo nie jestem myśliwym a w dodatku nie mam f1  :(

Offline apoc

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 23-02-2007, 21:59:16 »
ale f1 nie jest tylko edc, można znaleźć więcej zastosowań

Jak dla każdego noża ;) Ale najlepszą rekomendacją jest chyba zastosowanie EDC, czyli jako uniwersalny nóż codziennego użytku (czytaj: potrafi prawie wszystko). No ale ja też się nie będę spierał, bo chyba nasze doświadczenia w kwestii zastosowań myśliwskich F1 są podobne.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #8 dnia: 23-02-2007, 22:07:38 »
apoc - to masz tipsa - nóż skandynawski, klasyczny. Mały, bez jelca i jeszcze rękojeść w "złą" stronę się schodzi.
Dawał radę, chyba, bo dość długo go używali ;-)

Może nie potniesz tym słonia w kostkę, w każdym razie nie szybko ;-) pewno nie będzie wyglądał imponująca dyndając u paska, ale osobiście bym nie obawiał się o jego przydatność na polowaniu.
Idę po kiediego, on nas po kątach porozstawia ;-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (96)
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 23-02-2007, 22:18:17 »
hmmm na polowanie może jednak coś mniej "pancernego"?
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline apoc

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 23-02-2007, 22:21:47 »
Aż się prosi powiedzieć H1, ale on zdecydowanie jest bardziej pancerny niż F1, co trochę mnie dziwi - bo naprawdę mam inne wyobrażenie takiego noża  :dodge:

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (96)
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 23-02-2007, 22:26:33 »
może grubość głowni H1 przy ostrzu jest mniejsza niż w F1, jak w klasycznym skandynawie? bo jak inaczej tłumaczyć ten szlif...
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline apoc

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 23-02-2007, 22:34:52 »
"Blade function
The design of the H1 blade is special and there might be reasons to comment on its shape. First of all - a hunting knife may look very different and still work very well - in many respects it depends on the fellow who actually holds the knife how it will perform. If you don´t know how to place the correct incision into game, it doesn´t matter what kind of knife you´re working with, it usually ends up in bad cuts, hair on the meat, thru-cut body membranes and blood all over the game, including yourself. But - the combination of a skilled hunter and a well-designed knife is unbeatable! The incisions are well placed, the game is clean and hair only on the outside, no cuts into the meat etc.

Blade design
The optimal hunting knife looks like mod. H1! It´s rubbish to say that hunting knives should have blades at lengths of 2-3" - we say that the perfect length is around 4-5", just take a look at the equipment of a professional butcher! But the length has to be combined with a design which offers a long, effectiv skinning edge and, which is very important, a tip which is shaped for offering a penetration performance as - a knife has two functions, the edge and the tip. The tip of this knife is designed for penetrating the hide without cutting into the meat when you start skinning your game.

Trendsetter
Mod. H1 will for sure be your first choice, everything on this knife is matched for maximal operational capacity in many different situations. The strong, tough steel, the 0.2" thick, convex-ground blade which is razor-sharp, the straight, ergonomically shaped handle in tacky kraton rubber, the extremely compact size. Among experienced hunters and true outdoorsmen the H1 Hunting Knife will become the obvious choice, the lack of fingerguards is no loss for those who can handle a knife."

Dla leniwych... (wybaczcie, że nie "tłumoczę", bo mi się aż tyle pisać nie chce ;) )

Offline jeryd

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • prawdziwy dziadek
« Odpowiedź #13 dnia: 23-02-2007, 22:58:07 »
F 1 jako miejskie EDC nawet przez myśl by mi nie przeszło.Na wypad w teren jak najbardziej.Miałem go jednak zbyt końciasty convex nie bardzo mi odpowiadał.WM 1 do miasta jak najbardziej.Ale to są takie moje preferencje.
Pozdrawiam.

Offline super

• Opinii: (79)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #14 dnia: 23-02-2007, 23:08:21 »
F1 do miasta, na EDC, na wypad do lasu, na działkę, jako nóz przetrwania, na Kamczatkę, pieszo i na rowerze  :D
i jako myśliwski także .... jakbyście zobaczyli co kupują myśliwi to może zdania byłyby inne  ;P

F1 to obiekt moich westchnień obecnie jako nóż do wszystkiego...pracowałem już tym modelem i jest świetny
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (75)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #15 dnia: 23-02-2007, 23:56:56 »

No dobra fall, jeśli o przeznaczeniu noża decyduje jego nazwa, to poddaję się ;) A mówiąc poważniej, nie mam doświadczenia w tej materii, bo nie jestem myśliwym, ale potrafię sobie wyobrazić (z grubsza), że są noże, które dużo lepiej sprawią się przy skórowaniu i patroszeniu zwierzyny. A do tego wg mnie służy nóż myśliwski. No i chyba odrobinę lepiej w takich zastosowaniach sprawdzi się szlif wklęsły - ale może się mylę.

Edytka: napisałem o szlifie, ale jakoś zapomniałem o braku jelca - zastanawiam się, jak operuje się nożem bez jelca gołą ręką umazaną krwią? Aha, to pytanie, a nie wątpliwość.

Nóż myśliwski służy głównie do cięcia, szlif wklęsły jest w tym trudny do pobicia, z drugiej strony convex gwarantuje bardzo długie trzymanie ostrości i dużą wytrzymałość krawędzi tnącej. Jelec szczerze mówiąc nie jest konieczny, a czasem nawet przeszkadza. Zarówno profil ostrza jak i jego wielkość wspaniale nadają się do zastosowań myśliwskich. Użyty materiał rękojeści gwarantuje że po kilku dniach nie będziemy czuć, że nóż był używany  :shades:
Mówiąc krótko F1 jako nóż myśliwski nada się oczywiście, powiem nawet że w pewnych  warunkach spisze się lepiej od konkurencji, ale Jedyne do czego bym się przyczepił to grubość głowni - 4mm to moim zdaniem troszkę za dużo.

Panowie rozmawiajmy o konkretach, a nie o odczuciach.

No to chyba do polowania na muchy ;P Użyj magicznej funkcji "szukaj" - znajdziesz sporo na temat F1. Sam używam jako miejskie małe EDC, na zmianę z RAT3, i jestem w takich małych nożach fixed szczerze zakochany. Ale to do celów, o których wspominasz, to on się chyba nie nadaje ;)

Skoro nóż nadaje się na EDC to dlaczego nie może zostać wykorzystany w łowiectwie? Co w tym jest takiego że nie można nim kroić mięsa czy skóry? przecież na tym głównie polega zastosowanie noża myśliwskiego. Czasem trzeba również uciąć jakąś gałązkę ( nawet grubszą).
F1 do miasta, na EDC, na wypad do lasu, na działkę, jako nóz przetrwania, na Kamczatkę, pieszo i na rowerze :D
i jako myśliwski także .... jakbyście zobaczyli co kupują myśliwi to może zdania byłyby inne ;P

F1 to obiekt moich westchnień obecnie jako nóż do wszystkiego...pracowałem już tym modelem i jest świetny

Myśliwi kupują to co znajdą i im pasuje :) Najczęściej to co zobaczyli u innych. Również cena jest istotnym kryterium  :? Wiesz ilu myśliwych gubi noże?

Co do H1 jest on jeszcze bardziej pancerny. Przy częściowym szlifie jego właściwości tnące bedą nawet może trochę słabsze niż F1.

Ja osobiście wybrałbym jednak coś o grubości głowni ok 3mm. Ale na tym polega ten sport, każdy wybiera co mu pasuje.  :D

« Ostatnia zmiana: 24-02-2007, 00:09:01 wysłana przez kiedi »
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline super

• Opinii: (79)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #16 dnia: 24-02-2007, 00:09:31 »

Myśliwi kupują to co znajdą i im pasuje :) Najczęściej to co zobaczyli u innych. Również cena jest istotnym kryterium  :? Wiesz ilu myśliwych gubi noże?

dokładnie...czesto pytają sie o Muele, Kopromeda, Opinela,
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 24-02-2007, 00:57:19 »

Osobiście zauważyłem, że myśliwi to nie najlepsi klienci na markowe noże z wyższej, czy nawet średniej półki. Nie przekonują ich dobre trzymanie ostrości, wysokiej jakości materiały (no czasami lecą na "tradycję"=mosiąd+poroże..), czasem nawet nie wybierają pod kątem optymalnej geometrii /wielkości.
Dziwne, bo wydawałoby się, że to są właśnie jedni z nielicznych użytkowników "nie-nożomaniaków", którzy powinni traktować nóż poważnie. A taki klient-myśliwy zdarza się naprawdę rzadko.. :?

Być rzeczywiście chodzi o częste gubienie noża w lesie (choć to też po części może wynikać właśnie z niezbyt poważnego traktowania tego narzędzia), poza tym chyba stosunkowo niewielu myśliwym chce się bawić we własnoręczne skórowanie i patroszenie zwierzyny, więc nóż jest po prostu gadżetem.

Żeby nie było totalnie OT - Fall.F1 to świetny 4-calowy fixed uniwersalny, ale gdybym miał polecać coś stricte "myśliwskiego" to raczej coś z mocniej zaznaczonym brzuszkiem, szlifem wklęsłym i może też z hakiem na grzbiecie.

Pozdrawiam

EDIT - Jeśli jednak zostaniesz przy F1 to przy odrobinie szczęścia możesz wyrwać na rynku wtórnym wersję "3G" ze stali proszkowej SGPS 62 HRC. To była limitowana edycja, ale zdaje się, że parę tych noży jest jeszcze w Polsce. Osobiście miałem przyjemność bawić się wypożyczonym F1 właśnie w tej wersji, różnica w stosunku do stali VG10 naprawdę spora - POLECAM :).
« Ostatnia zmiana: 24-02-2007, 01:05:52 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline allmadey

• Opinii: (793)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 24-02-2007, 02:19:48 »
Ostatnio oprawiłem ćwiartkę dzika przy użyciu głównie Vtecha Night X2, bo do oprawiania wygodne jest ostrze krótkie ~4", z mocnym czubkiem - do wyłamywania stawów, drop point - bo się takim łatwo oddziela tłuszcz (tłuszcz w p...zdu, bo śmierdzi) od mięsa - i własnie płaskim szlifem. Ma sie łatwo myć całość. Trzymanie ostrza ma drugorzędne znaczenie, jelcyni są niepotrzebni. Tyle od praktyka.

Edit: ale na polowaniu to się zwierzyny nie oprawia, tylko w domu...
« Ostatnia zmiana: 24-02-2007, 02:37:43 wysłana przez allmadey »

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #19 dnia: 24-02-2007, 07:10:46 »
Ja polecam noze firmy Helle, Kupilem tacie(mysliwy) i byl po porostu zachwycony jak sie tym nozem pracuje...
z reszta gdzies byla recka tych nozy u nas na forum...

edyta: znalazlem : http://www.knives.pl/www/artykuly/testy/helle_harding_fundusz_testerow.html

a tu masz jeszcze recke Fall S1 http://www.knives.pl/www/artykuly/recenzje/fallkniven_s1_forest_knife.html
« Ostatnia zmiana: 24-02-2007, 07:25:05 wysłana przez simon »
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P