Autor Wątek: Bagnet wz98/05  (Przeczytany 3919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krug

• Szef działu
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
Bagnet wz98/05
« dnia: 24-02-2007, 13:54:55 »
Trafił do mnie na renowację. Egzemplarz mocno zfatygowany przez czas, po wstępnym odrdzewianiu właściciela. Okaz z usunięta piłą, co widać na obrysie głowni. Podobno wstępne  odrdzewianie przeprowadzano w "COCA COLI" :D Na bagnecie nie zachowały się oznaczenia, oprócz słabo widocznych cech odbioru bitych na trzonie rękojeści

Przed odrdzewieniem:

Po odrdzewieniu z pasowanymi okładkami:

Z okładkami po nacięciu karbów i barwieniu:

Jutro wrzucę fotki po impregnacji okładek, lekkim polerowaniu głowni i w poniedziałek, wtorek  poleci do właściciela.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
Odp: Bagnet wz98/05
« Odpowiedź #1 dnia: 24-02-2007, 14:05:38 »
łoł, piknie spasowane te oklazdiny ;)
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline Krug

• Szef działu
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #2 dnia: 24-02-2007, 14:18:49 »
Lepiej się nieda - w miejscach "wyżartych" zawsze pozostanie szczelina.
W tym typie jest jescze dodatkowa trudność - styki głowicy z trzonem i łuków pod jelcem nie są prostopadłe - dochodzą do trzonu małym promieniem. Przy jednym liściaku chyba z dwa komplety okładzin poleciały z c......mi na ścianę....  :D
Krug-Noże.

Offline zagajnik

• Nożofil....
  • Opinii: (203)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Microholik - wygląda, że nieuleczalny....
« Odpowiedź #3 dnia: 24-02-2007, 17:52:04 »
Pytanie ode mnie....powiedz Krug, czy nie czujesz dysonansu pomiędzy stanem okładek, a stanem samego bagnetu. Jeśli coś ma być odrestaurowane (o czym w tym przypadku tak zniszczonego rdzą liściaka mowy być nie może) to powinno do siebie pasować "klimatycznie". Tu tego nie ma (oczywiście według mnie). To stosunkowo pospolity typ bagnetu więc jaki jest sens restaurować go kiedy jest tak zniszczony?
Pytanie zadaję z czystej ciekawości, bez jakichkolwiek podtekstów  :D
PZDR    Jacek
PZDR

Offline Krug

• Szef działu
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #4 dnia: 25-02-2007, 01:10:19 »
Pytanie ode mnie....powiedz Krug, czy nie czujesz dysonansu pomiędzy stanem okładek, a stanem samego bagnetu. Jeśli coś ma być odrestaurowane (o czym w tym przypadku tak zniszczonego rdzą liściaka mowy być nie może) to powinno do siebie pasować "klimatycznie". Tu tego nie ma (oczywiście według mnie). To stosunkowo pospolity typ bagnetu więc jaki jest sens restaurować go kiedy jest tak zniszczony?
Pytanie zadaję z czystej ciekawości, bez jakichkolwiek podtekstów :D
PZDR Jacek

Decyzje o renowacji podjął właściciel. Poinformowałem go jak bagnet będzie wyglądał i stwierdził że dla niego to ma sens. Właśnie pospolitość liściaka(wiadomo jak wyglądają egzemplarze w stanie idealnym) pozwala  na odtwarzanie brakujących elementów.
Napewno nie postąpiłbym tak z średniowiecznym mieczem czy sztyletem. W takim przypadku eksponat zabespieczyłbym przed dalszym zniszczeniem i eksponował bez odtwarzania brakujacych elementów, których kształtu, materiału z jakich były wykonane możemy się tylko domyślać. Taki sposób postępowania doradzałbym ewentualnemu właścicielowi takiego zabytku.
Osobiście, gdybym zaczął gromadzic kolekcję bagnetów szukałbym egzemplarza mniej zniszczonego, kompletnego z pochwą, z oznaczeniami itp., a takie mozna znaleźć za rozsądne (dla kolekcjonera z małym budżetem!)pieniądze.
Krug-Noże.