Reklama

Pomocy

Zaczęty przez karud, 07-03-2007, 08:40:57

karud

Nie wiem w którym dziale to umieścić, spróbuję tutaj.
Czy ktoś ma pojecie jakich noży używali Szwedzi w XVII w.? Nie chodzi mi o jakieś lewaki czy inne ustrojstwa specjalizowane na bliźnich tylko o takie EDC z tego okresu. Podejrzewam że każdy szwedzki muszkieter czy inny grabieżca  :D używał jakiegoś normalnego nożyka do ucięcia kawałka szpeku czy zaostrzenia patyczka - jak to wyglądało? Może ktos ma jakieś zdjęcia, rysunki - byłbym wdzięczny za udostępnienie.
przy okazji - ma ktos pojęcie jak stara jest tradycyjna forma puukko 9taka z "baryłkowatą" rękojeścią? Może Eugene będzie mógł coś powiedzieć, podejrzewam że noże z północy Rosji były podobne. pomóżcie proszę.

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

purtk

Jak to coś pomoże...

Vöyrin puukko. Vahvasti heloitettuja tuppia ja puukkoja on tehty erityisesti Vöyrin seudulla 1700-luvun puolivälistä alkaen. Kuva: Museovirasto/ Markku Haverinen.

Kniv från Vörå. Slidor och knivar rikligt dekorerade med beslag har framställts särskilt i Vöråtrakten från och med mitten av 1700-talet. Foto: Museiverket/Markku Haverinen.

A Vöyri knife. Markedly ferruled sheaths and knives were made in particular in the Vöyri region since the middle of the 18th century. Photo: The National Board of Antiquities/Markku Haverinen.


karud

Szczególnie pierwsza wersja podpisu jest pomocna  :badass:
Serio, nie do końca pojąłem ale to chyba Finlandia, co prawda w tym okresie szwedzka, ale czy to było typowe dla wyposażenia szwedzkich wojaków?
A swoją drogą pochewka jest zajebista  8D

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

purtk

To co umieściłem to bez watpienia jest Finlandia i odnosi się to do drugiej częśi Twojego apelu dotyczącej historii noży pukko. Na razie tyle znalazłem. Były też zdjęcia innych historycznych pukko ale sporo nowszych.