Reklama

Straszniejszy od Chinooka! [bardzo dużo zdjęć!]

Zaczęty przez pieswidmo, 13-03-2005, 18:22:46

pieswidmo

Przymierzałem się do tego noża od dawna. Co mnie w nim intrygowało to wszystkie mity jakie wokół tego noża narosły, że to straszliwy zębaty potwór, nawet straszniejszy od Chinooka. Miałem niedawno Chinooka, faktycznie jego kształty mówiły: ,,Mam apetyt na twoje jelita!!!!!!". Przekonałem się że Chinook to straszny nóż. Nie mogłem sobie jednak wyobrazić jak może być coś straszniejszego? A o Civilianie właśnie mówiono, że straszniejszy nawet od Chinooka...

Ze zdjęć znalezionych w necie nóż zupełnie mi się nie podobał. Brzydki kształt, nadający się chyba tylko do jednego... Do tego cały zębaty. Opinie ludzi którzy mieli z nim do czynienia były skrajne. Jedni mówili że nóż tan to fantastyczne narzędzie do ostatecznej samoobrony, wynalezione dla agentów specjalnych pracujących w cywilu, czy jakoś tak... Straszliwy i niebezpieczny nawet w rękach laika. Drudzy oponowali, że co to za nóż do samoobrony czy walki, którym nie można zadawać skutecznych pchnięć... Jak zatrzymać naćpanego oszalał ego koksa bez używania technik pchnięć? Civilian nie nadaje się do samoobrony – pisali...

Nie kupiłem go wcześniej, bo odstraszała mnie trochę cena – SRP $214.95  to kupa kasy...Ale zdarzyła się okazja do kupienia Civiliana okazyjnie. No i kupiłem.

Nóż dostałem w bardzo estetycznym pokrowcu przypominającym etui do okularów. Naprawdę, to żaden problem mieć w tym Civiliana i wcisnąć komuś kichę, że to okulary. Nikt nawet nie zajrzy do środka żeby sprawdzić... Chyba, że zna się trochę na nożach i rozpozna logo, bo na pokrowcu jest bardzo ładne logo Spyderco. W pokrowcu oprócz noża standardowa instrukcja obsługi... Zaraz, niezupełnie standardowa. To pierwsze moje Spyderco z taką instrukcją, a w niej szczegółowe info co z nożem robić a czego nie. Oprócz instrukcji była też metka, przywiązana sznurkiem do noża... Co tam napisali? Może cenę? Nieee... Nie ma na tej metce ceny. A co jest? Krótka uwaga kładąca nacisk na to, że ten nóż NIE został zaprojektowany do tego by używać go jako noża użytkowego, że jego wyjątkowy kształt nie sprzyja codziennemu użytkowaniu, a co najciekawsze, gwarancja Spyderco nie pokryje rezultatów używania tego noża jako noża użytkowego. Dziwne, prawda? Do czego więc taki nóż ma służyć jak nie do użytku? Chyba czas na pewną demonstrację. Zanim zaczniesz czytać dalej pobierz ten filmik i obejrzyj go. Filmik do pobrania pod tym adresem: http://ftpknives.knives.pl/civilian01.wmv

Obejrzany? I jak? Jak widzisz tak radzi sobie ten nóż z luźno wiszącą kartką papieru... Muszę przyznać że to pierwszy nóż który tak dobrze sobie z tym poradził. W każdym razie to bardzo ostry nóż! Ma ząbki. Dokładnie 25 malutkich wklęsłych krawędzi tnących. 25! I każda ostra jak brzytwa... Jak przekazać jakie wrażenie robi ten nóż...? Wiem! Może tak: Czasem wyobrażam sobie, że ostrze Civiliana zahaczyło mi się przez przypadek o skórę na przedramieniu a ręka nagle poszła trochę szybciej w dół, ciągnąc za sobą nóż. Myślę wtedy sobie tylko czy to ostrze zatrzymałoby się na kościach czy by przez nie przeszło... Jak rekin jakiś, albo ryba piła, albo w ogóle jakaś piła motorowa!!! Takie wrażenie robi głownia tego noża na żywo!!! Czujesz klimat!?!

Tyle wrażeń. Czas na suche fakty. Nóż to okładziny z G10 , jeden stalowy liners, w środku wyszczerzona zębata głownia z ATS-55, w głowni spyderhole do otwierania. Wszystko skręcone śrubami, miła niespodzianka, krzyżakowe Philipsy! Klips ma mocowanie tip-down i tip-up, niestety tylko dla praworęcznych. Blokada zastosowana w tym nożu o back-lock. Wszystko bardzo ładnie razem spasowane, dopasowane, wykonane... G10 ma fakturę w sam raz – nie ślizga się ale i nie gryzie i nie uwiera w dłoń. Cały nóż ładnie wygląda i robi baardzo pozytywne wrażenie! Najładniej i najdokładniej wykonane Spyderco ze wszystkich jakie miałem okazję macać! A i jeszcze jedno, ważne chyba - nóż, mimo zastosowania w nim back-locka nie ma bladeplay, ani góra-dół, ani na boki! Cud miód, generalnie!

Info ze strony producenta:

length overall 9 3/16" (233 mm)
blade length 4 1/8" (105 mm)
blade steel VG-10
length closed 5 3/16" (132 mm)
cutting edge 3 3/4" (95 mm)
weight 4.75 oz (134 g)
hole diamter 15/32" (12 mm)
blade thickness 1/8" (3 mm)
handle material G-10

I zapraszam na fotki:

Thanks to ImageShack for Free Image Hosting

pozdrawiam
pieswidmo

Liczmistrz

Obejrzalem filmik i stwierdzam, ze jak machnalbys troche bardziej w lewo to niemialbys czym naciskac wyzwalacza od aparatu... Coz za bestia...

KFP - Knives For Pleasure ;-)
GuldanoGeocamo & Stary Szczepana Fan :D
9/23

G3d

Bardzo dobre fotki jak zwykle :P [G5 ?]
Swietny noz, ciekawy opis.
Ciecie kartki.....OU MAJ GAD! Masakra [moje uluione slowo MASAKRA MASAKRA] :)

edit: wlasnie naostrzylem nativka popchniety filmikiem :P
Tez tak moge... no powiedzmy prawie tak :)
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 13.03.2005r.- 18:51 ]</span>

Metrotactics 2004
G3D - CUSTOM CNC GEAR na Facebooku

Guldan

wspaniale zdjecia, a filmik robi wrazenie... chryste ale to tnie....


kiedi

Fakt, trudmo zaprzeczyć to bestia   !amazed  Chyba wreszcie zobaczyłem nóż jakiego nie chcę mieć  ;) . A tak na poważnie po obejrzeniu filmiku można sobie wyobrazić co dzieje się z tkanką traktowaną w ten sam sposób. Rany zadane ząbkami goją się długo i bardzo mocno krwawią   :( . Nie stanowczo nie jest to utility knife.

Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

kali

hehehe fajny filmik, tylko przydlugi wstep ;)
a nozyk ciekawy, ale jak dla mnie nic ponadto.
sztych na zdjeciach wyglada na dosc delikatny, na zywo tez robi takie wrazenie?

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

wojtas13

No niezły kawał skurczybyka.
Gratuluję, choć sam nie miałbym co z nim robić, a i szczerze mówiąc niezbyt mi podchodzi.
Ale groźny jest.

Crusader Forge/Trident Knives addict.

Seeker.

www.acousticblades.pl

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001627722838

Guldan

ja jeno takiego gnoja bym mogl miec do jednej tylko rzeczy.
do ciecia lin. zeglarz jestem, czasem sznurki sie tnie.
a ten diabel to sznurek musi pruc ze ja pierdole, i niezaleznie jaki jest gruby ani z czego zrobiony...


AdamD

UUUuuuuuu... jessstem ZŁY!

No straszny jest, to jeden z tych nozy co jak je biore do reki to mi sie robi zimno :)


pieswidmo

No utility to on zdecydowanie nie jest. Na utility to bym wolał raczej full serrated Military. A to jest nóż zdecydowanie do rozszarpywania że tak powiem :).

Co do czubka głowni to jest bardzo cienki co jest wadą i zaletą na raz. Wada - bo łatwo go uszkodzić, zaleta, bo podejrzewam że wchodzi w mięcho jak w masło... :D

Nie widzę zastosowania dla tego noża innego niż ostateczna samoobrona. Nie używam go na codzień, a jedynie noszę przy sobie. To powoduje że nie myślę o używaniu noża w samoobronie i oddala ode mnie takie myśli skutecznie zanim się pojawią. Widok tego noża stawia mi przed oczami możliwe skutki jego użycia. Nie pozwala lekceważyć problemu :). Taki to milutki nożyk :). Prawda że milutki? :D :) :D

pozdrawiam
pieswidmo

kangoo

Całkowicie nie w moim typie , ja musze zawsze znaleźć dla noża zastosowanie . No i mam : przepoławianie bułeczek !
Gratuluje... i jak mawia Smoke : Obyś nigdy nie musiał użyć go zgodnie z przeznaczeniem!


Freeze

Psiewidmo, chcę Ci opowiedzieć o teście, który ja zrobiłem. Ty kupiłeś swojego Civiliana - jak mniemam - od Seemanna, mój przyjechał do mnie kilka dni potem od Roberto (którego pozdrawiam). Ale do rzeczy. Wziąłem "Gazetę Wyborczą" i luźno wiszącą uderzyłem z odległości 5 cm. MOD Hornetem . Następnie policzyłem przecięte kartki . Było ich 24, ale nie uciąłem do krawędzi, lecz wraz z kolejnymi, głębszymi kartkami ślad cięcia był coraz krótszy. Następnie wziąłem Civiliana. Wziąłem znowu "GW" (wydanie weekendowe z wszystkimi dodatkam), złożyłem na pół (!) i także z odległości 5 cm uderzyłem ten plik papieru civilainem. Ręka trzymająca gazetę w ogóle nie poczuła uderzenia, zaś pajączek przeciął wszystko (nie jedną kartkę, jak na Twoim filmiku,ale wszystkie) aż do krawędzi. Ne chciało mi się liczyć, ale się przemogłem i wyszło mi 160 kartek papieru gazetowego (fakt, że cienkiego).
Głupim ku nauce, mądrym ku przestrodze.
Zrób sobie taki test, akurat weekend się skończył, więc gazeta już niepotrzebna. Pozdrawiam   :O    

The skyline was beautiful on fire / all twisted metal stretching upwards / everything washed in a thin orange haze
I said: "kiss me, you're beautiful - these are truly the last days"

Liczmistrz

Cytat: pieswidmo

Co do czubka głowni to jest bardzo cienki co jest wadą i zaletą na raz. Wada - bo łatwo go uszkodzić, zaleta, bo podejrzewam że wchodzi w mięcho jak w masło... :D

..i pewnie jeszcze moze tam zostac na stale  :O

KFP - Knives For Pleasure ;-)
GuldanoGeocamo & Stary Szczepana Fan :D
9/23

logan

Nie bardzo byłem przekonany do ząbków,ale filmik rozwiał moje obawy to jest faktycznie MASKRA.gratuluje zakupu,takiego narzedzia mordu  :)

Los sprzyja gotowości umysłu.......

kangoo

Cytat: logan

Nie bardzo byłem przekonany do ząbków,ale filmik rozwiał moje obawy to jest faktycznie MASKRA.gratuluje zakupu,takiego narzedzia mordu  :)

Ha, :)  pożałowałeś . Jak kupiłem Mili combo ,to wszyscy " specjaliści" po glebie się kulali . A to cholerstwo naprawdę nadaje sie nie tylko do mordu , jako EDC dla kogoś kyo tnie dużo dziwnych materiałów ,to ideał. sorry za małe OT .


Macieq

Gratuluje zakupu  :)
nożyk wygląda ciekawie choć te ząbki mnie do końca nie przekonują ale filmik pokazał co potrafią  :O


Kotwic

Piękne zdjęcia, niezły filmik, ciekawy nóż. Gratuluję zakupu.  :p
Miejmy nadzieję że znajdziesz dla niego jakieś "pacyfistyczne" zastosowanie.    :?

Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

warhead

Drapanie sie po plecach ;) co ostrzejsi drapia sie po .... :) ale to tylko twardziele ;)

----------------------
KFF - \"Knives For Fun\"
KSS - Knife Shadow System

warhead

Drapanie sie po plecach ;) co ostrzejsi drapia sie po .... :) ale to tylko twardziele ;) .. ale piekna rzecz zawsze lubilem zabki w ostrzach ... to takie moje male zboczenie :)
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 17.03.2005r.- 14:18 ]</span>

----------------------
KFF - \"Knives For Fun\"
KSS - Knife Shadow System

xavras

pieswidmo, AdamD,

zgoda co do wrażeń i przeznaczenia civiliana.
Też jest to jedyny nóż, którego widok powoduje u mnie jakieś nieprzyjemne uczucie - po prostu się go boję  &|

Co do przeznaczenia, mój wave'nięty civvie jeży sobie spokojnie wpięty w kieszeń kurtki, i skutecznie leczy jakiekolwiek krwiożercze myśli wobec bliźnich, nawet w samoobronie...