Autor Wątek: Ostrzałki diamentowe - podstawy  (Przeczytany 136765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline allmadey

• Opinii: (793)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Ostrzałki diamentowe - podstawy
« Odpowiedź #20 dnia: 22-01-2008, 02:10:58 »
Joł, zulu, nie pękaj. Twardym trzeba być, nie miętkim ;)

Offline Pele76

• Moderator
  • Opinii: (37)
  • *
  • Taktyczna świnia na fecie ;)
« Odpowiedź #21 dnia: 22-01-2008, 02:12:21 »
Zulu, ale nawet na stalce która służy nie do ostrzenia tylko do utrzymania w ostrości, też najlepiej jest "ostrzyć" pod włos, bo jeśli będziesz to robił w druga stronę, to drut będzie Ci sie krzywił raz w jedna a za chwile w druga stronę.
Jedziesz z włosem, przekładasz drut na druga stronę krawędzi tnącej, a jadąc pod włos, po prostu go ścinasz!
Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

Albert Einstein

8,5/19

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #22 dnia: 22-01-2008, 12:03:01 »
Ponieważ obok zawezwano p A.Słodowego, człowieka, któremu komuna zabrała życie, który wszystkie swoje tajemnice wyszarpał z trudem, nie mając znikąd pomocy. Ponieważ dokonania jego powstały w czasach braku komunikacji ze światem zewnętrzym i możliwości weryfikacji swoich doświadczeń. I ponieważ p. Adam mówi tam o kierunkach ostrzenia, ja odpowiadam instrukcjami obsługi producentów ostrzałek.

Nawet chciałem je zeskanować, ale po namyśle stwierdziłem, że pewnie są chronione copyrightem i dlatego podaję tylko linki, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości co do kierunku ostrzenia. Jednoznacznie stwierdzają, że należy ostrzyć "pod włos". Jedynym usprawiedliwieniem odrzucenia przez kogoś instrukcji użytkownika (czyli np. odkurzanie tyłem odkurzacza), może być w mojej ocenie jakieś osobiste dziwactwo.

Na początek DMT, http://www.dmtsharp.com/general/basicsharp.htm#knifesharp
jest wideo na płaskim kamieniu, a poniżej są rysunki.

Potem Smith's, http://www.smithabrasives.com/sa/edgesmithknowledge.html
jest wideo i są pdf-y do zessania.

Offline zulu

• Opinii: (7)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: 22-01-2008, 14:13:15 »
Zulu, ale nawet na stalce która służy nie do ostrzenia tylko do utrzymania w ostrości, też najlepiej jest "ostrzyć" pod włos, bo jeśli będziesz to robił w druga stronę, to drut będzie Ci sie krzywił raz w jedna a za chwile w druga stronę.
Jedziesz z włosem, przekładasz drut na druga stronę krawędzi tnącej, a jadąc pod włos, po prostu go ścinasz!

Powiem tak, nigdy ani na stalce ani na kamieniach nie robił mi się drut. Po prostu nie miałem takiego problemu, może przez delikatny nacisk a może skośne ruchy ? A może kwestia wprawy ???
Oczywiście nie lansuję odwrotnego ostrzenia, piszę dla porządku.

Joł, zulu, nie pękaj. Twardym trzeba być, nie miętkim ;)
zulu, weź to na humor - proszę ;-)

O mnie nie ma obaw, raczej nie chciałbym wywoływać zamieszania innym.....

allmadey

te linki, materiał pierwsza klasa

Natomiast ponieważ mają to być diamentowe podstawy to ja chętnie bym się dowiedział:

1/ do jakich stali
2/ w jakich innych sytuacjach
3/ kiedy lepszy diament a lepsze kamienie czy inne metody (wady zalety diamentów......)
4/ przeciwskazania
5/ typowe gradacje i ich typowe przenaczenie....
6/ ew. przegląd rynku z referencjami

Pzdr.

zulu

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #24 dnia: 22-01-2008, 15:14:27 »
1/ do jakich stali
2/ w jakich innych sytuacjach
3/ kiedy lepszy diament a lepsze kamienie czy inne metody (wady zalety diamentów......)
4/ przeciwskazania
5/ typowe gradacje i ich typowe przenaczenie....
6/ ew. przegląd rynku z referencjami

1/ IMO do wszystkich. Szczególnie do tych twardszych i do tych drobnoziarnistych. Do twardszych dlatego bo łatwiej idzie, do drobnoziarnistych bo diament nadaje agresję, której im trochę brak.
2/ nie nardzo rozumiem?
3/
Wady diamentów:
- drogie
- prędzej ścierają stal i z biegiem czasu bardziej zużywają ostrze
- łatwiej nimi zniszczyć nóż przy braku praktyki
Zalety:
- długowieczność
- prędzej ścierają stal - szybciej ostrzą
- agresja KT
- łatwiejsze czyszczenie, na biegu wystarczy ręką przetrzeć, przepłukać wodą itp.
Kiedy lepszy diament, kiedy kamień czy ceramika? - kwestia gustu trzeba sobie samemu wyrobić zdanie
4/ brak
5/ extra-coarse, coarse, fine, extra-fine u każdego producenta trochę inaczej z ziarnistością, a niektórzy nic nie piszą. Dla mnie standardem jest DMT odpowiednio: 60 micron/220 mesh, 45 micron/325 mesh, 25 micron/600 mesh, 9 micron/1200 mesh. Przeznaczenie, jak kto lubi, generalnie wiadomo, grube zbiera bardziej, drobne gładzi. Niektórzy kończą ostrzenie już na coarse, inni na fine. Ja np. nie dopuszczam do stępienia moich noży i właściwie używam tylko e-f do podostrzania, ale jak ostrzę komuś to patrz post o diamentach z OBI. A znowu na wyjeździe zdarzy się czasem nie dopilnować ostrości i zaczynam od coarse.
6/
http://www.dmtsharp.com/
http://www.eze-lap.com/ to chyba liderzy,

reszta: http://www.lanskysharpeners.com/
http://www.smithabrasives.com/sa/
http://www.gatcosharpeners.com/sharpeners.mgi
http://spyderco.com/catalog/list.php?genre=sharpener

Coś to daleko poza podstawy już chyba leci, hyhy

Edit: Suplement,
nabyłem komplet diamentów bezdziurkowych od DMT,
takie: http://theconsumerlink.com/product_detail.asp?BID=DiamondMachiningTechnology&T1=TCL+D4C&navStart=0&.

Warte swojej ceny - stwierdzam. Komfort ostrzenia i tempo zbierania przewyższa tradycyjne diamenty z dziurkami, po jakiś 6 ruchach na gradacji extra fine i po wytarciu reką diamentu, mamy czarną dłoń, a nóż staje się straszny. Poprawcie mnie jesli się mylę, ale 9 mikronów to drobniej niż zwykła biała alumina. Mimo takiej małej gradacji stal zbiera się błyskawicznie.

Wady:
są ciężkie i trudne w porzechowywaniu - trzeba sobie jakieś pokrowce uszyć do przenoszenia, żeby się nie obtłukiwały o siebie.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2008, 12:02:21 wysłana przez allmadey »

Offline rotos

• Opinii: (43)
  • Użytkownik knives.pl
  • 8/18
« Odpowiedź #25 dnia: 23-01-2008, 02:06:16 »
Przykleić do NB i tyle. Diamenty są super o ile nie użyjesz zbyt dużo siły -nacisk. Diamenty są super do ostrzenia noża do ostrości roboczej, /jak dla mnie/. Onaniści ostrości zawsze mogą dojechać na skórce. Najszybsza metoda na darcie agresywne stali  /poza taśmówka, fleksą itp./

Offline Marlon5

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: 08-02-2008, 08:46:36 »
Swego czasu posiadałem EZE-LAPa, model 36F, czyli kieszonkowy model o gradacji fine, świetnie ostrzył, przynajmniej małe noże, niestety należało jeszcze dogładzić ostrze. Nie posiadałem w tym czasie do owego dogładzenia niczego poza kieszonkową osełką Victorinoxa, nawet sobie radziła. Diament nawet fine jest dość agresywny, więc należy uważać, żeby nie przesadzić, bo można spsuć szlif, pozdrawiam!!!

Offline DRWAL

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #27 dnia: 14-02-2009, 15:39:13 »
.
« Ostatnia zmiana: 03-05-2012, 21:43:26 wysłana przez DRWAL »

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
« Odpowiedź #28 dnia: 14-02-2009, 16:00:34 »
jesli po ostrzeniu noz jest ostry, a o to chyba w tym wszystkim chodzi to chyba wszystko jest OK ;P czasem liczy sie rezultat, a nie technika ;P
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #29 dnia: 14-02-2009, 16:05:12 »
W moim rozumieniu jest błędem jeśli używa się ostrzałki pozwalającej ostrzyć pod włos. Czyli wystarczająco twardej i efektywnej.
Wtedy pod włos uzyskuje sie lepsze efekty.

Jesli się ma coś miękkiego (szlifierka pasowa, pas skórzany, guma z nasypem, piaskowiec) lub już wytartego w środku i zaokrąglonego (korundowe kamyczki made in Poland), nie da się po prostu ostrzyć pod włos. Zostaje tylko druga metoda, gorsza bo mniej efektywna, ale lepszy rydz niż nic.

Tu jest o diamentach czyli o osełkach, na których wręcz należy ostrzyć pod włos.

Edit: sam czasem jadę po diamencie w dwie strony na raz - wtedy kiedy mam bardzo dużo zniszczonej KT do zjechania i zależy mi na szybkości ścierania. Ale kończę zawsze pod włos, bo to pozwala szybciej uzyskać ostrość docelową.

Edit2: Na bardzo drobnym diamencie (fine/extra fine) wręcz nie da się z włosem - w moim odczuciu nic nie zbiera.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2009, 16:19:08 wysłana przez allmadey »

Offline Pele76

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #30 dnia: 14-02-2009, 16:12:12 »
Dla mnie błędem jest ostrzenie na wklęsłej osełce, no chyba że bawimy się tylko w convex :P

Albert Einstein

8,5/19

Offline igor.

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #31 dnia: 14-02-2009, 16:15:51 »
Czytałem kiedyś(nie pamiętam gdzie), wypowiedź  faceta na temat ostszenia noży. Gość miał dużą wiedze i doświadczenie, jednak twierdził on, że ostrzy się wyłącznie z włosem. Jego zdaniem podczas ostrzenia pod włos wykrusza się kt.  :? Nie wiem, może na niektórych kamieniach? :?
EDIT: Kiedyś ostrzyłem w dwie strony, ale zbyt łatwo zrobić Convex. Ostatnio ciężkie przypadki robię wstępnie osełką od kosy w poprzek ostrza. Wychodzi równy, płaski szlif.
« Ostatnia zmiana: 14-02-2009, 16:22:21 wysłana przez igor. »

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #32 dnia: 14-02-2009, 16:21:18 »
Nie wiem, może na niektórych kamieniach? :?

Otórz to, imo facet miał doświadczenia z epoki kamienia łupanego i dostęp do materiałów ściernych z tego samego okresu.

Offline DRWAL

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #33 dnia: 14-02-2009, 16:23:41 »
.
« Ostatnia zmiana: 03-05-2012, 21:44:27 wysłana przez DRWAL »

Offline Pele76

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: 14-02-2009, 16:25:33 »
Mimo że to wątek o diamentach, to zapytam, czy według ciebie japońskim kamieniom jest braku duszy? czy może jakaś PRLowska osełka klasę lepsza od tej używanej do kosy owa dusze posiada?

Albert Einstein

8,5/19

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #35 dnia: 14-02-2009, 16:26:13 »
@DRWAL
Twój wybór i w takim wypadku zgadzam się, że nie możesz nawet ostrzyć pod włos bo nie masz na czym.

Offline cypis1125

• Opinii: (24)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #36 dnia: 14-02-2009, 16:28:02 »
a ja dla wprowadzenia humoru napisze ze po swoja pierwsza ostrzalke diamentowa wyslalem do śn w wa-wie zone. ustalilem telefonicznie ze sprzedawca firme. dia-sharp w formie karty kredytowej. zona zapytana o gradacje odpaliła"pan da taką żeby sie dluzej zajał". sprzedawca wyjal super fine. pomacala i na szczescie opamietala sie. kupila fine ,o jaka mi chodzilo. moral: ustal do konca ze sprzedawca szczegoly i scile polec zonie ich przestrzegac, albo jedz sam.
MIASTOŻYJ

Offline DRWAL

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #37 dnia: 14-02-2009, 16:29:28 »
.
« Ostatnia zmiana: 03-05-2012, 21:43:04 wysłana przez DRWAL »

Offline allmadey

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #38 dnia: 14-02-2009, 18:27:03 »
Moja dygresja na temat kierunków ostrzenia jest taka - nikt nie lubi zmieniać starych przyzwyczajeń.

Ale jeśli w imię tych przyzwyczajeń, nie dostrzega się nowych możliwości i usprawnień technicznych, to człowiek staje się starym betonem.

Żeby nie powiedzieć dosadniej - starym prykiem - zamkniętym na nowe, lepsze rozwiązania - a mówię to z pozycji człowieka, który za tydzień skończy 45 i też ostrzył z włosem na korundzie w 1979r.

O ileż właściwiej byłoby przekonać się osobiście na aluminie czy arkansasie, czy japońskim whetstonie, czy w końcu na tym nieszczęsnym diamencie, a potem dopiero się wypowiadać.

@DRWAL, nie jest to uwaga do Ciebie osobiście i nie musisz czuć się urażony, to raczej spostrzeżenie o charakterze ogólnym nie mające z Tobą nic wspólnego.

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (582)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #39 dnia: 14-02-2009, 18:35:30 »
Moja dygresja na temat kierunków ostrzenia jest taka - nikt nie lubi zmieniać starych przyzwyczajeń.

Ale jeśli w imię tych przyzwyczajeń, nie dostrzega się nowych możliwości i usprawnień technicznych, to człowiek staje się starym betonem.

Za ten tekst normalnie masz u mnie nie +1 tylko +100  8D
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.