Autor Wątek: Bułat  (Przeczytany 222364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pershing

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Bułat
« dnia: 15-02-2008, 14:13:31 »
Czy próbował ktoś z was wytworzyć bułat? PŁATNERZ kiedyś napisał, że jego znajomy kowal uzyskał bułat z przepisu z książki Piaskowskiego "O stali Damasceńskiej". Czy ktoś z was przeprowadzał jakieś próby (nawet nieudane)?

Offline yakiba

• Użytkownik knives.pl
  • **
    • www.bu-dai.pl
Odp: Bułat
« Odpowiedź #1 dnia: 03-03-2008, 09:33:48 »
Próby, o których pisał Płatnerz robił Alek Strzyżewski, widziałem kilka z nich ale były nieudane.Potem Alek się wyprowadził i nie wiem co dalej. Ja natomiast Robiłem próby w poznańskim Pomecie ,bo w mojej kuźni okazało się to niemożliwe.Do topienia użyłem grzałki indukcyjnej a następnie tygiel szedł do pieca  do nawęglania. Najlepsze próbki wyszły po ok 150 godzinach wygrzewania w temp od 1000 stopni do 800 dalej powolne studzenie.Niestety potem rozebrano odlewnie żeliwa w Pomecie i zabawa się skńczyła.Ale największym problemem dla mnie  były tygle, biorąc pod uwagę ich cenę i ilość nieudanych prób to naprawdę spory wydatek.Dlatego teraz zabrałem się do sprawy ponownie od kupienia młynka kulowego do mielenia szamotu, z którego zamierzam zrobić odpowiednią ilość tygli.

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 03-03-2008, 13:42:22 »
z tego co pamietam to ktos z forum(nie pamietam czy to nie bylo przypadkiem za czasow Budo) zrobil dwa kawalki bułatu z wałka łh15. jeden próbował przekuć i cos tam wyszlo, drugi byl czhyba do kupienia jakies pół roku temu na bazarku...
znajde, to rzucę linka

edyta: znalazłem- link na budo:
https://budo.net.pl/viewtopic.php?p=672951&highlight=#672951

jezeli powyzszy link kłóci sie z regulaminem forum to niech ktos usunie(jakos nie moglem sie dogrzebac do regulaminu :< )
« Ostatnia zmiana: 03-03-2008, 13:50:21 wysłana przez simon »
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline niklus

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 03-03-2008, 15:48:12 »
Yakiba, a jaki masz przepis na tygle?

Offline yakiba

• Użytkownik knives.pl
  • **
    • www.bu-dai.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 03-03-2008, 17:18:09 »
Z tego co wyczytałem to niezupełnie jest  bulat.Metoda doboru składu stali własciwa ale nie można tego stopić bo wtedy powstają dendryty a nie o to chodzi.To powinien być spiek. A tygle najlepiej zrobić przez prasowanie w formach, ale dyżo z tym problemów . Ja robię formę z gipsu i wlewam w nią masę o gęstości śmietany, po wylaniu  na ściankach pozostaje warstwa masy . jeśli jest za cienka mozna operacje powtórzyć. Forma musi być sucha i mieć dostatecznie grube ścianki aby wchłaniała wode z masy ceramicznej. Tą metoda robi się kubki i inne naczynia z porcelany .

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (100)
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 03-03-2008, 17:36:42 »
Z tego co wyczytałem to niezupełnie jest  bulat.Metoda doboru składu stali własciwa ale nie można tego stopić bo wtedy powstają dendryty a nie o to chodzi.To powinien być spiek.
możesz napisać coś więcej? tzn jak zrozumiałem bułat się wytapia nie roztapiając metalu? ;)
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline niklus

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 03-03-2008, 18:01:46 »
a jaki jest sklad tej "smietany"? sama zaprawa szamotowa?

Offline yakiba

• Użytkownik knives.pl
  • **
    • www.bu-dai.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 03-03-2008, 21:28:08 »
Proces polega na nawęgleniu żelaza, które jest rozdrobnione. Nawęlone powierzchnie mają niższą temperature topnienia niż niskoweglowe wnętrze kawałków metalu. W temperaturze ok 1200- 1300 stopni brzegi kawałków metalu nadtapiają się i scalają metal w jednolitą bryłę.Dalsze wygrzewanie powoduję dyfuzję węgla wgłąb i rozrost ziarna .To w dużym skrucie.A masa do tygli oprucz szamotu musi mieć trochę topnika , np boraksu albo soli kuchennej, można też dodać grafitu lub razem z szamotem można zmielić kamień granitowy. Trzeba go mocno rozgrzać i wrzucić do zimnej wody aby latwiej się kruszył.

Offline baz

• Opinii: (4)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 03-03-2008, 21:50:09 »
Dobry temat!W czerwcu z Rafem bedziem robić to i tutka zrobim!Sprawa jest poważna i nie tylko o nawęglanie chodzi!Sam wytop to pół biedy.Z kuciem tego to problemów parę jest!Ale przeca to zabawa tylko i to całkiem niezła :D!!!!!!!!!!!!

Offline aambeeld

• Opinii: (29)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 10-03-2008, 19:00:02 »
yakiba
proces, który opisałeś Amerykanie nazywają "carburizing". Bułat/wootz to w zasadzie doprowadzenie stopu do homogenicznego składu i powolne studzenie do wytracenia się węglików. Głownia przedstawiona na Budo była grzana ciut za wysoko i pattern się nieco rozmył - z doświadczeń kolegów Amerykańców wynika, ze to najprawdopodobniej efekt odwęglenia.
Z Bazylem (baz'em) studiujemy intensywnie wszelkie literaturę, żeby przez te kilka krótkich dni w czerwcu dupska nie dać. A literatura trudna, bo nikt nie chce wszystkiego powiedzieć. Niby wszystko wiadomo... ale pewne istotne części są zwykle niedopowiedziane.

edit: Zważywszy, ze płaskownik dobrego wotz ceni się na ponad 300 euro trudno się owej tajemniczości dziwić.
« Ostatnia zmiana: 10-03-2008, 19:01:53 wysłana przez aambeeld »
Sursum corda

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (92)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #10 dnia: 10-03-2008, 19:25:19 »
O materiałach na tygle popytajcie sobie tutaj:

http://www.bzmo.com.pl/index.html
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline aambeeld

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 10-03-2008, 19:55:31 »
Dzięki Krug!
Podsyłałeś mi kiedyś już ten link. Jakoś się konkretów od tej firmy nie mogłem doprosić wiec zapomniałem...Spróbujemy popytać raz jeszcze.
Wasylij Fursa, któren uchodzi za eksperta i kiedyś chętnie dzielił sie wiedzą, sam buduje tygle tylko wtedy kiedy akurat nie ma pod ręką firmowych.

Lecę do domciu - za oknem wiatr, że koniec świata!! Trza będzie mocno na cymbała uważać - u Was wiatrzysko  będzie pojutrze.
Sursum corda

Offline aambeeld

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 05-07-2008, 09:22:26 »
po ciężkich bojach i morderczym znoju (3 osoby z objawami heat exostion), o kacu nie wspomnę, bułat się był wziął udał. Pattern nie jest gruboziarnisty, ale igły są dobrze widoczne - micro-serrated gwarantowane. Za jakiś czas powinniśmy z baz'em wypuścić jakąś relacyjkę z wydarzenia. Polish School of Wootz arised  ;P żartuję naturalnie.

Baz(yl) - dzięki za gościnę i Ryczywoła (palnik mam na myśli). Do następnej razy. Miłego kucia!!  ;P

P.S. Nie wiem jak Ty, ale ja zamawiam te bryle od IR i UV... dawaj się zrzucim na shippment!
Sursum corda

Offline cube

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • Consigliere
« Odpowiedź #13 dnia: 05-07-2008, 11:12:24 »
zdjecia, panie, zdjecia!
"Śmierć siedział w swoim ogrodzie i gładził kosę osełką. Była już tak ostra, że każdą owiewającą ulotną bryzę gładko rozcinała na dwa zaskoczone zefirki..." - Terry Pratchett, Kolor Magii

Offline Bona

• knifemaker
  • Opinii: (94)
  • *
  • Cieszmy się małymi radościami :)
    • Bona Knives
« Odpowiedź #14 dnia: 05-07-2008, 21:28:25 »
Byłem, widziałem, miałem w łapie :D
Ładne bułeczki Wam wyszły, a drobne igiełki jeszcze ładniejsze niż te duże, moim zdaniem.
Ale jak Wy się sami w bułat nie zamieniliście przy tej dyszy to ja już nie wiem...
Chyba tylko przez  to "chłodziwo"  ;-) co w takiej ilości szło :D
Miłego dnia i wszelkiego szczęścia życzę

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #15 dnia: 05-07-2008, 22:22:21 »
zdjecia zdjecia!

poza tym, wy powaznie pijecie jak pracujecie w warsztacie?  :dodge:

Offline manfred1992

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: 06-07-2008, 10:56:18 »
Kiedyś w czasopiśmie "Młody technik" ukazał się artykuł "Sekrety cudownych kling" 12 strona [luty 2003]
Był tam właśnie był opis wytwarzania bułatu.
chętnie bym zamieścił fotografie tegoż artykułu. Tylko co z prawami autorskimi czy ich nie naruszam umieszczają foto artykułu??
« Ostatnia zmiana: 06-07-2008, 14:00:47 wysłana przez manfred1992 »

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #17 dnia: 06-07-2008, 13:10:45 »
ZDJECIA ZDJECIA ZDJECIA!!!
a najlepiej filmik ;P