Autor Wątek: [Minirecka] Byrd Catbyrd  (Przeczytany 4424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amper

• RAMoholik
  • Moderator
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
[Minirecka] Byrd Catbyrd
« dnia: 29-02-2008, 14:07:45 »
O Catbyrdzie słów kilka:

Na dzień dobry - trochę technikaliów:

Długość Otwartego: 203mm
Długość zamkniętego: 114mm
Ostrze: 90mm
Stal głowni: 8CR13MOV
Długość KT: 80mm
Waga: 154g
Dziurka: 13mm
Grubość głowni 3mm
Rękojeść: nierdzewka + coś a’la wingwalk
Blokada: Framelock

Catbyrd kontynuuje linię stylistyczną firmy. Mamy tu charakterystyczną, garbatą linię boczną tradycyjną dla Spyderco / Byrd. Do tego oczywiście obowiązkowy karbowany tumb-ramp i choil. Do otwierania służy sporej wielkości łezka w ostrzu, określana przez producenta mianem komety. Sama głownia wykonana z 8Cr13MoV, jest określana przez producenta jako clip-point, posiada wysoki płaski szlif na ok. 90% swojej wysokości. Do tego fałszywe ostrze do +/- połowy długości ostrza. KT została wyposażona w lekką recurve, która powinno pozytywnie wpływać na cięcie materiałów. Sam płaz jest dość wysoki, przez co nóż wydaje się większy niż w rzeczywistości. Nareszcie Spyderco dodało małego notch’a, dzięki któremu ostrzenie powinno być łatwiejsze. Głownia podparta jest dwoma grubymi podkładkami, z koloru których wnioskuje, że jest to fosforobrąz. Jakość chinskiej stali 8Cr-coś-tam została już kilkakrotnie opisana na forum, więc nie będę się nad nią rozwodził. Powiem że do codziennych miejskich zastosowań wystarczy w zupełności.
Rękojeść to dwie połówki z nierdzewki, skręcone sześcioma Torx’ami zakończone tulejką na linkę. W lewą połowę wpasowane są kosmate wkładki antypoślizgowe, których kształt również nawiązuje do charakterystycznej „łezki”. Z prawej mamy stalowy, dość mocno trzymający klips przykręcony trzema śrubkami. Nie ma niestety możliwości jego przełożenia - pozostaje nam tylko prawo-tip-down. Może to i dobrze? Dzięki temu dodatkowe dziury nie szpecą nam okładzin. Konstrukcja jest otwarta – dystansują ją 2 spacery, przypuszczam, że również z nierdzewnej stali.
Blokada to klasyczny framelock. Zaskakuje z miłym dla ucha kliknięciem do ok. 1/3 grubości ostrza. Operowanie nią ułatwia dość ostre karbowanie na jej dolnej krawędzi. Jakby przy okazji - pewnie trzyma głownie w pozycji zamkniętej i otwartej.

Całość jest wykonana precyzyjnie. Nie zauważyłem niedoróbek, które mogłyby negatywnie wpływać na estetykę i funkcjonalność projektu. Głownia porusza się płynnie i bez oporów. Blade-play nie jest wyczuwalny w pionie ani w poziomie. Rękojeść nie jest specjalnie śliska, dzięki wspomnianym wkładkom, a jej fazowane krawędzie nie wpijają się w dłoń. Jest za to dość szczupła, przez co osobom o większych dłoniach może być nieco niewygodnie. Jakkolwiek ergonomię należy ocenić na 4+ w pięciostopniowej skali.

Jak na budżetowy nożyk za ok. 100 plnów, myślę że zadowoli sporą rzeszę osób – szczególnie tych, które mają awersję do plastiku ;)

I to by było na tyle moich wywodów.
Więcej powiedzą fotki.

Enjoy  :)

PS. Sory za jakość fotek  :frown:
« Ostatnia zmiana: 29-02-2008, 16:56:33 wysłana przez amper124 »
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline MMJ

• Opinii: (16)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: [Minirecka] Byrd Catbyrd
« Odpowiedź #1 dnia: 29-02-2008, 14:38:15 »
Wygląda, że to całkiem ciekawa opcja jak na ekonomiczne edc. Stylistycznie chyba najbardziej mi odpowiada ze wszystkich byrdów. Pierwszy byrd z framelockiem chyba poza tym? Ciekawe czy zamiast tych wkładek na rękojeści dało by się wkleić jakieś wkładki z drewna.
Dzięki za opis Amper

Offline amper

• RAMoholik
  • Moderator
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #2 dnia: 29-02-2008, 14:48:29 »
Ciekawe czy zamiast tych wkładek na rękojeści dało by się wkleić jakieś wkładki z drewna.
Hmmm... ciekawa koncepcja. Wyszłoby takie ekonomiczne Volpe  :D
Drewno dodało by mu to trochę elegancji, bo teraz te wkładki to mi osobiście zalatują marketem budowlanym  :/

Offline MMJ

• Opinii: (16)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 29-02-2008, 15:03:53 »
Hmmm... ciekawa koncepcja. Wyszłoby takie ekonomiczne Volpe :D
Drewno dodało by mu to trochę elegancji, bo teraz te wkładki to mi osobi¶cie zalatuj± marketem budowlanym :/
O to właśnie chodzi. Dokładnie takie wstawki mam przed oczami. Na niedawnym spotkaniu w Krakowie miałem możliwość oglądać Pharaona od CRKT (bodajże Krupika jeśli dobrze pamiętam) właśnie z dorobionymi wstawkami z czeczoty(?). Prezentował się świetnie- zupełnie nowa jakość.

Offline dibors

• Opinii: (7)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 29-02-2008, 15:16:47 »
Amper, to ja takie cudo z ręki wypuściłem :?
Minimalny boczny luzik chyba miał, ale moze na poczcie naprawili.
Jak rozkręcisz to sprawdż czy to napewno fosfobrąz , ja bym małej żółtej rączce nie dał do końca wiary.
Miłego uzytkowania.

Offline amper

• RAMoholik
  • Moderator
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #5 dnia: 29-02-2008, 15:26:40 »
Minimalny boczny luzik chyba miał, ale moze na poczcie naprawili.
Nie na poczcie tylko u mnie na biurku  ;P
Torx dobry jest na wszystko  :D

Jak rozkręcisz to sprawdż czy to napewno fosfobrąz , ja bym małej żółtej rączce nie dał do końca wiary.
Spektrometru masowego nie mam - nie stwierdze czy to faktycznie fosforobrąz  ;P
Wygląda podobnie do tego co miałem w Cara cara, więc chyba tym jest  :?

Szczerze - jak na chińskie wyroby to byrdy są IMO naprawdę warte każdej złotówki.

PS. Nie masz czego żałować - Manix cie pocieszy  :D