Autor Wątek: Tipsy i triki  (Przeczytany 45668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yodyna

• Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
  • Robie to co lubie:)
Odp: Tipsy i triki
« Odpowiedź #20 dnia: 17-06-2008, 23:20:16 »
Verc prosze cie Ja rowniez uwaznie czytam :)Poza tym jest 1116 wyswietlen tego tematu To samo mowi za siebie Dzieki Verc :)
« Ostatnia zmiana: 17-06-2008, 23:25:36 wysłana przez yodyna »
Przepraszam za brak ogonkow  :)

9/20

Offline foetus

• Opinii: (28)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 19-07-2008, 21:16:07 »
Verc nieco zapożniny ale oblukałem od dechy do dechy bo temat bbbaaarrrdddzzzooo mnie interesujący  :)
Foetus Gash

Offline mroczny_mnich

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: 13-08-2008, 01:40:04 »
Cholera...no to wyszło, że ja nie czytam  :dead:
Tymczasem czytam - zwyłe dzięki Verc!
 :D

"Revenge is a dish best served cold "

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #23 dnia: 15-08-2008, 12:17:13 »
 Miło mi to czytać  :grin:

A teraz kolejna fajna "sztuczka".

Czasami zdarza się, że (o zgrozo) noże terenowe idą w teren. Czasami nosimy nóż przy pasie nie przez 2 godziny lecz przez 4-6 tygodni. Czasem pochewka po takim noszeniu wygląda jakby ją pies wszamał i zwrócił. O ile jest to pochewka woskowana na goraco, można jej stan poprawić w 180 sekund :)

Stan przed: Na skórze rysy, ślady po deszczu, obtarcia, wgniecenie, wyschnięta maślanka, rybia krew, pot,  brud, etc.

By przywrócić stan estetycznie akceptowalny musimy przygotować:

1. Troszkę gorącego powietrza, np. nad kuchenką.
2. Palce, najlepiej własne.
3. Szmatkę a najlepiej rajstopy.
4. Opcjonalnie dowolny tłuszcz/kondycjoner do skór (o ile macie pochewkę Verca to na 90% dołączono do niej taki mały, przeźroczysty pojemniczek z żółtym paskudztwem, o tym mowa  ;P ).

Ogrzewamy delikatnie pochewkę nad kuchenką aż się "spoci" (wosk powierzchniowo stanie się płynny prawie). Następnie rozcieramy wszelkie zadrapania, obtarcia, etc. palcami (jasny kolor zadrapań wynika z tego, że włókienka oblepione woskiem odstają, wystarczy je wklepać na miejsce i będzie cacy. Ciemne wgnioty mogą być nei do usunięcia, lecz można je lekko wygładzić). Pochewka powinna być teraz jednolicie brązowa. Zdejmujemy znad gazu i o ile mamy jakieś mazidło do skór to nanosimy cieniutką warstwę (na ciepło lepiej wsiąknie) i polerujemy szmatką/rajstopami jak pochwiszcze wystygnie. Można się obejść bez mazidła, wtedy od razu polerujemy jak tylko skóra ostygnie. I gotowe :)

Jeśli nie mamy kondycjonera czy innego mazidła, to idziemy kupić tłuszcz do skór (impregnat bezbarwny) w najbliższym obuwniczym lub specjalistycznym sklepie z bezbarwnymi tłuszczami impregnującymi skórę, pakowanymi w małe, stalowe puszeczki.

EDYTA: Jak długo możemy tak "poprawiać" wygląd naszej pochewki? Tak długo aż się lico nie zedrze czyli laaataaami jak skóra była dobrej jakości i projekt pochewki przemyślany :)

« Ostatnia zmiana: 15-08-2008, 12:19:39 wysłana przez Vercengetoryx »
A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #24 dnia: 30-09-2008, 10:52:50 »
Tym razem słówko o formowaniu.

Otóż chciałbym sprostować niego moje dotychczasowe wyobrazenie na temat tego jaka powinna być skóra.

Po pierwsze nalezy formować nie mokrą skórę, ale taką, która po zmoczeniu leciutko przeschła (zrobiła się taka bardziej piaskowa, mleczno czekoladowa). Tak się składa, że wtedy włókna dalej są mięciutkie i dają się ładnie ukłądać a jednoczesnie na tyle sztywne by zapamiętywały kształt.

Druga sprawa to rodzaj skóry. Najcześciej robimy w skórze garbowanej chromowo a ta nadaje się na zaawansowane formowanki o ile jest cieńka (1,8-2,5mm). Najlepsza jest skóra garbowana roślinnie, lecz ta kosztuje średnio 2-3 razy tyle co chromowa i najlepiej by była z importu :)

A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline gdi

• Opinii: (214)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • www.santagiustina.com
« Odpowiedź #25 dnia: 13-11-2008, 14:35:38 »
Szukałem i nie znalazłem..

Co zrobić panowie, żeby przy wyjmowaniu noża z pochwy nie wysypywał się stamtąd skórzany syf? Każdorazowo przy wyciąganiu noża wylatuje stamtąd mnóstwo skórzanych paprochów - a to się osadza na ostrzu, a to zaśmieca mi np. podłogę  :grin:
Nie pomogło staranne wytrzepywanie ze środka tychże paprochów - wygląda na to, że przy wkładaniu i wyjmowaniu produkuję mimowolnie nowe :shy:
Pochewka (made in Bark River) jest z surowej skóry, nie była impregnowana, woskowana itp.

Welcome to Texas. Now Go Home.

Offline przeszczep

• knifemaker
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #26 dnia: 13-11-2008, 14:37:14 »
Nawoskuj od środka na ciepło :)
nie wiem jak z olejem ale verc pewnie wie :P

Offline gdi

• Mieszkaniec knives.pl
  • www.santagiustina.com
« Odpowiedź #27 dnia: 13-11-2008, 14:42:42 »
Nawoskuj od środka na ciepło :)

No niby tak, tylko jak technicznie podejść do tematu - zanurzyć całą pochewkę w jakimś syfie do impregnacji i po krzyku?
Czy może wymagane są jakieś większe "mecyje"? :shy:

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #28 dnia: 13-11-2008, 14:52:51 »
POwitoł
Wsadzisz całą to ci się usztywni. Może nic się nie stanie, a może ci nóż nie wejść (z tego co pamiętam, BRKTy i tak mają pochwy dosyć ciasne i sztywne).
Miałem podobnie z moim naleśnikiem do opinela: owinąłem nóż folią, posmarowałem ją lubrykantem (krem nivea :) zdaje się) i kilka razy zapodałem do otworu. Nie wiem czy pomogło to czy po prostu się wytarło co się miało. Teraz nie sypie.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #29 dnia: 13-11-2008, 14:59:29 »
Najlepiej nasmarować od środka palcem jakimś kondycjonerem, ewentualnie wlać olejku impregnującego (taki do siodeł) do pełna i szybko wlać z powrotem do butelki z olejem.
Jeśli i to za dużo to wosk z terpentyną można wlać do środka i wylać.
A najlepiej to poużywać noża w terenie to się włókna w środku od syfu posklejają i już nic sypać się nie będzie :)

Offline gdi

• Mieszkaniec knives.pl
  • www.santagiustina.com
« Odpowiedź #30 dnia: 13-11-2008, 15:04:17 »
Spróbujemy zatem ze smarowaniem od środka. Dzięki za szybkie co i jak :)
Zdam relację z zabiegu.

Offline norikum

• Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #31 dnia: 14-11-2008, 20:42:26 »
Wracając do tematu pochew... ja swoje po uformowaniu i wytłoczeniu zabezpieczam przed dostaniem się wosku do środka i całe "podgotowuję" w roztopionym wosku ( z wyczuciem oczywiście...)

Offline xaime

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
    • W górach jest to co kocham.
« Odpowiedź #32 dnia: 10-02-2009, 19:21:53 »
Czytam i ja ;) rzadko pisze bo lubię przeczytać wszystkie wątki z tematu i dopiero coś napisać :D Ostatnio jeden z moich ulubionych działów :)

Offline porcelanowy

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #33 dnia: 16-02-2009, 13:37:27 »
POwitoł
Niezbyt urodziwy ale ciekawy projekcik praktyka na 4 narzędzia
http://www.woodenboat.com/forum/showthread.php?t=19027

I patent z gotowaniem

Ogólnie polecam stronę.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #34 dnia: 21-02-2009, 18:32:52 »
Wykonanie ciut partyzanckie, ale wyglądała fajnie, do momentu, jak ją spalił przy woskowaniu. Pochwa wygląda teraz, jakby zjarała się w ognisku.
No brzydka jest:

ale ten pan chyba wszystko tak jara:

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #35 dnia: 21-02-2009, 18:41:49 »
Cholernie niechlujne pochewki :(
Klimat klimatem, ale wykonanie wykonaniem.

Offline porcelanowy

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #36 dnia: 22-02-2009, 21:27:05 »
POwitoł
Wykonanie ciut partyzanckie, ale wyglądała fajnie, do momentu, jak ją spalił przy woskowaniu. Pochwa wygląda teraz, jakby zjarała się w ognisku.
No brzydka jest:
ale ten pan chyba wszystko tak jara:
Zszyłem na szybko dzióbek ze skórki i wygotowałem go w ten sposób. Z 2,5mm skóry zobił się kydeks :) Zostawiłem na noc w nim wodę i po wylaniu w środku nie było widać zawilgoceń na skórze. Poczytałem, co on z tym zestawem robi i raczej o wytrzymałość mu chodziło nie o urodę :D Fakt, przy odrobinie uwagi zasobnik zyskałby sporo na wyglądzie.

p.s. Kurcze, te automatyczne bucki są wyśmienite (edyta: wywalam filmiki z buckami bo to nie ich miejsce :) ).
Sympatia dla gościa za wybranie takiego noża :)
« Ostatnia zmiana: 11-03-2009, 14:19:21 wysłana przez porcelain »

Offline Long Tom

• sheathmakers
  • Opinii: (45)
« Odpowiedź #37 dnia: 11-03-2009, 13:52:18 »
Czy robiąc pochewkę zalecana kolejność: 1 woskowanie 2 szycie, zamiast odwrotnej ma znaczenie poza ryzykiem zfajczenia szwów poczas woskowania?
Siedzę sobie nad pochwiszczem na maczetę i musiałem przyszyć pas skóry z boku pochwy (oczywiście przed zszyciem obu połówek). Odniosłem wrażenie, że przed woskowaniem szyje się nieco przyjemniej.
Pozdrawiam LT
Long Tom Custom Sheaths
http://www.knives.pl/forum/index.php/board,190.0.html

Offline Pitt

• sheathmakers
  • Opinii: (491)
  • 77.255.27.216 - netia, Poznań - zgłoś się misiu...
« Odpowiedź #38 dnia: 11-03-2009, 14:01:50 »
Ja wolę robić otwory szydłem po woskowaniu. Przed, jedynie zaznaczam cyrklem miejsca do przebijania. Szyję nylonową nicią nawoskowaną - łatwiej przechodzi i nie skręca się.
Chodzę

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #39 dnia: 11-03-2009, 14:17:59 »
Po woskowaniu się szyje o wiele lepiej :) O ile ma się nić nylonowa a nie dratwę.
Sfajczyć nić podczas woskowania jest bardzo trudno i zazwyczaj równa się to sfajczeniu skóry :)