Autor Wątek: Tipsy i triki  (Przeczytany 45809 razy)

Offline GepardCzester

• Opinii: (34)
  • Użytkownik knives.pl
  • Pacta sunt servanda
Odp: Tipsy i triki
« Odpowiedź #100 dnia: 24-02-2013, 02:38:11 »
Mam może naiwne trzy pytania:
1. Co jest waszym zdaniem lepsze, czy woskowanie na gorąco woskiem pszczelim, czy woskowanie na "zimno" woskiem rozpuszczonym terpentyną. Pytam, bo spotkałem się z brzydkim efektem gdy na dużym słońcu zostawiona pochwa z nożem zaczęła dosłownie płynąć, a wiem że była woskowana własnie na gorąco.
Robie sobie właśnie multi cary pochwę i zastanawiam się nad woskowaniem.
2. Nigdzie na tutkach nie widziałem, by ktokolwiek zabezpieczał wnętrze pochwy przed klejeniem. Mam na myśli potraktowanie jej np smarem silikonowym stosowanym w przemyśle spożywczym, tak by po złożeniu całości i po woskowaniu nóż gładko i precyzyjnie chodził i by nie wysypywały się paprochy. Czy myślicie, że warto ją zabezpieczyć przed montażem czyli klejeniem i szyciem (oczywiście nie ruszając brzegów)? Tak sobie kombinuję, że wtedy miałbym załatwione trzy problemy zero paprochów to raz, gładkie chodzenie noża w pochwie to dwa oraz konserwację głowni noża i skóry od środka to trzy.
3. Widziałem ostatnio fajny patent z wszytą w zapięcie pochwy metalową sprężynującą blaszką (pomiędzy dwoma warstwami cienkiej skóry). Efekt taki, że po odpieciu zatrzasku całe zapiecię sie samodzielnie odpina (prostuje się). Stosował ktoś z Was tego rodzaju rozwiązanie? Jeżeli tak, z jakiego metalu jest taka blaszka?

Ciewkaw jestem Waszych opinii.
« Ostatnia zmiana: 24-02-2013, 02:54:03 wysłana przez GepardCzester »
"Nie ma to, tamto"

Offline Thompheus

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #101 dnia: 01-04-2015, 22:17:46 »
Małe pytanko do profesjonalistów:
czy da się jakoś rozjaśnić kolor już zafarbowanej skóry?
Chodzi mi o gotową pochwę do noża, a dokładnie od Condora Bushlore.
Czytałem coś o nadtlenku wodoru ale było to w temacie zamszu.

Offline adniem21

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #102 dnia: 02-04-2015, 08:11:40 »
@GepardCzester
ad1 zależy jaki chcesz osiągnąć efekt czy pochwa ma być usztywniona na skałę to trzeba by ją  przesączyć woskiem a jeżeli ma być tylko zabezpieczona to wystarczy na zimno, choć ja wole używać PALC do natłuszczenia i impregnacji skóry. 
ad2 jeżeli chcesz wnętrze zabezpieczyć przed mechaceniem i paprochami to wykończ wnętrze jakimś finiszem albo apreturą która poskleja mizdrę i będzie elegancko gładko jak ja pogłaskasz trochę drewienkiem, jak wnętrze nasmarujesz woskiem lub smarem to będą ci się do niego przyklejać śmieci i nie będziesz zadowolony bo będziesz miał zawsze nóż uwalony .
ad3 nie wiem jak się nazywa taka blaszka ale poszukaj na tandy albo u amerykańców a sklepach dla nozorobów

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #103 dnia: 02-04-2015, 12:50:41 »
Gepard
Uzupełniając to co napisał Adniem21:
ad1 Woskowanie na gorąco mocno penetruje w głąb i przyciemnia skórę w porównaniu do impregnacji "na zimno"; w gorącej technice  trzeba uważać, aby nie przegrzać wosku, bo się pochewka pokurczy. Palc + apreturę łatwiej kontrolować i efekt bardziej przewidywalny.
ad2 Np Kubek - jego pochewki są od wewnątrz tak zaimpregnowane, że nie chłoną wody wcale. Testowane.  Ja przeważnie smaruję palcem i jakoś nikt jeszcze nie obciążył mnie kosztami wywozu śmieci z pochewki... 
ad3 Blaszka to tajemna technologia znana jedynie nielicznym wtajemniczonym ;) U nas chyba nikt nie stosował (było podobne rozwiązanie z gumką). Rozejrzyj się za starą metalową taśmą mierniczą - masz gotowy materiał, odpowiednio sprężysty, z efektem pamięci kształtu.

Thompheus
Rozumiem, że nie wiesz co to za farba? Kiedyś, przy okazji odnawiania, skutecznie usunąłem czarną z "fabrycznej" pochewki acetonem + szmatką. Zeszło niemalże do surowej skóry. Niestety odbarwiając musisz liczyć się z tym, że gdzieś na skórze może być ciemne przebarwienie (ja takie właśnie miałem ale renowacja była na oryginalny kolor), którego nie usuniesz i lipa z rozjaśniania.

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #104 dnia: 03-04-2015, 07:58:28 »
Powitoł
@Gepard - ad 2: jak masz jakieś psikadło impregnujące typu nikwax do np. nubuku to po przeszyciu napsikaj nim do środka pochwy. I farfocle nie będą leciały, i ciut zabezpieczy przed wodą. Smaru do lepszego wkladania/wyciągania nie potrzeba jak pochwa dobrze uformowana ;)
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #105 dnia: 03-04-2015, 08:36:13 »
Powitoł
@Gepard - ad 2: jak masz jakieś psikadło impregnujące typu nikwax do np. nubuku to po przeszyciu napsikaj nim do środka pochwy. I farfocle nie będą leciały, i ciut zabezpieczy przed wodą. Smaru do lepszego wkladania/wyciągania nie potrzeba jak pochwa dobrze uformowana ;)

Zdecydowanie dokładniej impregnację zrobisz PRZED sklejeniem - wystarczy taśmą zabezpieczyć miejsce przyszłego klejenia/szwu :)