Autor Wątek: Tipsy i triki  (Przeczytany 48167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GepardCzester

• Opinii: (34)
  • Użytkownik knives.pl
  • Pacta sunt servanda
Odp: Tipsy i triki
« Odpowiedź #100 dnia: 24-02-2013, 02:38:11 »
Mam może naiwne trzy pytania:
1. Co jest waszym zdaniem lepsze, czy woskowanie na gorąco woskiem pszczelim, czy woskowanie na "zimno" woskiem rozpuszczonym terpentyną. Pytam, bo spotkałem się z brzydkim efektem gdy na dużym słońcu zostawiona pochwa z nożem zaczęła dosłownie płynąć, a wiem że była woskowana własnie na gorąco.
Robie sobie właśnie multi cary pochwę i zastanawiam się nad woskowaniem.
2. Nigdzie na tutkach nie widziałem, by ktokolwiek zabezpieczał wnętrze pochwy przed klejeniem. Mam na myśli potraktowanie jej np smarem silikonowym stosowanym w przemyśle spożywczym, tak by po złożeniu całości i po woskowaniu nóż gładko i precyzyjnie chodził i by nie wysypywały się paprochy. Czy myślicie, że warto ją zabezpieczyć przed montażem czyli klejeniem i szyciem (oczywiście nie ruszając brzegów)? Tak sobie kombinuję, że wtedy miałbym załatwione trzy problemy zero paprochów to raz, gładkie chodzenie noża w pochwie to dwa oraz konserwację głowni noża i skóry od środka to trzy.
3. Widziałem ostatnio fajny patent z wszytą w zapięcie pochwy metalową sprężynującą blaszką (pomiędzy dwoma warstwami cienkiej skóry). Efekt taki, że po odpieciu zatrzasku całe zapiecię sie samodzielnie odpina (prostuje się). Stosował ktoś z Was tego rodzaju rozwiązanie? Jeżeli tak, z jakiego metalu jest taka blaszka?

Ciewkaw jestem Waszych opinii.
« Ostatnia zmiana: 24-02-2013, 02:54:03 wysłana przez GepardCzester »
"Nie ma to, tamto"

Offline Thompheus

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #101 dnia: 01-04-2015, 22:17:46 »
Małe pytanko do profesjonalistów:
czy da się jakoś rozjaśnić kolor już zafarbowanej skóry?
Chodzi mi o gotową pochwę do noża, a dokładnie od Condora Bushlore.
Czytałem coś o nadtlenku wodoru ale było to w temacie zamszu.

Offline adniem21

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #102 dnia: 02-04-2015, 08:11:40 »
@GepardCzester
ad1 zależy jaki chcesz osiągnąć efekt czy pochwa ma być usztywniona na skałę to trzeba by ją  przesączyć woskiem a jeżeli ma być tylko zabezpieczona to wystarczy na zimno, choć ja wole używać PALC do natłuszczenia i impregnacji skóry. 
ad2 jeżeli chcesz wnętrze zabezpieczyć przed mechaceniem i paprochami to wykończ wnętrze jakimś finiszem albo apreturą która poskleja mizdrę i będzie elegancko gładko jak ja pogłaskasz trochę drewienkiem, jak wnętrze nasmarujesz woskiem lub smarem to będą ci się do niego przyklejać śmieci i nie będziesz zadowolony bo będziesz miał zawsze nóż uwalony .
ad3 nie wiem jak się nazywa taka blaszka ale poszukaj na tandy albo u amerykańców a sklepach dla nozorobów

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #103 dnia: 02-04-2015, 12:50:41 »
Gepard
Uzupełniając to co napisał Adniem21:
ad1 Woskowanie na gorąco mocno penetruje w głąb i przyciemnia skórę w porównaniu do impregnacji "na zimno"; w gorącej technice  trzeba uważać, aby nie przegrzać wosku, bo się pochewka pokurczy. Palc + apreturę łatwiej kontrolować i efekt bardziej przewidywalny.
ad2 Np Kubek - jego pochewki są od wewnątrz tak zaimpregnowane, że nie chłoną wody wcale. Testowane.  Ja przeważnie smaruję palcem i jakoś nikt jeszcze nie obciążył mnie kosztami wywozu śmieci z pochewki... 
ad3 Blaszka to tajemna technologia znana jedynie nielicznym wtajemniczonym ;) U nas chyba nikt nie stosował (było podobne rozwiązanie z gumką). Rozejrzyj się za starą metalową taśmą mierniczą - masz gotowy materiał, odpowiednio sprężysty, z efektem pamięci kształtu.

Thompheus
Rozumiem, że nie wiesz co to za farba? Kiedyś, przy okazji odnawiania, skutecznie usunąłem czarną z "fabrycznej" pochewki acetonem + szmatką. Zeszło niemalże do surowej skóry. Niestety odbarwiając musisz liczyć się z tym, że gdzieś na skórze może być ciemne przebarwienie (ja takie właśnie miałem ale renowacja była na oryginalny kolor), którego nie usuniesz i lipa z rozjaśniania.

Offline porcelanowy

• Opinii: (127)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #104 dnia: 03-04-2015, 07:58:28 »
Powitoł
@Gepard - ad 2: jak masz jakieś psikadło impregnujące typu nikwax do np. nubuku to po przeszyciu napsikaj nim do środka pochwy. I farfocle nie będą leciały, i ciut zabezpieczy przed wodą. Smaru do lepszego wkladania/wyciągania nie potrzeba jak pochwa dobrze uformowana ;)
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline Kozak

• WKMN
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #105 dnia: 03-04-2015, 08:36:13 »
Powitoł
@Gepard - ad 2: jak masz jakieś psikadło impregnujące typu nikwax do np. nubuku to po przeszyciu napsikaj nim do środka pochwy. I farfocle nie będą leciały, i ciut zabezpieczy przed wodą. Smaru do lepszego wkladania/wyciągania nie potrzeba jak pochwa dobrze uformowana ;)

Zdecydowanie dokładniej impregnację zrobisz PRZED sklejeniem - wystarczy taśmą zabezpieczyć miejsce przyszłego klejenia/szwu :)

Offline Sulejknives

• knifemaker
  • Opinii: (37)
  • *
    • Sulejknives
« Odpowiedź #106 dnia: 22-01-2020, 18:47:30 »
Wycinaki do łuków za grosze (zrobiłem je z bieżni łożyska). Może się komuś przyda taki pomysł.
"Symetria: estetyka idiotów", Tuwim.

https://www.facebook.com/Sulejknives/
Instagram: #sulejknives

Offline Sulejknives

• knifemaker
  • *
    • Sulejknives
« Odpowiedź #107 dnia: 24-09-2020, 19:19:25 »
Wycinak do krążków (tu średnica 19 mm) z otwornicy. Zeszlifowałem zęby, zaostrzyłem, oprawiłem:)

Offline porcelanowy

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #108 dnia: 25-09-2020, 14:28:15 »
Powitoł
U mnie na mniejszą skalę ;)
Moje małe wybijaki masakrują dziurki  ;)
Wkład + spinka do nadkoli:

Offline Sulejknives

• knifemaker
  • *
    • Sulejknives
« Odpowiedź #109 dnia: 28-09-2020, 19:14:45 »
@porcelanowy aż mi się nie chce wierzyć, że to działa :special: Ta tulejka jest jakoś utwardzona? Nie tępi się po jednym razie? Jak z usuwaniem nabitej do środka skóry?

Offline porcelanowy

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #110 dnia: 28-09-2020, 22:03:17 »
Powitoł
@
Ta tulejka jest jakoś utwardzona?
Nie tępi się po jednym razie?
Jak z usuwaniem nabitej do środka skóry?
Nie.
Nie.
Albo przepycham (cienka skóra), albo igłą wydłubuję (powyżej 2mm).
Zaostrzone i podostrzane co jakiś czas na papierz 600.

Wycina czyste dziurki w całkiem grubej skórze. 3x3mm bez problemu. Grubsze też dziurkowałem ale nie pomnę dokładnie grubości skór. Tu twarda cholewa+2,5mm licowa+twarda cholewa:

Tu stara aktówka - cieńsza ale skóra sporo twardsza:

Offline LordDisneyland

• Opinii: (15)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lord.
« Odpowiedź #111 dnia: 28-09-2020, 22:57:20 »
Podobny w zamyśle wycinak zrobiłem dla celów modelarskich z grubej igły iniekcyjnej, rurkę uciąłem dość krótko iglakiem. Ostrzenie również papier ścierny, elementy z rurki albo wydmuchuję zakładając strzykawkę, albo używam wiertełka 0.6--0.8. W skórze pracował tylko parę razy przy dorabianiu dziurek w paskach zegarków, ale tnie ładnie, nie pozostawiając farfocli. No ale to już chyba za mała skala na poważniejsze dzialania.
They pick up every loser
With jaded eyes and features
You think they really care

Offline Sulejknives

• knifemaker
  • *
    • Sulejknives
« Odpowiedź #112 dnia: 28-09-2020, 23:11:20 »
Wycina czyste dziurki w całkiem grubej skórze. 3x3mm bez problemu. Grubsze też dziurkowałem ale nie pomnę dokładnie grubości skór. Tu twarda cholewa+2,5mm licowa+twarda cholewa:
Fajny patent. Zrobię sobie takie coś.