Autor Wątek: Tajmień.  (Przeczytany 9350 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Silurus

• Szef działu
  • Opinii: (21)
  • *
Tajmień.
« dnia: 05-04-2008, 21:14:14 »
Witajcie.

W dzisiejszej odsłonie pragnę zaprezentować Wam nóż Tajmień.

Jest on rozwinięciem koncepcji przedstawionej w nożu Lenok. Założeniem jest - jeden nóż na bezdroża.
W ujęciu dzisiejszym elementy utylitarne zostały zrównoważone fighterskimi.
Które pozwolę sobie zaznaczyć. Rękojeść posiada znany z poprzedniego noża tył rękojeści. Jest on jeszcze bardziej zagięty tworząc namiastkę zawinięcia na małym palcu. Walorów rozwiązanie to ma sporo... Jest to odczuwalne głównie przy cieciach czy też rąbaniu, nóż sam trzyma się naszej dłoni. Kolejnym udogodnieniem jest przewężenie znajdujące się z przodu rękojeści, pod palcem wskazującym (w przypadku chwytu floretowego). Wytaljowanie w osi poprzecznej pozwala na kontrolę noża palcem wskazującym oraz kciukiem właśnie. W tym właśnie miejscu umieściłem środek ciężkości. Nóż jest dzięki temu neutralny.

Zastosowałem tu wygięty profil całego noża. Ułatwia to wyprowadzanie pchnięć oraz cięć. Rękojeść jest stosunkowo długa. Modelowana była z myślą o dłoni wyjątkowo krzepkiej i do niej też została dostosowana. Cały nóż mimo kompaktowych rozmiarów jest nadzwyczaj mocny. Szlif jest wypukły wyprowadzony na zero. Jedynie odcinek pierwszych trzech centymetrów nie jest zerowy. Ma to wzmocnić krawędź tnącą w przypadku natrafienia przy wbijaniu na elementy mogące uszkodzić szlif delikatniejszy.

Garstka parametrów:

ov. 265
gr. klingi 5,35
wysokość klingi 32,7
dł. klingi 130 (min)
Stal N695
58 hrc
rekojeść Ipe.

Jako twórca jestem z tego noża wyjątkowo zadowolony. Wzięcie go w dłoń daje ogromną satysfakcję :)
Jako miłośnik noży odnajduję w nim bardzo wiele.... Mam nadzieję, że również podzielicie mój entuzjazm.

Pozdrawiam Was serdecznie  - Silurus.
« Ostatnia zmiana: 05-04-2008, 21:19:42 wysłana przez Silurus »
Trudno powiedzieć dlaczego, ale ofiara hipnotycznie urzekającego majestatu pustyni, kosmicznej pustki i martwej ciszy, tak głębokiej, że słychać własny oddech i bicie serca, nie ma innego wyboru: nie oprze się wyzwaniu i w poszukiwaniu absolutu dodającego życiu smaku, zawsze tam wróci.

Offline podrywacz85

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Tajmień.
« Odpowiedź #1 dnia: 05-04-2008, 21:41:39 »
ladny :)

Offline Erious

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 05-04-2008, 21:49:30 »
Bardzo przyzwoicie się prezentuje, moim zdaniem dużo ciekawszy niż Lenok. Dobra robota.
...and yet, somehow, life goes on.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 05-04-2008, 22:11:25 »
Tajmień jest konstrukcją inną, cieższą od Lenoka. Porównanie wykazujące przewagę Tajmienia nad Lenokiem jest krzywdzące dla tego drugiego.
Znalazłbyś masę sytuacji w których wolałbyś Lenoka :)

Z estetycznego punktu widzenie jak i każdego innego Tajmnień prezentuje więcej, na każdym polu...

Cieszę się że Wam się podoba :).
Trudno powiedzieć dlaczego, ale ofiara hipnotycznie urzekającego majestatu pustyni, kosmicznej pustki i martwej ciszy, tak głębokiej, że słychać własny oddech i bicie serca, nie ma innego wyboru: nie oprze się wyzwaniu i w poszukiwaniu absolutu dodającego życiu smaku, zawsze tam wróci.

Offline Abd

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Zdechlak
« Odpowiedź #4 dnia: 05-04-2008, 22:15:42 »
Bardzo ładny i ciekawy. Staranność popłaca.

Czy to rozwiązanie z podwiniętym końcem rękojeści gdzieś podpatrzyłeś? Jeśli tak, to gdzie, jeśli wolno zapytać?

Czy nóż do walki nie powinien jedna znacznie lepiej chronić palców przed zsunięciem się na ostrze? Rozumiem, że w chwycie młotkowym można liczyć na krzepę w palcu wskazującym, ale już w chwycie odwrotnym bałbym się, że mi mały palec zjedzie na ostrze przy pchnięciach, albo że mi go 'garda' przetnie.

Offline Freeze

• Postperfekcjonista
  • Opinii: (14)
  • Użytkownik knives.pl
  • Ukochany Przywódca
« Odpowiedź #5 dnia: 05-04-2008, 22:20:28 »
Jest naprawdę piękny. O ile Lenok pod względem projektu nie wzbudził mojego entuzjazmu (nie potrafię wypowiedzieć się o stronie użutkowej, chociaż - jak wynika z Twojego opisu - miała ona pierwszorzędne znaczenie), o tyle Tajmień to zupełnie inna sprawa. Zestawienie ipe i srebra ostrza i pinów przypomina mi nieodżałowanego Rosomaka (oby obciął palce złodziejowi).  Kształt ostrza (bez recurvy) taki, jak lubię. Zakończenie rękojeści, które budziło moje wątpliwości w Lenoku , tu jest jak najbardziej na miejscu. Owo przewężenie na styku klingi z rękojeścią przypomina mi rozwiązanie, jakie zastosowałeś niegdyś w Sanere. Szlachetne ipe o wiele ciekawiej współgra z blaskiem stali niż jesion.

Myślę, że masz powody do dumy. Moim zdaniem, to jeden z najlepszych Twoich projektów.  Cieszę się, żę wróciłeś , i to w takim stylu.

Bardzo brakowało mi Twoich prac.

Pozdrawiam Cię serdecznie

Złożony grypą Freeze
The skyline was beautiful on fire / all twisted metal stretching upwards / everything washed in a thin orange haze
I said: "kiss me, you're beautiful - these are truly the last days"

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 05-04-2008, 22:28:25 »
Abd

Za dobre słowo dziękuję.

Rozwiązanie o którym piszerz nie zostało wymyslone przeze mnie. Jednak jeśli chodzi o projekt to szukałem kompromisu między utylity a fight.
To rozwiązanie jednak miało stabilizować nóż przy cięciach i rąbaniu. Pomyślałem co może utrzymac nóz w dłoni porzy szybkim omiataniu ? Rozwiązanie to nasuneło się samo...

NIe jest to nóż do walki.
Jest to nóż na bezdroża który może być pomocny przy działaniach obronnych.
Ma być użyteczny do oprawienia dzika, jelenia czy tajmienia. Porąbać szczapki, rozłupać kłody (wypukły szlif). Służyć do krzesania iskier (ostre krawedzie grzbietu ostrza) i całej listy czynności które mogą wystąpić...

Do tego będzię świetny.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 05-04-2008, 22:37:26 »
Freeze.

Cieszę sie niezmiernie że zechcialeś napisac słów kilka...

Lenok jest nożem roboczym. Jako taki nie wzbudził entuzjazmu i nie jest to dziwne. Brak w nim elementów spektakularnych. Jednak wykorzystanie go to już zupełnie inna sprawa... :)
Cieszę się że Ci się podoba.

Z powrotu również  bardzo się cieszę. Jesli na domiar wszystkiego okresliłeś go jako - w dobrym stylu. Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować i zobowiązać się do utrzymania wysokiego poziomu prac.

Tak jak Tobie brakowało moich prac - tak mi brakowało Twoich komentarzy  :)

Pozdrawiam Cię serdecznie - życzac powrotu do zdrowia - Silurus.

Offline dbuzer

• FT Member
  • Opinii: (494)
  • Latarki i Noże Mora of Sweden
    • mHunt.pl - Latarki i Noże Mora Of Sweden
« Odpowiedź #8 dnia: 05-04-2008, 22:46:05 »
oki podoba mi się , ale skoro twierdzisz że on ma być użyteczny w sprawieniu dzika to ja chcę to sprawdzić :)

edit/ literówka
www.mHunt.pl - Latarki i Noże Mora of Sweden 
Proszę pisać maile [email protected] bo nie dostaje powiadomień z forum że mam PW i są opóźnienia

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 05-04-2008, 22:52:17 »
Cieszę się że Ci się podoba.

To że będzie pomocny przy sprawianiu zwierzyny widać już teraz.

Tajmień posiada już dedykowanego użytkownika. Myślę więc że w najbliższym czasie nie będziesz miał okazji (chyba że pojedziesz z włascicielem noża na polowanie).
Czego Ci życzę jeśli odnajdujesz w tym frajdę  :)

Pozdrawiam Silurus.
« Ostatnia zmiana: 05-04-2008, 23:18:32 wysłana przez Silurus »

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (561)
  • *
  • Incomunicado
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #10 dnia: 05-04-2008, 22:54:27 »
Abd, przy chwycie odwrotnym opierasz kciuk na zakończeniu i masz spokój. Poza tym zauważ, że lekkie złamanie noża powoduje trochę inny rozkład sił, przy mocnym pchnięciu na wprost palec będzie najpierw dociskany na wprost do zabezpieczenia a dopiero potem ewentualnie bedzie mógł się ześlizgiwać. Biorąc pod uwagę, że nie jest to fighter uważam to za całkiem sensowne rozwiązanie.
Silurusie, małyi krokami zmierzasz do noża który trafi w mój gust 100%, w tym brakuje mi tylko bardziej persjanowatej klingi i byłoby prawie, prawie ...
Co do rozwiązania z zakrzywionym końcem rękojeści, kilka współczesnych:
Dervish Knives Ishtar

Cold Steel Scimitar

i troche dawniejsze:

There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline dbuzer

• FT Member
« Odpowiedź #11 dnia: 05-04-2008, 22:59:57 »
szansa na wspólne polowanie jest znikoma, ale w takim razie mam prośbę do przyszłego właściciela o opinię typowo myśliwską na temat tego noża :)

jeśli jest członkiem tego forum to może to zrobić osobiście, a jeśli nie to proszę Silurus przekaż mu moją prośbę
i napisz tutaj jego opinię po oprawieniu zwierza :)
Proszę pisać maile [email protected] bo nie dostaje powiadomień z forum że mam PW i są opóźnienia

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 05-04-2008, 23:03:23 »
Wojtku.

Dziekuję Ci za głos w wątku.
Odnośnie kroków...
Zaóważyłeś z pewnością w która stronę one zmierzają...
Myślę więc że przypuszczenia Twoje ziszczą się niebawem  :)
Na co sam czekam z niecierpliwością.

Pozdrawiam Cię  - Silurus.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 05-04-2008, 23:09:09 »
szansa na wspólne polowanie jest znikoma, ale w takim razie mam pro¶bę do przyszłego wła¶ciciela o opinię typowo my¶liwsk± na temat tego noża :)

je¶li jest członkiem tego forum to może to zrobić osobi¶cie, a je¶li nie to proszę Silurus przekaż mu moj± pro¶bę
i napisz tutaj jego opinię po oprawieniu zwierza :)

Z tego co wiem nie jest mysliwym.
Sam wspomnialeś o dziku. Pomyslałem więc że polowanie jest Twoją właśnie domeną :)
Jeśli tak nie jest, pozostaje nam czekac na głos zadowolonego użytkownika po wykonaniu prac alternatywnych dla oprawiania dzika. Może kurczak :)

Myslę że właścicel noża nie bedzie nam szczęził opinii. Na co przyznam sie liczę... Za czas jakiś oczywista...

Pozdrawiam.

Offline dbuzer

• FT Member
« Odpowiedź #14 dnia: 05-04-2008, 23:12:19 »
ja na polowanie jestem zawsze chętny :) ale cóż wystarczy mi opinia po sprawieniu kurczaka :)

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
« Odpowiedź #15 dnia: 15-04-2008, 03:14:27 »
piekna linia, rekojesc troche przydluga , moze raczej dosc rozciagnieta jak na moje preferencje. Mozesz powiedziec ile szerokosci ma rekojesc na ''nad palcem wskazujacym'' ? Drazni mnie zbytnie odchudznie nozy w tym miejscu poniewaz brak mozliwosci mocnego zacisniecia chwytu palcem wskazujacym pozbawia mnie ''kontroli nad ostrzem''
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 15-04-2008, 09:49:29 »
Witaj.

Rękojeść jest dopasowana do dłoni użytkownika. Są to dłonie duże i silne. Innymi słowy jest ona na miarę.
Względy optyczne... cóż... W rzeczywistości wszystko jest proporcjonalne.

Nóż jest już w właściciela, więc pomiarów nie jestem w stanie dokonać. Jednak sumując grubość okładzin oraz dodając blank... daje to ok 20 mm. Jest to wartość, która w żaden sposób nie wpływa negatywnie na chwyt. Przewężenie to daje waśnie możliwość kontroli nad ostrzem.
Można go stabilizować palcem wskazującym oraz kciukiem i luźno prowadzić ostrze.

Nóż ten doskonale układa się w dłoni.

Może użytkownik, (jeśli jest zadowolony) zechce napisać słów kilka od siebie. Uzupełniłyby one mój opis.

Za dobre słowo dziekuję.

Pozdrawiam Silurus.

Offline Arosek22

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 15-04-2008, 10:00:35 »
Gratuluje bardzo udanej pracy - myślałem, że trudy życia codziennego nie pozwolą ci na prace nad nowymi projektami a tu taka niespodzianka :D
Sama nazwa noża idealnie oddaje kształt - REWELACJA.
Cieszę się, że znów można podziwiać Twoje prace

pozdrawiam

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 15-04-2008, 10:16:24 »
Tak to już jest... czasu na wszystko brak...
Jednak tak długa przerwa w tworzeniu powodowała nieznośne poczucie niespełnienia...
Musiałem to zmienić !

Odnośnie samego Tajmienia. Dziękuję Ci za przychylną opinię  :) Naprawdę się starałem.
Myślałem o różnych nazwach dla niego. Jednak ten wygięty grzbiet nasunął mi to skojarzenie.
Jeśli jest ono zbieżne również z Twoim - jest mi tym bardziej miło.

Planów mam dużo. Myślę, więc że jeszcze w tym roku będę miał okazję ucieszyć Twe oko.

Pozdrawiam - Silurus.