Autor Wątek: Ciekawy Trident (Crusaders Forge)  (Przeczytany 10445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kieł

• Opinii: (56)
  • Użytkownik knives.pl
Ciekawy Trident (Crusaders Forge)
« dnia: 29-04-2008, 19:40:52 »
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230246144829&fromMakeTrack=true
Znalazłem przypadkowo na ebayu (bardzo rzadko pojawiają się tu jakieś tridenty). Jeżeli ma ktoś jakies dokładniejsze zdjecia tego, jak i innych niestandardowych modeli to proszę wrzucać. Dodatkowo zaskakuje fakt że model ten ma stary typ rękojeści, możliwe że ktoś miał zrobione te noże na zamówienie, a teraz się pozbywa.

Offline MYDEL

• Opinii: (158)
  • Użytkownik knives.pl
  • MTT
    • MYDEL Testing Team
Odp: Ciekawy Trident (Crusaders Forge)
« Odpowiedź #1 dnia: 23-05-2008, 22:20:37 »
przeglądając oferty dystrybutorów TRIDENTA natrafiłem na takie oto cudeńka :D

Trident OB-01 Persian Knife with Serrated Top

This is a custom designed Upswept Blade with Dragon Teeth top serrations and a Mil Spec 3D coating of triple tempered S30V steel. Handle is ridged material of G-10 with valleys and grooves for a sure grip. This is the first release of a Persian tacical by Trident Knives. Acu Digital Camo Teklok sheath included as well as the Certificate of Authenticity. The grip is full sized for glove wearing users with a lanyard loop hole in the handle. The OAL is 10.5" with a .26 (1/4"+)wide blade. This a full tang built custom field knife of the highest quality by a maker who has been in the field and knows what is required of a knife in combat or field use. The serrations are great for clearing and cutting wood as a field knife, it is also an awesome fighter. This knife is very versatile as a survival or tactical knife in combat as well as a utility knife for outdoorsmen. The secure choil/guard allows safe use sawing by the serrated saw teeth for camping and hunting while having the ability to saw a piece of wood. You can hold the knife upside down to use the saw teeth safely with the extended choil or guard as shown to prevent forward movement of your hand for safety.This is one great all around use custom knife design by Trident.

Trident OB-01 Spearpoint with Mil Spec 3D

This is the OBERLAND 01 with a ACU OD Green Camo Kydex Teklok sheath. The 5.5" blade features a 3D 2402 Mil Spec OD titanium finished striped S30V steel. The OAL is approx 10.2" and is the primary choice for military and hunters field use. Blade is triple heat tempered with a Certificate of Authenticity. The 1/4"+ blade thickness is for the entire length of the knife with a G-10 ridged grip. All Trident fixed blades are made with a full Tang piece for structural integrity, at least 1/4" thick S30V steel that has a full tang and G-10 Ridged Handles. Blade Material: CPM S30V Blade Thickness: 0.250"-0.265" Blade Length: 5.0" Total Length: 10.2" Sheath: Custom Made Kydex with Teklock.

Trident OB-02 Dagger Double Edged

This is a new addition to the 2008 lineup and this dagger features a double edge blade of S30V in a boot knife size. It is an OB-02 model made with a full tang construction and .25"+ blade width.The Dagger point blade is 4.6" and is double edged. There is an extension of the S30V blade/tang to form an angled pommel for impact strikes and a lanyard loop holder. Ideal boot knife for all around use as a field knife or fighter. Dimensions & Specs: OAL 8.5" Blade 4.6" Ricasso .60" G-10 Handle 3.75" Heat Treatment Triple Temper Steel CPM S30V/CF2 HRD 59-50 Finish 2401 F MilSpec Sheath Digi Camo OD.

Trident Custom Metro THOR Titanium Frame Lock G-10

This is the newest release from Trident/Crusader Forge. It is a pouch size "Thor," Titanium Frame Lock G-10 handled folder with S30V steel blade and sheath for those of you that do not need a knife as large as a Metro and instead prefer a smaller version that is still Trident Tactical strong. This Mil Spec fighter shown, features a G-10 handle on both sides of the titanium frame that is sculpted for an extra secure hold under extreme conditions with solid frame locked Titanium handle which was designed for EXTREME USE. Mil Spec with Certificate included and sheath. Blade Length: 3.5" Length Open: 8.25: Blade Material: CPM S 30V. HRC 59-60. 0,20" Thickness Handle Material: Hand Sculptured G-10 . 1-3/8" Thickness Ambidextrous/Dual Thumb Studs. Oversized 0,25" Pivot BarrelOversized 0.25" Stop Pin Locking Mechanism: 0,130" Titanium Frame Lock Lanyard Loop: Included Sheath. The knife is also available as the "Metro" Model and a 3.75" blade with Pocket Clip, 2 mounting positions, Pre-drilled holes for lefty/righty carry. The Metro covers only one side of the Ti frame with G-10 handle slab material it is also standard issue to the Las Vegas Metro PD. Blade Length: 3.5" Length Open: 8.25: Blade Material: CPM S 30V. HRC 59-60. 0,20" Thickness Handle Material: Hand Sculptured G-10 . 1-3/8" Thickness Ambidextrous/Dual Thumb Studs Pocket Clip with 2 mounting positions. Pre-drilled holes. Oversized 0,25" Pivot BarrelOversized 0.25" Stop Pin Locking Mechanism: 0,130" Titanium Frame Lock Lanyard Loop: Included Sheath: Included

a wszystko to ze strony :D http://www.finercutlery.com/

Offline Blizniak1966

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
  • MAM DWÓCH WYSTRZAŁOWYCH SYNÓW !!!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 10-07-2008, 01:45:16 »
Miałem brać Custom Metro THOR, ale brak klipa mnie zniechęcił :badass:

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (163)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #3 dnia: 10-07-2008, 08:36:26 »
Serio nosiłbyś taką krowę na klipsie? :)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Chytrus

• Opinii: (173)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • better to REIGN in HELL, than to serve in heaven
« Odpowiedź #4 dnia: 10-07-2008, 10:24:11 »
kurde piła w Persian Knife bardzo ładna, jakżesz to musi rżnąć...  :]
Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.
Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie.
A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę.
Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko JA.
Blade Brothers Member

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (163)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #5 dnia: 10-07-2008, 10:29:31 »
To bardziej przypomina ten "chwytak do kończyn" rodem z Rekatów niż piłę sensu stricte, wg mnie ;)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Blizniak1966

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
  • MAM DWÓCH WYSTRZAŁOWYCH SYNÓW !!!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 10-07-2008, 11:04:18 »
Serio nosiłbyś taką krowę na klipsie? :)

Ale za to będę miał takiego  :slini:  :slini:  :slini: