Autor Wątek: Pierwsze zadania Tajmienia  (Przeczytany 4463 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Żbik

• Opinii: (23)
  • Użytkownik knives.pl
    • zbikowski.az.pl
Pierwsze zadania Tajmienia
« dnia: 03-05-2008, 22:54:44 »
Od niedawna jestem posiadaczem bardzo ciekawego noża - dzieła Silurusa. Ten nóż to prezentowany już wcześniej Tajmień. Projekt noża ujął mnie od "pierwszego spojrzenia" niezwykle ciekawą linią ale dopiero po wzięciu do ręki pokazał co potrafi.

Klinga - dość masywna, lekko opadająca na końcu w stronę czubka. Szlif w stanie dziewiczym to prawdziwy zero grind :)

Rękojeść - tu mamy kilka ciekawych rozwiązań. Po pierwsze dość znaczne zwężenie pod palcem wskazującym co powoduje, że czuje się on tu wyjątkowo stabilnie. Dość grube okładziny sprawiają, że wysokość rękojeści jest w tym miejscu mniejsza niż szerokość - daje to szeroką rampę pod wskazicielem, zapewniającą pewny a jednocześnie precyzyjny uchwyt. Dla osób z mniejszymi dłońmi nie byłoby to może wygodne ale cóż.. Tu sie przyznam, rękojeść jest wykonana na wymiar mojej - dość dużej - ręki.

Za wcięciem mamy wybrzuszenie i na końcu - coś wspaniałego - głębokie zawinięcie rękojeści znane mi dotychczas z niektórych noży Busse. Oba te elementy dają niezwykłą pewność chwytu i zwiększają kontrolę nad ostrzem.

Wykonanie - bez zarzutu. Szlif idealny, spasowanie okładzin, pinu i tulei też. Podkładek nie ma ale nie zamierzam używac noża do batonowania :)
Testy... :) Cóż.. Większości moich noży nie testuję, zadowalając się samą świadomością drzemiących w nich możliwości. W tym jednak przypadku chodziło o nóż do używania - góry, las, ogniska itd. .No.. może poza zwierzyną bo nie poluję ani nie łowię :)

Testy, które przeprowadziłem są dość powierzchowne i nie pokazują zapewne pełnych możliwości noża ale chodziło o wykazanie jego przydatności na przykładowym biwaku.

Rozpocząłem nietypowo od rąbania, chociaż nie uważam, żeby ta czynność była głównym zadaniem noża, nawet terenowego. Tajmień porąbał kilka gałęzi brzeziny i wydłubał czubkiem dziurę w dębowej desce.

Przy rąbaniu bardzo przydał się ząb rękojeści. Nóż nie jest na tyle długi, żeby dobrze rąbać i czynność tę znacznie ułatwia uchwycenie rękojeści 4 a nawet 3 palcami - zwieksza to bezwładność klingi a ząb zablokowany między palcami nie pozwala na wysuwanie się rękojeści z dłoni. Po opanowaniu techniki idzie rewelacyjnie :)

Dalszy etap to otwieranie puszek - bez problemu, ale to nie jest dla mnie niespodzianką bo przez wiele lat otwierałem konserwy znacznie mniej masywną EKĄ :)

Następny etap - krojenie chleba i innych typowych artykułów biwakowych - tutaj znowu pomaga profil rękojeści, kroi równo i pewnie. Żadnego uciekania ostrza na boki.

Shot with

Inne zadania - krojenie tektury, papieru i miękkiego sera żółtego nie poszły już tak łatwo i ostrze raczej rwało niż cięło ale nie sa to zadania dla tak grubej klingi.

Nie wiem jeszcze, jak się Tajmienia ostrzy. Na razie nie ma potrzeby bo po brzezninie i puszkach nadal trzyma zadowalającą ostrość. Czy goli? Zdziwiłem się ale tak. Kto chce niech się śmieje :)

Do Tajmienia mam stosunek emocjonalny bo wiadomo - custom.. i jeszcze robiony na wymiar... :) Nie znalazłem w nim wad, ale jeśli kiedykolwiek znajdę to na pewno je opiszę.

Teraz tylko znaleźć kogoś, kto dorobi pochwę i znaleźć czas na wyjazd w góry.. :)

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
Odp: Pierwsze zadania Tajmienia
« Odpowiedź #1 dnia: 03-05-2008, 23:20:51 »
grunt to zadowolony klient/wlasciciel. A co do pochwy to jak skora - Verc, a jak kydex (blee) to G3D i tyle
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #2 dnia: 04-05-2008, 00:58:37 »
Zaskakujace dla mnie jest to ze noze Silirusa wygladaja tak zwiewnie i "niewinnie", a w rzeczywistości to solidny kawał nożyska.
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline Silurus

• Szef działu
  • Opinii: (21)
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 04-05-2008, 15:17:19 »
Cieszę się, że nóż ten zyskał Twoją aprobatę.
Tak doświadczony użytkownik stali... chwali... to zaszczyt dla mnie... :)
Znak to ze trud włożony w powstanie naszego bohatera znalazł właściwe ujście.

Dziękuję Ci za tytułowy materiał.
Jest on niezwykle cenny gdyz pochodzi nie z pod pióra autora a od użytkownika.

PS. Naprawdę fajne foty. Muszę się zapisać na foto-seminarium do Ciebie.

Pozdrawiam Serdecznie Silurus.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2008, 17:15:20 wysłana przez Silurus »
Trudno powiedzieć dlaczego, ale ofiara hipnotycznie urzekającego majestatu pustyni, kosmicznej pustki i martwej ciszy, tak głębokiej, że słychać własny oddech i bicie serca, nie ma innego wyboru: nie oprze się wyzwaniu i w poszukiwaniu absolutu dodającego życiu smaku, zawsze tam wróci.