Reklama

In progress...............................

Zaczęty przez tlim, 20-05-2008, 20:52:48

RNL

,,Good luck, Mr. Gorsky"

Pozdrawiam wszystkich frustratów z pieczątką :*

j.smykowski

Wow tyle na raz !

Jednego z tych chcę !!!!!

Pozdrawiam, Kuba.

tlim

Cytat: Esthan w 21-05-2008, 08:47:58

Tlim, te numerki to nichchu.... nie pasuj± do noży.
Bij je może tam gdzie nie będzie ich widać po montażu rękoje¶ci.

Na etapie montowania rękoje¶ci zawsze można nalepkę albo ch. wie co na ostrze dać aby wiadomo było co i jak.
A tak to ja sobie takiego Beduina z napisem 44 nie wyobrażam.... Mickiewicz czy ki. ch..

Dobrze, poza tą serią to myślę że przy taktyczniakach i tym podobnych nożach numerki mogą być, a te co bardziej egzotyczne pozostaną bez.


tlim

Cytat: Kubek w 21-05-2008, 09:45:03

Tlim ma problem.
Albo go kobieta z domu wywaliła i chłopak w warsztacie zamieszkał, albo chińczyki mu warsztat zajęli.

Nic z powyższego, ale jest tego też dużo - kredyciki, brak kasy, konkurencja, chinczycy, chęć robienia masy fajnych noży, masa pomysłów.

A za dwa tygodnie może i zamieszkam bo samochód trza oddać do naprawy a warsztacik daleko więc nie będę codziennie jeździł, oj będzie się działo :D


tlim

Cytat: kezsel w 21-05-2008, 11:56:42

Oko się cieszy na widok tylu blanków. Tlim jak robisz takie szlify? na jakiej maszynie je¶li to nie tajemnica. Pozdrawiam i pokarz jak będ± gotowe.

Jak to jak, na szlifierce z ręki, szlifierka taśmowa :) Pecu ostatnio nawet fotkę u Yasia zrobił.

tlim

Cytat: rybak w 21-05-2008, 20:26:52

tlim, Ty wiesz, za ja juz nic od Ciebie nie mam...?

Hmmm...

Będzie niedługo w czym wybierać :D

tlim


tlim

Cytat: j.smykowski w 21-05-2008, 22:14:13

Wow tyle na raz !

Jednego z tych chcę !!!!!

Zobaczymy ile z nich przeżyje hartowanie selektywne w wodzie, zdam relację pewnie w przyszłym tygodniu.

Villemo

Cytat: Esthan w 21-05-2008, 08:47:58


A tak to ja sobie takiego Beduina z napisem 44 nie wyobrażam.... Mickiewicz czy ki. ch..

A ja przeciwnie - za takiego z 44 byłabym zdolna do poświęceń [vide podpis] :heart:

tlim

Dziś mało czasu było na większe prace, więc zabrałem się za hartowanie, nie jakieś tam zwykłe hartowanko jakich już wiele było w moim warsztacie, a za takie bardziej konkretne, bardzie zaawansowane i złożone.
Nowe gatunki stali w moich piecykach wylądowały - D2 i damast nierdzewny z RWL34 i czegoś tam przywieziony z Szwecji oraz 4h13, ta ostatnia po raz drugi.

Wstępnie zacząłem od odprężania, czyli wygrzania ostrzy w pojemniczku z argonem w piecyku, dzięki Melon za tipa :)

No i na tyle fotek z samego procesu, nagle zaczęło dziać się wszystko tak szybko, czasy wygrzewania, bieganina między poszczególnymi piecami, kontrolowanie temperatur, czasów, na dodatek jeden stycznik załączający piec elektryczny zaczął się psuć i nie zawsze puszczał po odłączeniu napięcia powodując nie wyłączanie się grzałek.

Po odprężaniu, wystudzenie całości z piecem. Następnie wstępne podgrzewanie w piecu elektrycznym a następnie szybciutko do pieca solnego na właściwe grzanko.  Dziś na szczęście obyło się bez większych eksplozji :) Jednak ubranko ochronne było, zwłaszcze że podczas ostatniego razu dostałem między okulary a kapelusz gorącą solą co nie należało do przyjemności.

Poza tym mimo dość wysokiej temperatury w pomieszczeniu grube ubranko.

Jako że tym razem hartowałem w pomieszczeniu cały czas działał wyciąg odciągający niezbyt zdrowe opary!
Dla przypomnienia więszość składników soli hartowniczych jest SILNIE TRUJACA a niektórze sole mogę być wybuchowe w niektórych sytuacjach!

Po kilku minutowej austenizaji chłodzenie, odpuszczanie.

Tak wyglądają ostrza tuż po.

A tak wymyte z soli :)

Pamiętać  - trucizna, nie pić, nie wylewać, utylizować w miejscach do tego przeznaczonych!

Reasumując, nie licząc utopionego jednego noża w rozgrzanej soli jestem bardzo zadowolony, nic nie popękało, nic się nie pogięło (szlify wklęsłe, przy krawędzi tnącej od 0,2mm do 0,5mm), niestety nie mam jeszcze twardościomierza by ocenić empirycznie twardość lecz pilnik się ślizgał, czasy i temperatury były ściśle przestrzegane więc D2 powinna mieć 62HRC, damast z RWL ---- zapomniałem ;) a 4h13 56HRC.
Bardzo mnie cieszy fakt że udało mi się zahartować pierwszą stal proszkową i że okazało się że nie taki diabeł straszny, a najbardziej to że zaraz idę w kimono ;)

Dobranoc ;)

.


Mikko

Jaaaaauuuuućććććć. Ale kształty....


dbuzer

no i pierwsza d2 w twym wydaniu hartowana poległa - teraz to już z górki i niedługo s30v będzie twym dniem powszednim :)


tlim

Cytat: dbuzer w 22-05-2008, 00:32:23

no i pierwsza d2 w twym wydaniu hartowana poległa - teraz to już z górki i niedługo s30v będzie twym dniem powszednim :)

Jak będzie dostępna to i pewnie S30V będzie :)

tlim

Brass rod test.

Szlifowanie.

I jeszcze chwila


pecado

pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

RNL

,,Good luck, Mr. Gorsky"

Pozdrawiam wszystkich frustratów z pieczątką :*

Mikko


dbuzer

Tlim proszę zrób tabelkę byśmy wszyscy wiedzieli który nożyk z czego stworzony :)

zacny maluch :)


tlim

Cytat: pecado w 23-05-2008, 23:50:57

zajebiaszczy 8D
testy, testy!! :]

Testowałem po hartowaniu, test podłogowy czy nie jest kruche ostrze, test na pręcie mosiężnym czy ostrze jest sprężyste, ciachałem linke. Nożyki małe więc nie rąbałem ;)

tlim

Cytat: RNL w 23-05-2008, 23:57:12

Guldan bije "TLIM" na nożach? :dodge: ;)

No pewnie, na wszystkich, w końcu ma wyłączność :D