Autor Wątek: Spyderco Tenacious  (Przeczytany 110448 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ypoznan

 • Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
 • Zasłużony dla knives.pl
 • Opinii: (61)
 • *
 • Wiadomości: 12508
 • Płeć: Mężczyzna
 • WKMN, PSTNiBB
  • Navaja.pl
Spyderco Tenacious
« dnia: 23-05-2008, 22:54:28 »
Okiem laika...

Spyderco Tenacious

Wstęp

Powiedzieć, że nie podobają mi się noże produkowane przez Spyderco to eufemizm... Rzecz jasna mój pogląd to kwestia gustu i jakże dyskusyjnego osobistego poczucia estetyki.  :)
Niemniej jednak gdy dostałem do zabawy Spyderco Tenacious postanowiłem sobie podejść do niego absolutnie bez uprzedzeń i postarać się o obiektywną opinię na jego temat – wszak w innym przypadku wystawianie jakiejkolwiek „oceny” nie miałoby sensu.  :)
Nożyk pożyczył mi absolutnie nim oczarowany właściciel, nie omieszkając przy okazji wyrazić kilku przepełnionych zachwytem komplementów pod jego adresem.

Jak zwykle podchodzę do noża z punktu widzenia laika (jakim niewątpliwie jestem), to znaczy: oceniam jak się nożykiem pracuje, czy jest wygodny i kilka innych podstawowych rzeczy, które są moim zdaniem najistotniejsze podczas użytkowania. To, kto go wyprodukował (logo) i jakich supermateriałów użył (czyli podniecanie się nożem tylko i wyłącznie dlatego, że to np. S30V), jest dla mnie sprawą drugorzędną, jeśli nóż się sprawdza to może być zrobiony ze zwykłej nierdzewki – tyle w kwestii ideologicznej.  :)

„Spyderco” –amerykańska firma z Golden w stanie Colorado, powstała w 1978 roku. W tej firmie stworzono i opatentowano jednoręczny nóż otwierany za pomocą otworu (spyderhole) w głowni. W 1982 roku Spyderco wprowadziło na rynek pierwszy nóż o specjalnie ząbkowanym ostrzu (ten rodzaj ząbków nazwano SpyderEdge). Firma współpracuje z wieloma znanymi projektantami noży, między innymi: Bob Terzuola, Wayne Goddard, Michael Walkers, Jess Horn, Frank Centofane, Bill Moran, Tim Wegner i Jot Singh Khalsa. Spyderco posiada rzesze wiernych fanów i uznaną renomę jako firma produkująca noże bardzo dobrej jakości. 1

 
 
 

Dane techniczne:

Długość całkowita:  197mm
Długość głowni:  86mm
Stal:  8CR13MOV
Długość rękojeści: 113mm
Krawędź tnąca:  86mm
Waga: 115g
Grubość głowni: 3mm
Materiał rękojeści:  G-10
Typ blokady: liner lock
Średnica otworu (spyderhole): 13 mm

Wygląd i estetyka wykonania

Jak napisałem we wstępie, nie należę do fanów noży Spyderco, według mnie dzielą się one na dwie kategorie: brzydkie i koszmarnie brzydkie (oczywiście subiektywne jak zawsze pojęcie estetyki, a jakość wykonania i użytkowość to dwie odmienne sprawy). Jednak Tenacious tworzy w mojej osobistej klasyfikacji Spyderco osobną grupę: niezły. Faktem jest, że na pierwszy rzut oka niezbyt mi pasował, jednak nie odrzucał mnie tak jak inne noże tej firmy, a po ponad miesięcznym użytkowaniu doszedłem do wniosku, że nie jest tak źle, a właściwie to może być (sama rękojeść bardzo mi się podoba).  :) Ale wystarczy już moich, jakże subiektywnych dywagacji na temat wyglądu.  :)

Tenacious produkowany jest w Chinach (o czym świadczy dumny napis: „China” na głowni)... Cóż... Nie wiem jak u was, ale tak brzmiący napis na jakimkolwiek produkcie włącza u mnie dzwonek alarmowy: JAKOŚĆ. I tu miłe zaskoczenie.
Pomimo tego, że obejrzałem nóż z zegarmistrzowską precyzją, nie dopatrzyłem się błędów wykonania. Nóż jest starannie wykonany, szlify ładnie wyprowadzone, „obrobienie” okładzin bez zarzutu, spasowanie noża bardzo dobre (tu jeśli by już na siłę wyszukiwać, G-10 miejscami wystaje poza linersy, o dziesiąte części milimetra), mechanika bez uwag. Nic ni „lata”, nie odkręca się. Wszelkie otwory ładnie obrobione, śruby dopasowane, krótko mówiąc: jest dobrze, a jeśliby wziąć stosunek jakości do ceny - wyśmienicie.
Idźmy dalej.
Producent przewidział aż cztery pozycje umieszczenia klipsa, czyli nawet najbardziej wybredni poczują się usatysfakcjonowani . Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest, „uzbrojony” stalową rurką otwór na linkę, który przy zamontowaniu klipsa w pozycji „głownia w dół” wypada dokładnie pośrodku miejsca mocowania, pomiędzy trzema śrubami – wygląda to bardzo ładnie.

Ergonomia i obsługa

Zacznijmy od rękojeści.
Kształt ww. jest niezwykle przemyślany. Silnie opadająca, zaopatrzona w głębokie i szerokie podcięcie pod palec (dodatkowo wyprofilowane) i „brzuszek”, znakomicie układa się w ręce. Dodatkowo sprawia on (kształt), że nóż bardzo trzyma się bardzo pewnie i ani przez chwilę nie obawiałem się, że może mi się wysunąć, bądź, że palce zsuną się na ostrze. Jedynym mankamentem jak dla mnie jest to, że rękojeść jest „wąska”, ale wiadomo, dłoń dłoni nierówna.  :)
Dostęp do liner lock’a bardzo dobry, wspomniane już szerokie podcięcie pod palec oraz ponacinany liner lock ułatwia odblokowanie noża.
Thumb ramp jest wysoki i łukowato wyprofilowany, co w połączeniu z nacięciami, które się na nim znajdują daje nam wygodne oparcie dla kciuka i dodatkowe zabezpieczenie podczas pracy.
Otwieranie i zamykanie noża przebiega płynnie i bezproblemowo, dostęp do blokady zarówno dla osób prawo jak też i leworęcznych jest bardzo łatwy („klikanie” nożem lewą ręką, pomimo, że jestem praworęczny nie sprawiało mi trudności), w połączeniu z możliwością przełożenia klipsa na lewą, patrząc od grzbietu noża, stronę foldera można się pokusić o stwierdzenie, że jest to nożyk dobry zarówno dla osób praworęcznych jak i dla mańkutów.
Otwieranie i zamykanie noża dodatkowo „wspomaga” powiększony otwór głowni (spyderhole).
Blokada trzyma pewnie. Ponadto, pomimo tego, iż podcięcie pod palec jest bardzo szerokie i głębokie nie widzę możliwości przypadkowego odblokowania noża w trakcie pracy.

Praca i po

Praca tym nożykiem to czysta przyjemność.
Bardzo długa krawędź tnąca (nietypowa dla Spyderco), szlif pełny płaski i ostry czubek sprawiają, że struganie, „wiercenie” otworów, cięcie, nacinanie i co nam się tylko zamarzy (mam na myśli „normalne” użytkowanie noża) nie sprawia najmniejszych trudności.
Strugałem tym nożem świeżo zwalone drzewo, odłupywałem korę, podważałem, wbijałem, „wierciłem” i ze wszystkim nożyk dawał sobie radę (prawdą jest oczywiście to, że nóż ten jest bardzo lekki, więc do niektórych czynności należało przyłożyć większą siłę, jednak wiadomo, to podręczny folder, a nie „nóż przetrwania”, cokolwiek to znaczy). Jedyne co mi przeszkadzało, to to, że przy przyłożeniu do jakiejś czynności dużej siły klips wpijał się we wnętrze dłoni, ale w końcu jak często staramy się zestrugać „na siłę” swoim EDC fragment świeżego drewna.
O takich prozaicznych czynnościach jak rozcinanie kartonów, kartek, przycinanie różnych rzeczy typu nitki, sznureczki nie warto w ogóle wspominać -  łatwizna.
I wreszcie nieśmiertelne w każdej recenzji przygotowanie posiłku.
Szeroka głownia ułatwia rozsmarowanie każdej mazi (co kto lubi), denerwujące jest jedynie włażenie tejże w spyderhole. Cięcie chlebka, bułek itd. przy pełnym płaskim szlifie jest proste, łatwe i przyjemne, takoż krojenie pomidorów, ogórków i innego zielska, tudzież kiełbasy i mięsa. Cóż napisać więcej? Da się przygotować posiłek tym nożem.

Nóż moim zdaniem dobrze trzyma ostrość. Zanim trafił w moje ręce został naostrzony przez Właściciela (jest nim Sławol, więc ostrze wyprowadzone było „na lustro” – dla niewtajemniczonych, nóż golił lepiej niż „zawodowe” golarki), używam go codziennie, do różnych prac i nóż nadal nie wymaga ostrzenia. To znaczy: pomimo strugania świeżego drzewa, kartonów itp. nożyk nadal przecina bez problemów kartki. Oczywiście jeśli ktoś ma wymagania by jego nóż przez cały czas golił – wtedy rzecz jasna wymaga podostrzenia. W każdym razie jest na tyle ostry, że nie stwarza problemów podczas standardowego użytkowania.

Oczyszczenie noża po pracy nie jest skomplikowane i nie wymaga wielkiego wysiłku.
Nóż nie posiada back – spacer’a także przepłukanie i osuszenie wnętrza jest naprawdę proste. Dostęp do praktycznie każdej części nie jest utrudniony, jedynym problemem może być wyczyszczenie otworów, w których mocujemy klips (są siłą rzeczy wąskie i jest ich aż dwanaście, w tym trzy zajęte przez śruby klipsa  ;)).


 

 Konkluzja

Pomimo mojej niechęci (estetyka) do noży firmy Spyderco muszę przyznać, że jest to bardzo udana konstrukcja. Nóż jest wygodny, lekki, użytkowy, wyśmienity jako EDC. Dodatkowo stosunek jakości do ceny jest niezwykle korzystny.
To, że nóż jest produkcji chińskiej nie powinno w tym przypadku zniechęcać, nie przekłada się to w żadnym razie na spadek jakości - oznacza to, że Spyderco dba o swoich klientów. Z pewnością nie kupiłbym tego noża ze względu na jego wygląd (choć rękojeść jest fajna), jeśliby jednak wziąć pod uwagę pozostałe czynniki, to nóż ten jest jak najbardziej wart zakupu. Za stosunkowo nieduże pieniądze otrzymamy naprawdę bardzo dobry nóż, przeznaczony do użytku codziennego.
 

1 Dane na temat firmy „Spyderco” pochodzą z „Encyklopedii noży” A.E. Hartink’a
Zdjęcia zostały zrobione na poznańskim spotkaniu nożowym przez nieznanych sprawców ;)

Janusz Łangowski

Zdjęcia wygasły.
Wersja ze zdjęciami tutaj:
http://www.navaja.pl/roznosci/75-spyderco-tenacious.html
« Ostatnia zmiana: 21-04-2014, 01:06:05 wysłana przez Ypoznan »
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline Ypoznan

 • Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
 • Zasłużony dla knives.pl
 • Opinii: (61)
 • *
 • Wiadomości: 12508
 • Płeć: Mężczyzna
 • WKMN, PSTNiBB
  • Navaja.pl
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #1 dnia: 23-05-2008, 22:55:20 »
Serdeczne podziękowania dla Sławola za użyczenie noża  :*
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline Fauxpas

 • Opinii: (89)
 • Użytkownik knives.pl
 • ****
 • Wiadomości: 947
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #2 dnia: 23-05-2008, 23:06:00 »
Serdeczne podziękowania dla ypoznan za opis tego nożyka ;)

Offline Ypoznan

 • Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
 • Zasłużony dla knives.pl
 • Opinii: (61)
 • *
 • Wiadomości: 12508
 • Płeć: Mężczyzna
 • WKMN, PSTNiBB
  • Navaja.pl
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #3 dnia: 23-05-2008, 23:12:26 »
Zależało mi na tym by podziękowania były w odrębnym poście :)
Bez śmiechu mi tu  ;P
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline gdi

 • Opinii: (223)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 1716
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #4 dnia: 23-05-2008, 23:39:00 »
Podpisuję się pod opisem nożyka  :shades:
Jest prawdziwie i na temat - pogratulować obiektywizmu.

Offline gromand0s

 • Joe Sixpack
 • Opinii: (33)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 1388
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #5 dnia: 23-05-2008, 23:43:31 »
Nt wyżej wymienionego nożyka- zgadzam się w 100% z autorem. Dzięki za to laickie spojrzenie  ;P
Cytuj
That guy does not want to cease fire. Get some!

Offline obol

 • Opinii: (17)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 2840
 • Płeć: Mężczyzna
 • beyond reality - love & hate
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #6 dnia: 24-05-2008, 01:51:15 »
kurcze mi caly czas po glowie chodzi

Spyderco Tenacious VS Timberline Workhorse bo to bardzo podobne konstrukcje

oczywiscie swietna recka. Wielkie dzieki  :*
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline slawol

 • sheathmakers
 • Opinii: (115)
 • *****
 • Wiadomości: 3639
 • Płeć: Mężczyzna
 • If you only knew the power of the Dark Side !
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #7 dnia: 24-05-2008, 07:35:12 »
Bardzo dobra recka,Jasiu. :shades:
Napisana tak jak lubię-prosto i konkretnie.


Nożyk to jeden z niewielu Pająków które naprawdę mi się podobają(to marnowanie KT... ;))
Jedynym chyba minusem dla wahających się co do kupna jest stal z dolnej półki.
W codziennym użytkowaniu jest ona całkowicie wystarczająca i IMO nie odbiega zbytnio od sparderkowej VG10(to z niej jest drugi Pająk którego lubię)
Zupę swojej kobiety chwal zawsze,choćby przesolona lub przypalona była.Gdy dwakroć zupę taką pochwalisz,piwo dostaniesz i pokój będzie z Tobą :-)

Offline u99

 • Opinii: (191)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 9414
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #8 dnia: 24-05-2008, 09:25:36 »
Brawo Jasiu�  :idea: recka bardzo konkretna i bez zbędnych ozdobników barokowych�  :D Napisałeś ją tak obiektywnie (pamiętamy jak nie lubisz pająków�  :P), że mógłbyś spokojnie sędziować kolejny mecz Lech - Legia. Sam nożyk jest dokładnie taki jak go Janusz opisał. Idealny na EDC. Typowy nóż do pracy a nie do oglądania. Prosty do bólu jak działacz Samoobrony�  :shades:. Mimo stosunkowo niskiej ceny jego jakość nie odbiega od standardu Spyderco co dobrze świadczy o firmie�  ;).

ps. nie pasuje mi tylko to ostatnie zdjęcie, cuś jakby nieznany sprawca źle trafił z ostrością...�  ;P
*********************************************

Offline Ypoznan

 • Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
 • Zasłużony dla knives.pl
 • Opinii: (61)
 • *
 • Wiadomości: 12508
 • Płeć: Mężczyzna
 • WKMN, PSTNiBB
  • Navaja.pl
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #9 dnia: 24-05-2008, 13:59:53 »
kurcze mi caly czas po glowie chodzi

Spyderco Tenacious VS Timberline Workhorse bo to bardzo podobne konstrukcje

Miałem okazję pobawić się obydwoma nożykami, jednak Workhorse'm zbyt krótko, by wyrobić sobie opinię na jego temat, także niestety nie pomogę Tobie w rozstrzygnięciu tego dylematu - poza jednym... Workhorse jest zdecydowanie ładniejszy (subiektywnie rzecz jasna)  ;)

ps. nie pasuje mi tylko to ostatnie zdjęcie, cuś jakby nieznany sprawca źle trafił z ostrością...  ;P

To chyba właśnie ja popełniłem to zdjęcie... zasłonię sie jednak niepamięcią   ;P

Starałem się by recenzja była krótka i treściwa, bez typowego dla mnie "lania wody"  ;). Bardzo się cieszę, że Wam przypadła do gustu. :D
Dziękuję za komentarze  :*
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline Abyad

 • Opinii: (45)
 • Użytkownik knives.pl
 • **
 • Wiadomości: 182
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #10 dnia: 24-05-2008, 23:16:05 »
Fajna recka. Chyba się skuszę na ten nożyk.  :)

Offline bobo

 • Opinii: (10)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 1122
 • Płeć: Mężczyzna
 • niestabilny
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #11 dnia: 24-05-2008, 23:42:17 »
Widać, że  to bardzo przyjazny nożyk :). No i teraz jest ich trzech w tej klasie: Tenacious, Vex & Workhorse. Dla mnie Spyderco jest najładniejszy.
- no i co?
- no i nic.
- a teraz co ?!

Offline kristo

 • Opinii: (4)
 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 48
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #12 dnia: 26-05-2008, 09:26:18 »
No nie... Jak już powstała idea akceptowalnego wizualnie Pająka, wykonanie zlecono Chińczykom...

Offline rotpin

 • Moderator
 • Opinii: (133)
 • *
 • Wiadomości: 2575
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #13 dnia: 26-05-2008, 10:07:05 »
Dzięki fajny opis. W zasadzie się z Tobą zgadzam oprócz podziału pajączków na dwie kategorie ;P IMO ostrość jest trzymana na poziomie Victorinoxa i u mnie dość szybko nóż się tępi. Ale jest na to rada, którą polecam bo sam przerobiłem  - kupić drugiego Tenaciousa ze spyderedge  ;>

Offline Dexameth

 • Stoik nie z wyboru
 • Opinii: (343)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 5335
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #14 dnia: 26-05-2008, 10:07:29 »
Dzięki ypoznan za przybliżenie sylwetki nożyka. Ciekawi również opinia slawola i pośrednio twoja   na temat dobrej jakości tej stali versus VG-10 z Seki
Zawsze jest gdzieś piękny poranek , nawet w dniu naszej śmierci .

Offline vrtel

 • Opinii: (107)
 • Mieszkaniec knives.pl
 • *****
 • Wiadomości: 2821
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #15 dnia: 27-05-2008, 16:35:29 »
Gdybym nie miał Workhorsa brałbym Tenaciousa
Dlaczego? Kiedyś już pisałem ale się powtórzę:

- dziurka zamiast kołka
- brak powłoki
- łatwiejsza do odkręcenia śruba w osi

Oczywiście noże są bardzo podobne a powyższe detale to tylko detale właśnie


Offline Ypoznan

 • Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
 • Zasłużony dla knives.pl
 • Opinii: (61)
 • *
 • Wiadomości: 12508
 • Płeć: Mężczyzna
 • WKMN, PSTNiBB
  • Navaja.pl
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #16 dnia: 28-05-2008, 07:48:21 »
No nie... Jak już powstała idea akceptowalnego wizualnie Pająka, wykonanie zlecono Chińczykom...

Wywiązali się z zadania poprawnie, jeśli ktoś lubi, to może się jedynie doczepić do użytych materiałów. :)

Dzięki ypoznan za przybliżenie sylwetki nożyka. Ciekawi również opinia slawola i pośrednio twoja   na temat dobrej jakości tej stali versus VG-10 z Seki

W tym przypadku tylko Sławol może Tobie pomóc. :)

Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline piotrek71207

 • Opinii: (77)
 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 55
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #17 dnia: 28-05-2008, 11:20:01 »
Zastanawiałem się nad tym nożem niedawno ale kupiłem Native. Native niestety albo i stety mi nie podpasował i kupiłem Paramilitary ale widzę że można było rozważyć i Tenaciousa chociaż ta stal jedynie mnie trochę zniechęca. Jakoś tak uzależniłem się od s30V.

Offline robertgl17

 • 123
 • Opinii: (26)
 • Użytkownik knives.pl
 • **
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #18 dnia: 02-06-2008, 23:31:45 »
 Cyt.
"Otwieranie i zamykanie noża przebiega płynnie i bezproblemowo, dostęp do blokady zarówno dla osób prawo jak też i leworęcznych jest bardzo łatwy („klikanie” nożem lewą ręką, pomimo, że jestem praworęczny nie sprawiało mi trudności), w połączeniu z możliwością przełożenia klipsa na lewą, patrząc od grzbietu noża, stronę foldera można się pokusić o stwierdzenie, że jest to nożyk dobry zarówno dla osób praworęcznych jak i dla mańkutów."

W pełni się zgadzam. Jestem leworęczny lub jak kto woli "mańkutem", posiadam od pewnego czasu nożyk i muszę przyznać, że opanowanie zamykania noża z tego typu blokadą zajęło mi dosłownie chwilkę.

Offline Marecki

 • Nonkonformista
 • Opinii: (5)
 • Użytkownik knives.pl
 • ****
 • Wiadomości: 976
 • Płeć: Mężczyzna
 • Mistrz Patelni
Odp: Spyderco Tenacious
« Odpowiedź #19 dnia: 02-06-2008, 23:37:48 »
A jak i gdzie dorwałeś imbusy żeby przekręcić klips  :??
"Nóż nie hałasuje"

Łot ewer

punktG

MOCNE