Autor Wątek: MacGyver  (Przeczytany 24654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline spook

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • Isn't it nice, when things just... work?
    • Strona domowa
MacGyver
« dnia: 26-05-2008, 23:22:04 »
Przeglądnąłem forum i ku mojemu zdziwieniu nie dostrzegłem nigdzie wątku dotyczącego tego najsławniejszego użytkownika scyzoryków :)

Zastanawiałem się zawsze, jaki model i jakiej firmy nosił przy sobie Richard Dean Anderson - Victorinoxa czy Wengera?. Jeśli chodzi o ten pierwszy, strzelałbym w Spartana; Mac używa głównie ostrza, Nie widziałem, żeby używał takie gadżety jak nożyczki czy piłka do drewna, więc obstawiałbym właśnie ten najpopularniejszy model.

Mam też inną refleksję - chyba każdy, kto widział mojego SwissChampa natychmiast podsumowywał go "Scyzoryk MacGyvera". Oglądam sobie teraz pierwszy sezon tego klasycznego serialu i dochodzę do wniosku, że takie określenie nie dosyć, że krzywdzące to jeszcze jest bardzo błędne - najczęściej używanym narzędziem bohatera jest ostrze, scyzoryk jest wyraźnie w wersji podstawowej, a Angus korzystał głównie ze swej pomysłowości, a nie z wysublimowanych narzędzi w scyzoryku. Z drugiej strony daje to pojęcie, jak bardzo bohater serialu ugruntował się na pozycji najsłynniejszego użytkownika tych kieszonkowych narzędzi.

Dwie refleksje offtopiczne - MacGyver jest postacią współcześnie generalnie wyśmiewaną, ale nie dziwi mnie to w dobie topienia wartości w błocie - a serial ten powstawał w czasach, gdy producenci starali się jeszcze promować pewne wartości. Teraz na czasie są głównie zdrady, morderstwa, przemoc i tak dalej. Smutne. Zauważyłem ponadto pewną ciekawą prawidłowość - wszystkie tricki stosowane przez MacGyvera (a przynajmniej znaczna większość) mają sensowne oparcie w rzeczywistości z tą tylko różnicą, że są czasami przejaskrawione. Ot, jakaś mieszanka chemikaliów reaguje ze sobą wybuchowo, choć nie ma aż takiej siły jaka jest zaprezentowana w serialu.

Na koniec dodam, że z ogromną przyjemnością obejrzałbym jakieś wznowienie albo remake serialu - coś pokroju "Młody MacGyver" albo podobny. A Wy?

Pozdrawiam -- Spook.
--
"Nie ma noży dobrych i złych. To człowiek robi z nich narzędzie zbrodni albo używa w dobrym celu" - ks. Piotr Pawlukiewicz

Offline mathu

• Opinii: (28)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: MacGyver
« Odpowiedź #1 dnia: 26-05-2008, 23:30:08 »
Na koniec dodam, że z ogromną przyjemnością obejrzałbym jakieś wznowienie albo remake serialu - coś pokroju "Młody MacGyver" albo podobny. A Wy?
A ja nie, na 100% wyszłaby z tego okropna żenada nie do oglądania.

Oryginalny MacGyver rulez i niech tak zostanie, po co niszczyć legendę.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #2 dnia: 26-05-2008, 23:35:27 »
Co do scyzoryka orginał to najprawdopodbniej Wegner niestety niewiadomo jaki model. Najbardziej podobny wegług jednej z stron o MG bedzie Vic Climber.
http://agentmacgyver.republika.pl/scyzoryk.htm
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #3 dnia: 26-05-2008, 23:38:25 »
A ja nie, na 100% wyszłaby z tego okropna żenada nie do oglądania.

Oryginalny MacGyver rulez i niech tak zostanie, po co niszczyć legendę.

Wiesz... nie do końca się zgodzę - moim zdaniem da się zrobić remake tak, by nie stał się kompletną klapą, trzeba odpowiedniego podejścia - no i reżyser czy też scenarzysta musi być również fanem serialu :) Ostatnio manię remake'ów zalicza przemysł gier komputerowych - i to z całkiem niezłym skutkiem - ot, żeby wspomnieć Settlers 2 - dziesięciolecie czy też Tomb Raider: Anniversary. Skoro da się w przypadku gier (które są w końcu pewnego rodzaju interaktywnymi filmami), to może i da się w przypadku filmów :)

Muszę Cię ponadto zmartwić, przed chwilą znalazłem:

Lee David Zlotoff, creator of the series, announced on May 3, 2008, that a MacGyver film is in the works. It is unknown at this time whether Richard Dean Anderson will return to play the role, or someone new will take his place.

Pozdrawiam -- Spook.
--
"Nie ma noży dobrych i złych. To człowiek robi z nich narzędzie zbrodni albo używa w dobrym celu" - ks. Piotr Pawlukiewicz

Offline gromand0s

• Joe Sixpack
  • Opinii: (31)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 26-05-2008, 23:41:33 »
Return to Castle VonGyver  8D 8D 8D będzie powrót, jeee!!
That guy does not want to cease fire. Get some!

Offline Harry

• Czysty
  • Opinii: (218)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.
    • Tu znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 26-05-2008, 23:46:05 »
Nie miał tylko jednego, używał kilku modeli Vicka: Huntsman, Champion lub Ranger, Tinker Small (najczęściej), Sportsman (ten chyba zawiera większość narzędzi używanych przez MG)  lub Tourist lub Spartan, Super Tinker, Executive, Climber, kilka razy customowane Vicki, . Ale był też Handyman Wengera.

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
« Odpowiedź #6 dnia: 27-05-2008, 02:27:54 »
Harry a to info to poparte czyms ?
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Offline Harry

• Czysty
  • Opinii: (218)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.
    • Tu znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 27-05-2008, 17:35:04 »
Kiedyś czytałem jak wybierałem dla siebie Vicka. Właśnie po tym opisie wziąłem Sportsmana. Znalazłem ponownie:

http://en.wikipedia.org/wiki/MacGyver

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #8 dnia: 28-05-2008, 10:15:18 »
Nie miał tylko jednego, używał kilku modeli Vicka: Huntsman, Champion lub Ranger, Tinker Small (najczęściej), Sportsman (ten chyba zawiera większość narzędzi używanych przez MG)  lub Tourist lub Spartan, Super Tinker, Executive, Climber, kilka razy customowane Vicki, . Ale był też Handyman Wengera.

Kolejny argument na to, że nazywanie SwissChampa albo Giant Knife'a "scyzorykiem MacGyvera" jest sporym porozumieniem - bohater zdecydowanie preferuje narzędzia niewielkie, o małej funkcjonalności, tyle że wykorzystuje je w pomysłowy sposób.

Ostatnio, po zakupie jednego z modeli z serii Pioneer w charakterze prezentu (scyzoryk z głównym ostrzem i ostrzem do pielęgnacji roślin) zachorowałem na jakiegoś alloxa, a ponieważ - jak już gdzieś napisałem - aż głupio być fanem Victorinoxa i nie posiadać Spartana albo Soldiera, mój wybór padł na tego ostatniego. I muszę przyznać, że od razu go polubiłem, stał się w mojej kolekcji takim "worker drone", którego nie żal mi stępić, krojąc jakiś twardszy materiał - a dobór narzędzi powoduje, że scyzoryk wciąż ma dziesiątki zastosowań (w szczególności charakterystyczne szydło, które jest usytuowane znacznie wygodniej niż w innych modelach).

Nawiasem mówiąc, najbardziej bezużytecznym narzędziem wśród moich scyzoryków jest otwieracz do konserw. Uważam tak, bowiem po pierwsze, ma bardzo ograniczone zastosowanie - można nim otworzyć konserwę, ewentualnie użyć jako niewielkiego śrubokręta i...? Poza tym używam go zdecydowanie najrzadziej ze wszystkich narzędzi i w większości moich modeli chętnie wymieniłbym go na coś innego przy jednoczesnej zamianie otwieracza do butelek na narzędzie combo. Już sam otwieracz do butelek ma więcej zastosowań - poza tytułowym zdejmowaniem kapsli można nim zdjąć izolację z kabla, wygiąć drut, coś podważyć, rozszerzyć jakąś szczelinę, rozsmarować (na przykład pastę termoprzewodzącą na procesorze), zahaczyć linkę lub sznurek, odkręcić śrubę i tak dalej.

Pozdrawiam -- Spook.
--

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #9 dnia: 28-05-2008, 10:22:06 »
Zwróćcie uwagę że Mc Gyver był jednym z nielicznych postaci filmowych, która wyciągała nóż po to, aby zrobić nim coś konstruktywnego, a nie po to aby kogoś zabić.
I za to go cenię.

Trafna uwaga, możnaby chyba nawet ostrożnie zaryzykować, że jest to jedyny serial w którym tak się dzieje; co więcej, MacGyver nigdy nie użył scyzoryka w obronie własnej (w ścisłym tego słowa znaczeniu, oczywiście). To też wartość dla której cenię ten serial.

MacGyver jest krytykowany za nierealistyczną fizykę zastosowanych rozwiązań - na przykład, że związki chemiczne których użył do wysadzenia ściany nie mają takiej siły jak w rzeczywistości. Okazuje się jednak, że autorzy serialu postąpili świadomie projektując w ten sposób scenariusz - i jest to kompromis pomiędzy realizmem a ekstremalną wersją "don't do it at home". Z uwagi na popularność serialu należałoby przypuszczać, że znajdzie się dużo osób, które będą chciały poeksperymentować z zaprezentowanymi tam sztuczkami, więc twórcy zadbali o ich bezpieczeństwo :)

Poza tym, szczerze mówiąc, wolę takie "zniekształcenie rzeczywistości" niż użycie rzeczywistych silnych środków wybuchowych przy jednoczesnym pominięciu niektórych aspektów ich produkcji. Ot, serial ma też pewną wartość edukacyjną.

Pozdrawiam -- Spook.
--

Online demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #10 dnia: 28-05-2008, 10:23:52 »
ok, na życzenie spooka zrobiłem porządek - mam nadzieję, że nic nie pomieszałem.

edit. ja również pozdrawiam i sorry za "nadpsucie" wątku. Dyskusja o MG (jeżeli jest tak potrzeba ;P ) toczyć się będzie w wiadomym wątku.
« Ostatnia zmiana: 28-05-2008, 10:26:18 wysłana przez demon »
Forum offtopowo-polityczne: http://www.platformawymiany.fora.pl/index.php Prof. nieaktywny? Pisz PW!

Kupię nieprodukowane, nieużywane TULE LEATHERMANA: https://forum.knives.pl/index.php/topic,189500.0.html

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #11 dnia: 28-05-2008, 10:24:27 »
Dziękuję, Demonie :)

Pozdrawiam -- Spook.
--

Online demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #12 dnia: 10-06-2008, 16:56:46 »
Panowie podzieliłem wątek na dwa. Tu dyskutujemy o scyzoryku (wiadomo czyim) a w wątku:

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,69870.0.html

opisujemy własne wyczyny. Mam nadzieję, że tak będzie czytelniej.
Forum offtopowo-polityczne: http://www.platformawymiany.fora.pl/index.php Prof. nieaktywny? Pisz PW!

Kupię nieprodukowane, nieużywane TULE LEATHERMANA: https://forum.knives.pl/index.php/topic,189500.0.html

Offline Wuki

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 10-06-2008, 23:49:24 »
Dla mnie serial, przede wszystkim, obył nasze kochane, ale tępe, społeczeństwo ze scyzorykiem. Co prawda wykształcił skojarzenie mały, dwuręczny, czerwony... ale mimo wszystko. Jako, że mam przyjemność pracować z młodzieżą wyraźnie obserwuję, że młode pokolenia, nie znające MacGyvera, znów dziwnie się patrzą na człowieka, który ma coś ostrego. Zdecydowanie zalecam remake czy serial o młodym MacGyverze. Nie dla 30-40 latków ale dla 15-25 latków, którzy często nie rozumieją sformułowań typu "Use the force Luke" - czyli kultowych.

Offline PITdoggy

• Opinii: (69)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Zawsze dobrze się bawię w swoim towarzystwie.
« Odpowiedź #14 dnia: 10-06-2008, 23:56:34 »
często nie rozumieją sformułowań typu "Use the force Luke" - czyli kultowych.

chyba każde pokolenie znajduje własne "kultowe" motywy...I to, co jest ważne dla jednego pokolenia, dla nastepnych będzie archaiczne i śmieszne....Ale jak czasmi trafie na coś, co fascynuje dzisiejszych 15-16 latków, to zgroza mnie ogarnia na myśl o tym, co dla nich moze stać się "kultowe" :special:
Pies i nóż - najlepsi przyjaciele człowieka.

"Nie wierzył wróżkom, więc nie wdział żelaznych trzewików i nie wziął żelaznego kosturka. Założył za to buty na vibramie i zabrał kijki trekingowe."

Serpentes Team

Offline Wuki

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: 11-06-2008, 00:00:43 »
Nie do końca... kultowość jest dla mnie ponadpokoleniowa. Pokoleniowa jest moda. O ile Star Wars nie musi być kultowe to sformułowania, które weszły do języka codziennego, muszą być znane i młodym ludziom. Tak jak i SAK, a temu może służyć MacGyver.

Offline PITdoggy

• Opinii: (69)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Zawsze dobrze się bawię w swoim towarzystwie.
« Odpowiedź #16 dnia: 11-06-2008, 00:31:23 »
kultowość jest dla mnie ponadpokoleniowa.

zgadzam się, do pewnego stopnia na pewno. Może to bardziej kwestia kręgu, w którym określony człowiek się obraca...dla pewnych środowisk "Rejs" zawsze będzie kultowy, inne nigdy się nim nie zainteresują. Więc "kultowość" zależy także w jakimś stopniu od środowiska, nawet wieku. To chyba zagadnienie dla socjologa :)
Pies i nóż - najlepsi przyjaciele człowieka.

"Nie wierzył wróżkom, więc nie wdział żelaznych trzewików i nie wziął żelaznego kosturka. Założył za to buty na vibramie i zabrał kijki trekingowe."

Serpentes Team

Offline Janusas

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 16-06-2008, 19:21:22 »
Właśnie pobieram cały sezon to będe oglądać :D MacGyver i Druzyna-A to niezapomniane filmy młodości. W Team-A też chyba robili jakiś macgayveryzmy :) ale chyba bez scyzoryka.
Wiecie że w języku angielskim jest już czasownik: to macgyver :D oznacza on naprawić, rozwiązać lub wymyślić :D (by wikipedia - wiem że niekoniecznie muszą to byś prawdziwe informacje więc podaje źródło, żeby nie wprowadzać w błąd)

Offline blackram

• Niespotykanie spokojny człowiek
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nóż to narzędzie przydatne wszędzie
« Odpowiedź #18 dnia: 20-03-2010, 11:17:12 »
Jeżeli chodzi o ścisłość, to:
http://www.macgyveronline.com/pages/saks.html
 :shades:
W sumie najbardziej rozbudowanym egzemplarzem był chyba huntsman, w wiekszości dominują małe modele co potwierdza teorię że scyzoryk wspierał pomysłowość głównego bohatera a nie odwrotnie...
Akurat jestem z pokolenia, dla którego serial był (jest i bedzie) zdecydowanie kultowy i zakodował mi absolutną konieczność posiadania tego narzędzia zawsze przy sobie, oczywiście w tych latach był to Gerlach ale grunt że miał czerwone okładki rekojeści  ;)
"Kpił zawsze z ludzi, którzy nosili przy sobie wielofunkcyjne scyzoryki; teraz zrozumiał, że to oni mieli rację, nie on" - Andrzej Makowiecki, "Wino i krew"

Offline Jastrząb

• Opinii: (386)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 20-03-2010, 18:52:52 »
to jest necroposting... 21 miesięcy...
Zakon Obrońców Świętej Victorii
Brat Smutny W Kołku Niebieskim Zadumany