Autor Wątek: MacGyver  (Przeczytany 26205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline spook

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • Isn't it nice, when things just... work?
    • Strona domowa
MacGyver
« dnia: 26-05-2008, 23:22:04 »
Przeglądnąłem forum i ku mojemu zdziwieniu nie dostrzegłem nigdzie wątku dotyczącego tego najsławniejszego użytkownika scyzoryków :)

Zastanawiałem się zawsze, jaki model i jakiej firmy nosił przy sobie Richard Dean Anderson - Victorinoxa czy Wengera?. Jeśli chodzi o ten pierwszy, strzelałbym w Spartana; Mac używa głównie ostrza, Nie widziałem, żeby używał takie gadżety jak nożyczki czy piłka do drewna, więc obstawiałbym właśnie ten najpopularniejszy model.

Mam też inną refleksję - chyba każdy, kto widział mojego SwissChampa natychmiast podsumowywał go "Scyzoryk MacGyvera". Oglądam sobie teraz pierwszy sezon tego klasycznego serialu i dochodzę do wniosku, że takie określenie nie dosyć, że krzywdzące to jeszcze jest bardzo błędne - najczęściej używanym narzędziem bohatera jest ostrze, scyzoryk jest wyraźnie w wersji podstawowej, a Angus korzystał głównie ze swej pomysłowości, a nie z wysublimowanych narzędzi w scyzoryku. Z drugiej strony daje to pojęcie, jak bardzo bohater serialu ugruntował się na pozycji najsłynniejszego użytkownika tych kieszonkowych narzędzi.

Dwie refleksje offtopiczne - MacGyver jest postacią współcześnie generalnie wyśmiewaną, ale nie dziwi mnie to w dobie topienia wartości w błocie - a serial ten powstawał w czasach, gdy producenci starali się jeszcze promować pewne wartości. Teraz na czasie są głównie zdrady, morderstwa, przemoc i tak dalej. Smutne. Zauważyłem ponadto pewną ciekawą prawidłowość - wszystkie tricki stosowane przez MacGyvera (a przynajmniej znaczna większość) mają sensowne oparcie w rzeczywistości z tą tylko różnicą, że są czasami przejaskrawione. Ot, jakaś mieszanka chemikaliów reaguje ze sobą wybuchowo, choć nie ma aż takiej siły jaka jest zaprezentowana w serialu.

Na koniec dodam, że z ogromną przyjemnością obejrzałbym jakieś wznowienie albo remake serialu - coś pokroju "Młody MacGyver" albo podobny. A Wy?

Pozdrawiam -- Spook.
--
"Nie ma noży dobrych i złych. To człowiek robi z nich narzędzie zbrodni albo używa w dobrym celu" - ks. Piotr Pawlukiewicz

Offline mathu

• Opinii: (28)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: MacGyver
« Odpowiedź #1 dnia: 26-05-2008, 23:30:08 »
Na koniec dodam, że z ogromną przyjemnością obejrzałbym jakieś wznowienie albo remake serialu - coś pokroju "Młody MacGyver" albo podobny. A Wy?
A ja nie, na 100% wyszłaby z tego okropna żenada nie do oglądania.

Oryginalny MacGyver rulez i niech tak zostanie, po co niszczyć legendę.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #2 dnia: 26-05-2008, 23:35:27 »
Co do scyzoryka orginał to najprawdopodbniej Wegner niestety niewiadomo jaki model. Najbardziej podobny wegług jednej z stron o MG bedzie Vic Climber.
http://agentmacgyver.republika.pl/scyzoryk.htm
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #3 dnia: 26-05-2008, 23:38:25 »
A ja nie, na 100% wyszłaby z tego okropna żenada nie do oglądania.

Oryginalny MacGyver rulez i niech tak zostanie, po co niszczyć legendę.

Wiesz... nie do końca się zgodzę - moim zdaniem da się zrobić remake tak, by nie stał się kompletną klapą, trzeba odpowiedniego podejścia - no i reżyser czy też scenarzysta musi być również fanem serialu :) Ostatnio manię remake'ów zalicza przemysł gier komputerowych - i to z całkiem niezłym skutkiem - ot, żeby wspomnieć Settlers 2 - dziesięciolecie czy też Tomb Raider: Anniversary. Skoro da się w przypadku gier (które są w końcu pewnego rodzaju interaktywnymi filmami), to może i da się w przypadku filmów :)

Muszę Cię ponadto zmartwić, przed chwilą znalazłem:

Lee David Zlotoff, creator of the series, announced on May 3, 2008, that a MacGyver film is in the works. It is unknown at this time whether Richard Dean Anderson will return to play the role, or someone new will take his place.

Pozdrawiam -- Spook.
--
"Nie ma noży dobrych i złych. To człowiek robi z nich narzędzie zbrodni albo używa w dobrym celu" - ks. Piotr Pawlukiewicz

Offline gromand0s

• Joe Sixpack
  • Opinii: (31)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 26-05-2008, 23:41:33 »
Return to Castle VonGyver  8D 8D 8D będzie powrót, jeee!!
That guy does not want to cease fire. Get some!

Online Harry

• czysty
  • Opinii: (226)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.
    • Tu znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 26-05-2008, 23:46:05 »
Nie miał tylko jednego, używał kilku modeli Vicka: Huntsman, Champion lub Ranger, Tinker Small (najczęściej), Sportsman (ten chyba zawiera większość narzędzi używanych przez MG)  lub Tourist lub Spartan, Super Tinker, Executive, Climber, kilka razy customowane Vicki, . Ale był też Handyman Wengera.
PROSZĘ WYSTAWIAĆ KOMENTARZE PO PRZEPROWADZONYCH TRANSAKCJACH! DZIĘKUJĘ!

"The tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants. It is its natural manure."

Offline obol

• Opinii: (17)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • beyond reality - love & hate
« Odpowiedź #6 dnia: 27-05-2008, 02:27:54 »
Harry a to info to poparte czyms ?
oto ja, czyli brzydki, zły i szczery...

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,57901.msg149059.html#msg149059 - moj skladzik
34 PCK od 20 naszych Makerow :D

Online Harry

• czysty
  • Opinii: (226)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.
    • Tu znajdziesz odpowiedź na każde pytanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 27-05-2008, 17:35:04 »
Kiedyś czytałem jak wybierałem dla siebie Vicka. Właśnie po tym opisie wziąłem Sportsmana. Znalazłem ponownie:

http://en.wikipedia.org/wiki/MacGyver
PROSZĘ WYSTAWIAĆ KOMENTARZE PO PRZEPROWADZONYCH TRANSAKCJACH! DZIĘKUJĘ!

"The tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants. It is its natural manure."

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #8 dnia: 28-05-2008, 10:15:18 »
Nie miał tylko jednego, używał kilku modeli Vicka: Huntsman, Champion lub Ranger, Tinker Small (najczęściej), Sportsman (ten chyba zawiera większość narzędzi używanych przez MG)  lub Tourist lub Spartan, Super Tinker, Executive, Climber, kilka razy customowane Vicki, . Ale był też Handyman Wengera.

Kolejny argument na to, że nazywanie SwissChampa albo Giant Knife'a "scyzorykiem MacGyvera" jest sporym porozumieniem - bohater zdecydowanie preferuje narzędzia niewielkie, o małej funkcjonalności, tyle że wykorzystuje je w pomysłowy sposób.

Ostatnio, po zakupie jednego z modeli z serii Pioneer w charakterze prezentu (scyzoryk z głównym ostrzem i ostrzem do pielęgnacji roślin) zachorowałem na jakiegoś alloxa, a ponieważ - jak już gdzieś napisałem - aż głupio być fanem Victorinoxa i nie posiadać Spartana albo Soldiera, mój wybór padł na tego ostatniego. I muszę przyznać, że od razu go polubiłem, stał się w mojej kolekcji takim "worker drone", którego nie żal mi stępić, krojąc jakiś twardszy materiał - a dobór narzędzi powoduje, że scyzoryk wciąż ma dziesiątki zastosowań (w szczególności charakterystyczne szydło, które jest usytuowane znacznie wygodniej niż w innych modelach).

Nawiasem mówiąc, najbardziej bezużytecznym narzędziem wśród moich scyzoryków jest otwieracz do konserw. Uważam tak, bowiem po pierwsze, ma bardzo ograniczone zastosowanie - można nim otworzyć konserwę, ewentualnie użyć jako niewielkiego śrubokręta i...? Poza tym używam go zdecydowanie najrzadziej ze wszystkich narzędzi i w większości moich modeli chętnie wymieniłbym go na coś innego przy jednoczesnej zamianie otwieracza do butelek na narzędzie combo. Już sam otwieracz do butelek ma więcej zastosowań - poza tytułowym zdejmowaniem kapsli można nim zdjąć izolację z kabla, wygiąć drut, coś podważyć, rozszerzyć jakąś szczelinę, rozsmarować (na przykład pastę termoprzewodzącą na procesorze), zahaczyć linkę lub sznurek, odkręcić śrubę i tak dalej.

Pozdrawiam -- Spook.
--

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #9 dnia: 28-05-2008, 10:22:06 »
Zwróćcie uwagę że Mc Gyver był jednym z nielicznych postaci filmowych, która wyciągała nóż po to, aby zrobić nim coś konstruktywnego, a nie po to aby kogoś zabić.
I za to go cenię.

Trafna uwaga, możnaby chyba nawet ostrożnie zaryzykować, że jest to jedyny serial w którym tak się dzieje; co więcej, MacGyver nigdy nie użył scyzoryka w obronie własnej (w ścisłym tego słowa znaczeniu, oczywiście). To też wartość dla której cenię ten serial.

MacGyver jest krytykowany za nierealistyczną fizykę zastosowanych rozwiązań - na przykład, że związki chemiczne których użył do wysadzenia ściany nie mają takiej siły jak w rzeczywistości. Okazuje się jednak, że autorzy serialu postąpili świadomie projektując w ten sposób scenariusz - i jest to kompromis pomiędzy realizmem a ekstremalną wersją "don't do it at home". Z uwagi na popularność serialu należałoby przypuszczać, że znajdzie się dużo osób, które będą chciały poeksperymentować z zaprezentowanymi tam sztuczkami, więc twórcy zadbali o ich bezpieczeństwo :)

Poza tym, szczerze mówiąc, wolę takie "zniekształcenie rzeczywistości" niż użycie rzeczywistych silnych środków wybuchowych przy jednoczesnym pominięciu niektórych aspektów ich produkcji. Ot, serial ma też pewną wartość edukacyjną.

Pozdrawiam -- Spook.
--

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (48)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #10 dnia: 28-05-2008, 10:23:52 »
ok, na życzenie spooka zrobiłem porządek - mam nadzieję, że nic nie pomieszałem.

edit. ja również pozdrawiam i sorry za "nadpsucie" wątku. Dyskusja o MG (jeżeli jest tak potrzeba ;P ) toczyć się będzie w wiadomym wątku.
« Ostatnia zmiana: 28-05-2008, 10:26:18 wysłana przez demon »
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline spook

• Użytkownik knives.pl
    • Strona domowa
« Odpowiedź #11 dnia: 28-05-2008, 10:24:27 »
Dziękuję, Demonie :)

Pozdrawiam -- Spook.
--

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (48)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #12 dnia: 10-06-2008, 16:56:46 »
Panowie podzieliłem wątek na dwa. Tu dyskutujemy o scyzoryku (wiadomo czyim) a w wątku:

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,69870.0.html

opisujemy własne wyczyny. Mam nadzieję, że tak będzie czytelniej.
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline Wuki

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 10-06-2008, 23:49:24 »
Dla mnie serial, przede wszystkim, obył nasze kochane, ale tępe, społeczeństwo ze scyzorykiem. Co prawda wykształcił skojarzenie mały, dwuręczny, czerwony... ale mimo wszystko. Jako, że mam przyjemność pracować z młodzieżą wyraźnie obserwuję, że młode pokolenia, nie znające MacGyvera, znów dziwnie się patrzą na człowieka, który ma coś ostrego. Zdecydowanie zalecam remake czy serial o młodym MacGyverze. Nie dla 30-40 latków ale dla 15-25 latków, którzy często nie rozumieją sformułowań typu "Use the force Luke" - czyli kultowych.

Offline PITdoggy

• Opinii: (69)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Zawsze dobrze się bawię w swoim towarzystwie.
« Odpowiedź #14 dnia: 10-06-2008, 23:56:34 »
często nie rozumieją sformułowań typu "Use the force Luke" - czyli kultowych.

chyba każde pokolenie znajduje własne "kultowe" motywy...I to, co jest ważne dla jednego pokolenia, dla nastepnych będzie archaiczne i śmieszne....Ale jak czasmi trafie na coś, co fascynuje dzisiejszych 15-16 latków, to zgroza mnie ogarnia na myśl o tym, co dla nich moze stać się "kultowe" :special:
Pies i nóż - najlepsi przyjaciele człowieka.

"Nie wierzył wróżkom, więc nie wdział żelaznych trzewików i nie wziął żelaznego kosturka. Założył za to buty na vibramie i zabrał kijki trekingowe."

Serpentes Team

Offline Wuki

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: 11-06-2008, 00:00:43 »
Nie do końca... kultowość jest dla mnie ponadpokoleniowa. Pokoleniowa jest moda. O ile Star Wars nie musi być kultowe to sformułowania, które weszły do języka codziennego, muszą być znane i młodym ludziom. Tak jak i SAK, a temu może służyć MacGyver.

Offline PITdoggy

• Opinii: (69)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Zawsze dobrze się bawię w swoim towarzystwie.
« Odpowiedź #16 dnia: 11-06-2008, 00:31:23 »
kultowość jest dla mnie ponadpokoleniowa.

zgadzam się, do pewnego stopnia na pewno. Może to bardziej kwestia kręgu, w którym określony człowiek się obraca...dla pewnych środowisk "Rejs" zawsze będzie kultowy, inne nigdy się nim nie zainteresują. Więc "kultowość" zależy także w jakimś stopniu od środowiska, nawet wieku. To chyba zagadnienie dla socjologa :)
Pies i nóż - najlepsi przyjaciele człowieka.

"Nie wierzył wróżkom, więc nie wdział żelaznych trzewików i nie wziął żelaznego kosturka. Założył za to buty na vibramie i zabrał kijki trekingowe."

Serpentes Team

Offline Janusas

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 16-06-2008, 19:21:22 »
Właśnie pobieram cały sezon to będe oglądać :D MacGyver i Druzyna-A to niezapomniane filmy młodości. W Team-A też chyba robili jakiś macgayveryzmy :) ale chyba bez scyzoryka.
Wiecie że w języku angielskim jest już czasownik: to macgyver :D oznacza on naprawić, rozwiązać lub wymyślić :D (by wikipedia - wiem że niekoniecznie muszą to byś prawdziwe informacje więc podaje źródło, żeby nie wprowadzać w błąd)

Offline blackram

• Niespotykanie spokojny człowiek
  • Opinii: (27)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nóż to narzędzie przydatne wszędzie
« Odpowiedź #18 dnia: 20-03-2010, 11:17:12 »
Jeżeli chodzi o ścisłość, to:
http://www.macgyveronline.com/pages/saks.html
 :shades:
W sumie najbardziej rozbudowanym egzemplarzem był chyba huntsman, w wiekszości dominują małe modele co potwierdza teorię że scyzoryk wspierał pomysłowość głównego bohatera a nie odwrotnie...
Akurat jestem z pokolenia, dla którego serial był (jest i bedzie) zdecydowanie kultowy i zakodował mi absolutną konieczność posiadania tego narzędzia zawsze przy sobie, oczywiście w tych latach był to Gerlach ale grunt że miał czerwone okładki rekojeści  ;)
"Kpił zawsze z ludzi, którzy nosili przy sobie wielofunkcyjne scyzoryki; teraz zrozumiał, że to oni mieli rację, nie on" - Andrzej Makowiecki, "Wino i krew"

Offline Jastrząb

• Opinii: (395)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 20-03-2010, 18:52:52 »
to jest necroposting... 21 miesięcy...
Zakon Obrońców Świętej Victorii
Brat Smutny W Kołku Niebieskim Zadumany