Reklama

Kershaw Blur

Zaczęty przez petelicki, 28-05-2008, 20:43:54

petelicki

Już trochę siedzę na tym forum, lecz nigdy nie planowałem napisać jakiejś recenzji- wolałem pozostać neutralnym ,,czytaczem", jednak tym razem uległem dwóm powodom. Po pierwsze, nie mogłem dłużej zdzierżyć praktycznie braku informacji o moim ulubionym nożyku- Kershaw Blur. Drugi powód jest znacznie bardziej prozaiczny- sesja coraz bliżej, więc każda wymówka by nie sięgnąć po książki i notatki jest dobra;-).  I tyle słowem wstępu, teraz przejdę do meritum.

Firma Kershaw jest jedną z najbardziej znanych i cenionych firm nożowych, lecz zawsze pozostawała lekko w cieniu swych dwóch braci: Benchmade i Spyderco (co możemy również zaobserwować na naszym forum, gdyż do teraz nie doczekała się własnego działu...;-p).  Jej produkty cechuje wysoka jakość  i świetne materiały przy w umiarkowanych cenach.

Kershaw Blur zaprojektowany przez Kena Oniona, należy do linii noży z militarnym zacięciem. Myślę, że obok Boa jest to drugi ,,najtaktyczniejszy" folder w ofercie tej firmy. Jest on produkowany w całej gamie stali, kształtów ostrza i kolorów rękojeści, począwszy od Sandvika (dawniej 440A), przez s30v, aż po limitowane serie z s60v i tajemniczego laminatu z sg2. Kształty ostrza to drop point, tanto oraz wersja ratownicza z zaokrąglonym czubkiem. O możliwości wyboru z czarnym pokryciem czy ostrzem serrated nawet nie wspomnę. Również w rękojeściach możemy wybierać: czarna, czerwona, szara, oliwkowa, brązowa i pewnie jeszcze jakieś, o których zapomniałem:-) .

Dane techniczne:
Długość głowni: 86 mm
Grubość głowni: 3 mm
Rękojeść: anodyzowane aluminium
Blokada: liner-lock
Otwieranie: kołek+SpeedSafe
Długość całkowita: 201 mm
Masa: 119 g

Model, który opisuję jest wykonany z topowej stali s30v w wykończeniu stonewashed. Używam go od roku, więc myślę, że pierwsze zauroczenie już minęło i jestem w stanie obiektywnie napisać o nim co nieco.
Głownia ma kształt drop point, z dość wysokim szlifem i false edge przez prawie całą długość. Występuje charakterystyczna recurva występujących w większości noży projektowanych przez Kena Oniona. Wiele osób uważa, że strasznie utrudnia ostrzenie, lecz nie jest to wcale aż tak problematyczne, a dzięki takiemu kształtu zyskujemy dłuższą KT i lepsze właściwości tnące. Kolejną zaletą zakrzywionego ostrza jest to, iż nawet po stępieniu ostrze ,,wgryza" się w cięty materiał, znacznie lepiej niż analogicznie ostre, ale w tradycyjnym kształcie.

Głownia daje poczucie pewności nawet przy bardziej wymagających pracach- jest stosunkowo gruba (oczywiście jak na folder przystosowany do cięcia, a nie mutanty w stylu Extrema Ratio) z dość mocnym czubkiem. Niestety przez to ma lekką tendencje do rozłupywania twardszych warzyw przy kuchennych pracach. Cięcie jest bardzo agresywne dzięki dużej zawartości wanadu w stali.  Wykonywałem nim wiele prac mocno obciążających głownię jak np. cięcie grubej papy, montowaniu ocieplenia w domu itp., lecz nigdy nie doszło do najmniejszego ułamania czubka czy poważniejszego wyszczerbienia. Oczywiście drobne wykruszenia na KT się zdarzały, ale kilkanaście minut na osełce załatwiało sprawę. Tak więc, wytrzymałość stali określam bardzo dobrze, co do trzymania ostrości to jest na pewno lepsze niż w 154cm czy D2, a jak się ma do innych noży z s30v się nie wypowiem, bo nie posiadam takowych. Przy tychże pracach swoje zalety ujawniło również wykończenie stonewashed powodujące, że nawet głębokie rysy na klindze pozostają praktycznie niewidoczne. Wadą Blura może być dość agresywnie i nietypowo wykonany kołek, który po dłuższej zabawie nożykiem może nam poobcierać kciuka.

Rękojeść w oczach wielu jest największym minusem tego noża. Jest ona wykonana w całości z aluminium (wewnątrz są przez ok. 3/4 długości stalowe linersy) z wkładkami z materiału o nazwie Trac-tec. W dotyku sprawia on wrażenie grubego papieru ściernego. I niestety tak też się zachowuje, ścierając wnętrze kieszeni naszych spodni. Lecz dzięki niemu zyskujemy pewny chwyt w każdej sytuacji, bez względy na to czy mamy rękę mokrą, brudną od krwi czy też rybiego śluzu. Na szczęście Pan Cebula pomyślał także i o tym, więc od strony na której znajduję się klips wkładki są wykonane z materiału o innej fakturze, bardziej gumowej i znacznie mniej agresywnej, przez co nasze spodnie mają szansę wyjść obronną ręką z tego spotkania. Co do samego klipsa, mamy dwie możliwości zamocowania go, a sam nóż praktycznie nie wystaje z kieszeni podczas noszenia.

W rękojeści znajduje się kontrowersyjny system Speed-safe. Po wychyleniu kołka o ok. 30 stopni ostrze otwiera się dalej automatycznie. Ma przy tym całkiem sporego kopa (jednak do SOCOMA auto sporo mu brakuje....;-) ), otwieranie za jego pomocą dostarcza wiele radości, jednak nie wiedzieć czemu nie dano nam możliwości wyłączenia lub zabezpieczenia go, co znajduje się w wielu innych modelach tej firmy... Ponoć sprężynka napędzająca ostrze ma tendencje do pękania, mi jednak mimo rocznego użytkowania wszystko działa idealnie. A w razie jakichkolwiek problemów można skorzystać chyba z najbardziej przyjaznego nożowego serwisu, jaki oferuje Kershaw.

Podsumowując stwierdzam, że jeśli poszukujesz roboczego noża ze świetnych materiałów oraz z taktycznym zacięciem, do tego za relatywnie niewielkie pieniądze i renowanej firmy, to Kershaw Blur jest dla Ciebie!

"Kiedy ty odpoczywasz, twój przeciwnik trenuje"

"Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios: mocny czy słaby." - Miyamoto Musashi, Gorin no Sho - Zwój czwarty: Krąg Wiatru

pecado

No i na dobry początek wystarczy :)
FT będzie testować lada dzień Blura z SG2 więc baza wiedzy nt tego noża zacznie wreszcie rosnąć :)

Dzięki!

pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

xaime

Twój opis petelicki utwierdził mnie w decyzji, że następnym obowiązującym EDC będzie Blur z S30V :)


FAZIK

Jestem posiadaczem tego noża i muszę powiedzieć że bardzo trafna recenzja :D. Grubaśna głownia jednak troszkę przeszkadza ale za to daje poczucie jej bezpieczeństwa przy przyłożeniu siły.

Ogólnie jeden z lepszych noży, które posiadam i do tego podoba się płci przeciwnej wiec można powiedzieć że jest ładny :>.

Life's a game with save and load features disabled.

Dexameth

Dobra i sprawnie napisana recenzja , gratulacje.Folderów Extrema Ratio nie nazwał bym jednak mutantami-po prostu grają w innej lidze  :)

Zawsze jest gdzieś piękny poranek , nawet w dniu naszej śmierci .

demon

Dzięki. Swego czasu folder moich marzeń - odpuściłem sobie - rekurwa ...

Chwilowo nie mam czasu. Takie tam, różne...

Tu wrzucić jakiś mądry / szokujący cytat - najlepiej po angielsku lub po łacinie, ewentualnie nazwę zespołu o którym nikt nie słyszał.

amper

Cytat: demon w 29-05-2008, 11:01:04

Dzięki. Swego czasu folder moich marzeń - odpuściłem sobie - rekurwa ...

Niesłusznie demonie, niesłusznie ;-)
Dzięki za reckę petelicki  :*

PS. Jakbyś jeszcze foto w łapie strzelił to byłoby super  :grin:

KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

firek7

Kombinowałeś może coś z tym kołkiem?

Mam nożyk 3 tygodnie i już myślę jak go stępić lub wymienić. Też s30v bo SG2 nie dorwałem....


petelicki

No bez przesady, mi już dawno przestał przeszkadzać, chyba się "utwardził" od częstego otwierania :-)

"Kiedy ty odpoczywasz, twój przeciwnik trenuje"

"Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios: mocny czy słaby." - Miyamoto Musashi, Gorin no Sho - Zwój czwarty: Krąg Wiatru

firek7

Już znalazłem opis jak jest mocowany i jak go wydrzeć  :D Nie pożyje w yum nożyku długo ;)

Tylko szukam zastępczego jakiegoś. Kołek wg. mnie to największa wada tego noża ( wcześniej na EDC miałem Avalanche i tam był super....). Mnie najbardziej to scięcie wkurza- niby nożyk przyjemny, bez ostrych krawędzi a tu takie dwa szpice wystają z ostrza :shy: . Dam zwykły "wałeczek" i będzie super.....


petelicki

Koniecznie wstaw foty później! :-)

"Kiedy ty odpoczywasz, twój przeciwnik trenuje"

"Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego, jaki ma być cios: mocny czy słaby." - Miyamoto Musashi, Gorin no Sho - Zwój czwarty: Krąg Wiatru