Autor Wątek: Camel  (Przeczytany 3481 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline upj

• Szef działu
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
Camel
« dnia: 03-06-2008, 22:31:24 »
Dziś zdjęcia i suchy opis
Blank od Granda Leavitta zza wielkiej wody stal to 1095 and 15N20 (1075 with 2% nickel) twardość deklarowana RC 56-57 zmierzona w IMP 61 . Wymiary całość 206 mm ostrze 95 mm . Rękojeść z kości wielbłąda ze wstawkami czarnego rogu z przebarwieniami . Projekt powstał na zamówienie Batakiego .

:shades:

Offline killrathi

• knifemaker
  • Opinii: (251)
  • *
    • Killrathi Knives
Odp: Camel
« Odpowiedź #1 dnia: 03-06-2008, 22:39:12 »
hmmm. inny niż do tej pory. taki... skromny - a zarazem gustowny wielce, nie ukrywam że podobuje mnie się

nie odpowiadam na priv? pisz na [email protected]

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #2 dnia: 03-06-2008, 22:43:38 »
Jaka jest szerokość głowni przy rekojeści?
Pytam z premedytacją, bo mnie osobiście bardzo razi sporo szersza rękojeść i chciałbym wiedzieć czy to było konieczne  ;P Przy tych kształtach rękojeść o szerokości prawie takiej samej jak głownia wyglądałaby IMHO duuuużo lepiej.
Muszę ten dzień gdzieś zapisać  - wreszcie udalo mi sie przyczepić do wyrobu Janusza  :D ;> 8D
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 03-06-2008, 23:24:46 »
Podobnie jak Karud, przyczepię się do rękojeści. W moim odczuciu, lepiej by pasowało, gdyby linia grzbietu klingi płynnie przechodziła w rękojeść, bez tego schodka.
Oczywiście to tylko moje fanaberie są i nie trzeba tym się przejmować.
Wykonanie powalające jak zwykle zresztą.
Pozdrawiam.

Offline upj

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 04-06-2008, 07:20:30 »
Szerokość głowni przy rękojeści ma 25 mm zaś w najszerszym miejscu 27 mm ,od tyłu jest zapas 3 mm a z przodu zostawione troszke więcej na taki wystajacy ząbek coby palec wskazujący "czuł " gdzie Kończy się rękojeść a zaczyna ostrze . Jak spojrzymy wzdłuż linia grzbietu ostrza opada i w kierunku trzpienia i w kierunku czubka jeżeli chciałbym poprowadzić linię grzbietu rękojeści jako przedłużenie tej krzywizny wyszedłby za duzy" rogalik " no i kość wielbłąda ze wzgledu na swoja szerokość też ma swoje ograniczenia , na taki łuk by "nie wydała" . Sprawa nastepna to wytrzymałość klejenia . Okładki z wielbłąda są przełożone czarnym rogiem i zespolone ze sobą na kryte piny bałem sie żyłować na maksa dopasowanie żeby nie osłabić zanadto klejenia

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #5 dnia: 04-06-2008, 07:51:34 »
az sie prosi o scrima ;P

fajny fajny :D
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline upj

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 04-06-2008, 08:56:23 »
Sporo jest miejsca , ale moje "wprawki" jeszcze w lesie  :frown:

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 04-06-2008, 09:47:38 »
Robota piękna ale rękojeść zbyt masywna do takiej klingi.

Offline kezsel

• knifemaker
  • Opinii: (40)
  • *
  • gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo
    • LB Knives
« Odpowiedź #8 dnia: 04-06-2008, 11:18:41 »
Piękna czysta robota i pochwa jak zwykle wspaniała. Dziś właśnie skończyłem pochewke do jednego z moich maluszków wg instrukcji na forum. Dzięki i pozdrawiam.

Offline bataki

• Opinii: (90)
  • Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 04-06-2008, 11:58:56 »
W tym nożu linie są dwie - jest linia górnej (a dlaczego też nie i dolnej?) krawędzi ostrza i górnej krawedzi rękojeści i nie ma między nimi ciągłości, nie są prostym przedłużeniem siebie. Druga linia (wirtualna) to linia optycznej osi ostrza i optycznej osi rękojeści i one są zgodne. Ten nóż przypomina mi trochę samochody z lat 30-tych a potem 50-tych z ciekawie wyprowadzonymi liniami długich błotników w stosunku do reszty pojazdu. Mnie na przykład ten układ się podoba i nic mnie w nim nie boli. Tak jak kiedyś pisałem o "optyce" KaBara czy bagnetu do AK47 nie akceptuję noży z przesuniętą osią optyczną ostrza w stosunku do rękojeści. Tu tego nie ma.

Część odpowiedzialności za projekt chcę wziąć na siebie - ten nóż powstawał poprzez wspólne rysowanie na papierze i opowieści jak to ma lub może być i co z tego wyniknie ostatecznie. Jest w pewnym, chociaż niemierzalnym, stopniu wynikiem kompromisu pomiędzy moimi potrzebami i wyobrażeniami, takim a nie innym ostrzem i ograniczeniem w postaci życzenia, żeby wielkość rękojeści była wystarczająco duża do pracy nie tak subtelnej jak w klasycznych skandynawach. To nie jest skandynaw, jak widać. Nie wymyśliłem jeszcze słowa, które dobrze by oddało to jak bardzo podoba mi się pochewka. A razem to jest mój nóż i dla mnie zrobiony. Ale podoba mi się nie tylko dlatego i nie przede wszystkim dlatego...

Ot taka męska biżuteria mocno użytkowa. Nie będzie leżał w szufladzie  :shades:

Napiszę jak się sprawuje w kuchni i w terenie.

Pozdrawiam wszystkich (tych wątpiących także  :D)

Bataki

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 08-06-2008, 00:49:18 »
Część druga,

decyzja żeby wykorzystać kość wielbłąda była dobra z trzech powodów.

Po pierwsze jest bardzo zbita i ciężka, więc nóż jak się go bierze do ręki to nie tylko wygląda ale i waży - mimo, że duży nie jest.

Po drugie jest mało "ozdobna" więc lepiej pasuje do wzorzystej głowni niż drewno. Miałby za dużo wzorków.

A po trzecie ma wyraźną tendencję do samouszlachetniania się - to znaczy już przez te kilka dni lekko zżółkła i wychodzą drobne mikropęknięcia. Zaczyna wyglądać na starą kość. Jeszcze na etapie projektowania noża prosiłem Janusza, żeby róg bawołu miał jasne skazy i przebarwienia bo obawiałem się, że rękojeść może wyglądać jak plastikowa. Teraz widzę, że niepotrzebnie - rękojeść patynuje się szybko i wygląda dokładnie tak jak powinna.

W kuchni i jako EDC nóż sprawuje się normalnie, żadnych niespodzianek bo niby dlaczego miałoby być inaczej.

Co się tyczy pochewki to pętla do paska jest odpinana więc jak potrzebuję go zdjąć to nie muszę się rozpinać - bardzo wygodny patent.

Pozdrawiam

Bataki

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 09-09-2008, 16:25:41 »
Jedyną niedogodnością w zastosowaniach kuchennych tego noża jest rdzewność damastu - w kontakcie z kwasami organicznymi znajdującymi się w owocach i warzywach głownia ciemnieje. Najpierw usuwałem ten nalot ostrzejszym zmywaczkiem (co ciekawe nie miało to wpływu na wzór damastu) ale docelowo postanowiłem spatynować ostrze w kwasku cytrynowym i w ten sposób skończyć z problemem. Poza tym takie spatynowane ostrze mniej "smakuje" - tzn. mniej zmienia smak potraw, czego się zresztą spodziewałem.

Na razie strugam tylko miękkie, świeże drewno więc zarysowań nie zaobserwowałem. Ale do strugania w sensie mechanicznym nadaje się bardzo dobrze.

Struganie patyków takim pięknym nożem to niesamowita przyjemność  :D.

Bataki