Autor Wątek: Leatherman Skeletool CX - szybka recka  (Przeczytany 21992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
Leatherman Skeletool CX - szybka recka
« dnia: 11-06-2008, 19:44:50 »

Leatherman Skeletool CX to jeden z najnowszych modeli Leathermana, zdobywca nagrody Gear of The Year 2008 przyznanej przez magazyn National Geographic Adventure.

Wypatrzyłem go w trakcie zakupu TTi a jednocześnie zaraz po sprzedaży swojego E.T. (też miał karabińczyk)  ;)  .
Zainteresował mnie jego wygląd. Wręcz zaintrygował. Po prostu spodobał mi się.  :D

Generalnie są dwie wersje Skeletoola. Wersja CX od normalnej różni się przedewszystkim stalą: 154CM w wersji CX, a w wersji podstawowej ostrze jest z 420. W oczy rzuca się również różnica w klindze noża. CX jest w wersji combo, a podstawowa ma ostrze typu plain. Dodatkowa różnica to usztywniająca wkładka z włókna węglowego (carbon fiber) w wersji CX . Prócz tego rączki toola pokryto czarną powłoką DLC.

Skeletool CX:

Skeletool

Podstawowe funkcje Skeletoola to:
1. Płaskie kombinerki
2. Standardowe kombinerki
3. Przecinak do drutu
4. Ostrze nożowe
5. Gniazdo końcówek śrubokrętu
6. Dwie dwustronne końcówki śrubokrętu
7. Schowek w rękojeści na końcówkę śrubokrętu
8. Otwieracz do kapsli
9. Karabinek (zapięcie)
10. Klips

Przy Swoich wymiarach (długość złożonego - 100 mm) jest stosunkowo lekki. Jego waga to tylko 142 g. Dla porównania mały Juice S2 waży 125g a TTi 232g.

No w końcu przyszedł. Zapakowany w blister a nie w pudełko. Bez noża się do niego nie dobierzesz. Ja na szczęście coś tam pod ręką miałem.
Czas na pierwsze wzięcie w łapkę. Malutki...nie czuć go prawie...Fajnie leży w łapce. No coż, wygląda milutko, pokrycie optycznie rozbija wymiary toola przez co wydaje sie mniejszy. Widać wkładeczkę z Carbonu. Bit ukryty w jednym z ramion wbrew pozorom trzyma się nieźle i nie zapowiada się na to by miał kiedyś wypadać.

Klips jest bardzo rozsądnie zamontowany, wygląda jak integralna część toola i nie sprawia wrażenia doczepionego na siłę. Niestety jest za luźny i kiepsko trzyma się prz cienkiej kieszeni. No i nie ma możliwości jego demontażu bez użycia torxów.
Za to karabińczyk będący jednocześnie otwieraczem do butelek jest boski.... I dzięki lekkiej konstrukcji oraz właśnie karabińczykowi umożliwiającemu bardzo wygodne noszenie toola bez pochewki, można nosić go naprawdę pod ręką.
Oglądamy dalej, dostęp do ostrza możliwy bez rozkładania toola. Otwieramy nożyk korzystając z największej dziurki w klindze. No coż, super wygodne to to nie jest, ale daje radę.
Ukazuje się nam blokowana klinga combo o długości 64mm. Od razu rzuca się w oczy że to nie jakiś delikatny nożyk a kawałek grubaska. Ostrze choć krótsze to jednak grubsze niż w TTi i ma mniej więcej 3mm grubości a do tego dość solidny czubeczek. Krawędź tnąca dość wysoko pociągnięta a do tego robiona po pijaku i niesymetryczna. Nożyk goli, tnie i co ważne nic nie uwiera i bardzo dobrze leży w dłoni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest lekkie wcięcie na palucha.

Rozkładamy powoli, co by dostać się do reszty narzędzi.
Czas na śróbokręcik. Na początek w gniazdo włożony jest podwójny philips, a w schowku w rękojeści mamy podwójny płaski.
Możemy być pewni, że bit nie wypadnie z gniazda ponieważ jest w nim blokowany. Chcąc skorzystać ze "śróbokręta" jedno ramię toola zostawiamy otwarte co jest naprawdę dla mnie bardzo fajnym i dobrym rozwiązaniem. Ramię trzyma się naprawdę bardzo sztywno w górze(to nie jest zasługa skręcenia a dodatkowej blokady kombinerek). Co ciekawsze to w którym by miejscu nie złapać całość daje nam bardzo fajny chwyt. Jak dla mnie to dość przemyślana konstrukcja i mi pasuje.

Przerywając zachwyty dochodzimy do kombinerek.
Łukowate rękojeści pozwalają tylko na jeden sposób chwytania. Chwyt przestaje już być wygodny a przy mocnym ściśnięciu krawędzie zaczynają wbijać się w dłoń. Nie jakoś tragicznie ale czuć to. Choć mnie nawet Gripek uwierał więc mogę być przewrażliwiony. Ale dla mnie jest to najsłabyszy element tego toola. Oczywiście da się zrobić wszystko ale w kwestii ergonomi wspominany wcześniej TTi bije Skeletoola na głowę i jest lepszy o tyle jak stąd do tamtego miejsca. Ogólnie kombinerki to mała kupa. Właściwie nie tyle kombinerki a łukowate rękojeści i ich ostre krawędzie.

To tyle z pierwszych gorących wrażeń. O tym jak się tym pracuje pisac więcej nie trzeba bo jakość Leathermana jest znana a narzędzia solidne. Ogólnie, mimo że w zasadzie Skeletool ma klika wad to wydaje się przemyślaną konstrukcją. Minimalistyczny zestaw narzędzi upchnięty w kosmiczny design. A ten jest naprawdę cool.
Być może co niektórzy narzekać będą na brak miarki i kilku innych elementów, ale no coż, wszystkim sie nie dogodzi. Ja jestem zadowolony z zakupu i mogę namawiać do tego innych.

Uffff...... to tak na szybko. Skeletool jest fajny i podoba mi się.

« Ostatnia zmiana: 12-06-2008, 10:57:17 wysłana przez MC Mario »

Offline rotpin

• Moderator
  • Opinii: (129)
  • *
Odp: Leatherman Skeletool CX - szybka recka
« Odpowiedź #1 dnia: 11-06-2008, 19:53:27 »
Fajny :) narzędzi ma sporo mniej niż TTi ale za to musi być lżejszy. Możesz zważyć oba?

Edzia: ups rzeczywiście przeoczyłem pomiary wagi
« Ostatnia zmiana: 11-06-2008, 20:04:04 wysłana przez rotpin »

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #2 dnia: 11-06-2008, 19:55:46 »
Fajny :) narzędzi ma sporo mniej niż TTi ale za to musi być lżejszy. Możesz zważyć oba?
Po co ??  :D

Edzia:

Nie czytało się dokładnie ??  ;)
/../
Przy Swoich wymiarach (długość złożonego - 100 mm) jest stosunkowo lekki. Jego waga to tylko 142 g. Dla porównania mały Juice S2 waży 125g a TTi 232g.
/.../
« Ostatnia zmiana: 11-06-2008, 20:01:59 wysłana przez MC Mario »

Offline krupik

• Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 11-06-2008, 21:33:48 »
dzięki za recke :D
teraz muszę ją podsunąć Loganowi bo coś ostatnio mówił że ma na takiego ochotę i będę go mógł pomacać :D
910 42 630 BINGO :)

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #4 dnia: 11-06-2008, 22:26:52 »
Jednak wolałbym dołożyć dodatkowe 100gram za pełnoprawnego toola z pilnikami, piłkami, nożyczkami i odpowiednią siłą na kombinerkach.
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline Treasure Hunter

• bushcraftowy.pl
  • Bushcrafter.pl
  • Opinii: (155)
  • *
  • Sprzedam DD Hammocks - Hamaki i Tarpy
    • Głownie Lauri - Hamaki i Płachty biwakowe
« Odpowiedź #5 dnia: 11-06-2008, 22:48:41 »
Jednak wolałbym dołożyć dodatkowe 100gram za pełnoprawnego toola z pilnikami, piłkami, nożyczkami i odpowiednią siłą na kombinerkach.

+1

Do tego ten kosmiczny design do mnie nie mówi- ale to już gusta...

Offline ranunculus

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
    • moja strona
« Odpowiedź #6 dnia: 11-06-2008, 23:22:52 »
Witam

Wkradł się mały babol
@MC Mario napisał "Prócz tego rączki toola pokryto czarną powłoką wolframową DLC". 

DLC (Diamond Like Carbon) to powłoka amorficzna złożona z atomów węgla o strukturze krystalograficznej podobnej do diamentu wiec nie wolframowa.

Online Chytrus

• Opinii: (172)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • better to REIGN in HELL, than to serve in heaven
« Odpowiedź #7 dnia: 11-06-2008, 23:23:13 »
dzięki za reckę,
dla mnie trochę za kosmiczny, poza tym jestem zdania, że jeśli tool to niech już ma trochę więcej narzędzi...
Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.
Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie.
A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę.
Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko JA.
Blade Brothers Member

Offline logan

• FT Member
  • Opinii: (85)
« Odpowiedź #8 dnia: 11-06-2008, 23:25:21 »
dzięki za recke :D
teraz muszę ją podsunąć Loganowi bo coś ostatnio mówił że ma na takiego ochotę i będę go mógł pomacać :D
ha,ha,ha cóż za wysmakowane poczucie humoru :D a i pamięć nie najgorsza, musimy o tym poważnie porozmawiać przy okazji najbliższego piwka :D
Los sprzyja gotowości umysłu.......

Offline krupik

• Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 12-06-2008, 00:25:57 »
ha,ha,ha cóż za wysmakowane poczucie humoru :D a i pamięć nie najgorsza, musimy o tym poważnie porozmawiać przy okazji najbliższego piwka :D

bo on mnie się podoba i skoro wersja CX jest jednak nie tylko z włókna ale i ze stali (a przynajmniej tak mi się zdaje po przeczytaniu recki) to znaczy że jest fajny :)
chwilowo jednak kasy nie ma na takie bajery więc chociaż pomacać bym chciał

od siebie dodam że jednak wolałbym żeby CX był z normalnym ostrzem ale w moim spiricie jest w większości ząbkowane i to się sprawdza więc za normalnym przemawia tylko moje poczucie estetyki :)
910 42 630 BINGO :)

Offline Akme

• Backpacker
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #10 dnia: 12-06-2008, 09:28:34 »
Troche malo funkcji. Wrecz bardzo malo. Ale podoba mi sie! Design zajebisty! :D
Szwoleżer Crew - KNAK - Łoś Tracker Team

"Nam nad głowami rosną chmury, kłęby, dymy, grzyby, obłoki...
I jeszcze widzimy kontury rzeczy, kolorów boki"

Offline Mikko

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
« Odpowiedź #11 dnia: 12-06-2008, 09:45:41 »
Nie wiem czy dorównuje Charge'owi użytkowością, ale wizualnie ten Skeletool to strasznie brzydka kupa. Wolałbym Charge'a TTi, bez dwóch zdań.

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #12 dnia: 12-06-2008, 10:05:10 »

Wiesz, w sumie zależy co komu jest potrzebne.
Jesli potrzebuje autka w do przejazdu do pracy po miescie to kupuje smarta, a jak chce wozic 7 osobową rodzinę to już busik.

... ale wizualnie ten Skeletool to strasznie brzydka kupa. /../

Sprawy wizualne to gwestia gustu  ;P

Offline slawol

• sheathmakers
  • Opinii: (114)
  • If you only knew the power of the Dark Side !
« Odpowiedź #13 dnia: 12-06-2008, 16:14:26 »
Myślałem że jest większy(robił takie wrażenie na zdjęciach),a tu okazuje się że to mała zabaweczka.
Ciekawy,ale też wolę Wave'a albo TTi.
Zupę swojej kobiety chwal zawsze,choćby przesolona lub przypalona była.Gdy dwakroć zupę taką pochwalisz,piwo dostaniesz i pokój będzie z Tobą :-)

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (43)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #14 dnia: 13-06-2008, 09:06:42 »
Dzięki za recenzję. Szkoda, że nie miałem do tej pory okazji pomacać szkieletora na żywca. Jedno co rzuca sie w oczy - to właśnie niezbyt duża liczba funkcji.
Dumny Ksenofob i Szowinista :)

Kupię nieprodukowane, nieużywane TULE LEATHERMANA: https://forum.knives.pl/index.php/topic,189500.0.html

Offline jast

• fanatyk cienkiej KT
  • Opinii: (63)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Veritas in omnibus quaerenda est
« Odpowiedź #15 dnia: 17-06-2008, 10:08:40 »
Powtórzę się, że pierwszy Leatherman PST miał znacznie więcej funkcji, a ważył tyle samo.

Offline Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Zasłużony dla knives.pl
  • Opinii: (61)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 23-07-2008, 17:39:53 »
Bardzo dziękuję za recenzję  :D
Bardzo mi się podoba ten model, ale jeśli ma się zamiar kupić jednego multitool'a (a nie kolekcjonować), dysponując dodatkowo ograniczoną ilością gotówki, to lepszym rozwiązaniem jest chyba zakup modelu w podobnej cenie, może mniej ładnego (rzecz gustu, wiadomo ;)) ale bardziej rozbudowanego i funkcjonalnego. :)
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #17 dnia: 23-07-2008, 19:48:23 »
Bardzo dziękuję za recenzję  :D
Bardzo mi się podoba ten model, ale jeśli ma się zamiar kupić jednego multitool'a (a nie kolekcjonować), dysponując dodatkowo ograniczoną ilością gotówki, to lepszym rozwiązaniem jest chyba zakup modelu w podobnej cenie, może mniej ładnego (rzecz gustu, wiadomo ;)) ale bardziej rozbudowanego i funkcjonalnego. :)

Wiesz, w sumie zależy do czego Ci potrzeba.
Większość ludzi jeździ osobówkami i nikt nie kupuje busów czy innych dostawczaków a przecież każdy przynajmniej raz w życiu musi przewieść coś więcej niż 3 lub 4 osoby.
Podobnie jest i tu. Jest to bardzo minimalistyczna wersja a jednak dla wielu całkiem wystarczająca.  ;)

Offline Ypoznan

• Niemłody, niewykształcony, z wielkiego miasta
  • Zasłużony dla knives.pl
  • Opinii: (61)
  • *
  • WKMN, PSTNiBB
    • Navaja.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 23-07-2008, 20:36:04 »
Oczywiście masz rację, ale wiesz jak to jest... :)
Jeśli masz dostęp do dwóch produktów w porównywalnych cenach (nieznaczna różnica), z których jeden oferuje "więcej", to przeważnie wybierzesz właśnie tego, choćbyś miał nigdy w życiu nie skorzystać z większości oferowanych przez niego opcji, a ten drugi produkt w pełni by Tobie wystarczył.  :)
Te pozostałe, nieużywane funkcje "kupuje się" w zestawie tak na wszelki wypadek, może kiedyś się przydadzą ;)
Ponieważ "Ypoznan" w konwersacji brzmi tak jakoś bardzo oficjalnie, dopuszczam także: Januszku, Jasiu, Jachu i inne miłe określenia. ;)

http://www.navaja.pl/

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #19 dnia: 24-07-2008, 09:56:21 »
Oczywiście masz rację, ale wiesz jak to jest... :)
Jeśli masz dostęp do dwóch produktów w porównywalnych cenach (nieznaczna różnica), z których jeden oferuje "więcej", to przeważnie wybierzesz właśnie tego, choćbyś miał nigdy w życiu nie skorzystać z większości oferowanych przez niego opcji, a ten drugi produkt w pełni by Tobie wystarczył.  :)
Te pozostałe, nieużywane funkcje "kupuje się" w zestawie tak na wszelki wypadek, może kiedyś się przydadzą ;)

Oczywiście masz rację, ale czasem też kupuje się po protu to co bardziej się podoba  :D