Autor Wątek: Especially for Tlim  (Przeczytany 6453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (559)
  • *
  • Incomunicado
    • WAR's Shop of Knives
Especially for Tlim
« dnia: 04-08-2008, 21:31:00 »
Jako że w pewien sposób Tlim wywołał mnie do oceny swoich prac, popełniam ten wpis. Prezentowane przeze mnie poglądy są oparte na moich preferencjach, do tego tyczą się jedynie oceny "kompozycji" noża, nie będę się wypowiadał o wykonaniu czy własnościach użytkowych.
Na początek podział.
Absolutnie Genialne

Dobre

Takie Sobie

Oczywiście, jest to pewien wybór, do każdej z tych kategorii mógłbym dorzucić sporo innych przykładów. Co można wnioskować z mojego wyboru ? Że lepiej czujesz się przy projektowaniu dużych noży, masz rozmach, odwagę, nie boisz się eksperymentów z kształtami głowni i rękojeści. Do tego zachowuje dobre proporcje wielkości rękojeści i głowni. Przy szerokich ostrzach jakie zdajesz się lubić masz większe pole do popisu z formą rękojeści.
Małe noże to inna bajka, w zasadzie napisałbym, że nie do końca Ci leżą gdyby nie ...

Tu udało Ci się połączyć w małym nożu proporcje i niebanalną formę, rękojeści duże, ale nie klockowate, zgrabne przewężenia i wygięcia. Niestety, mały nóż jest o wiele trudniejszy do zaprojektowania niż duży. Hojraki pokazują, że umiesz. Niestety, większość Twoich małych noży IMO wygląda jak klocki, bez odrobiny finezji. I nic im nie pomaga damast, mokume, śliczne drewno czy poroże. Są po prostu klockowate.
Umiesz, ale nie chcesz ?
Chcesz, ale tak jest łatwiej ?
A może po prostu takie Ci się podobają ?
Nie wiem, Ty jesteś Twórcą, ja oceniaczem.
Przy okazji, czy tylko mnie się wydaje, że mokume lepiej wygląda na jasnym tle niż na ciemnym ? :)
Jesli będziesz chciał uszczegółowienia którejś z moich opinii, chętnie podyskutuję dalej na ten temat :)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline kajko

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • Bez ryzyka nie ma zabawy, ale lepiej bez przesady
Odp: Especially for Tlim
« Odpowiedź #1 dnia: 04-08-2008, 21:40:25 »
ja chętnie podyskutuję, dla czego według ciebie pierwszy nóż w "takich sobie" jest taki sobie :dodge:
wedłóg mnie jest on absolutnie rewelacyjny, a szczególnie ten damast , bo to z tego co się oriętuję to nowość u Tlima
« Ostatnia zmiana: 04-08-2008, 21:41:56 wysłana przez kajko »
Nie lubię jak się ze mną leci w kulki, oj nie :[

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #2 dnia: 04-08-2008, 21:44:48 »
Przeca WAR napisał dlaczego.
A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline KRDziadek

• Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 04-08-2008, 21:45:36 »
...

Offline WAR

• Szef
  • *
  • Incomunicado
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #4 dnia: 04-08-2008, 21:47:18 »
Damast jest ok, materiał rękojeści jest ok, piny mokume są ok. Połączenie tego wszystkiego w tej formie ... jest Takie Sobie. Ta rękojeść z pewnością jest wygodna, tyle że, w połączeniu ze stosunkowo szerokim ostrzem jest przyciężka wizualnie. Być może jest to ustępstwo na rzecz ergonomii, nie wiem.
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline kajko

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 04-08-2008, 21:52:12 »

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Niestety, większość Twoich małych noży IMO wygląda jak klocki, bez odrobiny finezji. I nic im nie pomaga damast, mokume, śliczne drewno czy poroże. Są po prostu klockowate.
no akurat że wygląda jak klocek to się nie zgodzę, chociaż może i nie widzę jakiś aspektów, które psują ten nóż

Offline rybak

• bedzie dobrze...
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #6 dnia: 04-08-2008, 21:52:51 »
Bardzo wygodne te maluchy sa, mialem okazje je w Gdansku ogladac.

Czy to zamierzone, musialby sie tlim wypowiedziec.
Jakigos mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline WAR

• Szef
  • *
  • Incomunicado
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #7 dnia: 04-08-2008, 21:54:34 »
Wygodne, nie spieram się. Jak napisałem, chodzi mi raczej o koncepcję.

Offline rybak

• bedzie dobrze...
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #8 dnia: 04-08-2008, 21:55:52 »
Wygodne, nie spieram się. Jak napisałem, chodzi mi raczej o koncepcję.

Zrozumialem, odezwalem sie, bo wspomniales o ergonomii.
Jakigos mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline kajko

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 04-08-2008, 21:56:57 »
Ta rękojeść z pewnością jest wygodna, tyle że, w połączeniu ze stosunkowo szerokim ostrzem jest przyciężka wizualnie.
czyli że rękojeść jest za duża w stosunku do ostrza

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (162)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #10 dnia: 04-08-2008, 22:00:57 »
czyli że rękojeść jest za duża w stosunku do ostrza
Wolniej pisz, dokładniej czytaj.
Jest klockowata - bo jest. Na żywo też.
I nie chodzi tu o proporcje. Nie chodzi o ergonomię. Chodzi w znacznej mierze o gust i subiektywne wrażenia o czym WAR napisał najsampierw :)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline tlim

• Szef działu
  • Opinii: (216)
  • *
  • dżemdźwiedź
    • Tlim knives - ostrza, noże myśliwskie, damast, laminaty, nessmuk knives, fallout knives, stal
« Odpowiedź #11 dnia: 04-08-2008, 23:10:54 »
Na początek = cieszę się z konkretnego odezwu i  poważnego potraktowania mojej prośby :)

Najgorsze jest w sumie chyba to że muszę się z Tobą zgodzić, przynajmniej w przypadku oceny większości wybranych przez Ciebie noży.

Zanim sam wskarzę co mi się podoba z tego co zrobiłem, z czego jestem zadowolony a z czego nie, poniżej wsponę o kilku aspektach mojej nożowej twórchości,  które jak myślę mają dość istatny wpływ na wygląd moich prac.

Niestety, nie wszystko wygląda tak jak ja chce, a bardzo czesto powód jest prozaiczny :) Z tego żyję i niektóre projekty są projektami moich klientów, lub w dużej mierze projektami opartymi o ich sugestie.
Następna grupa to noże, o których też można powiedzieć że nie jestem do nich przekonany, to noże które robię pod nieznanego mi jeszcze klienta, lub pod grupę docelową, eksperymentuję, szukam czegość innego, nie zawsze do końca mi odpowiadającego, taka praca, człowiek musi się sprzedawać aby przetrwać.
Oczywiście, przyznaję się bez bicia, niektóre noże które sam zaplanuje, w efekcie nie wyglądają tak efetownie jak bym sobie tego życzył. Czesto wynika to poprostu z braku mojego doświadczenia, zawrówno przy projektowaniu, czy obróbce, braków materiałowych czy też braku dobrych maszyn.
To kilka naczęstszych powodów dlaczego nie wszystkie koziki są takie jakie chcę.

Teraz moja ocena moich noży:
W genialnych - pierwszy i trzeci bardzo mi pasują, w drugim ta czerwona fibra po wykonaniu noża nie wywołała na mnie zbyt pozytywnego wrażenia, osbiście też wolę inny damast, bardziej trawiony, mniej matowy.

Dobre.
Pierwszy nóż, to przeróbka starego mojego noża o sugestie klienta.
Nóż drugi i trzeci mogłby być lepsze, drugi mógłby mieć szersze ostrze, pozatym krawędź tnąca przy rękojeści mogłby być bliżej gardy, w planie też był trzeci pin w lini, no, ale wynikły pewne komplikacje ;) Trzeci, jak pisałem wolę inny damast :)

Takie sobie.
Pierwszy nóż mi się podoba, zresztą tak jak i

,jest mały i krępy :) Do jego zaprojektowania natchnął mnie trochę nożyk Gooda

Może i klocek, ale jak dla mnie fajny :)

Nóż dwa i trzy nie są mistrzostwem i tu muszę się zgodzić.

Jednak by uściślić, jaki nóż dla Ciebie jest nożem małym? Hojraki mają ~20cm
i jak dla mnie, są to nóże przynajmniej średniej wielkości, a pierwszy nożyk z "takie sobie" ma ~13cm,
ostatni - trzeci natomiast ~7cm czyli mały i bardzo mały, czy prawie wisiorek. Jak dla mnie wszystkie te trzy noże lecą do trzech różnych kategori wagowych i ciężko mi je między sobą porównywać. Oczywiście nie wyobrażam sobie, bym powięszkał nóż pierwszy czy trzeci do rozmiaru ~20cm, bo wtedy musiałbym się z Tobą zgodzić że to wielkie i brzydkie klocki.

Mokume, moim zdaniej najlepiej wygląda na żywo, tak samo jak drewno czy damast, a czy na jasnym czy na ciemny, myślę że to zależy od indywidualnej kompozycji.

Jeśli masz jeszcze jakieś typy do obu tych kategori, najlepiej takie przy których nie będziemy się zgadzać to bardzo chetnie poklikam jeszcze;)

Nadal zapraszam innych do podzielenia się swoimy typami :)

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • Opinii: (11)
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #12 dnia: 04-08-2008, 23:17:41 »
pewnie kazdy z nas oceniając prace jakiegokolwiek makera czy bedzie robil noze czy też meble może je na podobne do zaproponowanych przez Wara kategorie podzielić i pewnie za każdym razem trochę inne znajda sie w poszczególnych kategoriach - choc przyznaję ze mam podobne odczucia ale to proste podobaja mi się noze z fajterskim zacieciem i one dostana więcej uczucia ode mnie niz inne ..
" border="0

robię drogo ale za to bardzo chujowo ;)
Cytat: bataki
.... Nie ma noży idealnych bo gdyby były to ktoś by już je robił. I tyle. ...

Offline Mikko

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
« Odpowiedź #13 dnia: 05-08-2008, 00:05:38 »
No to tak...jeśli chodzi o kształt, wykończenie klingi, dobór i wykończenie materiału okładzin, wzory damastu, wymiary...

Bardzo dobre :

Dobre :

Takie sobie:

Offline Kubus Puchatek

• Opinii: (5)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 05-08-2008, 00:17:50 »
Okiem profana - mnie sie te dlugie, smukle podobaja. A te male "kielnie" i "lopatki" - raczej nie. Szkoda, ze nie robisz push daggerow.
Generalnie lubie na tego rzeczy od czasu, do czasu popatrzyc, ale zadnej bym nie chcial miec. Ja jestem jednak krypto zenista - i wszystkich tych ornamenow cos dla mnie za duzo. Zainspiruj sie szpikulcem a'la push dagger F.Perrina :shades:
Pozdrawiam
K_P
Artur Schopenhauer „Każda prawda przechodzi trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, następnie gorliwie zwalczana, ostatecznie zaś akceptowana jako coś oczywistego”