Autor Wątek: Tutorial: robimy pochewkę IWB  (Przeczytany 7540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
Tutorial: robimy pochewkę IWB
« dnia: 28-09-2008, 12:43:38 »
Witam :)

Tym razem szybciutko opowiem jak zrobić pochwiszcze IWB.

Zasadniczo jest to prosta robota, gdyby nie 2 problemy.

1. mocowanie paska IWB do pochewki.

2. wytrzymałość skóry w miejscu mocowania paska IWB.

Pytanie pierwsze jest zasadnicze. W kydexach stosuje się takie fantastyczne napy pull-the-dot, czy inne śruby, skóroroby są ograniczeni beznadziejnymi napami i zatrzaskami dostępnymi w PL a ładnych i skręcanych elementów także nie uświadczymy. Tak więc najrozsądniejszym wydaje się wybór dużego, skręcanego nitu, by całość była możliwie mocna, łatwa w demontażu oraz estetyczna (no i by mocowanie nie kaleczyło skóry).
Wysokość tego nitu determinuje grubość skóry oraz przysparza problemu nr 2. By zostało miejsce na szlufkę, pochewka musi być możliwie cieniutka. A cieniutka skóra kiepsko będzie przenosić obciążenie z szlufki na pochewkę podczas wyjmowania noża. Może to skutkować wyrobieniem się skóry co po pewnym czasie zmniejszy użytkowość pochwy.

Problem nr 2 można rozwiązać na dwa sposoby. konstrukcyjnie oraz siłowo. Ja wybrałem pierwszą metodę. Siłowa polega na sklejeniu skóry w okolicach dziury na nit przy pomocy epoxy, lub wklejeniu twardej wkładki wzdłuż pochewki (jakaś fibropodobna płytka czy coś).

Musimy sobie wyobrazić jak będzie wyciągany nóż i jak powstające siły będą przenoszone na pochewkę. Zasadniczo chcemy by szlufka była ciągnięta możliwie w "bok" a nie "wzdłuż" pochewki, w ten sposób nie przestaje nas martwić wytrzymałość konstrukcji a jedynie mechaniczna skóry (czy się nie rozerwie, etc.). Najgorsze co może się przytrafić to gdy pochewka się odkształci w stronę szlufki, co ilustruje obrazek, ostatni po prawej.

Oto o co mi chodzi.

Oczywiście zazwyczaj pochewkę nosi się tak, że szlufka jest pod skosem, więc nie jest źle  ;P

Ja postanowilem zrobić wyższą wkładkę osłaniającą szew, tak by możliwie szybko przyjęła obciążenie ze szlufki.

Ostatnia uwaga, pamietajmy by pochewka IWB była możliwie głęboka, wszak jest noszona strasznie wysoko a nikt nie lubi rękojesci wbitej w nerkę.

No to zaczynamy część foto :)

Pomijam formowanie, etc, to znamy :)

Pocieniona wkładka, tak by płynnie siły się rozłożyły.

Pamiętajmy by z wkładnki zdrapać/odciąć lico i dobrze zmechacić to co pozostało.

Proponuję do klejenia poliuretan (oby nie na toluenie, chyba, że ma się mysli samobójcze).

Potrzeba nam nitu i wkręta.

Patrząc od góry na pochewkę szukamy miejsca na nity, po czym dociskamy te łebki, tak by został an skórze ślad.

Następnie należy wybić/wywiercić/wymodlić  dziurki i zaklepać nit(y) nieskręcane.

Równamy krawędź nożem z ręki.

A potem na papierze sciernym. Ważne jest to by ruchy były dynamiczne i w jednym kierunku :) A dlaczego to opowiem w innym tutku tylko o polerowaniu krawędzi :)

Teraz robimy miejsce pod szew co już potrafimy :)

Czas na szlufkę. Długa na 2*długość paska + 3-4cm

Pozostawiając długość paska + 0,5cm wolnego, zaklejamy to co pozostało.

Klejonko poliuretanem.

Teraz czas na zaokrąglenie dziubka szlufki. Potrzebujemy cyrkiej lub nitkę i dwie szpilki  ;P

Zaznaczamy środek paska (połowę szerokości) w miejscu gdzie cyrkiel przystawiony do tego punktu zaznaczy linią oba boki szlufki oraz front (końcówkę).

Wycinamy z ręki nożem zaznaczony kształt.

I poprawiamy papierkiem ściernym.

Woskowanko.

Nie nakłądamy wosku póki cały się nie roztopi. Pamiętacie z lekcji fizyki ile stopni ma woda na wpół z lodem o temperaturze -140 stopni Celsjusza? Podobnie jest z woskiem :) Nie będzie dośc gorący i płynny póki leciutko z niego nie zadymi  :shades:

Kładziemy 2 warstwy + jedną extra na góre pochewki. Ta extra warstwa ma usztywnić dodatkowo newralgicznie miejsce.

Szlufkę po prostu wkłądamy na 3 sekundy do wosku

Robimy dziurki pod szew.

Polerka wstępna. Scieramy papierem ściernym NAWOSKOWANĄ wcześniej skórę. Pozwoli to nad obejść problem, który opiszę jako "papier ścierny + skóra = grzebień i kołtuniasta grzywa, część uczeszemy lecz jednoczesnie pojawią się kolejne wystające kłaki". Wosk trzyma włókna razem i pozwala zeszlifować wystające i pokręcone. Potem polerka o ceramiczną figurkę buddy.

Szyjemy.

Ostatnia warstwa impregnująco-pociemniająca jaśniejsze miejsca. Np. tłuszcz do skór. Nakładamy na rozgrzaną nad kuchenką pochewkę.

Efekt końcowy.

I tak pierwsza numerowana pochewka opuszcza warsztat :) C001 czyli Pierwszy Custom  :grin:

A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
Odp: Tutorial: robimy pochewkę IWB
« Odpowiedź #1 dnia: 28-09-2008, 13:26:10 »
Mistrz skóry... Bez dwóch zdań.
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline Pele76

• Moderator
  • Opinii: (37)
  • *
  • Taktyczna świnia na fecie ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 28-09-2008, 13:31:10 »
Spoko Tutek, jak zawsze zresztą!
Ja w sprawie tego odkształcania się góry pochwy. Nie dałoby się tam "zalaminować" między warstwy skóry kawałka kydexu lub cienkiej twardej nierdzewnej blachy? Tak gdzieś od miejsca brzuszka na wysokości jelca noża? Grube to przecież być nie musi, a sztywności doda z pewnością. Ja gdybym robił, to uderzyłbym w stronę blachy, bo sztywność będzie miała dużą przy małej grubości w porównaniu z kydexem... Ot tak mi się tylko do głowy przyszło.
No chyba że nie chcesz oprócz nitów dodawać niczego metalowego do pochwy, to sorki ;)
Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

Albert Einstein

8,5/19

Offline Dexameth

• Stoik nie z wyboru
  • Opinii: (330)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 28-09-2008, 15:15:29 »
Jak tak dalej pójdzie to Verc zostanie na uczelni jako pracownik naukowy , wykłada wszystko łopatologicznie. Wyszła piękna , ciekawe jak się będzie sprawdzać w noszeniu  :)
Zawsze jest gdzieś piękny poranek , nawet w dniu naszej śmierci .

Offline Hawk

• Opinii: (96)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 28-09-2008, 15:50:06 »
Jak to łatwo i pięknie wygląda na kolejnych etapach pracy Verca, powtórze za Kolegami masz talent do ,,robienia w skórze".
Jeżeli będziesz ciężko pracować przez osiem godzin dziennie to może kiedyś uda Ci się zostać kierownikiem i pracować dwanaście.(J.Frost)

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #5 dnia: 28-09-2008, 18:59:27 »
Cieszę się, że tutek się podoba :)

Ja w sprawie tego odkształcania się góry pochwy. Nie dałoby się tam "zalaminować" między warstwy skóry kawałka kydexu lub cienkiej twardej nierdzewnej blachy? Tak gdzieś od miejsca brzuszka na wysokości jelca noża? Grube to przecież być nie musi, a sztywności doda z pewnością. Ja gdybym robił, to uderzyłbym w stronę blachy, bo sztywność będzie miała dużą przy małej grubości w porównaniu z kydexem... Ot tak mi się tylko do głowy przyszło.
No chyba że nie chcesz oprócz nitów dodawać niczego metalowego do pochwy, to sorki ;)

Problem leży w tym by skóra dobrze się skleiła z wkładką. Robiłem próby z fibrą i było spoko lecz wystarczyła drobna skazaby zaczeło się wszystko z tego miejsca rozłazić. Jedyne rozwiązanie to epoxy, choć będzie wtedy krawędź beznadziejnie wyglądać po przepolerowaniu.
Niemniej męczę temat przy okazji innej pochewki :) Tym razem w grę wchodzi mosiądz i wycinanie nitowanych płytek z niego.

Jak tak dalej pójdzie to Verc zostanie na uczelni jako pracownik naukowy , wykłada wszystko łopatologicznie. Wyszła piękna , ciekawe jak się będzie sprawdzać w noszeniu  :)

Chciałbym bardzo  :shy:
A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • Opinii: (27)
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 28-09-2008, 19:04:03 »
Jak tak dalej pójdzie to Verc zostanie na uczelni jako pracownik naukowy

i będzie zarabiać na chleb i pampersy pochwami :D
Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek „Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa.”

Offline Pele76

• Moderator
  • Opinii: (37)
  • *
  • Taktyczna świnia na fecie ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 29-09-2008, 01:01:36 »
Miedź, mosiądz i inne tego typu po jakimś czasie będą śniedzieć, więc lipa by była żeby komuś plamy jakieś zielonkawe zaczęły wypływać z pochewki, bo to wiesz, coś się zmoczy, ktoś się spoci... Można zrobić jakąś ażurową konstrukcję, coby nie tylko po obwodzie blachy się skleiło. Jak nie blachę, to jakieś dwa lub trzy "pręty" grubości szprychy wklepać w skórę przed sklejeniem... Możesz zrobić rowki tym swoim rylcem do szwów... Nie wiem, zrobiłem w życiu ze 3 skórzane pochwy, ale to takie wiesz... wyroby pochwopodobne były i tam nie miałem jako takich problemów, tutaj tylko jakieś pomysły podrzucam, a nóż widelec coś się przyda ;)
Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

Albert Einstein

8,5/19