Reklama

nóż Jakutów

Zaczęty przez HIRWI, 21-12-2008, 17:54:21

Zwirek

Cytat: piotrokonski2 w 19-04-2020, 12:08:21

Myślę że zalecenie leczenia przydałoby sie prawie wszystkim bywalcom tego forum ;) Ja lubię jakuckie a ktoś inny pająki, dla mnie to dopiero jest zboczenie :D

podpisuję sie pod tym stwierdzeniem rękami i nogami  ;>


We are the Pilgrims, master: we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea,

Friends don't let friends to eat friends!

piotrokonski2


piotrokonski2

Granica z Rosją chyba na dobre otwarta.
Pierwsze paczki po długim czasie oczekiwania już dotarły. Oto jeden z nowych

https://www.instagram.com/p/CCOwQzGDyJ8/?igshid=17pw7s59znqss

makato

to dobre wieści, może i coś do mnie w końcu dojedzie. Chociaż wolałbym aby otworzyli granice dla turystów. Ciągnie mnie tam jak wilka do lasu.

nie ma złej pogody,  jest  tylko zły sprzęt

piotrokonski2



dreng

No kurde, Piter, zlituj się... tak nie można...  ;-)




Zwirek

@piotrokonski2 zdecydowanie nie podoba mi sie ten wątek - Piotrze miej litość   ;>

one są super  8D


We are the Pilgrims, master: we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea,

Friends don't let friends to eat friends!

jchelm

Pare dni temu z Uus Expo napisali mi ze poczta ruszyla na dobre. Mialem u nich 2 noze ze 3 miesiace w poczekaniu (po tym jak wrocily po pierwszej wysylce). Za tydzien powinny dojsc jak dobrze pojdzie.

Mozna zamawiac...



Zwirek

Cytat: piotrokonski2 w 27-07-2020, 21:09:53

Jeszcze jeden dotarł ?

https://www.instagram.com/p/CDE6tDzjcl2/?igshid=193qd1wswgbh0

bez sensu - przecież przez drzwi Ci się nie zmieści - nie czytałes jakie ma wymiary?  ;>

ale on jest fajny  8D


We are the Pilgrims, master: we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea,

Friends don't let friends to eat friends!

piotrokonski2

Faktycznie :rotfl: trza będzie futrynę rąbać ;P


dosia

:rotfl:
Fajny ten "olbrzym"  :slini:

dosia :)

witeg

@piotrokonski2 a mógłbyś parę słów skrobnąć o tych nożach?
Tak z perspektywy posiadacza i użytkownika. Spośród forumowiczów przerobiłeś chyba najwięcej jakutów, masz/miałeś pewnie wszystkie ich odmiany. Twoim zdaniem, jakie są najlepsze do pracy w drewnie, zgrubnej i (pseudo)snycerskiej, jakie  ogólnoużytkowe, co daje dół, w czymś pomaga, przeszkadza....? Jaka mają przewagę nad nożami ze szlifem płaskim, skandi, w czym ustępują, w czym są porównywalne?  Ktoś, gdzieś, kiedyś o tym pisał, ale ja pytam o Twoje osobiste obecne opinie, wrażenia z perspektywy lat użytkowania tych noży.


piotrokonski2

Napiszę coś w wolnej chwili choć generalnie to ja tych noży używam tylko w myślistwie. Nie testowałem ich specjalnie w drewnie czy innych zajęciach prócz typowo domowych czynności. Przytoczę jakieś opinie ludzi którzy kupili ode mnie
nóż jakucki i na wiele sposobów go przetestowali :) Wszyscy są bardzo pozytywnie zaskoczeni tym co potrafi takie ostrze ;-)
Przy okazji taki wczoraj dotarł.

https://www.instagram.com/p/CDVdQ7HDUFS/?igshid=1gxdnnq3nvhjn

LordDisneyland

Powinieneś kiedyś je zaprezentować na zbiorczej fotce- choć świadom jestem, że zdjęcie pt ,,Za garść jakutów"  ;-)  pewnie odwracałoby uwagę od drobnych, a pięknych szczegółów odróżniających poszczególne noże :) Arcyciekawy wątek, zawsze cuś nowego wynajdziesz, nie sposób się nudzić.

Spodobała mi się ta pochwa tandem na 2 (piękne, swoją drogą) noże z 20VII. Miałeś już szansę przetestować, czy to wygodne rozwiązanie?

Aha- zapomniałbym ...gratulacje :)

...A p o c a t a s t a s i s N o w...

jchelm

No nie wiem z ta granica... moje dwa juz 20 dni siedza w Moskwie gdzies miedzy polska a ruska poczta. Nie wiem czy znowu nie zamkneli granicy, albo robia 1 cargo samolot jak sie paczki uzbieraja. LOT chyba teraz nie lata do Moskwy.

Sam mam kilkanascie roznych Jakutow, (ulamek tego co Piotr) i sporo ich uzywam, ponizej kilka moich obserwacji:

Jakucki noz jest idealny do krojenia miesa, zarcia, troszke gorzej z obieraniem, ale tez ok.
Do drewna to tylko w ograniczonym zakresie, grubosc noza przy krawedzi tnacej jest cienka - stad swietnie kroi, ale do dluzszego uzywania w drewnie sie nie nadaje. Mozna robic dziury w desce i strugi, ale raczej nie rzezbic w twardszym drewnie. Te co maja linze z jednej strony wiecej moga w drewnie (troche jak skandynaw - mozna sie odepchnac od drewna), te co sa plaskie z obu stron (jak dluto), tylko do strug/ dziur w desce - kiepsko zdejmuja drewno. Do zastosowan miesno-zarciowych idealna dlugosc to miedzy 12,5 a nawet 15cm, co do robienia w drewnie jest duzo za dlugi. Raczka najczesciej jest grubsza - dobra do krojenia, ale do obierania moze zmeczyc reke jak sie duzo obiera.
Jesli chodzi o grubosc ostrza, to raczej nie wiecej niz 4mm, 5mm przy ich geometrii zaczyna zle kroic mieso/ zarcie (glowne zastosowanie). Idealna grubosc to gdzies miedzy 3 a 4mm.

Jesli chodzi o stal, to najczesciej trzy typy: 65g/ 95-18 oraz x12mf (d2).
65g - miekka weglowa, mozna dobrze i latwo naostrzyc, ale szybko sie tepi. Jej zaleta to ze podobno nie peknie przy minus 50 stopni mrozu
95-18 - nierdzewka, w miare ostra, w miare dlugo trzyma ostrosc i w miare latwa do naostrzenia - uniwersalna stal do wielu zastosowan
x12mf - pol-nierdzewka, grubsza grudka, twarda stal, mozna mocno naostrzyc. trudniej sie ostrzy ale dlugo trzyma ostrosc. Moim zdaniem nie za bardzo nadaje sie do drewna, bo sie zaczyna slizgac na nim (grubsza grudka). Raczej typowo mysliwska stal.

Takie moje subiektywne zdanie.


~PAVLO~

Cytat: jchelm w 06-08-2020, 22:06:07

No nie wiem z ta granica... moje dwa juz 20 dni siedza w Moskwie gdzies miedzy polska a ruska poczta. Nie wiem czy znowu nie zamkneli granicy, albo robia 1 cargo samolot jak sie paczki uzbieraja. LOT chyba teraz nie lata do Moskwy.

Sam mam kilkanascie roznych Jakutow, (ulamek tego co Piotr) i sporo ich uzywam, ponizej kilka moich obserwacji:

Jakucki noz jest idealny do krojenia miesa, zarcia, troszke gorzej z obieraniem, ale tez ok.
Do drewna to tylko w ograniczonym zakresie, grubosc noza przy krawedzi tnacej jest cienka - stad swietnie kroi, ale do dluzszego uzywania w drewnie sie nie nadaje. Mozna robic dziury w desce i strugi, ale raczej nie rzezbic w twardszym drewnie. Te co maja linze z jednej strony wiecej moga w drewnie (troche jak skandynaw - mozna sie odepchnac od drewna), te co sa plaskie z obu stron (jak dluto), tylko do strug/ dziur w desce - kiepsko zdejmuja drewno. Do zastosowan miesno-zarciowych idealna dlugosc to miedzy 12,5 a nawet 15cm, co do robienia w drewnie jest duzo za dlugi. Raczka najczesciej jest grubsza - dobra do krojenia, ale do obierania moze zmeczyc reke jak sie duzo obiera.
Jesli chodzi o grubosc ostrza, to raczej nie wiecej niz 4mm, 5mm przy ich geometrii zaczyna zle kroic mieso/ zarcie (glowne zastosowanie). Idealna grubosc to gdzies miedzy 3 a 4mm.

Jesli chodzi o stal, to najczesciej trzy typy: 65g/ 95-18 oraz x12mf (d2).
65g - miekka weglowa, mozna dobrze i latwo naostrzyc, ale szybko sie tepi. Jej zaleta to ze podobno nie peknie przy minus 50 stopni mrozu
95-18 - nierdzewka, w miare ostra, w miare dlugo trzyma ostrosc i w miare latwa do naostrzenia - uniwersalna stal do wielu zastosowan
x12mf - pol-nierdzewka, grubsza grudka, twarda stal, mozna mocno naostrzyc. trudniej sie ostrzy ale dlugo trzyma ostrosc. Moim zdaniem nie za bardzo nadaje sie do drewna, bo sie zaczyna slizgac na nim (grubsza grudka). Raczej typowo mysliwska stal.

Takie moje subiektywne zdanie.

Dzięki za opinię,zawsze fajnie poczytać.
Jak główny importer jakutów(piotrokonski2) znajdzie chwilę to mam nadzieję że też coś skrobnie z użytkowania ;-)