Autor Wątek: W poszukiwaniu Obozowca  (Przeczytany 7580 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline upj

• Szef działu
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
W poszukiwaniu Obozowca
« dnia: 10-05-2009, 12:08:37 »
Zaczęło się jakieś 5 miesięcy temu od luźnych rozmów z Batakim na temat noża w miarę uniwersalnego do prac obozowych i nie tylko .

Następne spotkania zaowocowały rozważaniami co prawda na papierze ale z mocnym zamiarem realizacji .

i tak krok po kroku wspólnymi siłami , zaczynając od kartonowej makiety..... poprzez trójwymiarowe twory

doszliśmy do etapu finalizacji projektu .
Ponieważ byłem tylko wykonawcą projektu o dalszą prezentację poproszę Pomysłodawcę i Właściciela noża , Batakiego

prośba do przeglądających na potrzeby ewentualnej dyskusji jest obok wątek " Dyskusja nad Obozowcem " pozwoli to na zachowanie czytelności tego wątku  :)

Offline bataki

• Opinii: (90)
  • Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
Odp: W poszukiwaniu Obozowca
« Odpowiedź #1 dnia: 10-05-2009, 21:56:19 »
Hej,

już prostuję  :D. Będę mówił prawdę, samą prawdę i tylko prawdę! Moją oczywiście. To co napisał Janusz to tylko część prawdy. Autorami tego noża, którego ja w myślach nazywam "Tytanem" (bo miał być i jest przede wszystkim mocny) jesteśmy obaj. Pomysł ewoluował miesiącami w kawiarni/restauracyjce "Carpe Diem" na rogu Świętokrzyskiej i Emilii Plater a moja rola sprowadzała się do gadania, modyfikowania, wyrażania życzeń, mądrzenia się w sprawach o których mam pojęcie średnie ale... ponieważ nóż miał być dla mnie Janusz po kilku nieudanych próbach oporu zgadzał się z moimi poglądami  :shades:. Nie znaczy to oczywiście, że ja nie zgadzałem się z nim! Po prostu umówmy się, że to Janusz jest artystą rzemieślnikiem a ja kapryszącym klientem i jeśli się nam coś udało to głównie jego zasługa; natomiast jeśli coś jest nie tak to głównie moja wina  :dodge:. Trzeba było się słuchać mądrzejszych :(.

Ale do rzeczy. Zdjęć samego noża jak i dokumentacja fotograficzna różnych jego "zdolności" jest w dużej części gotowa - mam już 30 - 40 zdjęć, które chciałbym Wam pokazać. Miałem kłopoty z Fotosikiem więc postanowiłem przenieść zdjęcia do aplikacji Picasa Web Albums. Będę to robił partiami bom człowiek mocno ostatnio zajęty więc opowieść o Tytanie będzie wieloczęściowa ale, mam nadzieję, ciekawa.

Gdyby były jakiekolwiek problemy z otwieraniem zdjęć to na wszelki wypadek podaję link do całego albumu o Obozowcu / Tytanie. Po miniaturach można się zorientować gdzie jakie zdjęcie powinno być - miłego oglądania:

http://picasaweb.google.pl/109886842126864376157/Obozowiec?feat=directlink

Zapraszam do czytania i komentowania w osobnym wątku.

Bataki
« Ostatnia zmiana: 02-05-2010, 20:18:41 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 10-05-2009, 22:31:19 »
Podstawowe dane taktyczno - techniczne  ;P:

Długość 31 cm
Szerokość głowni 3,9 cm
Długość głowni 17,9 cm
Grubość głowni 6,5 mm
Rękojeść 13,0 cm
Waga noża 492 +/- 1 g
Waga kabury 164 +/- 1 g

Drewno nieznanego gatunku przywiezione z Rodos przez Janusza (jeśli dobrze pamiętam)
Szlif płaski 23/16 czyli do 1,44
Stal - NCLV, rdzewna

Wzorek na głowni poza obszarem szlifu to naturalna powierzchnia blachy - moim zdaniem bardzo ładna i dlatego została nietknięta
Hartowanie selektywne z hamonem (będzie na zdjęciach!)
Dziurka na linkę temblaka specjalna, Januszowa (będzie na zdjęciach)
Waga - jutro idę do sklepu zważyć...

Do usłyszenia!

Jutro wieczorem DUŻO ZDJĘĆ!!!

Bataki
« Ostatnia zmiana: 24-01-2010, 19:09:30 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 10-05-2009, 23:51:11 »
Kolejne zdjęcia - pożywka do oceniania  :shades:

"Specjalna" dziurka na linkę/temblak - przy tej masie noża bardzo, bardzo potrzebna...

A tak wygląda rękojeść z jednej...

... i z drugiej strony  :-*

Góra pochewki od strony zewnętrznej...

i wewnętrznej (wzorowana na skórzanej pochwie do Green Bereta)

Sygnatura Twórcy (pochewka jak zawsze mistrzowska - to wiedzą wszyscy, nawet Ci, którzy czasami krytykują skandynawy Janusza  :mad:)

Śruby mocujące okładki rękojeści z prostym nacięciem - pasują do najpowszechniej występującego typu wkrętaka (w warunkach polowych prawdopodobieństwo znalezienia czegoś do odkręcenia i przykręcenia nowej okładki maksymalne)

Czubek ostrza - to zielone to opadające kwiaty klonu, które sypały mi się na głowę i nie tylko (jak widać  ;-))

Czubek ostrza "once again"  :shades:

Naturalna powierzchnia blachy zachowana bo nam się podobała...

Jutro pierwsze wyniki eksperymentów kuchenno - biwakowych!!!

« Ostatnia zmiana: 02-05-2010, 20:31:28 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 11-05-2009, 21:19:32 »
Zastosowania kulinarne - tekst i zdjęcia.

Nóż jak widać ogromny i grubość głowni zacna i szlif całkiem niepełny - nie należy niby spodziewać się, że nada się do precyzyjnych prac na przykład w kuchni. W zamierzeniu pierwotnym miał być uniwersalny więc przetestować go musiałem a co z tego wynikło - poniżej w punktach:

1. Zwykłe kanapki -sprawdzałem krojenie chleba od ciężkich razowców przez świeży i stary chleb biały aż po świeże bagietki. Początkowo kiedy jeszcze nie był odpowiednio naostrzony miałem istotne problemy z napoczęciem pieczywa. Ślizgał się po skórce a zwłaszcza w przypadku pieczywa świeżego i delikatnego każda próba użycia siły prowadziła do totalnej destrukcji, zgniecenia a i tak krojenie się nie zaczynało. Dopiero po naostrzeniu udało mi się wszystkie te problemy usunąć i jak na nóż bez specjalnej piłki do pieczywa mimo niezwykłej grubości radził sobie całkiem nieźle - trochę gorzej od specjalnego noża do chleba.

2. Naprawdę rzucony na deski zostałem w teście pomidorkowym - bez problemu poszatkowałem pomidora na 2 mm plasterki, napoczynał skórkę bez naciskania = po prostu ciął a nie miażdżył!

3. Kolejny test to krojenie i usuwanie błon z kawałka schabu - zwłaszcza usuwanie błon zaskoczyło mnie bardzo bo nie sądziłem, że taką żelazną sztabą będzie można wykonywać prace raczej określane jako precyzyjne. Żona oceniła moją Tytaniczną pracę bardzo wysoko  :D

4. Obieranie i krojenie jabłek - obieranie bez problemu. Jedyny dyskomfort to waga noża, jednak czuje się trochę, że nie jest to kawałek naostrzonej blaszki. Ale nadgarstki nie puchną  :shades:. Za to krojenie jabłka na ćwiartki nie poszło już tak łatwo - nóż raczej rozłamuje jabłko niż je kroi co przy jego grubości i niskim szlifie nikogo dziwić nie powinno. Jest zresztą na to rada - trzeba (z wyczuciem, żeby nie rozwalić deski do krojenia  :special:) odpowiednio uderzyć i wtedy uzyskuje się efekt cięcia a nie łamania/rozszczepiania. To samo dotyczy krojenia marchwi na plasterki - szybko się nauczyłem robić to z wyczuciem więc marchewkę kroić można bez problemu.

5. Ziemniaki - zarówno obieranie jak i krojenie na plastry po nabraniu pewnej wprawy - bez problemu. W warunkach biwakowych nawet problemu z deską do krojenia czy blatem szafki kuchennej nie ma. Solidny pieniek na pewno nie dozna uszczerbku  :shades:

Ciąg dalszy o rąbaniu drewna i reszta zdjęć jutro, ewentualnie pojutrze  :frown:.

Bataki
« Ostatnia zmiana: 02-05-2010, 20:36:24 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 13-05-2009, 22:55:49 »
Część na razie ostatnia - jak będę miał pomysł na jakieś ciekawe i przede wszystkim sensowne testy to coś dołożę.

Rąbanie drewna - nóż sprawuje się doskonale :), to jego najlepsza strona, jest przecież do tego stworzony. Mieliśmy raczej wątpliwości co do jego przydatności w precyzyjnych pracach kuchennych czy struganiu wykałaczki :) ale jeśli chodzi o rąbanie drewna i rozszczepiane grubych pieńków na drzazgi to jest to jego specjalność. Przez dwa dni długiego weekendu majowego narąbał się drewna dosyć dużo - drewno na dwa wieczorne ogniska + rozszczepianie grubych (20 - 25 cm) połówek pni brzozowych o długości około 30 cm na szczapki do kozy. Zmierzyłem mu nawet raz czas całkowitego przerąbania 12 cm gałęzi sosnowej - bez specjalnego pośpiechu 56 sekund. Po każdej sesji rąbania, bez podostrzania, nóż nadal zachowywał zdolność do krojenia pomidorów na cienkie plastry. Przy rąbaniu temblak bezwzględnie konieczny.

A teraz zdjęcia:

56 sekund...

I na pożegnanie -

To tyle na razie.

Bataki
« Ostatnia zmiana: 02-05-2010, 20:39:42 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 16-05-2009, 17:49:18 »
Panie i Panowie - dobra wiadomość!!!

Znalazłem kilka starych książek telefonicznych i kevlarowe rękawice a to oznacza, że będą jeszcze testy przebijalności/penetracji  8D  :special:. Wyjeżdżam dzisiaj na kilka dni ale w następny weekend powinno się udać.

Mam nadzieję, że krzywdy sobie nie zrobię ale tak na wszelki wypadek poproszę osoby z doświadczeniem w tym temacie o dobre rady w sąsiednim wątku  :D :frown: :shades: :) ;-) :slini:.

Naprawdę poproszę...

Głównie chodzi mi o dłonie - już raz miałem "fontannę" na 15 cm w górę z dłoni a szyty byłem w małym sycylijskim szpitalu w Acireale "na żywca". To znaczy bez znieczulenia. Fajna przygoda ale raz wystarczy  :mad:.

Bataki

Offline grzegorz1975

• Opinii: (26)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 31-05-2009, 20:17:04 »
W jakim osobnym wątku można obejrzeć zdjęcia i dodać komentarz

Offline upj

• Szef działu
  • Opinii: (148)
  • *
  • nie robię noży na zamówienie ... robię je bo lubię
    • ....takie tam moje robótki
« Odpowiedź #8 dnia: 31-05-2009, 21:31:28 »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 15-08-2009, 18:42:48 »
Ciąg dalszy "Nietypowe zastosowania kuchenno - polarne"  :D

Napotkałem w kuchni następujący problem - przywiozłem sobie kiedyś 3 pęta wiejskiej kaszanki a ponieważ nie miałem zamiaru jeść jej od razu została zamrożona. Kiedy przyszedł na nią czas próbowałem najpierw odkroić kawałek ale dwa zwykłe kuchenniaki bez piłki oraz ER Harpoon II mimo iż się bardzo starałem nie dały rady. Przypomniałem sobie wtedy o Obozowcu/Tytanie i postanowiłem spróbować. Okazało się, że jest także znakomitym narzędziem do rąbania mocno zamrożonej żywności - kaszanka została szybko i bez problemu porąbana/połupana na 15 cm kawałki i nie musiałem jej rozmrażać.

Dlaczego o tym piszę? Z dwóch powodów - dlatego że bardzo sprawnie nam (tzn. mnie i Tytanowi) to poszło i dlatego, że w przyszłym roku planuję wyprawę na Islandię  ;P. Na pewno go zabiorę... Jednak te 0,5 kg noża robi swoje. Teraz jeszcze bardziej mi się podoba - miał być maksymalnie uniwersalny i chyba jest  :shades:.

Pozdrawiam

Bataki

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 02-05-2010, 17:44:59 »
Witam ponownie - w wątku ponownie pojawiły się zdjęcia (już nie w postaci miniatur), które zniknęły z powodu zakończenia niemiłej współpracy z Fotosikiem. Nie wszystko jeszcze działa tak jak bym chciał ale ogólny link do całego albumu o Obozowcu podany na początku wątku na pewno działa wszędzie.

Pozdrawiam

Bataki
« Ostatnia zmiana: 02-05-2010, 20:40:50 wysłana przez bataki »

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 02-05-2010, 20:47:29 »
Nie od rzeczy będzie dodać, że Obozowiec doczekał się wersji 2.0:

- wyższy szlif
- stal 1095
- grubość głowni 6 mm
- bardziej "wyoblona" rękojeść (mniejszy obwód)
- lżejszy o 100 g
- też piękny

Sesja zdjęciowa przewidziana - założymy z Januszem nowy wątek.

Bataki

Offline bataki

• Użytkownik knives.pl
    • www.genshin.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 29-06-2010, 20:01:37 »
Stare ale nie pokazywane zdjęcia Obozowca na plaży...

Chciałem je w zeszłym roku wysłać na konkurs kalendarzowy ale z powodu "chochlika" się nie udało  :(

Bataki
« Ostatnia zmiana: 29-06-2010, 20:29:50 wysłana przez bataki »

Offline tap

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (84)
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 29-06-2010, 21:32:20 »
Fajny, jakbym takiego miał na biwaku to żaden inny nóż by mi głowy nie zaprzątał :)   klasa.... gratulacje

Offline Geriatryk

• Opinii: (73)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Dla Naszych 20% rabatu !
« Odpowiedź #14 dnia: 30-06-2010, 00:24:36 »
Cudowne dziecko znanego tandemu  8D. Gratulacje Panowie
MAZOWIECKIE  TOWARZYSTWO  PRZYJACIÓŁ NOŻY
http://ntn.knives.pl/  NÓŻ TO NARZĘDZIE

Polak w demokracji źle się odnajduje. Jest tradycjonalistą i jak dwa X dziennie w pysk nie dostanie, to jest chory .... Cytat z klasyka.

Offline PrzemoBK

• Opinii: (31)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 30-06-2010, 00:29:54 »
Podoba mi się nóż i zdjęcia też  :).