Autor Wątek: Kershaw PackRat KS1665 krótka prezentacja  (Przeczytany 7979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rotpin

• Szef działu
  • Opinii: (129)
  • *
Kershaw PackRat KS1665 krótka prezentacja
« dnia: 18-08-2009, 13:17:23 »
Kershaw PackRat

Packrat to kolejna nowość Kershawa na rynku. Jest w pewnym stopniu modelem historycznym, bo ostatnim projektem Kena Oniona zrealizowanym we współpracy z KAI.

Głownia
Głownia z Sandvika 14C28N o długości 8,3cm z wysokim pełnym płaskim szlifem, piaskowana i tradycyjnie dla Kershawa opisana. Mamy zatem nazwę firmy z jednej a z drugiej strony numer modelu, rodzaj użytej stali i datę produkcji. W głowni mamy nieduży obustronny, frezowany kołek umieszczony na wcisk. Krawędź tnąca jest tylko o 3mm krótsza niż cała głownia. Tyle przypada na notch.
Integralną częścią głowni jest fliper wyglądający wypisz wymaluj jak płetwa rekina. Ma 1cm długości a w pozycji zamkniętej noża wystaje na 5mm ponad grzbiet okładzin rękojeści. Po rozłożeniu noża stanowi dolną gardę zabezpieczającą przed zsunięciem się palców na KT.

Rękojeść
Rękojeść składa się z dwóch okładek czarnego G10 o wyraźnej, szorstkiej fakturze grubości 3mm leżących na stalowych linersach z 410-ki mających grubość 1,5mm. Pomiędzy okładzinami rękojeści przez dwie trzecie noża ciągnie się backspacer z czarnego nylonu. Rękojeść oprócz śruby osi (torx nr 8 z drugiej strony ma sześciokątną główkę ukrytą pod klipsem) skręcona jest jeszcze trzema torxami nr6.  Wszystkie śruby zabezpieczone klejem. Tang w rozłożonej głowni opiera się na wciskanym stoppinie o grubości 3mm. Przylega do stoppina prawie na połowie swojej powierzchni co dobrze wróży mechanice w dłuższej perspektywie biorąc pod uwagę siłę działania speed safe a także ewentualne mocniejsze użycie noża. Po złożeniu noża rękojeść w najdłuższym miejscu ma 10,5cm długości i 1,2cm grubości. Przy końcu noża niewielki 3mm-trowy otwór na linkę.

Klips
Klips duży i szeroki (5cm długości) przykręcony do rękojeści dwoma torxami nr 6. Dwupozycyjny - przekładalny w pozycję tip up i tip down tylko dla praworęcznych.

Blokada
Blokada to 1,5mm linerlock ze stali 410. Listek zupełnie gładki wystający niewiele ponad 1mm poza rękojeść. W listku blokady detent ball zabazpieczający łącznie z torsion bar'em nóż przed przypadkowym otwarciem.
Mechanika standardowa dla Kershawa czyli perfekcyjna ;) Folder wyposażony we wspomaganie otwierania a głownia ślizga się na dwóch podkładkach z fosforobrązu.

Wrażenia

Nóż jest ładny, inny niż dotychczasowe projekty Kena Oniona. Wykonany jak wszystko u Kershawa ;) Perfekcja. Równe szlify, doskonałe spasowanie, mechanicznie poezja :)

Speed safe w PackRacie daje niesamowicie dużo frajdy z używania. Zastanawiające jest tylko po co jest kołek. Otwarcie nim noża, nie mówię, że jest niemożliwe ale jest delikatnie rzecz ujmując ciężkie do przeprowadzenia i wymaga całkiem sporo siły i ekwilibrystyki dłoni.
Wspomaganie  w opisywanym egzemplarzu działa twardo i bardzo energicznie. Mocniej niż automaty z którymi miałem do czynienia czyli Brend, LUDT czy Dalton Militia. Pociągnięcie do siebie flipera do siebie skutkuje przyjemnym dla dłoni kopnięciem i krótkim ostrym szczeknięciem świadczącym o zapadnięciu blokady.

Listek blokady zapada zaraz na samym początku tanga i jest z nim bardzo dobrze spasowany . Chodzi dość ciężko, przylega do niego całą powierzchnią i wykazuje zerową sprężystość przy spinwhack'owaniu. Można nim solidnie grzmotnąć w stół i nie widać aby drgnął choć o milimetr.
Pewnym jego mankamentem jest to, że powierzchniajest zupełnie gładka i wystaje tylko niespełna milimetr ponad okładziny co powoduje, że trzeba wcisnąć weń kciuk aby go odblokować. Z drugiej jednak strony zupełnie nie przeszkadza ba wręcz go nie czujemy nawet przy silnym ściśnięciu rękojeści w dłoni.

W ręku nóż pomimo wielkości leży bardzo dobrze. Rękojeść jest wygodna, do pełnego komfortu brakuje mi jeszcze z centymetra ale mam duże dłonie. Mimo to w chwycie młotkowym rękojeść trzymamy czteropalcowo. W ręku PackRat leży bardzo pewnie z jednej strony to zasługa wyprofilowania rękojeści która rozszerza się tylnej części idealnie dopasowując się do zamkniętej dłoni, z drugiej strony materiału okładzin. Kształt rękojeści jest na tyle ergonomiczny, że zupełnie nie brakuje nacięć na grzbiecie noża. G10 użyte w nożu jeśli miałbym porównywać to jest zbliżone do stosowanego w Emersonach. Matowa szorstka faktura sprawia, że nóż pewnie leży w dłoni. Niestety z drugiej strony w połączeniu z mocnym klipsem znacznie nadwyręża kieszeń spodni.
Waży niespełna 105g więc spodni z tyłka ściągać nie będzie i w kieszeni poprzez swój bananowaty kształt bardzo wygodnie się układa.

Klips jest duży ale pasuje moim zdaniem do linii noża. Fabrycznie mocno podgięty i aby bez trudu móc go używać trzeba nieco go odgiąć.. Z uwagi na jego umiejscowienie nóż kierowany wyłącznie dla praworęcznych. Z lewej strony okładzin brak możliwości montowania klipsa.  Trochę to dziwi, wywiercenie czterech otworów  zwiększyłoby popularność noża o grupę osób leworęcznych.  PackRat nie jest też demonem dyskrecji. Po wsunięciu w kieszeń wystaje ok 2,5cm na zewnątrz

Ostrzenie nie stwarza trudności. Niewielki notch znakomicie je ułątwia. Co prawda ostrzałka zbiera stal wolniej niż Sandvik 13C26 używany w starszych Kershawach ale szybciej niż 440C od BM coś na poziomie AUS-8A od Rata czy CS. I podobnie jest z trzymaniem ostrości.

Konserwacja i czyszczenie nie stwarza najmniejszych problemów. Nóż ma konstrukcję półotwartą. Back spacer sięga do dwóch trzecich rękojeści i czyszczenie go i mycie nie stanowi kłopotu. Wystarczy przemyć pod kranem, strząsnąć wodę i jak nam bardzo zależy kapnąć kropelkę smaru na oś. W normalnym użytkowaniu nie zauważyłem najmniejszej tendencji noża do łapania choćby odrobinki rdzy.

Testy rdzewności
Wstępnie jak zachowuje się Sandvik 14C28N miałem okazję zauważyć przy Kershawie Zingu. Dla przypomnienia tamten folder po pobycie dwóch dób w kieszeni przemoczonych spodni pokrył się plamkami rdzy powierzchniowej, które zeszły po przszorowaniu gąbką z Cifem.
W przypadku PackRata nakropiłem na płazy głowni kroplę kranówki, kroplę 0,9% roztworu NaCl
czyli soli fizjologicznej i musztardy sarepskiej. W przypadku płynów z uwagi na temperaturę zewnętrzną co godzinę zakraplałem nową porcję cieczy. Tak było przez ok 10godz aż do późnej nocy. Rano po 18godz. od początku testu i po 8 od ostatniego nakroplenia ani wody ani soli fizjologicznej już nie było na płazach. W miejscu NaCl wykrystalizowała sól. Po przetarciu pozostały lekkie plamy przebarwienia po musztardzie i NaCl, które zeszły po przetarciu Cifem.

Praca
Cięcie Packratem to czysta przyjemność, cienka KT w połączeniu z 3mm grubością głowni i  wysokim szlifem płaskim powoduje, że w większość materiałów ostrze wchodzi jak w masło.
Sporo w pracy pociąłem kartonów i muszę powiedzieć, że jest to jeden z lepiej tnących i ergonomicznie ukształtowanych noży do tego celu. Gdyby jeszcze był nieco większy i miał lepszą stal byłby marzeniem każdego magazyniera ;) A poważnie choć nowy Sandvik daje sobie radę w pracy z kartonami to w porównaniu do stali z wyższej półki (powyżej 440C) widać szybszą utratę ostrości.
Czubek nie jest przesadnie delikatny i spokojnie możemy nim wiercić w drewnie bez większej obawy, że nam odpadnie a nawet spróbować lekkiego wyłamywania. Wytrzymuje też przebijanie blachy. No podkusiło mnie, nigdy, przenigdy wcześniej puszek folderem nie otwierałem ale tu nie mogłem się oprzeć. Puszka brzoskwiń w syropie, ciąłem fragmentem KT ok 1-1,5cm, otworzyłem wieczko i denko puszki. Nie powstały żadne wykruszenia ani zawinięcia KT, co więcej nóż owym fragmentem nadal z ciął papier.

Z racji wielkości PackRat nie aspiruje do roli noża kuchennego ale nie oznacza to, że jest zupełnie bezużyteczny. Owoce i warzywa obiera się średnio wygodnie z uwagi na fliper-po rozłożeniu dolny jelec, który wbija się w podstawę kciuka. Lepiej jest z ich cięciem – to zasługa szlifu i grubości głowni. Wychodzą ładne równe kawałki bez śladów rozłupywania. Przykładając się jesteśmy w stanie uzyskać prawie przeźroczyste plasterki pomidora nawet jeśli stracił on już sporo na jędrności.
Mięso kroi się bezproblemowo, krótka głownia powoduje, że szybko rękojeść zostaje upaćkana tłuszczem ale jej kształt w połączeniu z szorstką fakturą okładzin z G10 sprawia, że nóż leży w dłoni jak przyklejony.
Z serami radzi sobie średnio, piaskowana głownia tu nie pomaga. Tak żółty jak i sery francuskie mocno się do niej kleją.
Cięcie cytryny, ogórków kiszonych czy smarowanie kanapek musztardą nie pozostawiło najmniejszych śladów przebarwienia.

Podsumowując PackRat jest średniej wielkości, świetnie wykonanym z co najmniej dobrych materiałów i dającym wiele frajdy folderem do użytku na codzień.

Offline DonCipcio

• to jest taki nowy zawód...
  • Władca Kieszeni
  • Opinii: (1538)
  • *
  • Każdego szkoda...
    • ODWIEDZAJ CZĘSTO !!!
Odp: Kershaw PackRat KS1665 krótka prezentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 18-08-2009, 13:33:09 »
dzięki za fajny opis, testy i fotki  :)

a ten klips nie uwiera/przeszkadza podczas pracy?  :?
...złodziej i pijak, bo każdy pijak to złodziej!
Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję
SPRZEDAM

Offline rotpin

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 18-08-2009, 14:24:05 »
dzięki za fajny opis, testy i fotki  :)

a ten klips nie uwiera/przeszkadza podczas pracy?  :?

Mi nie przeszkadza, w chwycie młotkowym wystająca część układa się między palcem wskazującym a środkowym. W innych chwytach też nic nie uwiera.

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #3 dnia: 18-08-2009, 14:32:58 »
Się rozpisałeś Panie kolego :D
Prezentuła zacna i kompletna.

Mi osobiście PR się i podoba i fajnie się nim pracuje :)
Jedyne co mi przeszkadza, to listek linera, którym jakimś cudem, zawsze przytrzaskuje sobie opuszek palca przy przy zamykaniu  :dodge:
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline vrtel

• Opinii: (105)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 18-08-2009, 14:49:58 »
Ja się z PRa wyleczyłem po obmacaniu, dzięki za tekścik i fotki.

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (225)
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #5 dnia: 18-08-2009, 17:12:28 »
Tekscik fajny choć nóż mi ni cholery nie podchodzi.

Kto Ci fotki robił że takie ładne?  ;P

Offline kabaddon

• de la Autostradon
  • Opinii: (16)
  • Użytkownik knives.pl
  • Warmaster ov Chaos
« Odpowiedź #6 dnia: 18-08-2009, 19:52:41 »
Fajna recka i nożyk, szkoda że już ostatni Onion. Klips trochę  :rzyga:, ten od zinga imho lepiej by pasował do tych krzywizn niż ta brzydka blaszka :P
Well Long Tall Sally she's built for speed, she's got everything that Uncle John need

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 18-08-2009, 20:37:14 »
Rzeczowy i klarowny opis a do tego dużo poglądowych zdjęć - więcej takich recenzji :).

Sprzęt mnie zainteresował bo wygląda solidnie a klinga jest bardzo interesująca. Myślę, że to może być dobry kandydat na uniwersalne EDC: nie tylko do biura ale i do lasu czy na włóczęgę ...
Może nożem?

Offline Petros1

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 24-10-2009, 20:43:28 »
Mnie nazwa "Packrat" kojarzy się z gościem z youtube a dokładnie "Packrat556", który pokazuje w swoich filmikach zestawy survivalowe i inne backpacki czyżby jakiś związek??

Offline Vick

• sheathmakers
  • Opinii: (66)
« Odpowiedź #9 dnia: 30-07-2010, 08:30:37 »
Mnie nazwa "Packrat" kojarzy się z gościem z youtube a dokładnie "Packrat556", który pokazuje w swoich filmikach zestawy survivalowe i inne backpacki czyżby jakiś związek??

:? nie sądzę, "packrat" to po prostu taki zwierzak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pack_rat

Ale nie po to odkopałem temat  ;-)

Otóż stałem się posiadaczem wyżej wymienionego folderka.
Opiszę wstępne wrażenia użytkownika.

Bardzo ergonomiczny kształt. Speed-safe "kopie" dość mocno w tym modelu, może dlatego że nowy egzemplarz ? Bardzo grube linery, linerlock mógłby śmiało udawać framelocka gdyby zdjąć okładkę. Głownia solidna, szlif płaski, wysoki. Ostrość fabryczna zadowalająca (tzn. jest ostry jak wszystkie noże z płaskim szlifem, ja wybrzydzam, bo odkąd tnę Bokerem Exkeliburem wszystko inne wydaje mi się tępe  ;P)
Okładki z G10 - solidnie i elegancko. Nożyk ma potencjał, jest naprawdę mocarny jak na takiego malucha. No właśnie, tu dochodzimy do sedna, brakuje mi jakiegoś 1cm głowni i tyleż rękojeści do ideału. Cholera, mógłby być odrobinkę większy, byłby cudowny, a tak - jest poprostu fajny. Ciekawy jestem nowego Sandvika. Na próbę troszkę podostrzyłem (tak, ostrzyłem nieużywaną, fabryczną KT, wiem, jestem chory, to przez Exkelibura :rolleyes:) Ostrzy się przyjemnie, turnbox zbiera. Od dziś go edecuję, jak się pobawię dłużej opiszę wrażenia. Zauważyłem że mało jest o nim na forum. Mało ludzi ma? - dziwne, bo uważam go za udany projekt. Być może specyficzny design niektórych odstrasza. Trzeba chyba lubić noże z "garbem" na głowni. Klips niespecjalnie piękny, ale stabilny i dobrze trzyma. Ja od razu odkręciłem i przestawiłem w pozycję tip-up. W tej pozycji wygląda jeszcze dziwniej, bo nie układa się symetrycznie względem rękojeści, lecz idzie lekko skośnie, bliżej dolnej krawędzi rękojeści. Użytkowo to nie przeszkadza, w kieszeni leży dobrze. Wieczorkiem mogę wrzucić fotkę. W skrócie - jak na razie jestem zadowolony z nabytku  :)

Offline rotpin

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 30-07-2010, 10:29:17 »
Dzięki za wrażenia :)

... Zauważyłem że mało jest o nim na forum. Mało ludzi ma? - dziwne, bo uważam go za udany projekt. Być może specyficzny design niektórych odstrasza. Użytkowo to nie przeszkadza, w kieszeni leży dobrze...

Zgadzam  się że PackRat jest u nas mało popularny. A to IMO z kilku wzdględów. Po pierwsze dość odważny design, który nie wszystkim pasuje.

Po drugie materiały. Świeża krew w moim odczuciu preferuje full opcję przy danym pułapie cenowym noża. Dla nich PackRat nie będzie za bardzo interesujący. Natomiast wśród starszych forumowiczów ostatnimi czasy widać, tendencję "powrotu do źródeł ;) " zwiększone zainteresowanie stalami starszymi, niekoniecznie topowymi. I o ile materiały będą dla nich OK to posiadając/oglądając/macając olbrzymią masę różnych noży Kershaw nie musi zachwycać.

Po trzecie nad czym mocno ubolewam KAI w większości przypadków robi foldery małe. Większość to 3-3 1/4". Czterocalowce do niedawna można było policzyć na palcach jednej dłoni. A co by było gdyby dajmy na to PackRat czy RAM miały po 4" ? :slini:

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (94)
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 30-07-2010, 10:59:45 »
Tak się nad nim zastanawiałem, ale Amper mi powiedział, że w łapie nie leży wcale tak fajnie ;) No to mam Szalotkę z S110V z kosmicznie grubym ostrze :] Klips jest bardzo fajny - płaski i wygodny, taki sam jest w małym Cycku.
« Ostatnia zmiana: 30-07-2010, 11:03:19 wysłana przez kali »
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline Vick

• sheathmakers
« Odpowiedź #12 dnia: 30-07-2010, 11:47:52 »
Tak się nad nim zastanawiałem, ale Amper mi powiedział, że w łapie nie leży wcale tak fajnie ;)

W mojej łapce leży całkiem wygodnie, łapkę mam raczej niedużą (8/19).
Ale faktem jest że zbliżony wielkościowo Oso Sweet leży wygodniej. Być może dzięki zaokrąglonym okładkom z plastiku, w Packracie mamy nakładki na linersy z G10, więc patrząc od góry rękojeść jest "kanciasta".

Edit: Shalota nie miałem w ręku*, więc nie mam porównania.

*(chyba że przez krótką chwilę na zlocie  :? w każdym razie nie pamiętam)
« Ostatnia zmiana: 30-07-2010, 11:52:14 wysłana przez Vick »

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #13 dnia: 30-07-2010, 13:23:25 »
Fakt, mi nie leżał. I choć dość wygodny, coś mi w nim nie pasowało :)
Jeśli ktoś lubi sinnerowate klingi - why not ;)
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline blady

• Opinii: (19)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 30-07-2010, 13:39:09 »
Witek, przywieź nożyk we wiadome miejsce we wiadomym czasie ;) popracujemy, obfocimy, pomacamy. Zakupimy :question:
Zobaczymy ;)
Wypijmy za drzewa,co by długo rosły zanim zrobią nam z nich trumny...
Chcesz rozbawić Boga do łez? Opowiedz Mu o swoich planach.

Offline W. Irving

• Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Pokażmy, że potrafimy pomagać :)
« Odpowiedź #15 dnia: 30-07-2010, 13:45:57 »
Czoł(gi)em  8D

:? nie sądzę, "packrat" to po prostu taki zwierzak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pack_rat

Ale nie po to odkopałem temat  ;-)

Otóż stałem się posiadaczem wyżej wymienionego folderka.
Opiszę wstępne wrażenia użytkownika.

Bardzo ergonomiczny kształt. Speed-safe "kopie" dość mocno w tym modelu, może dlatego że nowy egzemplarz ? Bardzo grube linery, linerlock mógłby śmiało udawać framelocka gdyby zdjąć okładkę. Głownia solidna, szlif płaski, wysoki. Ostrość fabryczna zadowalająca (tzn. jest ostry jak wszystkie noże z płaskim szlifem, ja wybrzydzam, bo odkąd tnę Bokerem Exkeliburem wszystko inne wydaje mi się tępe  ;P)
Okładki z G10 - solidnie i elegancko. Nożyk ma potencjał, jest naprawdę mocarny jak na takiego malucha. No właśnie, tu dochodzimy do sedna, brakuje mi jakiegoś 1cm głowni i tyleż rękojeści do ideału. Cholera, mógłby być odrobinkę większy, byłby cudowny, a tak - jest poprostu fajny. Ciekawy jestem nowego Sandvika. Na próbę troszkę podostrzyłem (tak, ostrzyłem nieużywaną, fabryczną KT, wiem, jestem chory, to przez Exkelibura :rolleyes:) Ostrzy się przyjemnie, turnbox zbiera. Od dziś go edecuję, jak się pobawię dłużej opiszę wrażenia. Zauważyłem że mało jest o nim na forum. Mało ludzi ma? - dziwne, bo uważam go za udany projekt. Być może specyficzny design niektórych odstrasza. Trzeba chyba lubić noże z "garbem" na głowni. Klips niespecjalnie piękny, ale stabilny i dobrze trzyma. Ja od razu odkręciłem i przestawiłem w pozycję tip-up. W tej pozycji wygląda jeszcze dziwniej, bo nie układa się symetrycznie względem rękojeści, lecz idzie lekko skośnie, bliżej dolnej krawędzi rękojeści. Użytkowo to nie przeszkadza, w kieszeni leży dobrze. Wieczorkiem mogę wrzucić fotkę. W skrócie - jak na razie jestem zadowolony z nabytku  :)

wiki napisała, że pack rat - neotoma cinerea - to nowik puszystoogonowy  :D

pozdro
tomek
wiem k...a wszystko... jako rzecze kosiarz ;>

(tu http://forum.knives.pl/index.php/topic,156717.msg1501352.html#msg1501352 )

Offline Vick

• sheathmakers
« Odpowiedź #16 dnia: 30-07-2010, 14:53:21 »
Czoł(gi)em  8D

wiki napisała, że pack rat - neotoma cinerea - to nowik puszystoogonowy  :D

pozdro
tomek

:? Nie wiem czym się różni zwierzak pod tytułem packrat od zwierzaka zwanego rat.
Noże o tych nazwach rozróżniam, szczurków nie  ;)

Musiałby wypowiedzieć się jakiś znawca gryzoni, tylko nie wiem czy to aż takie istotne  ;)
« Ostatnia zmiana: 30-07-2010, 14:56:21 wysłana przez Vick »

Offline Vick

• sheathmakers
« Odpowiedź #17 dnia: 30-07-2010, 14:55:59 »
Witek, przywieź nożyk we wiadome miejsce we wiadomym czasie ;) popracujemy, obfocimy, pomacamy. Zakupimy :question:
Zobaczymy ;)

Jak najbardziej, nabyłem go w celach użytkowych, więc będziemy się bawić*  :)

* z wyjątkiem rzucania i batonowania  :dead:

sorry za post pod postem - problemy techniczne z zamieszczeniem dwóch cytatów