Reklama

Tutorial - elektryczny piec hartowniczy

Zaczęty przez glon, 14-01-2010, 19:21:32

Żądełko02

Cytat: simon19 w 14-11-2019, 20:33:59

Jakiej termopary użyjesz do rex c100?
Ja swój piec uruchomiłem rex c100 i SSR przekaźnik i grzałki dwa razy po jeden kilowat.

Do tysiąca grzałem i ta końcówka termopary co razem w z rexem w komplecie była to puściło przypaliło się i został sam drucik, mimo to nadal działa poprawnie. Obawiam się tylko czy to będzie służyć długo podczas korzystania w temperaturze odpowiedniej do obróbki np NC11LV.

Użyje termopary typu K do 1300C bo stara jaka była w piecu była typu J do 750 C. Ale nie da się połączyć stycznika z przekaźnikiem, może głupie pytanie ale nie znam się za bardzo na elektronice ? Chce wymienić tylko stary regulator temp. bo nie jest tak dokładny.

simon19

#541
Cytat: Żądełko02 w 15-11-2019, 21:50:21

Użyje termopary typu K do 1300C bo stara jaka była w piecu była typu J do 750 C. Ale nie da się połączyć stycznika z przekaźnikiem, może głupie pytanie ale nie znam się za bardzo na elektronice ? Chce wymienić tylko stary regulator temp. bo nie jest tak dokładny.

Nie znam się na stycznikach. Ma to być solidne i bezpieczne. Sam muszę rozwiązać u siebie kwestie uziemienia,bo piecyk ma obudowę metalową i wiadomo są grzałki, kabel się może przetopić,cokolwiek... Takie coś musi być prawidłowo zbudowane.
Termopar k jest kilka bo te tanie w aukcjach często widzę opisane są jako do 800stopni.  Dlatego skuwka i izolacja na mojej się upaliła. Ale działa. Wczoraj robiłem test koloru żarzenia stali przy 670 stopni na wskaźniku rexa. Niby pasuje ale to też taki śliski temat, dla jednego czerwone jest czerwone a dla innego to ciemno wiśniowe.

Pany? D2 po hartowaniu ma wyraźną warstwę odwęgloną?   1070stopni i ciepły olej.  Wczoraj w nocy pilnik zbierał po hartowaniu zamiast się ślizgać. Z pieca jestem zadowolony ale może tylko wlew argonu mi się nie udał bo teraz tak patrzę że pod miękkim może jednak jest zahartowany materiał.  Gazu dałem tylko tyle co wskazówka podniosła się o milimetr na zegarze czyli litr przepływu. Więcej nie próbuje bo nie wolno w piwnicach od tak sobie lać gaz który siada na ziemi i grozi uduszeniem.


simon19

Dzień drugi 80Crv2. Na piecu 830 stopni, próbka hartowana w gorącym rzepakowym.
Pilnik się ślizga więc jestem zadowolony.

A D2 tak samo bardzo wyraźnie twarda ale pod warstwą odwęglenia. Hartując w węglu kamiennym nie miałem takich doświadczeń z miękką warstwą na wierzchu, dlatego tak mnie to zaskoczyło... może to kwestia siarki albo przegrzania.nie wiem. Wielka szkoda że zgrabny nożyk wczoraj skończył w imadle. Z bólem serca czas zapomnieć i przysiąść zpowrotem przy tasmówce.

Czekam na stożki pirometryczne dla ostatecznego  potwierdzenia jaka temperatura występuje w centrum pieca przy samej termoparze.


czy3

#543

Dostało mi się kilka pól grzejnych z płyty ceramicznej. Każda z nich ma zamontowany miernik temperatury i jak wyczytałem grzanie wyłącza się po osiągnięciu 600 stopni. Ktoś wie czy bardzo zaszkodzę drutowi oporowemu w takiej grzałce jeśli będę grzał powiedzmy 1200 zamiast 600 stopni?

Mówią: politycy to najgorsze gówno w mieście, jakby ich pozabijać to się może zmieni wreszcie
Ale ja mam wątpliwości, lecz jedynie co do metod
Lepsze gazy trujące od noży, pistoletów.

simon19

#544

Piec trochę podjedzie do 930 i wkładam stożek pirometryczny. Zobaczymy przy jakiej temperaturze względem zegaru z termoparą on się glebnie w pół.

Stożek opisany 96 czyli 960 stopni powinien się kłaść,szczytem dotknąć gleby a przekroczywszy temperature roztopić się.  U mnie to on zwalił się w inną stronę niż był nachylony fabrycznie.
Jego zachowanie zgrało się że wskazaniami zegara,ale dokładność tego akurat testu szacuje na 15 stopni błędu. Stożki mają podobno 5-10 stopni tolerancji.


killrathi

Cytat: czy3 w 09-12-2019, 20:36:14

Dostało mi się kilka pól grzejnych z płyty ceramicznej. Każda z nich ma zamontowany miernik temperatury i jak wyczytałem grzanie wyłącza się po osiągnięciu 600 stopni. Ktoś wie czy bardzo zaszkodzę drutowi oporowemu w takiej grzałce jeśli będę grzał powiedzmy 1200 zamiast 600 stopni?

zaszkodzisz.

kontankt wyłącznie e-mail: [email protected]

yakiba

Witajcie. Kilka lat temu zrobiłem piec do hartowania długich głowni ale użyłem go raptem 2 razy bo znacznie lepiej hartuje mi się na gazowym. Ostatnio przerobiłem piec do innych celów ale mam problem ze sterowaniem. Regulator temperatury Energotytan AOB 508-G21. Problem polega na tym, że po ustawieniu nowej temperatury zatwierdzam  naciskajac przycisk SET przez 2s, niestety po 2 s ustawienie powraca do starej wartości. załaczam instrukcję może jakaś dobra dusza to rozkmini.


erykbp


yakiba


Krzysiek92

Witam. Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc wypadałoby się w skrócie przedstawić. Krzysiek rocznik 92, księgowy, lubiący majsterkować i haratać w gałę. Jakiś czas temu zacząłem kompletować rzeczy do mojej małej kuźni. Sam zrobiłem piec, szlifierkę taśmową, do tego zaopatrzyłem się w kowadełko jakieś podstawowe narzędzia. Na początek chcę wykuwać noże, tak jak w wykutych w ogniu ;), a później to się zobaczy.
Planuję zrobić piec hartowniczy i już mniej więcej mam wszystko w głowie.
Komora będzie z 3cm cegieł szamotowych wymiary: długość 42,6cm, szerokość 15cm, wysokość 11,4cm
1 warstwa izolacyjna, z izolacyjnych płyt kominkowych
2 warstwa izolacyjna - mata z włókna ceramicznego
Wszystko będzie zamknięte w stalowej obudowie. Temperatura maksymalna 1100-1200 C (głównie 800-900 C).
Co do grzałek, to mam problem, ponieważ nie wiem jaki drut w tym przypadku wybrać. Wszystko będzie zasilane z jednej fazy 230V. Chcę by wszystko nagrzewało się dość szybko (z tego wynika, że powinienem wziąć drut o mniejszej średnicy), ale chcę by jedna grzałka (w piecu będą 2) miała moc ~1-1,2kw. Rozważam 2 druty:
1. 0,6mm kanthal - do jednej grzałki będę potrzebował 10m, przy rezystancji 47,7 Ohm da mi to moc 1,1kw na grzałkę.
2. 0,8mm kanthal - do jednej grzałki będą potrzebował 18m, przy rezystancji 48,33 Ohm da mi to moc 1,1kw na grzałkę.
Wszystko będzie zasilane z jednej fazy 230V.
Im więcej drutu, tym więcej oddanego ciepła, ale też wolniejsze jego nagrzewanie. Który wariant będzie lepszy dla takiego pieca? Pytanie też takie, czy drut o mniejszej średnicy nie będzie przypadkiem mniej żywotny?
Dodam, że chcę grzałki mieć tylko po bokach. Rowków chcę zrobić 2 lub 4. W przypadku 2 wariantu musiałbym chyba zrobić 4 rowki, by to wszystko jakoś upchać. Dobrze myślę?
Na forum ludzie polecają taki kontroler:
https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-temperatury-rex-c100-230-ssr-9221982390
czy wymieniając sondę na taką:
https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-typ-k-6x150-sonda-termopara-7047288317
Będzie to wszystko ze sobą dobrze współgrać?
Mam jeszcze pytanie co do przekaźnika. Czy ten z aukcji (dodany do regulatora) będzie dobry?
Mam też pytanie co do połączenia grzałek z przekaźnikiem i zasilaniem, jaki przewód mam użyć? Zwykły prądowy, jeśli tak to jaka grubość?
Liczę na pomoc bardziej doświadczonych ludzi ode mnie, czyli każdego :)


mozqit

Mam problem z rexem c100. W instrukcji pisze żeby ssr podpiąć pod wyjścia 4 i 5 ale na tych wyjściach mam cały czas 12V nie zależnie od ustawionej temperatury i tego czy świeci kontrolka out czy nie. Sprawdzałem napięcie między wyjściem 3 i 4 ale tam jest zawsze 0, podobnie jak między 3 i 5.
Konfiguracja jak na razie jest fabryczna poza zmianą wejścia na odpowiednią termoparę.
Czy ja robie coś źle czy sterownik jest padły?


Rudy299

Witam.Czy ktos mógłby mi podpowiedziec dlaczego piec nagrzewa sie tylko do 626stC i nic wiecej?Zamontowany sterownik Rex c100 z wbudowanym przekaznikiem,termopara K niby do 1250stC wystaje 4cm w komorze grzewczej, spirala skrecona z drutu kanthal A1  1mm  moc okolo 2000w 26ohm..Co moze byc przyczyna?Grzalka?Sterownik?Termopara?Prosze pomóżcie


FilipJ

Co to znaczy, ze sie nagrzewa tylko do 6xx st? Potem sterownik wyłącza grzanie, czy grzeje się cały czas ale nie osiąga wyższej temp?


Rudy299

Grzeje cały czas i nie moze dogrzac.Zewnetrzna temperatura pieca to 35st wiec jest chyba szczelny i nie traci temp.Wymiary wewn to 43x18x10cm. Brak mu mocy?Ale np AVmake ma taki (w ogole na nim sie wzorowalem) i bez problemu do 1050 daje rade.o 150w ma mocniejszy.Termopara ktora kupilem  https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-termopara-typu-k-2m-100mm-8125426222?snapshot=MjAyMC0wNy0yNlQwMTowOTo0OC40NDhaO2J1eWVyO2M5NTFlODFjNTBjZjdhOWY1N2QyM2JiZGRkOTg5ZTM5ZTRkMWM2Mzk5MGE1MzA5MDY0ZmEzMTU3ZmE2NWY2ZjI%3D   Moze ona cos mota


FilipJ

To może grzeje wyżej ale właśnie pomiar do bani.
Trzeba by to innym przyrządem zweryfikować. Np pirometrem. Lub inną termoparą.


Mirass

Sprawdz jaka termopara jest ustawiona w sterowniku lub wyjmij termoparę, wsadz do wrzącej wody - zobacz jaka temepratura jest wskazywana .


simon19

Raz miałem tak że piec nie mógł przekroczyć około 700 stopni i rozgrzewać się mocniej.  Po rozebraniu instalacja elektryczna była przepalona w punkcie gdzie jeszcze jest temperatura. Przy kostce elektrycznej ceramicznej się utopiło. Zrobiłem od nowa solidne zaciski i grube druty.


mozqit

Cytat: Rudy299 w 08-08-2020, 04:51:54

Witam.Czy ktos mógłby mi podpowiedziec dlaczego piec nagrzewa sie tylko do 626stC i nic wiecej?Zamontowany sterownik Rex c100 z wbudowanym przekaznikiem,termopara K niby do 1250stC wystaje 4cm w komorze grzewczej, spirala skrecona z drutu kanthal A1  1mm  moc okolo 2000w 26ohm..Co moze byc przyczyna?Grzalka?Sterownik?Termopara?Prosze pomóżcie

Sprawdź czy obie grzałki grzeją i czy dobrze je podpiąłeś - równolegle nie szeregowo.
Ktoś kiedyś chciał żeby napisać jak się sfajczy. No to mi sie sfajczyło :(
Przy grzaniu do 1000 poszło ładnie. Przy grzaniu do 1100 grzałki się stopiły i stopiły płyte z włókna ceramicznego (tą do 1260 stopni). Grzałki były zrobione z drutu kanthalowego 0,7mm, moc obie 1250W



Ktoś pomoże z oceną co poszło nie tak? Co zrobić żeby następnym razem się nie sfajczyło?


FilipJ

Policzyłeś obciążenie powierzchniowe? Drut 0.7 wydaje mi się za cienki.


Rudy299

pirometr w porownaniu z termopara wskazuja bardzo podobnie.Z wrzatkiem jeszcze nie sprawdzalem.Sterownik wyswietla termopare K ale zamiast zakresu pomiaru wyswietla  0.Instalacja sprawdzona jest OK.Grzalka tez sprawdzona opór taki sam jak przy montazu.Wiec jest OK.Zamowie nowa termopare tylko tym razem cos porzadnego.Jaki konkretnie model i sklep polecacie?Dzieki za pomoc