Autor Wątek: Tutorial - elektryczny piec hartowniczy  (Przeczytany 121489 razy)

Offline kolec7

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Tutorial - elektryczny piec hartowniczy
« Odpowiedź #520 dnia: 03-02-2019, 21:42:20 »
Z rozmowy z najmądrzejszym w dziedzinie na tym forum (i nie tylko), wynika:

1) Na wielkość fluktuacji temperatury, Fuzzy Logic nie ma wpływu. Jedyna korzyść, to "zgrabniejsza" odpowiedź sterownika, na zakłócenia nie będące statyczną charakterystyką pieca.
Trafniej i szybciej reaguje na grube zakłócenia, typu na przykład otwarcie drzwi pieca.

2) Nie tylko miliony. Jest źródło budżetowe.
Po co w I klasie? Skoro nie trzeba wydawać miliona monet, to czemu iść na ustępstwa?

3) ....i tak, i nie...

Skoro @melonmelon tak radykalnie odpowiadasz, że NIE - to dlaczego w moim piecu został on zamontowany fabrycznie?

Nie jest, to produkt ostatnich "głupich" kilku lat.
Nie jest, to produkt chiński.
Nie jest, to żadna amatorka, tylko renomowana firma.

....a krańcówka jest.

Z rozmowy z "mądrym" pojawiło się pewne domniemanie.
Co Ty Pawełku o tym sądzisz?

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (153)
  • *
    • moje narządy :)
« Odpowiedź #521 dnia: 03-02-2019, 23:25:56 »
2)
1 klasa jest dobra jako referencyjna. Jak dostanie w piecu po dupie i tak szlag trafi klasę. I nikt nie wie kiedy. Jak jest źródło to brać dwie. Jedną czymać do kontroli drugiej co 100 godzin.
3)
Mufla jest izolatorem elektrycznym dość dobrym co najmniej. Drut jest na nią nawinięty z zewnątrz.
Stycznik ma odciąć prącie byś detalem nie zrobił zwarcia w uzwojeniu.
Doziemienie termopary? Kurw.... co to by był za układ pomiarowy?
Dawaj domniemanie. Ciekaw jestem.

pozdro
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?
https://forum.knives.pl/index.php?topic=184641.

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Offline kolec7

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #522 dnia: 04-02-2019, 06:15:27 »
2) Też myślę nad wyszarpaniem dwóch sztuk. Jednak nie do kontroli, tylko do podłączenia dwóch naraz do kontrolera Honeywell UDC3300
i uśrednieniu pomiaru z dwóch punktów komory. Jeden przy drzwiach, drugi na tylnej ścianie.

3) Domniemanie jest w kierunku właściwości dieelektrycznych ceramiki w temperaturze wysokiej.
Na 99% wywalę tą krańcówkę z obwodu elektrycznego.

Online mnicha

• knifemaker
  • Opinii: (61)
  • *
  • change your world
« Odpowiedź #523 dnia: 04-02-2019, 11:51:33 »
Cześć,

Nie mogę sobie poradzić z dobraniem odpowiedniej średnicy drutu oporowego aby piec nagrzewał się szybko i nie wybijało mi zasilania.

Spirala wykonana z drutu 0.8mm Kantal A1 długość 10m przy 400 stopniach wybija mi zasilanie na obwodzie.

Moja instalacja to 230v 1 faza zabezpieczenie 20A.

Czy jest mi w stanie ktoś podpowiedzieć co poszło nie tak?

@tszatan - spróbuj z bezpiecznikami które wytrzymują większe obciążenia początkowe, stosowane są do urządzeń o większym rozruchu (oznaczone są literką C).

Pozdrawiam

Offline Brr...

• Legnica - Pomorskie #PGK Tytaniczny folderoholik...
  • knifemaker
  • Opinii: (34)
  • *
  • Sapere aude [email protected]
    • Strona BrrKnives
« Odpowiedź #524 dnia: 05-02-2019, 07:05:24 »
@kolec7   jeszcze
ad 1)
kiedyś robiliśmy testy i generalnie to z wyników wynika że to "fuzzy logic" w powszechnie dostępnych sterownikach to Quit małketingowy różnice w szybkości powrotu do temp zadanej i ewentualne przeregulowania niezauważalne.

Jak masz źródełko klasy I  to podrzuć na priv bo moja termopara w jednym z pieców rozjechała się gdzieś na +40C powyżej 1000C   muszę ją wymienić i pozyskać dobrą referencyjną.

Brr...

Offline kolec7

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #525 dnia: 06-02-2019, 08:46:03 »
Dlatego też zrezygnowałem z usilnego poszukiwania sterownika z Fuzzy Logik. Gra nie warta świeczki.
Prawdopodobnie wybiorę OMRON E5ER. Ma zadeklarowaną fajną dokładność regulacji.

Ale im dalej w las, tym więcej pytań i wątpliwości - przynajmniej dla laika, takiego jak ja. A mianowicie:

- dlaczego upieramy się w naszych piecach, przy stosowaniu termopary typu K, która nawet w pierwszej klasie ma gorsze odchyłki temperatury, niż termopara typu S w drugiej klasie wykonania, wg PN-EN 60584? Trwałość godzinowa termopary S też jest większa. Dopuszczalne temperatury pracy wyższe.
Jedyna wada typu S, to mniejsza czterokrotnie czułość. Ale z tym powinien sobie poradzić sterownik, skoro ma deklarowaną równą dokładność, dla każdego rodzaju podłączonego czujnika.
W końcu choćby ten mój OMRON, to nie jest chińska firma krzak?

- jak radzimy sobie w naszych piecach z referencyjną temperaturą zimnych końcówek? Niby wszystko ładnie wygląda na papierze, ale normy, wykresy, tolerancje, klasy wykonania, odchyłki, są definiowane w stosunku do różnicy potencjałów, który wytworzy się gdy spoina referencyjna znajduje się w temperaturze 0ºC. Tylko kto ma obok pieca hartowniczego, zbiornik z topniejącym lodem?
Wszak prawie w każdym manualu od sterownika jest zapis o "automatycznej kompensacji" błędów powodowanych odmienną niż 0ºC, temperaturą zimnych końcówek, ale jaka jest skuteczność tego algorytmu zaimplementowanego w sofcie kontrolera? Jak on działa?
A gdyby tak rzeczywista temperaturę zimnych końców zmierzyć takim choćby Pt100, podać sygnał na drugi kanał kontrolera i uwzględnić, to w korekcie sterowania?
Tylko skąd wziąć wartości korekcyjne?
« Ostatnia zmiana: 06-02-2019, 09:00:55 wysłana przez kolec7 »

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
« Odpowiedź #526 dnia: 06-02-2019, 12:09:08 »

3) Domniemanie jest w kierunku właściwości dieelektrycznych ceramiki w temperaturze wysokiej.
Na 99% wywalę tą krańcówkę z obwodu elektrycznego.
Proszę o wyjaśnienie. Nie rozumiem.

pozdro
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?

Offline kolec7

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #527 dnia: 06-02-2019, 13:18:32 »
No ja tez nie rozumiem po co jest tam wyłącznik zastosowany,
dlatego uznałem, że po modernizacji układu elektrycznego, już go tam nie będzie.

Offline crossbow

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #528 dnia: 17-02-2019, 16:10:06 »
Witam Kolegów, dawno nie pisałem ale niestety przepaliła mi się termopara i po wymianie na nową piec oszalał. Chodzi o temp, mianowicie podejrzewam ze zaniża. Ostatnio podczas hartowania spaliła mi się folia na blanku z D2. Piec standardowo rozgrzałem do 1080 stopni i trzymając w nim ostrze przez 12 min folia po prostu się rozsypała... Co może być powodem takiej różnicy temp? Wcześniej na starej termoparze folię musiałem ciąć nożycami do cięcia metalu a w tej chwili od strony ostrza (w głębi pieca) jest zbyt wysoka bo pali folię. Piec Peem 1 sterownik, Rex100, termopara typ K. Czy da się to jakoś ustawić na nowo? Dodam ze mam dwa piece i temperaturę wstępną braną z otoczenia podają podobną różnica 1-2 stopnie.

Witam,
U mnie też ostatnio folia cała się rozsypała, a zastosowałem nawet grubszą(0.1mm). Podejrzewam że to efekt chińskiej foli inox.
Albo faktycznie termopara przekłamuje, miał ktoś też takie przypadki?

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
« Odpowiedź #529 dnia: 18-02-2019, 12:02:16 »
Folia hartownicza od dostawcy A jest inna niż od dostawcy B. To ma znaczenie.
A jakie jest ziarno na przełomie detalu? jesli w miarę poprawne: znaczy ciulowa folia.

pozdro

trochu stali na noże?

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
Jak (nie)robić piec
« Odpowiedź #530 dnia: 20-03-2019, 08:40:03 »
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2332268360159026&set=pcb.2100704496684978&type=3&theater&ifg=1

I by nie zginęło na śmietniku historii:
18 marca 19:55
"Panowie,jest piecyk do hartowania, Komora: długość 33 cm, szerokość 11cm, wysokość od 8,5 cm do 15 cm. Wykonany z płyty wermikulitowej 4 cm,płyty kominkowej 3 cm i wełny kominkowej 3 cm.Do 800oC rozbiega się w 30 minut.Cena powiedzmy 1800PL.Transport najlepiej osobisty lub dowiozę w granicach rozsądku."

"Panowie , niestety piec wyzionął duch płyta wermikulitowa stopiła się na podłodze komory i na drzwiczkach powyżej 1050oC.Czyli jak nie dojdę co było przyczyną to taki piec tylko do 900oC."

Zdjęcia:

Proponuję mały Quiz:
Co tu Pan Piotr Jonak zjebał przy projektowaniu?
Może czas się uczyć na błędach innych?

pozdro

trochu stali na noże?

Offline pkanoj

• Opinii: (13)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #531 dnia: 21-03-2019, 16:04:15 »
Właśnie, co takiego zrobiłem że piec "popłynął "
Piec do 900oC zachowywał się poprawnie do 1000 też a jak sprawdziłem przy 1065 to :kopara:
Dalsza izolacja zadziałała poprawnie.
Proszę nie bić tylko wytłumaczyć.Wiem, trzeba było się uczyć.
« Ostatnia zmiana: 21-03-2019, 16:05:59 wysłana przez pkanoj »

Offline melonmelon

• Niezlot PGK 2019
  • *
« Odpowiedź #532 dnia: 21-03-2019, 17:01:55 »

trochu stali na noże?

Offline Żądełko02

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #533 dnia: 26-07-2019, 17:58:06 »
Witam. Mam zamiar zbudować swój własny piecyk mam zamiar wzorować się piecu który wykonał SJ-knife. I mam takie pierwsze pytanie dotyczące grzałek. Ile metrów drutu oporowego jest potrzebne na skręceni dwóch spirali grzejnych o mocy 1000w każda ponieważ chce by mój piec miał ok 2kw i był podłączony na 230v. I czy na piec mogą wystarczyć zwykłe cegły szamotowe czy trzeba używać tych specjalnych l10 czy jakoś tam, czy lepiej użyć płyt.

Offline simon19

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #534 dnia: 07-11-2019, 20:38:52 »
Ja to robie jak na zdjęciu powyżej,tylko z innej płyty.

Cegły szamot wchłaniają ciepło i trzymają,ile takie klocki będą się nagrzewać? Chyba trochę za długo? Płyta zaś izoluje odbija ciepło.
Ja też robię 2kW i zastanawiam się ile miejsca pomiędzy grzałkami i czy podłożyć góra dół płytki ceramiczne czy też sama płyta krzemionkowy wapniowa. 1100 stopni chciałbym mieć dostępne  :)

Moim zdaniem jak na tak małą moc to dokładać szamotu ale tylko cienkiego a nie pełnowymiarowej cegły.

Offline kosiarz

• Nożownik, w dzikich krajach zwany
  • knifemaker
  • Opinii: (72)
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #535 dnia: 08-11-2019, 09:07:35 »
Wermikulit to nie jest materiał odpowiedni do takiej strefy cieplnej. Jesli ma być materiałem zewnętrznym (odsłoniętym) to do dobry do suszarek (temperatura pracy poniżej 600-700 stopni). A piecach pracujących w wyższych temperaturach to nie powinien być w strefie bezpośredniego wpływu takich temperatur (szczególnie powyżej 1000 st. C).  Czyli jeśli ma być, to nie jest tam, gdzie powinien.
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline simon19

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #536 dnia: 08-11-2019, 15:48:49 »
W tym piecu z wermikulitem płyty powinny być w odwrotnej kolejności.
Jeśli ta biała to kominkowa krzemianowo-wapienna to ona ma niby wytrzymałość 1100 stopni. Jako kolejne mogą już iść słabsze materiały. Jutro się dowiem w praktyce ile ta biała wytrzymuje.

Offline kosiarz

• Nożownik, w dzikich krajach zwany
  • knifemaker
  • Opinii: (72)
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #537 dnia: 08-11-2019, 23:16:00 »
Jakby tam choć 3 centy maty, oddzielającej wermikulit od bezpośredniego kontaktu z komorą, to już mógłby podziałać znacznie dłużej. Jeszcze w przypadku niektórych płyt z wermikulitu (nie wiem jakie są na zdjęciu, bo działają mi tylko miniaturki zdjęc inie widzę co tam jest) trzeba zwrócić uwage na powierzchnie dwóch stron płyt - bywają dwie różne i warto wiedzieć którą stroną układać ku cieplejszej strefie a którą ku zimniejszej.
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline Żądełko02

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #538 dnia: 11-11-2019, 20:06:04 »
Zakupiłem ostatnio piec ponieważ nie wiedziałem jak zabrać się do jego budowy. Piec jest sprawny ładnie grzeje , lecz chciałbym zrobić mu regulator PID i tu moje pytanie mam regulator rex c100 do podłączenia do przekaźnik ssr a
w tym piecu jest stycznik i nie wiem jak podłączyć rex c100 z stycznikiem czy w ogóle się da jak się da to jak?