Autor Wątek: Kershaw 3600 Volt  (Przeczytany 10451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ordo

• Opinii: (113)
  • Mieszkaniec knives.pl
Kershaw 3600 Volt
« dnia: 20-05-2010, 14:37:25 »
Za radą rustle - wydzielam z nowinek ;) | amper

[youtube=425,350][/youtube]

Proponuję wydzielić wątek o Volcie, coś czuję, że niedługo będzie jak znalazł ;>

Volt - wszystkich 349, 278 ok, 71 ze skazami (raczej drobiazgi estetyczne). Z tych 71 obecnie na sprzedaż jest jeszcze 7, 150 USD sztuka z wysyłką na terenie USA - user 2bkc na BF. Później wstawię fotki skaz, ale nie obrażę się jak zrobi to ktoś inny ;)

Tilt - Ti, CF, łożyskowany, stalowe wstawki do tytanowego frame'a.

Nowy ZT - folder.
« Ostatnia zmiana: 21-05-2010, 09:14:01 wysłana przez amper »

Offline rotpin

• Szef działu
  • Opinii: (131)
  • *
Odp: Kershaw 3600 Volt
« Odpowiedź #1 dnia: 21-05-2010, 11:37:58 »
Kilka fotek Volta

fotki Presz z 2BKCFORUM

Offline elkrakerso

• Scrapper
  • Opinii: (70)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • ...cut 'em like it's butter man...
« Odpowiedź #2 dnia: 21-05-2010, 12:34:24 »
Podoba mi się bardzo  :cry: chcę...  :cry:
Mine is Strength... and Lust... and Power!

Offline PrzemoBK

• Opinii: (31)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 21-05-2010, 13:27:02 »
Cytat: elkrakerso
Podoba mi się bardzo  :cry: chcę...  :cry:

Też bym go przygarnął  :D.

Offline Vick

• sheathmakers
  • Opinii: (66)
« Odpowiedź #4 dnia: 21-05-2010, 13:34:31 »
Bardzo mi się podoba, tylko ten klips ... dziwny  :?
Nie mówię że zły, na pewno dyskretny, ale czy wystarczająco pewnie trzyma? Musiałbym ponosić w portkach z tydzień żeby się przekonać.

Offline ordo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 21-05-2010, 13:49:50 »
Taki krótki, przy niemałym folderze, to powinni zrobić w cholerę mocny...

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • Opinii: (122)
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #6 dnia: 21-05-2010, 13:59:55 »
Mnie martwi co innego - jak w płytkich kieszeniach taki krótki klips będzie nóż trzymał  :P
KAI: FAQ | Recenzje

Nie ma mnie i nie wiem kiedy wrócę...

Offline vrtel

• Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 21-05-2010, 14:13:53 »
Mnie "martwi" ten długi fliper ;>
Klinga jakby z Rogue...

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #8 dnia: 21-05-2010, 14:29:45 »
Cytat: vrtel
Klinga jakby z Rogue...
Pokaż mi drastyczne różnice stylistyczne w folderach Martina, a cię ozłocę  :D

Offline gladis

• Opinii: (36)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 21-05-2010, 14:45:13 »
Pokaż mi drastyczne różnice stylistyczne w folderach Martina, a cię ozłocę  :D

+1 !!!  :P

W moim Groove zrobić płaski szlif i mamy łudzące podobieństwo :D

Offline ordo

• Mieszkaniec knives.pl
Kershaw 3600 Volt - pierwsze wrażenie
« Odpowiedź #10 dnia: 28-05-2010, 11:21:10 »
Kershaw 3600 Volt został zaprojektowany przez RJ Martina jako Q-36 - co prawda można dostrzec minimalne różnice - dolna linia rękojeści, klips, ale to drobiazgi. Jest to najbliższy produkcyjny odpowiednik Q-36 jaki można dostać :grin: W wersji custom zdobył na Blade Show w 2007 roku nagrodę na najlepszy taktyczny folder. Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, to od dawna mi się ten projekt podoba ;)
Są zdania, że projekt jest po prostu nudny, skoro ze wszystkim wygląda dobrze, ale dla mnie to oznaka prostoty i uniwersalności, a dodając do tego funkcjonalność - otrzymujemy przepis na wyjątkowy nóż, który wielu zapadnie w pamięć.
Kershaw wykorzystał przy produkcji tego noża swoją, unikalną w przemyśle nożowym, technikę łączenia dwóch materiałów na głowni, a do tego także dokonali podobnego zabiegu na rękojeści. Niestety produkcja Volta okazała się na tyle pracochłonna, że powstało ich jedynie 349, 278 odpowiednio wykończonych i 71 z różnymi estetycznymi skazami (odpowiednio oznakowane - "xxxx"). Ten na którego patrzę ma numer 59. Ten nóż nie będzie już produkowany ani z wykorzystaniem tych materiałów, ani żadnych innych. Tym większa szkoda, bo w tym wydaniu zawstydza customy Martina swoim wyglądem.

Jako, że tło mamy już omówione, to teraz garść suchych danych:
Klinga: Kombinowana z M390 Bohlera na krawędzi i CPM-D2 od Crucible na grzbiecie
Rękojeść: tytan 6AL4V wycinany CNC ze zintegrowanymi wstawkami z G10
Długość klingi: 3-7/8 cala
Długość zamkniętego: 4-7/8 cala
Postaram się trochę pomóc zwymiarować ten nóż, a pomoże mi nożowy odpowiednik wzorca metra - BM 710. Niestety nie mam suwmiarki pod ręką.
Wymiary zamkniętego - są tej samej długości, nawet obrys jest podobny, różni je kształt rękojeści, Volt jest trochę szerszy, ale nie tak jak np. 13100 Hardtail, czy JYD II - to dalej smukły nóż.
Grubość rękojeści - w najgrubszym miejscu Volt jest minimalnie grubszy, może o milimetr, pół, ale w odróżnieniu od BM 710 jest profilowany, więc na krawędziach jest już 2-3 milimetry cieńszy.
Klinga, mierzona od początku rękojeści, jest minimalnie krótsza o jakieś dwa milimetry, ale krawędzie tnące są równej długości.
Grubość klingi - [EDIT: 5/32" - 3,969 milimetra, tyle samo, co Tyrade i ZTeki] Voltowi niewiele brakuje do 4mm. I to jakich 4 milimetrów! Klinga zachowuje swoją grubość na odcinku z CPM-D2, zwęża się przechodząc w czubek dopiero na 2,5 centymetrowym odcinku z M390, przedtem trzyma grubość, ponadto szlif nie jest pełny, więc mamy tu kawał płaskownika.
[EDIT: Masa - 5,2 uncji - 147 gramów] Różnic w masie nie jest w stanie stwierdzić bez wagi - z pewnością w Volcie klinga ciąży trochę bardziej.

I przechodzimy do wrażeń w łapie - rękojeść jest dość uniwersalna, więc (podobnie jak 710) leży dobrze jak jej nie złapać.
Z zamkniętymi oczami jestem w stanie odróżnić gdzie jest G10, a gdzie tytan, ale nie ma szans na znalezienie miejsca łączenia.
Jedynym dysonansem jest, a w zasadzie - może być dla kogoś z większymi dłońmi - klips. Ale do niego jeszcze wrócę.
Fliper - jest gładki, nie ma żadnego karbowania, ale jest odpowiednio duży, więc nie ma problemu z otwarciem klingi "z miejsca" bez machania ręką.
Klinga przyjemnie ciąży przy klikaniu - oczywiście nie klika tak jak ciężkie CRKT M21 czy ZT 0200, ale dużo lepiej niż np. JYD II - dzięki dobrze trzymającemu detent ballowi i bardziej uniwersalnej, wygodniejszej przy otwieraniu, a nie tylko przy pracy, rękojeści.
Co by tu jeszcze o rękojeści...
Nóż ma trzy tuleje dystansowe z tyłu, żadnego paskudnego backspacera. W każdym razie lepiej nie wrzucać go do kieszeni z drobnymi, jeśli nie chcemy, żeby coś dostało się do wnętrza noża - backspacer ma swoje plusy. Ale temu nożowi to raczej nie grozi...
I wracamy do klipsa. Klips trzyma dobrze, chowa nóż głęboko w kieszeni - niektórzy lubią, choć ja nie bardzo.
Może uwierać w dłoń.
Klips jest w położeniu dla praworęcznych - co przy fliperze nie jest dla mnie, leworęcznego, wadą, ba! Nawet tak mi wygodniej otwierać nóż, ale...
Nóż w założeniu ma być noszony tip-up. Duży folder z fliperem tip-up? Jak dla mnie to po prostu absurd. (Za duży folder, za małe dłonie, nóż za głęboko w kieszeni, nie tak pewny chwyt, zahaczający fliper - przyczyny mogą być różne - po prostu nie lubię)
Poza tym klips jest nieprzekładalny. Nieprzekładalny tip-down byłby ok, ale tip-up, to chętnie bym przełożył na próbę...
Nóż jest trzymany za dupkę,  którą trudniej chwycić, jest schowany całkowicie w kieszeni z fliperem na dnie.
Dla mnie lipa. Przy fliperze lubię tak jak nosiłem M21 - lewa kieszeń, tip-down, fliper do przodu - wtedy mogę nóż wygodnie i pewnie chwycić i od razu rozłożyć i tym samym ruchem obrócić w dłoni.
Dla tego noża najsensowniejszą dla mnie metodą noszenia byłby pancake albo kydex.
Kershaw spieprzył klips jak Bóg dziobaka.

No to przechodzimy do klingi.
Szlif zmniejsza swoją wysokość przy początku, ładnie "pojawia się" bez żadnych notchy czy innych wymysłów, a jednocześnie nie będzie sprawiał problemów przy ostrzeniu - moje ulubione rozwiązanie, ponieważ nie pojawi się kawałek nienaostrzonej kt przy ostrzeniu na prętach jak to ma miejsce np. w wielu składanych Pająkach, a z drugiej strony, jeśli dokonamy długiego cięcia, to nie ma problemu, że materiał cięty zjedzie z kt i przy powrotnym ruchu będzie darty - jak to ma miejsce w wielu składanych BM-kach ;) CO prawda przy wyjściu mogłaby zachowywać tę samą wysokość na większym odcinku.
Przy czubku z jednej strony krawędź jest trochę niesymetryczna, niższa.
Szalenie spodobała mi się rampa pod kciuk projektu Martina. Rampa wprawdzie jest, ale ręka leży tak wygodnie jakby jej nie było, ponieważ jest ona na przedłużeniu linii rękojeści - świetne.
Nóż oczywiście tnie luźno zwisające kartki papieru, pierwsze wrażenia są bardzo sympatyczne, ale chyba nie ma sensu o tym na razie pisać, bo więcej by tu było pisania o fabrycznym ostrzeniu niż o samej stali.
Jeśli tylko pogodzimy się z tym, że klipsa należy się pozbyć/przerobić/dorobić inny/w innym miejscu/użyć pochewki albo komuś praworęcznemu o odpowiednich preferencjach będzie pasował - no to mamy nóż - kandydata na legendę. Nóż, który będąc w ciągłej produkcji, może w innych materiałach - byłby groźnym konkurentem takich klasyków jak BM 710 i Spyderco Military. Niestety, będzie mógł konkurować najwyżej z TSEKiem i AFCK - tyle, że nie ma co liczyć raczej na edycje specjalne.

Pytania?

EDIT: literówki, stylistyka, uzupełnienie dotyczące klipsa, dupochrony (IMO), dane szczegółowe

EDIT2: link do fotek i tekstu nowego właściciela:
http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,97403.0.html
« Ostatnia zmiana: 06-07-2010, 12:25:24 wysłana przez rustle »

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #11 dnia: 28-05-2010, 11:23:38 »
Gdzie są zdjęcia ja się pytam, hę?  ;>

Offline ordo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 28-05-2010, 11:33:36 »
Pff. Masz cały wątek zdjęć. Ale chcesz to mogę Ci zrobić. E51. A potem dorobię strzałki, żebyś wiedział, który nóż jest który.

Ale jak coś, to pewnie któryś Krakus by zrobił na spotkaniu jakimś. Ale do tego czasu to pewnie rotpin skończy tekst i fotki też będą.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (100)
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 28-05-2010, 11:35:00 »
Mini cyclone noszę tip-up, bardzo mi pasuje flipper w tym położeniu - kwestia preferencji.
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline ordo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 28-05-2010, 11:40:00 »
Jak wszystko.
W każdym razie trzeba mieć takie preferencje i być praworęcznym.
Przy mniejszym nożu może faktycznie tip-up byłoby ok i dla mnie, ale w większych musiałbym zmieniać chwyt przed otwarciem.

Offline vrtel

• Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 28-05-2010, 12:03:02 »
Dzięki za opis, może zrobią coś podobnego z mniej wydziwianych materiałów  :?

Offline rotpin

• Szef działu
  • Opinii: (131)
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 28-05-2010, 12:05:21 »
...Ale do tego czasu to pewnie rotpin skończy tekst i fotki też będą.

Fotki może uda mi się po niedzieli wrzucić ale na tekst trzeba ze 2miechy (czeka w kolejce ;) ) Szybciej będzie jak sam go zrobisz  ;>

Co do moich wrażeń. Płaska rękojeść, potężna głownia, mam wersję "nie blem" ale przy framie na tytanie są dwie skazy - półmilimetrowe punkciki, szlif przy czubku z lewej strony o ułamki mm szerszy i mikroskopijny ubytek lutu z jednej strony przy początku głowni.
Ciężka głownia sprawia, że przy flikaniu nawet delikatnym pływa :) Blokada zapada idealnie na sam początek i opiera się na lekko pociętym pod nią tangu. Dość ciężko się ją odblokowywuje. Klips hmm beznadziejny.

Offline PrzemoBK

• Opinii: (31)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 28-05-2010, 12:09:30 »
Dzięki za opis  :D. Zdjęcia można sobie znaleźć.

Offline ordo

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 28-05-2010, 12:41:46 »
Cytat: vrtel
Dzięki za opis, może zrobią coś podobnego z mniej wydziwianych materiałów  :?

Tego nie będą robić. Tak przynajmniej powiedział jeden człowiek z "Kershaw mafia", czyli info pewne. Co nie znaczy, że Martin im czegoś w swoim stylu nie zaprojektuje. Jest Volt II, ale to jakieś popłuczyny, jest Chill, ale to maleństwo, najbliżej jest Rogue, ale to automat, czyli dla mnie osobiście odpada - choć klinga też ładna.

Cytat: rotpin
Fotki może uda mi się po niedzieli wrzucić ale na tekst trzeba ze 2miechy (czeka w kolejce ;) ) Szybciej będzie jak sam go zrobisz  ;>

Nie wiem, czy coś więcej będę mógł napisać, tak naprawdę to chciałem ten nóż pomacać przede wszystkim i nie wiem ile u mnie będzie - zależy czy skombinuję kasę na czynsz ;) Jak na moje skromne możliwości to jednak dość drogi nóż. Poza tym noszenie z tym klipsem dla mnie, lewuska, jest po prostu strasznie upierdliwe.
W każdym razie jeśli będę miał odpowiednią ilość kasy, to już wiem, że Q-36 od Martina będzie całkiem fajnym nabytkiem :D

Płaska rękojeść, potężna głownia,
Kompaktowy, o dobrych proporcjach klingi do rękojeści. Niby niewiele, a jak cieszy i jak trudno to projektantom osiągnąć.

mam wersję "nie blem" ale przy framie na tytanie są dwie skazy - półmilimetrowe punkciki, szlif przy czubku z lewej strony o ułamki mm szerszy i mikroskopijny ubytek lutu z jednej strony przy początku głowni.
Też "nie blem" - mały punkcik na lucie, minimalna nierówność na tytanie.

Dość ciężko się ją odblokowywuje.
Nóż jest "prawy", a wygodniej mi się go obsługuje lewą. Przy liner-lockach nie odczuwałem różnicy (to mój pierwszy nóż z framem). Poza tym AXIS mnie strasznie rozpuścił.
« Ostatnia zmiana: 28-05-2010, 12:43:31 wysłana przez rustle »

Offline amper

• RAMoholik
  • Szef działu
  • *
    • To mam
« Odpowiedź #19 dnia: 28-05-2010, 12:55:54 »
Cytat: rustle
Pff. Masz cały wątek zdjęć. Ale chcesz to mogę Ci zrobić. E51. A potem dorobię strzałki, żebyś wiedział, który nóż jest który.
To że jest cały wątek zdjęć (żeby to jeden...), to wiem - tylko że nie w TWOIM wykonaniu, leniu ;)
Potraktuj to jako motywacyjnego kopa ;P :-*

Za tekst dziękowałem? Nie? Cham ze wsi ze mnie  ;)
Dziękuje  :-*

Ale niedosyt z braku fot nadal odczuwam  ;)

edit -> inaczej: pics or it didn't happen!
« Ostatnia zmiana: 28-05-2010, 13:01:12 wysłana przez amper »