knives.pl - ostra dyskusja

Technika-Taktyka-Trening-Rzeczywistość => Technika-Taktyka-Trening => Wątek zaczęty przez: demon w 10-06-2019, 00:00:00

Tytuł: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 10-06-2019, 00:00:00
Jak mi się wydaje pierwszy raz piszę w tym wątku - proszę to uszanować  ;P Mam pytanie: którą ze znanych, typowych szerokopojętych broni białych wybrałbyś do walki w dzisiejszym zurbanizowanym, stechnicyzowanym śmiecie? Przeciw komu? Przeciw: Wikingom zagubionym w czasie, zombi, obcym agentom, psychopatycznym mordercom, kibolom przeciwnej drużyny, więziennym gangom zabójczych pederastów itp. Oczywiście przeciwnicy uzbrojeni będą wyłącznie w broń białą (w sensie nie palną) czyli miecze, topory, maczugi, sztylety i całą resztę. Dla uproszczenia przyjmujemy, że nikt niczego nie miota, nie zrzuca nam na głowę, nie oblewa nas kwasem, nie podpala itp. Stal kontra stal (i drewno).
Broń biała to zarówno flamberg, katana, morgenstern, ale też nunczako, topór bojowy, halabarda, widły, noż szefa kuchni i kosa na sztorc. Wszystko co kłuje, tnie, miażdży, rozrywa, siecze, itd. Zakładamy, że każdy z nas ma takie umiejętności jakie RZECZYWIŚCIE MA w chwili obecnej, druga dłoń POZOSTAJE PUSTA - czyli beż żadnych tarcz, lewaków itp. Bronie oburęczne obsługujemy (oczywiście) oburącz. Trzeba przeżyć 24 godziny w ruinach współczesnej, niemalże wyludnionej metropolii. przeciwnicy atakują raczej pojedynczo czasem parami - główna fala zombi został już odparta, zostały niedobitki ;) Takie bzdety jak jedzenie, picie, ubranie, zamknięte drzwi - pomijam. Chodzi wyłącznie o WALKĘ. Ale walka to również przenoszenie (ciężar, długość), idiotoodporność itd.

Ja wybieram rzymski GLADIUS. Za poręczność (ważne w pomieszczeniach), łatwość przenoszenia, prostotę obsługi, skuteczność.

Czekam na wasze propozycje z uzasadnieniem.

Ps. Proszę nie kierować się estetyką, widowiskowością, "prestiżem" itp. Liczy się to czy przeżyjemy do jutra.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kapfryd w 10-06-2019, 00:08:12
Ale szybkie zombie czy wolne zombie?

Jako że przeciwnicy nieopancerzeni to szabla powinna być okej, przynajmniej na otwartą przestrzeń - na ciasne warunki pewnie lepiej jakiś długi nóż by się sprawdził.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 10-06-2019, 00:12:43
Ale szybkie zombie czy wolne zombie?

Jako że przeciwnicy nieopancerzeni to szabla powinna być okej.

Racja - każdy może uściślić w odpowiedzi, z kim i gdzie walczy walczy. Moja apokalipsa może być zupełnie inna niż cudza. U mnie: przeciętni zombi (nie tacy superszybcy ale nie ślimaki), raczej nieopancerzeni, piesi przeciwnicy (nie przewiduję szarży husarii w przejściu podziemnym), czasem Wiking, czasem psychol - od czasu do czasu kibol itp.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kooniu w 10-06-2019, 00:38:25
Dawno temu,  ten dylemat jaka broń zostawał rozwiązany w sposób praktyczny - miałeś umiejetnosci to wybierałeś rapier, szable, nie miałeś, to tasak, kord był lepszym rozwiazaniem. Poręczniejszy, łatwiejszy w użyciu (no i duzo tańszy ) . Też bym poszedł w ta stronę
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Runcheinigal w 10-06-2019, 03:31:50
?Ja wybrałbym polską szablę najlepiej wz21, albo husarską, kordelas, albo jatagan- no ale ja coś o szermierce i broni białej i użyciu mam pojęcie i doświadczenie, z racji Odtwórstwa, rzemiosła i historii.
A tak dla zwykłego człowieka
- jak zombie- to najlepiej bejsbol albo inna pała- nie zaklinuje się i nie zepsuje tak łatwo.
- jak żwawszy przeciwnik, to najlepiej kordelas, albo jakaś maczeta, ew. na otwartej przestrzeni oczywiście włócznia, lub inna dzida  ;-)

Ale jak same zombie to ja bym wybrał kordelas- bo ma osłonę dłoni prawie pełną, której zawsze można użyć jako kastetu, jest stosunkowo krótki, więc sprawdzi się w zamkniętych nie za ciasnych pomieszczeniach, można nim zarówno dźgnąć jak i ciąć, oraz podstawowa sprawa ma spora masę na krótkiej głowni więc duża siła uderzenia gwarantująca znaczna skuteczność, nawet w walce w bliskim kontakcie- do czego zresztą został stworzony.
Dodatkowy plus może stanowić też z racji projektu, zastosowania i przeznaczenia zastosowanie, jakby to ująć,.. "nadwyżek materiałowych"- to po prostu mocna broń która (o ile dobrej jakości) się tak łatwo nie "rozdupcy" na kolejnej czaszce czy kości, czy przypadkowym uderzeniu o coś.

Edit.
Chociaż po namyśle jakby to były zombie to wtedy zależy czy ich krew by infekowała czy nie? No i jak szybkie?
Jak nie za szybkie, to nawet mimo ochrny jakiejś, należy zminimalizować wydzielanie krwi- czyli najlepiej jakaś sroga pała- tylko nie durny bejsbol, tylko jakis niormalny płaski dębowy trzonek od siekiery obity kątownikami stalowymi na końcu, ew. sztylet/nóż okopowy z czasów pierwszej wojny światowej- bardzo mądrze pomyślana broń- można uderzyć jak kastetem, dźgnąć, ciąć i rozłupać łeb, albo kości głowicą- jeden minus że krótko dystansowy.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mikko w 10-06-2019, 05:59:46
https://www.youtube.com/watch?v=kQKrmDLvijoTytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 10-06-2019, 10:27:40
@demon , szanuję wielce za to, że pamiętałeś o widłach.

Jako, że widły nie mieszczą się w mi się w aucie to saperka LWP. Ewentualnie siekierka/ toporek.

EDIT: A najlepiej czekanik.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ego Retla w 10-06-2019, 10:42:30
Karczownik fiskarsa. Ewentualnie delikatnie zmodyfikować wyokrąglone zakończenie.
Łączy w sobie cechy noża i siekiery a nie ma potrzeby tłumaczenia typu "po co panu szabla w aucie"  :rotfl:
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 10-06-2019, 10:44:24
Karczownik jest dobry, mam w aucie dwuręczny XD
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ego Retla w 10-06-2019, 10:50:36
Od lat wożę w aucie 400 g siekierę z Juco.
Za bejsbola można pójść siedzieć ale kto posiadaczowi 15 arowej działki z drzewkami zabroni posiadania narzędzi ogrodniczych jak siekierka, karczownik czy szpadel. Ww można zrobić krzywdę i obronić się nie gorzej niż bejsbolem ale jakoś nie budą takich skojarzeń.

Co do broni na okoliczność opisaną w tym wątku: wygodne trampki i regularne treningi.
Lepiej spierdolić niż dać sobie łeb upierdolić...  :rotfl:
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: graf w 10-06-2019, 11:10:51
Assegai - czyli krótka włócznia zulusów.

Ostrze jak krótki miecz, długość jak krótka włócznia. I rzucić można.
Robić mieczem/szablom nie umiem,  A dźgnąć kogoś nie jest trudno. I mam przewagę dystansu.

Zresztą nawet nie trzeba zombie czekać - w przypadku road rage wyciągnięcie włóczni z samochodu powinno gasić zapał przeciwnika z lewarkiem czy tam karczownikiem :D
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 10-06-2019, 12:26:25
Zresztą nawet nie trzeba zombie czekać - w przypadku road rage wyciągnięcie włóczni z samochodu powinno gasić zapał przeciwnika z lewarkiem czy tam karczownikiem :D

No cześć Zulus, pojebało ;).
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: crywar w 10-06-2019, 12:35:48
To co będzie aktualnie pod ręką, czyli pewnie znajdzie się duży nóż  ;P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kapfryd w 10-06-2019, 13:09:44
Ogólnie jak się poczyta o historii wojskowości to zawsze włócznie mają przewagę, a długie piki/halabardy to już w ogóle - przegrały dopiero z bronią palną. Z tym, że to na polu bitwy, gdy bijemy się w tłumie, często przeciw konnicy (a może zombie na zombie-koniach?). Sam się zastanawiałem nad taką krótką włócznią, bo to najłatwiejsza broń w obsłudze, ale jak z jej skutecznością w ciasnych pomieszczeniach?
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: WAR w 10-06-2019, 13:21:11
Krótka szabla i do tego czekanik z obuszkiem.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: lawenda1975 w 10-06-2019, 13:35:39
Lekka maczeta albo wakizashi.
 
Dla mnie problemem byłaby siła fizyczna a właściwie jej brak. Taki Ajron przykładowo to złapie choćby ketlebella i będzie napieprzał po łbach a ja co?
Zostawało by liczyć na pchnięcia albo ciąć po gardle licząc na szczęście.

Edit: literówka.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Daimyo_K w 10-06-2019, 15:06:16
wakizashi

Równie dobrym uzbrojeniem był by gladius.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mikko w 10-06-2019, 23:31:33
https://dancingotter.zenfolio.com/p147963208/h4B64B0EC#h4b64b1fe
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/25918

Można tym kłuć w przód i z góry, zahaczać przeciwnika na koniu, tłuc młotkiem, w pomieszczeniach -  cóż... W standardowym korytarzu można manewrować miotłą więc i tym w jakimś nadal skutecznym zakresie. Jest zabezpieczone wąsami, jeśli dobrze pamiętam nazewnictwo tych okuć, więc miecz tego tak łatwo nie rozwali, tym bardziej nikt tego nie złamie, zresztą robili kiedyś testy i nawet gołe drzewce jest trudne do przerąbania mieczem w trakcie walki. Do tego lepszy zasięg niż gladius czy tasak, a nawet szabla - długości były różne, ten drugi ma ponad dwa metry, ja bym celował w taki 1,6 metrowy. No i efekt psychologiczny.

To też fajne, taka włócznia połączona z messerem, prawie 2 metry długości. Dosyć problematyczna do przenoszenia, zwłaszcza dla zmotoryzowanych. ;P
https://www.metmuseum.org/art/collection/search/26701?rpp=30&pg=7&rndkey=20151106&ao=on&ft=*&deptids=4&when=A.D.+1400-1600&pos=207
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kapfryd w 10-06-2019, 23:40:14
Ogólnie Szwajcarzy znali się na walce pieszej w czasach przed bronią palną, więc broń dobra. Tylko, że stworzona z myślą o opancerzonych przeciwnikach - tak jak inne młoty bojowe i nadziaki i służył do rozbijania zbroi. Więc dobre, przy założeniu, że zombie to powstali z grobów rycerze, których nie zdołała tknąć rdza ;)

Edzia: styl
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 10-06-2019, 23:50:46
Lekka maczeta albo wakizashi.
 
Dla mnie problemem byłaby siła fizyczna a właściwie jej brak. Taki Ajron przykładowo to złapie choćby ketlebella i będzie napieprzał po łbach a ja co?
Zostawało by liczyć na pchnięcia albo ciąć po gardle licząc na szczęście.

Edit: literówka.

W takim przypadku japońska broń to dobry wybór imo, japończycy do gigantów nie należeli i dwuręczna katana ma kt ca. jak w porządnej szabli. Powinno być ok ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mikko w 11-06-2019, 00:08:28
Tyle, że katana jest chujowo wyważona i zwykle cięższa od szabli. ;P Jeden z najbardziej przereklamowanych oręży, który w czasach gdy Japonia rzeczywiście była w ciągłym stanie wojny, widział mało akcji.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 11-06-2019, 09:14:27
@Mikko Zgadzam się na 100%, ale drobniejsza kobieta szablą nie powywija, miecz dwuręczny czy nawet półtora- to też nie do końca ;), i takie wakizashi z dłuższą rękojeścią może się dobrze nadać, jeszcze jak nasz maker zrobi to i wyważenie będzie lepsze ;).
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Daimyo_K w 11-06-2019, 09:22:19
Najważniejsze aby wybrać broń którą potrafimy się posługiwać. Nic nam nie da nawet teoretycznie najlepszy oręż gdy nie potrafimy się z nim umiejętnie obchodzić. Znacznie więcej da nam broń która, może i teoretycznie jest słabsza ale potrafimy się nią sprawnie posługiwać.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 11-06-2019, 10:38:07
@demon, szacun za ten temat :D Gladius do walki w ścisku/pomieszczeniach, na otwartą przestrzeń - szabla, np. wz 34. Plus oczywiście jakiś niewielki tomahawk i kilka noży, bo noży nigdy za dużo :P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: WAR w 11-06-2019, 13:48:05
Krótka naginata?

https://www.youtube.com/watch?v=gHOub27_eA8
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 11-06-2019, 16:48:31
No właśnie, halabarda i podobne to dobra zabawka ale raczej na otwartej przestrzeni. Co będzie gdy po drodze trafi się nam klatka schodowa, tunel, alejka z towarami w markecie? A wrogowie będą atakować z "różnych końców"?  Narazie zostaję przy swoim gladiusie.

Ps. Z siekierą, karczownikiem, tasakiem, kukri jest ten problem, że trzeba wykonać zamach. W ciasnocie może nie być czasu i miejsca.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: WAR w 11-06-2019, 16:57:59
To do gladiusa jeszcze scutum i jesteś przygotowany  :rotfl:
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 11-06-2019, 17:23:00
To do gladiusa jeszcze scutum i jesteś przygotowany  :rotfl:

Ciężko biegać ;-)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 11-06-2019, 17:29:09
Ale tarcza do kompletu z gladiusem miała sens, jeśli przeciwnicy byli uzbrojeni, na zombie nie trzeba tarczy.
edycja. za to kolczuga z mithrilu by się przydała :P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 12-06-2019, 09:05:00
Halabardy, piki i inne takie to broń zespołowa. Jak masz nastu kumpli z takimi to super sprawa ale indywidualnie  już gorzej.

A do gladiusa lekki puklerz akurat by był bardzo niezły.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: WAR w 12-06-2019, 09:37:58
Ale tarcza do kompletu z gladiusem miała sens, jeśli przeciwnicy byli uzbrojeni, na zombie nie trzeba tarczy.
edycja. za to kolczuga z mithrilu by się przydała :P

No nie do końca, tarczą utrzymujesz dystans, nie ma znaczenia czy przeciwnik jest uzbrojony, a zza tarczy zadajesz bezpiecznie ciosy.

Ciężko biegać ;-)

Jak zamierzasz biegać, to po co Ci miecz?  :?
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mikko w 12-06-2019, 11:30:16
Podejrzewam, że Rzymianie dostawaliby srogi wpierdol gdyby z ich ekwipunku odjąć scutum. Nawet jakby walczyli nadal w formacji i w zbrojach. Legionista mógł nawet nie mieć pancerza ale bez tarczy, z samym mieczem, był w kiepskiej sytuacji przeciwko Celtom z wielkimi mieczami i włóczniami.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 12-06-2019, 11:31:23
No nie do końca, tarczą utrzymujesz dystans, nie ma znaczenia czy przeciwnik jest uzbrojony, a zza tarczy zadajesz bezpiecznie ciosy.
No tak by było idealnie, ale nosić scutum cały czas, to tylko legionista potrafił :P
Podejrzewam, że Rzymianie dostawaliby srogi wpierdol gdyby z ich ekwipunku odjąć scutum. Nawet jakby walczyli nadal w formacji i w zbrojach. Legionista mógł nawet nie mieć pancerza ale bez tarczy, z samym mieczem, był w kiepskiej sytuacji przeciwko Celtom z wielkimi mieczami i włóczniami.
To oczywiste, ich siła było to, że całość ekwipunku była dobrana do stylu walki i taktyki.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 13-06-2019, 15:59:24
Najważniejsze aby wybrać broń którą potrafimy się posługiwać. Nic nam nie da nawet teoretycznie najlepszy oręż gdy nie potrafimy się z nim umiejętnie obchodzić. Znacznie więcej da nam broń która, może i teoretycznie jest słabsza ale potrafimy się nią sprawnie posługiwać.

no to jednak młotek ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 13-06-2019, 17:00:25
Młotek dekarski to bardzo paskudne narzędzie jeśli ktoś chce nieco zwichrzyć strzechę.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kapfryd w 13-06-2019, 18:17:05
zwichrzyć strzechę.

(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://i.ytimg.com/vi/8iZU9eJrJ2o/hqdefault.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 13-06-2019, 18:29:41
Młotek dekarski to bardzo paskudne narzędzie jeśli ktoś chce nieco zwichrzyć strzechę.

no i miałem w rękach parę razy częściej niż miecz ;) ale chyba to OT patrząc na temat wątku :)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ego Retla w 13-06-2019, 19:05:52
Skoro umiesz robić młotem to wybierz buzdygan albo młot bojowy, ewentualnie dowolny toporek / siekierkę. Potrenuj i zmodyfikuj długość i/lub wyważenie.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Runcheinigal w 15-06-2019, 17:33:05
@demon , szanuję wielce za to, że pamiętałeś o widłach.

Jako, że widły nie mieszczą się w mi się w aucie to saperka LWP. Ewentualnie siekierka/ toporek.

EDIT: A najlepiej czekanik.

Czekanik nie za bardzo bo się może za łatwo w czaszce zaklinować  :/
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: ordo w 15-06-2019, 17:51:55
@demon  :-*

Z racji cepów w rodowodzie - widły.
Łatwiej trafić niż krótką włócznią, łatwiej kupić.
Trafionego da się trzymać na dystans, co ważne w przypadku gryzących zombie i nafetowanych kiboli.
Ale w sumie nigdy w ręku nie miałem chyba.
Liczę na pamięć genetyczną.

Z długiej broni drzewcowej to rohatyna - normalna włócznia przejdzie przez zombiaka i za chwilę nas on przytuli, a tak możemy trzymać dystans.

Młotek brukarski czy coś podobnego.
Sprawdzi się nie gorzej niż VTAC a może i lepiej.

Gdybym faktycznie miał się bronić czymś, z czym mam praktyczne doświadczenie, to zostaje chyba tylko 1,5 kg klawiatura mechaniczna...
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 15-06-2019, 20:16:50
Czekanik nie za bardzo bo się może za łatwo w czaszce zaklinować  :/

Dlatego nadziak jeżeli już - ale problem ten sam trzeba wziąć zamach, nie można pchnąć.

Gdybym faktycznie miał się bronić czymś, z czym mam praktyczne doświadczenie, to zostaje chyba tylko 1,5 kg klawiatura mechaniczna...

A mop?

;-P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: dzyndzl w 15-06-2019, 20:54:01
Noga stołowa nabita gwoździami, ew morgensztern dla snobów :rotfl:
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kooniu w 16-06-2019, 21:09:24
@demon, specjalnie dla Ciebie nagrałem krótki filmik ;)

https://www.youtube.com/watch?v=dxvk2BObOB0
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 16-06-2019, 21:49:33
@demon, specjalnie dla Ciebie nagrałem krótki filmik ;)

https://www.youtube.com/watch?v=dxvk2BObOB0


8D 8D 8D 8D 8D

Rozbiłeś bank tym filmikiem!

Ps. Ale jest pewna nieścisłość - w przypadku zombich trudno mówić o zabiciu - raczej o ich eliminacji ;-)

Ps.2. Na razie gladius na prowadzeniu w moim rankingu.Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Czerwony Pająk w 17-06-2019, 06:30:23
Osobliwe pytanie w tytule wątku. Przecież odpowiedź nasuwa się sama – tylko urumi.

(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Ethunu_kaduwa.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: kooniu w 17-06-2019, 10:09:38
Choć jestem miłośnikiem wszystkich broni miękkkich, i przez lata całe marzyłęm o zrobieniu urumi , to po zrobieniu tego miecza (z szerokiej taśmy do palet - niestety nie miałem spręzyny od zegara czy też patefonu) stwierdziłęm że nie jest to broń dla kazdego i przeciwkażdemu - raczej nie polecam, naprawdę ciezka w obsudze, siła razenia niewielka, za to widowiskowość +10 , no i swietnie na ścianie wyglada :)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: graf w 17-06-2019, 11:50:33
Krótka naginata?

https://www.youtube.com/watch?v=gHOub27_eA8

Czyli prawie to samo co zuluska włócznia :D
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: WAR w 17-06-2019, 12:18:54
Czyli prawie to samo co zuluska włócznia :D

Prawie robi różnicę ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: szenkx w 17-06-2019, 12:44:33
bardziej kosa bojowa ;-)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: graf w 17-06-2019, 13:04:20
bardziej kosa bojowa ;-)

Zasadniczo broń drzewcowa średniej długości z dużym ostrzem.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 19-06-2019, 08:16:29
To może rhompaia, albo falx :D Fajnie by się tym zombie chlastało
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mikko w 19-06-2019, 08:27:54
Zasadniczo naginata to taka glewia.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 19-06-2019, 08:29:25
tylko złamana
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Fred w 19-06-2019, 10:39:13
Naginata rzeczywistość ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mruck w 20-06-2019, 21:20:41
KRÓTKA NAGINATA!!! Sto lat temu tym machałem :)

Na zombie - młotek ciesielski/dekarski lub maczeta.
(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://www.dekarze.pl/userdata/gfx/23ec79ce740f2862cfd473dd24901716.jpg)

Na ludzi - na otwartym terenie coś na kształt krótkiej naginaty, albo katana. Nie jestem duży, genetyka masy mięśniowej poskąpiła - lepiej mi się macha dużymi przedmiotami na dwie ręce. Wymaga to większej ruchliwości, ale coś za coś. Mniejsi muszą uciekać przed ciosami, bo nie są w stanie ich parować. W pomieszczeniach krótka maczeta lub nóż. Coś czym można szybko zadać dużą ilość ciosów w różnych płaszczyznach.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 20-06-2019, 23:42:27
trochę ciężki, podobnie jak młotek geologiczny - może tak... czyli w sumie nadziak ;)

(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://8a.pl/product_picture/fit_in_900x1224/czekan-turystyczny-climbing-technology-alpin-tour-plus.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Bernard_Szkurat w 21-06-2019, 05:41:51
W filmie ''Zejście'' było pokazane, jak taki czekan sobie radzi.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: szenkx w 21-06-2019, 08:13:48
A można dopisać do listy kolczugę ? :)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: balberith w 21-06-2019, 09:08:06
@Mikko Zgadzam się na 100%, ale drobniejsza kobieta szablą nie powywija...
Nie zgodzę się  ;P
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=yuQE9h4JMA8
Sam chyba wybrałbym:
(https://img.knives.pl/proxy/?url=http://i.imgur.com/9Fz3axN.jpg)
Bo i łeb rozbijesz i szaszłyk zrobisz :D
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: lawenda1975 w 21-06-2019, 10:33:48
@balberith
To co robi ta dziewczyna jest imponujące. Ale taki przeciętny kobiecy egzemplarz jak ja? Znaczy nie trenujący... czarno to widzę.

Podobnie jak Beata Prei pewnie by mogła, jak Ajron, tłuc ketlebellem po łbach, ale dla przeciętnej kobiety to po prostu nie wchodzi w grę. To tak moim zdaniem.

 
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mruck w 21-06-2019, 11:08:41
trochę ciężki, podobnie jak młotek geologiczny - może tak... czyli w sumie nadziak ;)
Czy ja wiem - bez problemu wbija się nim gwoździe i rozwala szalunki wisząc na uprzęży, więc chyba ok. A minimalna masa musi być, jeżeli ma to robić krzywdę.

@balberith
To co robi ta dziewczyna jest imponujące. Ale taki przeciętny kobiecy egzemplarz jak ja? Znaczy nie trenujący... czarno to widzę.

Podobnie jak Beata Prei pewnie by mogła, jak Ajron, tłuc ketlebellem po łbach, ale dla przeciętnej kobiety to po prostu nie wchodzi w grę. To tak moim zdaniem.


Wszystko wymaga wprawy i odrobiny sprawności fizycznej. Inaczej stajesz się mięsem armatnim. Mnóstwo dziewczyn macha kataną i dają radę. Coraz więcej jest ich na strzelnicach i na treningach sportów kontaktowych. Kwestia przełamania się żeby zacząć konkretna aktywność :)

BTW nie wie ktoś przypadkiem gdzie taką krótką drewnianą (treningową) naginatę można kupić? Strasznie weszła mi w głowę :)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 21-06-2019, 12:38:15
Szabla też szabli nie równo, pani wywija tak pięknie, że dzieżko zobaczyć co to ale chyba jakaś lekka szaszka. A co innego polska czarna szabla.
Generalnie z szablą jest taka sprawa, że umieć trzeba.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 21-06-2019, 19:27:50
Ha! Te czekany to wam utkną w czaszce pierwszego z brzegu zombie! Życzę powodzenia :P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: szenkx w 21-06-2019, 19:49:53
To chyba takie coś:
(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://vignette.wikia.nocookie.net/zombie/images/2/2c/Heavy-Flanged-Mace.jpg/revision/latest/scale-to-width-down/280?cb=20120709090851)

A to dla @Ajron
(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://i.pinimg.com/236x/6e/49/50/6e495016ce78536140f585d9e1e70dae--apocalypse-survival-zombie-survival.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mruck w 21-06-2019, 20:09:24
Ha! Te czekany to wam utkną w czaszce pierwszego z brzegu zombie! Życzę powodzenia :P
Dlatego młotek a nie czekan - jest uniwersalny i dostępny w każdym markecie :)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ajron w 21-06-2019, 20:38:01
A to dla @Ajron
(https://i.pinimg.com/236x/6e/49/50/6e495016ce78536140f585d9e1e70dae--apocalypse-survival-zombie-survival.jpg)

<3
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 21-06-2019, 22:42:57
Dlatego młotek a nie czekan - jest uniwersalny i dostępny w każdym markecie :)

nie będę się upierał, mam małe doświadczenie ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: smutna_niespodzianka w 22-06-2019, 10:35:32
A to dla @Ajron
(https://i.pinimg.com/236x/6e/49/50/6e495016ce78536140f585d9e1e70dae--apocalypse-survival-zombie-survival.jpg)
@szenkx
te "widły taktyczne" mało praktyczne bo to model do kopania, powinny być z takim klasycznym zębem o przekroju okrągłym czyli tzw. chamski floret: jedno pchnięcie-cztery dziury  :D
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ego Retla w 22-06-2019, 11:09:20
4 dziury i 4 razy płytsze. Spróbuj sobie widłami przebić kawał mięsa z kością. Bez siły wołu nydyrydy.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: smutna_niespodzianka w 22-06-2019, 11:14:36
4 dziury i 4 razy płytsze. Spróbuj sobie widłami przebić kawał mięsa z kością. Bez siły wołu nydyrydy.
wg jakiego wzoru szacujesz tak wysokie prawdopodobieństwo że wszystkie cztery zęby jednocześnie natrafią na kości?
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Ego Retla w 22-06-2019, 11:22:13
Opieram to na prawie Gumpersona.
Tak swoją drogą kość wystarczy pod jednym z zębów i już masz rozproszenie siły i wyhamowanie.
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 24-06-2019, 20:37:06
kupowanie kolejnego sprzętu specjalnie na zombie to chyba przesada, przejrzałem swoje szuflady i chyba coś mam ;)

(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://i.postimg.cc/9Q3WR1bS/IMG-3008.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: demon w 24-06-2019, 23:10:53
kupowanie kolejnego sprzętu specjalnie na zombie to chyba przesada, przejrzałem swoje szuflady i chyba coś mam ;)

(https://i.postimg.cc/9Q3WR1bS/IMG-3008.jpg)

Cholera masz przepastną szufladę :) A narzędzie piękne - z tym, że raczej do cięcia. W markecie, pomiędzy półkami - łatwiej pchnąć z za koszyka pełnego konserw i piwa ;-P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 24-06-2019, 23:19:11
PS. oczywiście jatagan Kubka leży na honorowym miejscu, nie w szufladzie :) i fakt - tnie jak brzytwa...
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: grumic w 25-06-2019, 08:35:13
A może taki :D : https://forum.knives.pl/index.php?topic=201551.new#new Do walki w półdystansie :shades:
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: GarbatyAnioł w 30-06-2019, 00:20:27
Może być polska szabla, nawet zaakceptuje by Cold Steel
(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://www.swords-and-more.com/media/catalog/product/cache/2/thumbnail/480x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/8/6/86740_600_3.jpg)
i w zapasie
CRKT Kangee
(https://img.knives.pl/proxy/?url=https://www.bladehq.com/imgs/shop-by-brand/all-crkt/CRKT-johnson-kangee-t-hawk-2725-BHQ-15348-er-large.jpg)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: majorbat w 30-06-2019, 08:02:16
Słuchajcie, ale kto na strzelaninę idzie z mieczami? A, na poważnie, to ja proszę o naszą szablę :)

Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: yeti65 w 30-06-2019, 08:36:37
Najpierw trzeba pomyśleć o zasięgu takiej broni i o rodzaju ataku(cięcie, kłucie, uderzanie). Jeżeli ma to być uniwersalne narzędzie, to najbardziej widzi mi się toporek z obuszkiem i jakąś kłujką :D Druga sprawa to uświadomienie upartego gliny, że to zwykłe narzędzie, bo te tumany nie wiedzą, że zombi to realny problem, a nie fantasy :rotfl:
Ja w bagażniku w torbie roboczej wożę 30m miarę, latarkę, piłę składaną, nóż bahco 2449 i mam chęć dorzucić jeszcze toporek bahco
http://www.pasja.koszalin.pl/siekiera-uniwersalna-400mm-bahco-hfgps-0-7-400fg-p-5488.html
W sumie to typowy zestaw budowlańca :P
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: majorbat w 30-06-2019, 08:43:06
Najpierw trzeba pomyśleć o zasięgu takiej broni i o rodzaju ataku(cięcie, kłucie, uderzanie). Jeżeli ma to być uniwersalne narzędzie, to najbardziej widzi mi się toporek z obuszkiem i jakąś kłujką :D Druga sprawa to uświadomienie upartego gliny, że to zwykłe narzędzie, bo te tumany nie wiedzą, że zombi to realny problem, a nie fantasy :rotfl:
Ja w bagażniku w torbie roboczej wożę 30m miarę, latarkę, piłę składaną, nóż bahco 2449 i mam chęć dorzucić jeszcze toporek bahco
http://www.pasja.koszalin.pl/siekiera-uniwersalna-400mm-bahco-hfgps-0-7-400fg-p-5488.html
W sumie to typowy zestaw budowlańca :P
Kiedyś P. Cejrowski opowiadał o legalności sprzętu do obrony. U nas każda maczeta, pałka, kij, czy inny nóż większy od vicka, a nie daj Boże jeszcze z piłką  :slini: ,u mundurowego wzbudzi dreszcze i drżenie rąk na kaburze broni. A jak by była w bagażniku siekiera, choćby największa, to spoko luz. Przecież to tylko siekiera ;-)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Krzysztofon w 30-06-2019, 14:16:57
saperkę można wozić :) ale w sumie jakby co (patrz początek) to policjant też będzie zombie ;)
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Runcheinigal w 08-09-2019, 03:46:58
@demon  :-*

Z racji cepów w rodowodzie - widły.
Łatwiej trafić niż krótką włócznią, łatwiej kupić.
Trafionego da się trzymać na dystans, co ważne w przypadku gryzących zombie i nafetowanych kiboli.
Ale w sumie nigdy w ręku nie miałem chyba.
Liczę na pamięć genetyczną.

Z długiej broni drzewcowej to rohatyna - normalna włócznia przejdzie przez zombiaka i za chwilę nas on przytuli, a tak możemy trzymać dystans.

Młotek brukarski czy coś podobnego.
Sprawdzi się nie gorzej niż VTAC a może i lepiej.

Gdybym faktycznie miał się bronić czymś, z czym mam praktyczne doświadczenie, to zostaje chyba tylko 1,5 kg klawiatura mechaniczna...

Tylko łopata albo siekiera, ew. widły jak kolega raczył zasugerować, klawiatura słabo bo mam taką z kablem
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Jerzy z bagien w 11-10-2019, 22:01:27
Kilowy młotek na 1,5 metrowym trzonku...
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: Mesje w 11-10-2019, 22:06:58
Kilowy młotek na 1,5 metrowym trzonku...
To taka tępa kosa bojowa?
Tytuł: Odp: Który miecz wybierasz ?
Wiadomość wysłana przez: dzyndzl w 11-10-2019, 23:48:19
To taka tępa kosa bojowa?
W zasadzie młot bojowy ;-)