knives.pl - ostra dyskusja

Noże => Multitoole i scyzoryki => Wątek zaczęty przez: Yossarian w 23-05-2006, 19:09:18

Tytuł: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Yossarian w 23-05-2006, 19:09:18
Spartanin

Dawno dawno temu, gdy na  świecie nie było jeszcze INFI, dostałem pierwszy scyzoryk.
Był to model oparty, w moim przekonaniu na reminiscencji i w miarę dobrej fotograficznej pamięci kogoś, kto kiedyś widział kogoś, kto widział victorinoxa (z daleka).
Z mojego scyzoryka byłem bardzo szczęśliwy, dopóki nie odpadły mu rękojeści a ostrze odkryło swoje powołanie i wbrew zamierzeniom twórcy stało się serrated (co poniekąd dowodzi tezy Arystotelesa o teleologicznej naturze rzeczy). Wiele lat później, z zakodowanym w głowie głębokim przekonaniem, zaczerpniętym z pewnego serialu,   iż jedyne narzędzie jakie potrzebne jest by rozbić atom, zjeść kolację czy naprawić helikopter to scyzoryk, postanowiłem kupić sobie Victorinoxa. Po jakimś czasie, w miarę rozwoju nożoholizmu, gadżeciarstwa i, zapewne postępującej psychozy opartej na przeświadczeniu, że jadąc tramwajem powinno się mieć w kieszeni śrubokręt i nie wolno wchodzić do garażu podziemnego bez korkociągu, zacząłem obrastać dodatkowymi pochewkami na dodatkowego toola, mały fixed, torbami na kamuflaż i innymi nosidełkami niezbędnego sprzętu, aż do nadejścia krytycznego momentu, gdy zacząłem szperać w necie w poszukiwaniu kevlarowego paska z taktycznymi szelkami. Nie twierdzę, że każdy z nas miał, ma, będzie miał taki moment - niektórym nie przeszkadza ciężar 15 kg gadżetów niezbędnych do przeżycia w centrum handlowym, ja postanowiłem jednakże odchudzić kieszenie, i zadałem sobie pytanie - czego naprawdę mi w życiu potrzeba?
Szybko znalazłem odpowiedź i gdy już w miarę wytrzeźwiałem zabrałem się za drugorzędne zadanie - szukanie narzędzia, zawierającego wszystko, co czasem przydaje mi się w pracy, parku, na majówce, w dżungli i innych miejscach w których można znaleźć coś, na czym na pewno można użyć czegoś, żeby osiągnąć satysfakcję, że coś się czymś zrobiło.
Na wstępie założyłem, że nie będzie to tool z obcążkami - używałem leathermana przy dwóch przeprowadzkach i do dziś mam odciski oraz silne przekonanie, że gumowe okładziny na zwykłych obcążkach to niegłupi wynalazek. Po drugie, chciałem, aby mój nowy tool był w miarę uniwersalny, po trzecie, chciałem żeby świecił, po czwarte, żeby nie był za ciężki, a po piąte, żeby miał duże cycki.
Następnie, świadomy nieistnienia ideału zacząłem szukać kompromisu i po długich poszukiwaniach i przewertowaniu setek katalogów (właściwie przejrzałem dwa, ale setek brzmi lepiej) kupiłem Victorinoxa Spartan Lite.
W skrócie, mam głębokie przekonanie, że nie brakuje mi żadnego elementu poprzednuiego ekwipunku - jest uniwersalny. niektóre rzeczy, np. osobna latarka ledowa na baterię aa świeci lepiej, dłuższy folder z lepszej stali zapewne lepiej tnie, jednak opisuję tu pewien kompromis, i wydaje mi się, że ten vicek ma naprawdę spore możliwości, za niewielką cenę i daje poczucie, iż mamy sporo sprzętu upchniętego między dwie czerwone okładziny.
Większość z was zna podstawowe narzędzia victorinoxa, nie będę się więc bawił w test otwieracza konserw czy sprawdzania, ile butelek piwa można otworzyć vickiem po ciemku, pod zimnym prysznicem, wisząc na zamarzniętej linie*, skupię się na latarce - daje ona tyle światła co popularne photony do kluczy czy stara dobra cmg, z tą różnicą, że światło jest nieco słabsze a o wiele bardziej rozproszone. Ktoś kto projektował ten scyzoryk ewidentnie więc pomyślał - światło nie jest może bardzo mocne, ale pozwala zobaczyć wiele rzeczy na metr, półtorej wokół siebie. Takie światło najbardziej przydaje się w garażu, piwnicy, na parkingu itp, uważam więc iż latareczka ta spełnia wyśmienicie funkcje edc. Drugą istotną rzeczą, którą chciałbym zaznaczyć jako wielki plus tego scyzoryka, to fakt, iż w przeciwieństwie do miliona innych modeli ma korkociąg i śrubokręt gwiazdkowy. Było już wcześniej kilka modeli vicków, posiadających tą konfigurację, jednak nie w połączeniu z tak praktycznym, moim zdaniem urządzeniem jak podręczna latarka. ( o ile wiem, do tej pory oba te narzędzia były albo w dużych vickach, albo w znakomitym modelu z lupą, na temat którego to narzędzia nie jestem, nie byłem i nie będę w stanie powiedzieć, że jest ważne dopóki nie zacznę studiować dermatologii). Warto wspomnieć, że latarka ma tryb stałego świecenia, jak i tryb świecenia na docisk. Było o zaletach, czas przejść do wad. Nie jestem pewien, czy ta latarka przetrwa kontakt z wodą - nie wygląda na wodoszczelną, co trochę ogranicza funkcjonalność scyzoryka w tak ważnych codziennych zadaniach jak przeczesywanie głębokich bagien w poszukiwaniu tego wspaniałego uczucia totalnego przemoczenia, czy mieszaniu scyzorykiem zupki chińskiej na pustyni Błędowskiej. Inne wady, to brak narzędzi, które są w innych scyzorykach, ale to zależy już moim zdaniem od preferencji - wydaje mi się że dodanie kolejnych gadżetów nadmiernie pogrubiłoby nóż, co chyba kolidowałoby z jego nazwą, haha (miejsce na kłopotliwe milczenie i kaszel).
Podsumowując, czy można powiedzieć że Spartan to narzędzie bliskie ideału? Myślę, że moja odpowiedź brzmi: "Nie". Tu raczej nie chodzi o ideały, najlepszy, optymalny zestaw narzędzi, zrobionych z najlepszych materiałów. Tu nawet nie ma blokady ostrza. Ten scyzoryk nie został zaprojektowany po to, żeby być bliskim ideału, bo nie istnieje ideał praktyczności, chyba że ideały mogą być bardzo płynne i zmienne. Czasem bardziej przydaje się piła do drewna, czasem brak korkociągu rozpieprza pół imprezy, czyjś ząb i ładne kafelki. Spartan posiada pewien zestaw narzędzi, które mogą nam się czasem przydać, jeśli mogę coś o nim powiedzieć, to tyle, że ten zestaw mnie przydaje się najczęściej i że ich wykonanie budzi spore zaufanie. Być może w tym scyzoryku, być może w moim podejściu do niego jest coś ze spartańskiego ducha - nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę**.*szerzej na ten temat - "Surwajwal, artykuł: "Podstawy przetrwania w mieszkaniu M3 - wyzwania, przeszkody i zagrożenia, ss.56-58"
** Niniejszym zgłaszam ostatnie zdanie do konkursu "Idiotyczna puenta roku w recenzji noża" Jeśli nie ma jeszcze takiego konkursu, poczekam. Nagrodę, za prawie pewne zwycięstwo proszę przeznaczyć na fundusz "Poszukiwaczy ewentualnych, możliwych i niemozliwych zastosowań dla wielozadaniowego haka w scyzorykach Victorinox"
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Nukibo w 23-05-2006, 19:46:28
Ciekawie, z humorem i stylem. Oby więcej takich opisów!

I poproszę tylko jeszcze o prawa autorskie do umieszczenia poniższego cytatu w podpisie:D

nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: deer hunter w 23-05-2006, 19:53:01
Fajne, w niektórych miejscach naprawdę sie usmiałem :cheesey:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: qkiel w 23-05-2006, 20:02:29
bardzo fajny opis, niezle sie usmialem :]
ja postawilem natomiast na Wengera, nazwa modelu mi calkowicie nieznana (producentowi chyba tez bo nigdzie jej nie zamiescil), zawiera: ostrze, ostwieracz do puszko-butelek, korkociag i... pile
ilez ja czasu szukalem malego scyzoryka z pila, taka co tnie wszystko i wyglada profejsonalnie
zastanawiac moze "ale po cholere ci pila w malym scyzoryku ?", nie lepszy srubokret ? latarka ? cacko z dziurka ?
ano wlasnie nie, oczywiscie sensownego wyjasnienia potrzeby posiadania pily do tej pory nie wymyslilem, jednak na poczekaniu znalazlem dosc "taktyczne" jej zastosowanie
mianowiscie zeby odcinac konczyny pokonanym wrogom i przy ich uzyciu ich dobijac (rzucilem ogladanie japonskich kreskowek, ale slad na psychice widocznie mi zostal)
jako taktyczny mieszkaniec miejskiej dzungli doszedlem do wniosku, ze nie wolno calego sprzetu trzymac razem (zgubisz jedno - zgubisz siebie) - w drugiej kieszeni siedzi swisstech mini-micro-maly-tool przyczepiony do ultrataktycznej latarki gerbera na jednego paluszka z dostepna dyskotekowa paleta kolorow
z takim oto sprzetem jestem gotow przetrwac najwieksze trudy niepogody i spaceru do spozywczego
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Nukibo w 23-05-2006, 20:29:02
Piła to nic, ja się uparłem, że muszę mieć jeszcze nożyczki :cheesey:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: bagnet w 23-05-2006, 20:45:35
Yossarin - uwsteczniasz się chłopie, trzeba ci jakiegoś lekarstwa... Może jakąś BMkę albo Spyderco :)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: super w 23-05-2006, 21:07:28
a mnie brakuje tylko zdjęć do pełni szcześcia ;-)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: exStudent w 23-05-2006, 21:15:11
Rewelacyjny tekst. Jeszcze tylko zdjęć brakuje, zwłaszcza tej latarki. Mam bardzo podobne przemyślenia. Mimo wszysto, z domu bez Vicka huntsmana nie wychodze.
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: akira w 23-05-2006, 21:29:37
No rewelka tekst  :D     Jak nic, za niedługo sobie sprawię takiego McGywera. Dziadek ma, wujaszek ma... więc czemu ja miałbym nie mieć? :special:

Dzięki za humorystyczny opis. Potrzebne mi to było na koniec dnia.


Pozdrowienia ;)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: FRN w 23-05-2006, 22:07:26
Swietne  8D Vicek rzadzi i bedzie rzadził  :kosunia: :kosunia: :kosunia:

Dobry tekst Yossarian  :D

Pozdrawiam - otwierajac sobie pifko scyzorykiem Victorinox Spartan Camo (exclusiv ver)  :shades:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: buzz w 23-05-2006, 23:35:05
8D 8D 8D Pogratulować tekstu. Miejscami się poryczałem. Ze śmiechu.
Zadowolony Posiadacz (m.in.  :shades: ) Vicka Blue Spartana
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: pecado w 23-05-2006, 23:47:46
Jako posiadacz klasycznego Spartana (Blue - pozdrowienia Buzz :-) ) dziękuję za tą recenzję i masę zabawy :-)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: super w 23-05-2006, 23:58:10
a no zapomniałem..tez jest posiadaczem vicka spartan classic red oraz limited edytion blue spartan  ;-)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: wysz w 24-05-2006, 00:04:21
Baaardzo dobre. Dzięki. :)

wysz
posiadacz jedynego słusznego (bo czerwonego) Spartana.
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Yossarian w 24-05-2006, 10:11:12
Ciekawie, z humorem i stylem. Oby więcej takich opisów!

I poproszę tylko jeszcze o prawa autorskie do umieszczenia poniższego cytatu w podpisie:D

nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę

Przekazuje z radoscia prawa autorskie :D
Dziekuje za bardzo mile komentarze, nie wiedzialem ze tylu tu spartan! Musimy kiedys skoczyc razem
na obrone jakiegos wawozu albo cus ;) Fotki do artykulu zrobie w tygodniu, bo nie mam mojej cyfry,
a ta na ktorej robilem wczoraj zdjecia latarek ma auto iso i auto exposure, nie widac wiec roznic w jasnosci :/
Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: MaciekK w 26-05-2006, 00:00:52
Mam nadzieje, ze uda Ci sie zachowac taki ladunek humoru na zdjeciach, jaki jest w tekscie! ;)
Swietnie sie czytalo, pisz czesciej! :cheesey: Dzieki!

(U mnie - Red Spartan, super unikatowa wersja limited - bez wykalaczki i z logiem fimry cieplowniczej :-))

Pozdrawiam,
MaciekK
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: kooniu w 26-05-2006, 00:35:30
wypasiony ten Spartan nie po spartańsku bym powiedział... ;-)

a ja mykam z wiktorkiem nie wiem jakim  :-( ale mam i hak i nożyczki  ;-) hak przydaje sie nizmiernie...npp do sciagania prezerwatyw :P
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: simon w 26-05-2006, 17:03:04
8D poplakalem sie prawie jak czytalem! swietny tekst. a ta wykalaczka!
Pozdrawiam wielce uradowany Twoja tworczoscia ;)
Kamil
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: andorfine w 26-05-2006, 18:42:52
switny tekst :cheesey:
tez bardzo lubie Victorki. swego czasu mialem 3: classic, climber (moje EDC) i trailmaster.
trailmaster poszedl do ojca na sluzbe. do dzisiaj sobie pluje w morde ze mu go dalem  :special:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: zigi w 26-05-2006, 20:41:26
dobrze pisze dać mu piwa,posiadacz Vivka Waytera
zigi pozdrawia
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: simon w 28-05-2006, 20:16:27
no i wlasnie nabylem na allegro spartana blue(ochyda). okladziny nie graja roli bo i ak je zmienie ;) zrobie jakies ladne wypasione naturalne. jeszcze nie wiem.  pewnie drewienko lub drewienko plus kosc ;)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: benoit w 17-06-2006, 22:56:12
Ja też niedawno kupiłem, i też na allegro, spartana niebieskiego i mi się tam podoba.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Yossarian w 20-06-2006, 14:42:48
wlasnie sobie przypomnialem, zem obiecal fotki, i ich nie zamiescilem. Wydawalo mi sie, ze juz je wlozylem, szukam, patrze a tu nic.
Najmocniej przepraszam, wynika to wszystko z faktu, ze czekalem na dobre swiatlo*


*popularna sciema wsrod fotoamatorow, inne przydatne wytlumaczenia to:
-nie wlozylem karty do aparatu
-obiektyw robi krrrr
-nie wiem, gdzie w tej cholernej cyfrze wklada sie film!
-zapelnilem juz cala karte i nie stac mnie na nowa
-aparat ma za duzo guziczkow, nie moge sie polapac co gdzie i dlaczego. wczoraj z zona jeden wcisnelismy i skasowalo nam cala serie 3500 zdjec
na ktorych chcielismy pokazac naszym znajomym, gdzie mieszkalismy na wakacjach, w ramach rewanzu, za ich 3000 zdjec ukazujacych stok na ktorym zjezdzali na nartach, skur.....  jedne
-boje sie tego aparatu. czai sie w nim jakies zlo, blyska piorunami, zamyka dusze w malym szklanym pudelku z tylu i robi ping. Uwazam, ze jest bardzo, bardzo zly.
- <sciema kwasiprofesjonalna> zdjecie bylo, w zastancyh warunkach, niewykonalne. pomiar wykonany swiatlomierzem punktowym (1% oczywiscie) wskazywal zbyt duza rozpietosc roznic oswietlenia, przekraczajaca 3 a.v. ponadto, silny wiatr poludniowo-wschodni, o predkosci znacznie wiekszej niz przewidywana norma zagrazal stabilnosci aparatu na statywie a co za tym idzie ostrosci obrazu, przy mozliwym w zastanych warunkach czasie migawki
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: super w 20-06-2006, 15:15:12
nie ściemniaj ..dawaj foty
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: FRN w 24-06-2006, 22:24:37
Jako ze Yossarian nie zapodał fotek to pozwoliłem sobie wrzucic takowa  ;-)

(https://img.knives.pl/proxy/?url=http://img489.imageshack.us/img489/2000/wv2en.th.jpg) (http://img489.imageshack.us/my.php?image=wv2en.jpg)

Wenek i Vicek  :P
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: super w 25-06-2006, 00:20:27
ta wersja w camo to ochyda ......zresztą to chyba nie wersja lite ?
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: FRN w 25-06-2006, 11:31:39
ochyda to taki bakter który wlazł ci na klawiature i napisał takie bzdurki  :/
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: super w 26-06-2006, 09:56:53
.....de gustibus non disputandum est....

mnie się nie podoba....lipa straszna ...co to w ogóle za camo ??? zupełnie nie pasuje do vicka ......
i to chyba nie wersja lite ??
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: demon w 14-03-2007, 17:13:16
Piękna recenzja !

Gratulacje :D

Ps. A foto ?

edit:
Cytuj
"Poszukiwaczy ewentualnych, możliwych i niemozliwych zastosowań dla wielozadaniowego haka w scyzorykach Victorinox"

Niestery, niestety tą tajemnicę Monsinior Victorinox zabrał ze sobą do grobu ... porzućmy złudną nadzieję ...
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: wysz w 15-03-2007, 12:03:19
Chyba żartujesz?
Przeca wiadomo do czego służy hak:

[youtube=425,350]PVEZl-32iTE[/youtube]

Victorinox jako jedno z oficjalnych zastosowań haka wielozadaniowego podaje przenoszenie pakunków obwiązanych sznurkiem lub taśmami. Zaczepiasz hak, a Vicka używasz jako rączki do noszenia.

SOSAKowcy kiedyś mieli nawet wątek "do czego używasz haka". Kilka przykładów które zapamietałem:

- podważanie opornych dynksów w puszkach z piwem
- jako awaryjny kurek do odkręcania gazu w kuchece (gdy kurek właściwy poszedł się paść)
- wyciąganie gorących garnków z ogniska (za pałąk czy ucho), czyli rękawica kuchenna
- awaryjny wieszak na ubrania ( w publicznym kiblu)
- ściągacz do sznurówek
- zabawa w lądowanie na lotniskowcu. Udajesz, ze dwój Vicek to F-14 i podczas przyziemienia zaczepiasz hakiem o linę (stringi, kabelek od myszki, whatever)

Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: kooniu w 15-03-2007, 17:48:08
ja hakiem dociagam rzemienie w wezłach jak plote baciory-a teraz nie mam viktorka  :frown: bo zgubiłem i szukam nowego- i własnie nad hakiem sie zastanawiam ;) bo jednak czasem sie przydawał  :dodge:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Schtruntz w 15-03-2007, 18:28:01
co do haka to jakiemuś bezimiennemu indżynierowi należy się wielki kop w podwozie za uczynienie go tak trudnotwieralnym  :badass:
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: demon w 15-03-2007, 23:53:10
Fajny filmik - nie chce się wierzyć, że Szwajcarzy go nakręcili. To zbyt "poukladani" ludziej ...

:-D

Ps. dal bym wiele za śrubokręcik krzyżakowy w miejscu cudownego haka. Spełnienie marzeń korkociąg+krzyżak. 
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: MPI w 15-11-2014, 17:44:56
Do miasta fajny.
Na wieś brakowało by mu piły.
+ za fajny tekst


Mariusz
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: gens w 15-11-2014, 18:12:55
(https://img.knives.pl/proxy/?url=http://www.teamsandtastic.com/IMAGES/1-Gold.jpg)
Tytuł: Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
Wiadomość wysłana przez: Campo w 15-11-2014, 18:24:52
No, co... chłopak chciał spyderco wystawić na bazarku to 30 postów trzeba było natrzaskać ;)