Reklama

Yahoo Fusion - Test

Zaczęty przez MichaelD, 09-10-2010, 17:25:34

paproch

Nóż przez około tydzień był używany jako podstawowy nóż w kuchni. Używano go do regularnego przygotowywania posiłków dla trzech osób. Żaden z użytkowników nie znał się na nożach kuchennych ani na profesjonalnym ich użytkowaniu.

Estetyka

Na żywo nóż wydaje się brzydszy niż na zdjęciach. Główny mankament to obrzydliwy kolor rękojeści kojarzący się z farbą na ścianach urzędów malowanych w schyłkowym PRL. Seledynowa zieleń nie pasuje, moim zdaniem, do tego noża, zwłaszcza, do pięknie spatynowanej głowni. Osobiście na rękojeści widziałbym naturalne ciemne drewno, lub czarny syntetyk, np. włókno węglowe lub mikartę.

Linia noża jest ładna i oryginalna, widać na zdjęciach, więc nie ma co więcej komentować.

Wykonanie

Jednym słowem - znakomite. Yahoo umi. Szukałem babola i nie żadnego sensownego nie znalazłem. Szlify równe, wykończenie świetne. Nie mam uwag.

Użytkowanie
Nóż tnie bardzo agresywnie. To nie tylko zasługa stali ale także cienkiej KT i bardzo wąskiego profilu ostrza. Udawało się nawet szatkować pomidora na cienkie plastry. Na początku miałem lekkie obawy, że ostrze jest zbyt osłabione, a przez to delikatne. Na szczęście nic się nie działo.
Trzymanie ostrości i łatwość ostrzenia trudno mi rzetelnie ocenić, bo nóż przez te kilka dni używania w ogóle nie stracił na ostrości. Przed odesłaniem do właściciela pro forma tylko przepolerowałem KT na pasku.

Ergonomia projektu
Jako nóż ogólnego przeznaczenia, Yahoo Fusion jest trochę za krótki i trochę za lekki. Zwłaszcza przy cięciu mięsa techniką slice cut odczuwało się brak kilku cm. Podczas szatkowania warzyw techniką "na dzięcioła" trochę brakowało wagi na głowni, choć wyważenie noża jest niezłe.
Pewną wadą, którą odczułem zarówno ja jak i moja żona było wyraźne zasysanie się noża w grubych, miękkich i mokrych obiektach, takich jak mięso i cukinia.
Nie podpasowała mi rękojeść, była dla mnie trochę za wąska (mam średnie dłonie i długie palce) i czasami nieprzyjemnie ślizgała się w mokrych dłoniach. Tu zawinił brak oparcia na mały palec przy dupce i gładka faktura syntetycznego materiału.

Podsumowanie
Bardzo dobrze wykonany nóż, zarówno pod względem wykończenia jak i obróbki cieplnej. Byłby ładniejszy z jakimś drewienkiem zamiast seledynowego g10, jeśli sugerować się ceną, na jaką właściciel prosił ubezpieczyć wysyłkę, to koszt materiału rękojeści był tylko niewielkim procentem ceny noża. Dla mnie Fusion nie nadaje się jako podstawowy nóż uniwersalny - gdyby był mój, używałbym go głównie do cięcia warzyw i owoców.

By z krwi naszej życie wzięła Ta
Co jeszcze nie zginęła

MichaelD

Jeśli komuś spodobał się ten nóż to jest możliwość jego kupienia.  Nóż został przeznaczony na aukcję charytatywną, tym bardziej  zapraszam do wzięcia udziału licytacji.

http://forum.knives.pl/index.php/topic,152037.msg1390806.html#new

www.youtube.com/user/710HS

Proszę o nie wysyłanie wiadomości prywatnych z pytaniem "jaki nóż kuchenny wybrać". Nie jestem alfą i omegą, a inni koledzy z forum mają tak samo obszerną  wiedzę. Najlepiej utwórz nową wiadomość tak aby wszyscy mogli się wypowiedzieć w zadanym przez Ciebie pytaniu.