Autor Wątek: Enlan EL01 Dużo noża za mało kasy.  (Przeczytany 95576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Korrba

• Opinii: (21)
  • Użytkownik knives.pl
  • Military Offroader
Enlan EL01 Dużo noża za mało kasy.
« dnia: 27-02-2011, 18:33:48 »
Nie znalazłem nic na temat tego noża no forum, a ponieważ cieszę się jego posiadaniem od 2 dni postanowiłem napisać co nieco na jego temat. Recenzji kwiecistych pisać nie potrafię, ale z grubsza parę słów informacyjnie postaram się skrobnąć.
Enlan- jedna z marek sióstr Sanrenmu, tak jak Bee, Ganzo i jeszcze coś tam, ale chwilowo nie pamiętam.
Jest to chyba największy z folderów z tej rodziny. Ja przynajmniej większego i mocarniejszego nie spotkałem.
Garść danych:
Długość ostrza: 95 mm
Długość noża rozłożonego: 210 mm
Grubość ostrza: 3,6 mm
Gatunek stali: 8Cr13Mov
Blokada: Liner lock
Okładziny: G10

Za kilkanaście USD (z wysyłką) otrzymujemy naprawdę spory i solidny folder. Jakość wykonania bardzo przyzwoita. Wygląd- kwestia gustu. Mnie się podoba, choć gdyby nie miał tej dziwnej ''fałszywki'' to też bym się nie pogniewał. Przyleciał z Chin w stanie dość ostrym- acz nie golącym. Szlify położone bez zarzutów, wszystko równo, symetrycznie, żadnych luzów czy niedoróbek. Stal znana i lubiana, nie tępi sie zbyt szybko, a i naostrzyć da się bez większego trudu. Płaski szlif na mniej więcej 2/3 szerokości i 3,6 mm grubości klingi daje spory zapas ''mocy''. Linersy grube na ponad 2 mm, na nich sporo nacięć poprawiających chwyt. Dla zmniejszenia wagi, na każdym linersie pod okładzinami sa po 4 duże otwory. Świetnie leży w ręku, duża rękojeść, chropowatość G10 i nacięcia na linersach dają pewny chwyt i nie pozwolą na wyślizgnięcie sie noża nawet z mokrej czy zatłuszczonej łapy. Blokada trzyma pewnie, ostrze chodzi miękko i płynnie na podkładkach z mosiądzu i teflonu. Klips mocno dociska, nie ma szans na wysunięcie się noża z kieszeni. Otwieranie za pomocą flipera który po rozłożeniu jest dolnym jelcem połączone z lekkim machnięciem daje fun factor podobny do otwierania noża automatycznego.
Z wad jakie zauważyłem, to mocowanie klipsa odwrotnie niż jestem przyzwyczajony i dość daleko od końca noża, przez co nóż sporo wystaje z kieszeni. Nie przewidziano dodatkowych otworów w celu zmiany umiejscowienia klipsa. Oraz przyszłościowo- kombinowanie w jaki sposób i czym dokręcić oś główną, gdy ostrze złapie luz. Lecz na razie nie ma takiej potrzeby.
Podsumowując- mocarny i dobrze wykonany nóż składany, za wręcz śmieszne pieniądze. Polecam wszystkim, którym chińska produkcja nie kojarzy się wyłącznie z podróbą i tandetą. Gdy ktoś juz miał okazję pobawić się nożami Sanrenmu czy Ganzo to zna ich jakość. Tu oprócz tej samej jakości dochodzą spore gabaryty.
Parę kiepskich fotek:

« Ostatnia zmiana: 27-02-2011, 23:01:54 wysłana przez Korrba »
''Jedyna różnica między mną, a wariatem jest taka, że ja wariatem nie jestem'' Salvadore Dali

Offline ordo

• Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Enlan EL01 Dużo noża za mało kasy.
« Odpowiedź #1 dnia: 27-02-2011, 19:01:55 »
O, w końcu konkret. Śruba bez sensu. Nieprzekładalny klips bez sensu. Poza tym ciekawy. Przyjrzę się jak będzie okazja.

Offline PiotrXXX

• lubię "klimat"...
  • Opinii: (37)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 27-02-2011, 19:02:04 »
Dzięki za reckę- sprawiłeś, że z jeszcze większym utęsknieniem wyglądam listonosza  :D
Nic nie będzie takie jak kiedyś...

Miecz nigdy nie jest zabójcą. To jest narzędzie w ręce zabójcy.
                                                                       ( Seneka )

Offline Jastrząb

• Opinii: (389)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 27-02-2011, 19:20:37 »
Kawał bydlaka. Aż sie prosi, zeby wypierniczyć flipera i przerobic ta wypustke na glowni na wave-a. albo chociaz kolek dorobić...
Zakon Obrońców Świętej Victorii
Brat Smutny W Kołku Niebieskim Zadumany

Offline maba

• Opinii: (575)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 27-02-2011, 19:25:02 »
Dzięki za krótki show. Napisz z czasem jak się używa :)

ED/

I jeszcze fotoporównanie do SRM710 i RAT1:

~> http://talks.guns.ru/forum_light_message/144/516763-m18920728.html
« Ostatnia zmiana: 27-02-2011, 19:37:31 wysłana przez maba »

Offline Korrba

• Użytkownik knives.pl
  • Military Offroader
« Odpowiedź #5 dnia: 27-02-2011, 20:04:06 »
Właśnie miałem zamiar zrobić reckę w oparciu o porównanie z RATem1, ale kumpel który posiada RATa1 nie dotarł w końcu do mnie.
Jeśli chodzi o fliper i kołek, czy zmiane sposobu otwierania, to też nad tym myślałem. Może jak kupie kolejny egzemplarz to spróbuję ''tuningu'' Posiadam kołek wkręcany (od beznadziejnego C.Jul. Herbertz'a) Akurat tu znalazłby zastosowanie.
Tyle że kołek wlazłby na napis Enlan, a to już poczucie estetyki drażni. radą na to jest usunięcie napisu :D
« Ostatnia zmiana: 28-06-2011, 23:06:42 wysłana przez Korrba »
''Jedyna różnica między mną, a wariatem jest taka, że ja wariatem nie jestem'' Salvadore Dali

Offline andropow

• Opinii: (94)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 27-02-2011, 20:54:46 »
Pawle ciesze się, że jesteś zadowolony z nowego nabytku :)
Trzeba przyznać EL01 to kawał bydlaka, dla mnie za bardzo kieszeń obrywa :)

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 27-02-2011, 21:03:43 »
Powitoł
Dzięki. Według mnie nóż ma "pazura" który prawie dokładnie trafia w mój klimat :)
Zwykle mówię coś przeciwnego, ale wolałbym w ździebko mniejszym rozmiarze :D
Ten mi się pokrywa z BM913, a szukam podobnego do nich trzycalowca.
Śruba od strzała poszłaby na dremlowanie. Linery stalowe (niezła grubość tak na marginesie), więc pewnie nóż dostałby kilka otworów pod alternatywne sposoby mocowania klipsa.
Tak czy siak, malinowy folderek.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline ordo

• Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 27-02-2011, 21:52:59 »
http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?117053-BEE-Enlan-EL-01-vs-Rick-Hinderer-XM-18

Kilka fotek porównawczych. Z tych dwóch wolałbym Enlana. Chyba, że na sprzedaż, to Hinderera.

Tak jeszcze patrzę, że w większym folderze to bym raczej wolał tip-down, ale gdybym teraz zaczynał, to bym się i do flipera wewnątrz kieszeni przyzwyczaić spróbował. Nie kupię, bo nie potrzebuję, ale nóż warty zapamiętania. Gdybym teraz zaczynał to bym się długo nie zastanawiał...
« Ostatnia zmiana: 27-02-2011, 22:02:30 wysłana przez ordo »

Offline tap

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (83)
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 27-02-2011, 21:57:35 »

Offline junasz

• Opinii: (55)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 27-02-2011, 22:39:51 »
Ano, myślałem i o nim... ale byłby to kolejny sterczący na 3 - 4 cm z kieszeni kawałek żelastwa... no to kupiłem pszczółkę L02, która klips ma właściwy.  :)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wqrwiają...

KONKURSY !!!

Offline Ravatos

• Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
  • po prostu ravi
« Odpowiedź #11 dnia: 27-02-2011, 22:51:32 »
Fajny, ale ja poczekam na EL-02B :)

Pomimo ze wiecej nozy nie potrzbuje tego i tak kupie. Dawno zaden noz nie zrobil na mnie takiego wrazenia, szczegolnie ze kosztowac pewno bedzie do 60zl ;)
-Jestem czarnym krukiem twojego serca... Zapomniałeś o mnie, lecz ja nie zapomniałem o Tobie[...]Podejrzewam, ze będziemy już podróżować razem. Na zawsze[...] Jestem twoja złością i twoja nienawiścią. Mocą czynienia wszystkiego, czego tylko pragniesz. Zemstą na wrogach. Bezbrzeżna odwagą[...]

Offline Pillnitz

• Maruda projektowa
  • Opinii: (62)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Zapuszczam się do iście tajemnego świata...
« Odpowiedź #12 dnia: 27-02-2011, 22:54:01 »
Poza położeniem klipsa i nieszczęsną śrubą pivotu jest zajebisty.
Po pierwszym sanrenmu nie jestem niestety przekonany do 8Cr13Mov w chińczykach,
w Tenku wydawała mi się lepsza.
Mimo to cena i wygląd są wystarczającym pretekstem do zakupu, naprawdę mi się podoba ten nożyk :).

Według mnie nóż ma "pazura" który prawie dokładnie trafia w mój klimat :)

O widzisz... Od dłuższego czasu twierdzę, że masz bardzo dobry gust nożowy ;).
* zacnie ostrzyżony hetero sapiens *

Offline radekfvk

• Opinii: (9)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wszędzie dobrze, ale najlepiej nad rzeką :D
« Odpowiedź #13 dnia: 28-02-2011, 12:45:14 »
Też stałem się szczęśliwym posiadaczem el01.
Pierwsze wrażenia - duży i solidny, przyzwoita ostrość fabryczna. Jak dla mnie trochę za wielki jak na edc.
Po przyjrzeniu się - nierówna kt  ( z 1 strony szersza, z drugiej węższa), mała niedoróbka w szlifie (nierówności, jakby "prążki" w pobliżu czubka).
Te wady nie są dyskwalifikujące, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę stosunek jakość/cena.

Offline Jastrząb

• Opinii: (389)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 28-02-2011, 12:52:31 »
Pomimo ze wiecej nozy nie potrzbuje tego i tak kupie. Dawno zaden noz nie zrobil na mnie takiego wrazenia, szczegolnie ze kosztowac pewno bedzie do 60zl ;)
będzie kosztować min 90 pln. niestety zaczynaja sie żółtki cenić...
Zakon Obrońców Świętej Victorii
Brat Smutny W Kołku Niebieskim Zadumany

Offline MikeOl_PL

• Opinii: (30)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 28-02-2011, 18:10:59 »
żółtki dobrze wiedzą, że wieksze noże znajdą nabywców w europie i usa, ten model był droższy odkąd pamięta - wcześniej był jako bee..
Ale że bee to filia Enlan (najstarszego i największego producenta noży w chinach) a dodatkowo po sukcesie sanrenmu Enlan poszedł w kącik - Enlan zmienił politykę i postanowił wybijać na ostrzu swoje logo - czyli prawowitego producenta - zostawiając Bee modele mniej chodliwe czyli czarne i z ząbkami.
To tyle historii tego produktu :shy:

Jeśli chodzi o sam nóż widziałem go już jakieś 2-4 mieś temu u naszego wspólnego przyjaciela z ebaya, wtedy były wiele tańsze niż teraz ale jakoś szybko się rozpuściły - sprzedawca potem informował ze firma zaprzestała produkcji (wtedy właśnie model powrócił z bee do enlan tz. zaczęto tłoczyć inne logo). Bardzo mi się spodobał na ytube widziałem anglojęzyczny film jakiegoś ruska o tym nożu i innych modelach bee. Gdy chciałem kupić okazało się ze cena podskoczyła ok 1/3..
Ostrze jak zapewnia producent to 4mm 8cr13mov do tego te linery masakra.. Fliper - ładna garda na paluszek,
chińczycy piszą że jest to nóż taktyczny, sądząc po tej fałszywce a raczej zbroczu można przytaknąć  ;-)
Fajny bardzo mi się podoba, jak nadarzy się okazja to kupę
Jeszcze takie mam pytanie; jak zachowuje się blokada z tak grubego linera, jest bardzo sztywna??

Offline Korrba

• Użytkownik knives.pl
  • Military Offroader
« Odpowiedź #16 dnia: 28-02-2011, 19:43:41 »
Blokada jest pocieniona w miejscu które sie ugina, co widać na dolnej połówce mojej fotki nr 4. Do odblokowania wcale nie potrzeba większej siły niż w innych, nawet mniejszych folderkach.

Offline Villemo

• villk stepowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (27)
  • *
  • dr V.st
« Odpowiedź #17 dnia: 28-02-2011, 20:16:24 »
Podoba mi się bardzo, szczególnie ta fałszywka! 8D
Lubię foldery tej wielkości i z g10 na rękojeści, 8Cr13Mov znam z Cara Cary i Sanrenmu, jak najbardziej spełnia moje oczekiwania.

EL-02B też zachęcający, nie mam jeszcze nic z axisem ;P

Chyba powinnam dostać bana na forum, bo oglądając codziennie takie fajne nożyki zaczynam odczuwać frustrację z powodu braku nowych zabawek :/

Offline Korrba

• Użytkownik knives.pl
  • Military Offroader
« Odpowiedź #18 dnia: 28-02-2011, 20:20:48 »
Podoba mi się bardzo, szczególnie ta fałszywka! 8D
Lubię foldery tej wielkości i z g10 na rękojeści, 8Cr13Mov znam z Cara Cary i Sanrenmu, jak najbardziej spełnia moje oczekiwania.

EL-02B też zachęcający, nie mam jeszcze nic z axisem ;P

Chyba powinnam dostać bana na forum, bo oglądając codziennie takie fajne nożyki zaczynam odczuwać frustrację z powodu braku nowych zabawek :/
Kobieta z takim nożem w dłoni?  8o Boje się...  :dodge:

Offline Villemo

• villk stepowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (27)
  • *
  • dr V.st
« Odpowiedź #19 dnia: 28-02-2011, 20:24:31 »
Kobieta z takim nożem w dłoni?  8o Boje się...  :dodge:

Sfrustrowana kobieta :]

Anyway, powoli przestaję już ogarniać te chińskie firmy; Sanrenmu, Ganzo, Navy, Bee, Enlan... a wszystko podobne - jak to właściwie działa?