Autor Wątek: Tutorial : prosta okładka na notes (znowu zaśmieciłem fotami ;) )  (Przeczytany 3258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Masta Hobbyt

• Szef działu
  • Opinii: (27)
  • *
Czołem!

Dzisiaj zajmiemy się prostą (acz czasochłonną) oprawą na notes. Także przygotowujemy sobie kubek kawy (albo kilka) robimy porządek na miejscu pracy i zbieramy potrzebne narzędzia i materiały

Co nam z grubsza potrzeba:
1. skórka ok 2 mm
2. swivel knife, groover, edg beveler, radełko, szydło, stemple : beveler, basketweave, border
3. kapke kleju, czarnej farby i żelu antique

poglądowe foto

Shot at 2012-03-16

a tu rzut okiem na nasze stempelki  (od lewej basket, border, beveler)

Shot at 2012-03-16

punkt pierwszy i najważniejszy to dobre zwymiarowanie naszego notesu i dodanie paru milimetrów tam gdzie dodać je trzeba ;)
Do rzeczy, bierzemy poprawkę na pare szczegółów, oczywiste jest że musimy nasza okładke zrobić nieco szerszą , co by sie do niej zmiescil notes, tylko jak bardzo szeroką?! Zważywszy na to że dobrze zaciągnięty szew + sama grubośc okładki notesu, zabierze nam jakies powiedzmy 3-4 mm , musimy powiększyć nasza okładkę( w stosunku do wymiarów notesu) o jakieś 5 mm z każdej strony. Powinniśmy wtedy mieć nie za szeroką , mocno i pewnie trzymającą oprawę.

czyli o mierzymy np szerokość obwoluty i dodajemy do niej 5 mm (pamietamy ze okładka ma przód i tył! czyli w sumie 10 mm)

Shot at 2012-03-16

kolejny istotny wymiar to grubośc (mierzymy grzbiet znaczy się) . W tym miejscu skóra będzie "pracować" . Przy zagięciu skórka w magiczny sposób ;) traci kilka procent tzn zwęża się (ile tego bedzie zależne jest od jej grubości - im grubsza tym strata ta jest większa) . Pracujemy z dość cienkim materiałem, także ja dodam jakieś 6-7 mm - po złożeniu obwoluty powinna fajnie przylegac do notesu, po rozłożeniu nie bedzie sie rozjezdzac jak żaba po spotkaniu z oponą samochodu.

to ten wymiar tak w gwoli ścislości ;)

Shot at 2012-03-16

OK. czyli mamy juz zmierzone, teraz poprostu wycinamy nasz prostokąt i przystępujemy do szeroko zakrojonych działań zdobniczych ;)
Po pierwsze musimy zaznaczyc sobie punkty graniczne dla naszych zdobień. Te przebiegające przy krawędziach wygniatamy creaserem (w odległości jakiś 5 mm od brzegu)

Shot at 2012-03-16

granicę przy grzbiecie wyznaczamy łopatologicznie, przykładamy nasz notes do skóry i robimy kropke tam gdzie ma sie konczyc zdobienie ;)

Shot at 2012-03-16

linię biegnącą wzdłuż grzbietu machniemy poprzez połączenie wcześniej zrobionych kropek ;) , i zamykamy prostokąt :)

Shot at 2012-03-16

następnie, wewnątrz powstałego prostokąta, wyznaczamy kolejne linie, które podzielą go nam na dwa trójkąty, których powierzchnie będziemy "stukać" ;)

Shot at 2012-03-16

no to teraz swivel w dłoń i wycinamy wszystkie powstałe wczesniej linie
w wyniku podziału (jak to brzmi ha! ) którego ja dokonałem wyszło coś takiego

Shot at 2012-03-16

musimy teraz jakoś sensownie rozplanować napisy, w tym celu korzystamy z metody "na oko" ;)

Uploaded with ImageShack.us

teraz tylko przekalkować wzorek,wyciąć swivel`em i wystukać bevelere/ modelerami  ( wiemy już jak to robić z poprzednich tutków ;) )

tak czy siak otrzymujemy coś takiego

Shot at 2012-03-16

czas na wypełnienie naszych trójkącików, tutaj do pracy przystępują stemple pt grounder i basketweave

Za pomocą linijki wyznaczamy równoległą, do krawędzi linie. Pomoże nam ona równo prowadzić stempel.

Shot at 2012-03-16

No to zaczynamy stukać. Pozornie , z racji konstrukcji tej puncy, moze sie wydawać ze jest to łatwe - ot przecież wystarczy przyłozyc ją na powstały wczesniej rowek i na pewno wyjdzie (w kazdym razie ja tak myslałem jak pierwszy raz z niej korzystałem ;) ) Jednak nie jest tak klawo, kazde minialne przesunięcie czy to w pionie czy w poziomie, moze spowodowac ze sie nam to rozjezdzie a stemple nie zejdą się ze sobą ( błędy w prowadzeniu wychodzą zwłacza w miejscach w których musimy coś ominąć, w tym wypadku nasz napis "notes" a pozniej "połączyć ze sobą linie "koszyczka" . Takze mocno skupieni przystępujemy do stukania

W punktach "krytycznych" jak wspomniany wyżej napis, pomagamy sobie dodatkowymi liniami pomocniczymi, co by wszystko było prowadzone w równej linii ( mnie i tak sie to troche rozjechało ale chyba nie rzuca sie to w oczy :) )

Shot at 2012-03-16

po wystukaniu całej powierzchni, bierzemy największy beveler jaki mamy, i obniżamy wewnętrzne krawędzie naszego trójkąta

Shot at 2012-03-16

Teraz czas na "muszelkę". niestety zapomniałem zrobić zdjęcia, ale nie ma tu nic trudnego, poprostu miejsce przy miejscu, przy wewnętrznej, uprzednio obniżonej krawędzi zostawiamy muszelki :)

No to mamy gotowe "trójkąty". Po raz kolejny bierzemy beveler i obniżamy zewnętrzną, skrajną krawędz (wskazałem ją na zdjęciu :) )

Shot at 2012-03-16

I to by było na tyle z zabawy młotkiem :) mamy ozdobioną skórkę gotową do malowania i dalszego montażu

Shot at 2012-03-16

Na warsztat idzie czarna farba i malujemy , a co widać na zdjęciu

Shot at 2012-03-16

następnie żel antique med brown , walimy go z obu stron, tj i na lico i na mizdrę, po czym traktujemy apreturą

Shot at 2012-03-16

No to w zasadzie mamy prawie gotową okładkę, teraz potrzebujemy "systemu nośnego" ;) czyli yy szlufek? (nie wiem jak to nazwać hehe) w każdym razie wycinamy dwa paski skóry (lepiej szersze niż węższe - co by po rozłożeniu notesu nie wyłaził nam z okładki)

Shot at 2012-03-16

smarujemy klejem krawędzie (ale nie za szeroko, pare milimetrów od krawędzi) i walimy na to wycięte wczesniej paski

Shot at 2012-03-16

przycinamy naddatek i zabieramy się do szycia.  Groover`em wycinamy linie pod szew (ja robię to odrazu z dwóch stron ) radełkiem zaznaczamy dziurki,przebijamy szydłem i szyjemy! (nie szyłem wszystkiego "naraz" ponieważ ciężko jest utrzymać czystość nici na takim dystansie, także śmiało możemy np w połowie dlugości całego szwu- tam gdzie robi tylko za ozdobę - zakończyć go i użyć do drugiej połowy nowej nitki, powinno wyjść w miarę czysto :) )

Shot at 2012-03-16

ot i tyle, teraz pakujemy nasz notes w powstałą obwolutę (zanim to zrobimy mozemy troche "popracować" skórką w miejscu w którym będzie się zginać tj grzebiecie) i gotowe , mamy całkiem przyzwoity, a na pewno oryginalny notesik ;)

Shot at 2012-03-15

oby się komuś przydało :P

pozdrawiam
Hobbit

ps. popełniłem błąd, pomyliłem nazwy stempli (sa cholernie podobne) a dokladnie ta "muszelka" to nie border tylko camouflage :) wybaczcie
« Ostatnia zmiana: 17-03-2012, 13:47:06 wysłana przez Masta Hobbyt »

Offline Henry

• Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Tutorial : prosta okładka na notes (znowu zaśmieciłem fotami ;) )
« Odpowiedź #1 dnia: 16-03-2012, 19:38:24 »
Dziękuję, mi się chyba przyda :-)
Właśnie się też przymierzam, tylko muszę jeszcze znaleźć miejsce na długopis.

Offline Masta Hobbyt

• Szef działu
  • Opinii: (27)
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 16-03-2012, 19:47:35 »
No wlaśnie chciałem zrobic z miejscem na długopis i zapięciem ale... musiałem okroić projekt co by jak najmniej czasu zajął którego i tak wiecznie nie mam :) następnym razem ;)

Offline Rafał

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
    • Rekonstrukcje z dawnych wieków
« Odpowiedź #3 dnia: 20-03-2012, 09:07:52 »
Nie zaśmieciłeś, takie tutki są ok.
 Ładna robota.

Offline bambusfly

• Opinii: (12)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 20-03-2012, 11:43:48 »
Pikny tutek i pikna robota, aż szkoda że tylko rok posłuży za okładeczkę ;)

Offline Ramrege

• Opinii: (18)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 05-04-2012, 13:54:30 »
Dzięki za tutorial zwłaszcza, że o stemplowaniu jest mało
Trza by do tutków linka zamieścić